Domov >> Zaujímavosti >> 10 fotografií Nelson Mandelu, skromnej legendy s bohatým životným poslaním

10 fotografií Nelson Mandelu, skromnej legendy s bohatým životným poslaním

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 10 nových fotografií]

 Nelson Mandela opustil tento svet 5.teho decembra 2013, no jeho životné dielo tu bude prebývať navždy.

Nelson Mandela strávil 27 rokov vo väzení pre jeho názory smerované proti segregácií, rasizmu a útlaku, ktoré boli páchané na čiernych obyvateľov v Južnej Afrike.  A práve jeho tichá vzbura priniesla dramatické zmeny na politickej scéne v Južnej Afrike, čoho vyústením bolo samotné zvolenie Nelsona Mandelu za prezidenta Južnej Afriky. Mandela s jeho tichou, ale veľmi silnou osobnosťou, postupne menil  tvár krajiny naprieč náročným sociálnym a politickým zmenám.

Tento tichý a skromný vodca sa stal inšpiráciou pre obyvateľov Južnej Afriky ako aj celého sveta. Medzi jeho najznámejšie výroky patria:

„Skutočný vodcovia musia byť pripravený obetovať všetko pre slobodu svojich ľudí.“

Mandela počas svojich 27 rokov, ktoré strávil vo väzení, bol dokonca nakazený tuberkulózou. Obetoval sa, len aby oslobodil svojich ľudí.

„Vzdelanie je najsilnejšia zbraň, ktorú môžeš použiť, ak chceš zmeniť svet“

Mandela študoval právo a dokonca zložil advokátske skúšky počas pôsobenia vo väzení.

„Byť slobodným nie je len o zbavení sa reťazí, ale o spôsobe života, ktorý rešpektuje a zvyšuje úroveň slobody tým druhým“

Mandela niekoľko krát odmietol byť prepustený z väzenia, pretože vedel, že jeho prepustenie bolo podmienené ukončením zápasu o slobodu.

„Nenávisť a hnev je ako vypiť jed a potom dúfať, že to zabije tvojich nepriateľov“

Po tom, čo bol Nelson Mandela prepustený a stal sa prezidentom Južnej Afriky, pracoval na vytváraní priateľstiev, spojenectiev a spolupráci s rovnakými ľudmi, ktorí ho odsúdili a poslali do väzenia.

Nelson Mandela bol výnimočnou osobnosťou. Bol to líder s tak silnou víziou, že bol ochotný vzdať sa svojej slobody pre získanie slobody pre iných.

Viac na http://www.borgenmagazine.com/10-best-photos-nelson-mandela/

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 10 nových fotografií]  elson Mandela opustil tento svet 5.teho decembra 2013, no jeho životné dielo tu bude prebývať navždy. Nelson Mandela strávil 27 rokov vo väzení pre jeho názory smerované proti segregácií, rasizmu a útlaku, ktoré boli páchané na čiernych obyvateľov v Južnej Afrike.  A práve jeho tichá vzbura priniesla dramatické zmeny na politickej scéne v Južnej Afrike, čoho vyústením bolo samotné zvolenie Nelsona Mandelu za prezidenta Južnej Afriky. Mandela s jeho tichou, ale veľmi silnou osobnosťou, postupne menil  tvár krajiny naprieč náročným sociálnym a politickým zmenám. Tento tichý a skromný vodca…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 1 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Meniny Mária: kedy oslavuje svoje meno?

Meno Mária patrí k najbežnejším menám a je rozšírené po celom svete. Už v biblii sa vyskytuje viacero nositeliek tohto mena, a to najmä panna Mária – matka