Domov >> Ako s .. >> Ako sa učiť správne – 8 rád pre efektívne učenie

Ako sa učiť správne – 8 rád pre efektívne učenie

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 8 nových informácií]

 Najťažšie obdobie študentských časov práve začína. Efektívne učenie sa stáva témou číslo jedna, pretože asi každý by počas skúškového obdobia chcel poznať spôsob, ako si zapamätať učivo čo najlepšie a nezabiť pritom celé dni. Jednoducho chceme poznať, ako sa učiť správne. Študenti vysokých, stredných, ale aj základných škôl vstupujú do panického režimu. Otázka typu „Ako si mám behom týždňa zapamätať celý semester?“ je asi najčastejšou otázkou študentov vysokých škôl. No máme pre vás dobrú správu, dá sa to! Študenti všetkých ročníkov, máme pre vás 8 veľmi užitočných rád pre efektívne učenie.

1. Študujte pred spaním

Efektívne učenie - 8 rád, ako si zapamätať učivo-candyman.sk (1)

Učenie pred spaním je veľmi efektívne

Namiesto čítania kníh či hrania oddychových hier, otvorte skriptá a skúste si aspoň na pár minút prechádzať učivo. Počas spánku si mozog utužuje nové spomienky a tým sa zvyšuje šanca, že si zapamätáte čokoľvek ešte predtým, než upadnete do spánku.

Podobne aj učenie hneď ráno je veľmi efektívne, pretože mozog dokáže vstrebať ešte veľa informácií a má málo rušivých vplyvov za sebou.

2. Rozdelenie učiva

Ide o novú techniku učenia, ktorá pozostáva z rozdelenia učiva na viac častí, pričom pri učení sa druhej časti si zopakujete časť prvú. Nesnažte sa teda zapamätať si celú periodickú tabuľku naraz. Išlo by o neefektívny spôsob, ako si zapamätať informácie.

3. Vymyslite príbeh

Platí to najmä pri stredoškolskom učive, kde si potrebujete zapamätať viacero skratiek. Skúste si vytvoriť príbeh na základe kapitálok. Ako príklad si zapamätám skratku NATO ako Natália(N) a(A) Tomáš(T) obedujú(O).

4. Neučte sa na jednom mieste

Výskumy dokazujú, že učenie sa rovnakej látky na rôznych miestach zvyšuje pravdepodobnosť, že si danú informáciu zapamätáme. Pri každej zmene prostredia nútime mozog vytvára nové asociácie pri učení sa tej istej látky a tak sa stáva mozog silnejším.

5. Striedajte učivo

Nezaseknite sa na jednom predmete. Miesto toho striedajte viaceré predmety pri učení. Táto technika vám pomôže pripraviť si tú správnu stratégiu pri hľadaní riešenia na teste.

6. Otestujte sa

Efektívne učenie - 8 rád, ako si zapamätať učivo-candyman.sk (2)

Vyskúšajte si otestovať svoje vedomosti

Vyskúšať samého seba je tá najlepšia cesta, ako sa pripraviť na reálnu situáciu. Nebojte sa potrápiť svoj mozog, keď si neviete na niečo spomenúť. Aj tu platí staré známe, ťažšie na cvičisku, ľahšie na bojisku.

7.  Píšte si na papier

Zapisujte si vlastné poznámky. Výskumy potvrdili, že písaním na papier sme schopný si zapamätať oveľa viac informácií. Neplatí to však pri písaní poznámok do počítača.

8. Učte sa nahlas

Učenie sa nahlas nám poskytuje možnosť zapamätať si informácie dvomi spôsobmi naraz a to pozeraním a počúvaním. No rešpektujte pri tom svoje okolie. Väčšinu spolužiakov to môže skôr poburovať.

 

 

Zdroj: greatist.com

Foto: Tulane Public Relations, CC BY 2.0, via Flickr, Seth Sawyers, CC BY 2.0, via Flickr, Alberto G., CC BY 2.0, via Flickr, Phil Roeder, CC BY 2.0, via Flickr

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 8 nových informácií]  ajťažšie obdobie študentských časov práve začína. Efektívne učenie sa stáva témou číslo jedna, pretože asi každý by počas skúškového obdobia chcel poznať spôsob, ako si zapamätať učivo čo najlepšie a nezabiť pritom celé dni. Jednoducho chceme poznať, ako sa učiť správne. Študenti vysokých, stredných, ale aj základných škôl vstupujú do panického režimu. Otázka typu "Ako si mám behom týždňa zapamätať celý semester?" je asi najčastejšou otázkou študentov vysokých škôl. No máme pre vás dobrú správu, dá sa to! Študenti všetkých ročníkov, máme pre vás 8 veľmi užitočných rád pre…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 3.9 ( 4 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

x

Prečítaj si aj ...

Ako sa zbaviť opice-candyman.sk (1)

Čo je dobré na opicu? 🙁 11+ tipov ako sa zbaviť opice

Asi každý z nás pozná stavy, kedy to prehnal s alkoholom. Ale ako sa zbaviť opice čo najskôr? Prinášame súhrn tých najlepších rád a receptov, ako sa