Domov >> Ako s .. >> KLIEŠŤ U PSA 🐕: ako vybrať kliešťa psovi?

KLIEŠŤ U PSA 🐕: ako vybrať kliešťa psovi?

[Tento článok Vám zaberie 4 minút čítania a 6 nových informácií]

 Nielen človek si musí dávať pozor na kliešte v prírode. Na psoch dokážu kliešte parazitovať rovnako dobre ako na človeku. Ako vybrať kliešťa bezpečne človeku sme si už ukázali, no čo robiť v prípade, ak nájdete veľkú bodku na tele psa? Určite situáciu nepodceňujte, kliešť u psa je rovnako nebezpečný ako u človeka!

Ako vybrať kliešťa psovi?


  1. Zakúpte si pinzetu na vyberanie kliešťa. Sú najspoľahlivejšie, pretože telo kliešťa sa nestláča a do krvného obehu sa tak nedostávajú látky spôsobujúce chorobu.
  2. Bez rukavíc to ani neskúšajte! Ak chcete predísť možnej nákaze pri vyberaní kliešťa u psa, nasaďte si ochranné rukavice. Ak nemáte rukavice, pomôže aj vreckovka.
  3. Pinzetou uchopte kliešťa tesne nad kožou psa.
  4. Kývaním pomaly a postupne vyberte kliešťa.
  5. Ranu po odstránení dôkladne vyčistite a vydenzinfikujte alkoholom alebo iným dezinfekčným prostriedkom.
  6. Pozor! Alkohol, mydlo a ani iné oleje nepoužívame pri odstraňovaní! Kliešť pri nich vypúšťa sliny do krvného obehu ešte pred jeho vybratím.
  7. Na záver si nezabudnite dôkladne umyť ruky.

Zle vytiahnutý kliešť u psa


Keď zbadáte čiernu bodku na psovi, máte dve možnosti. Buď vsadíte na istotu a vyberiete sa so svojím psíkom k veterinárovi alebo kliešťa skúsite vybrať sami. No pozor, zle vytiahnutý kliešť môže spôsobiť poriadnu „paseku“. Preto ak máte podozrenie, že je kliešť vytiahnutý zle, navštívte radšej zverolekára.

„My sme so psíkom išli hneď k zverolekárovi, keď sme našli kliešťa (psíka máme krátko a skúsenosti sme nemali) a ten ho vybral tak, že mu tam zostala hlavička. Ranu sme pravidelne natierali liehom a hlavička sama časom odpadla. Druhý krát sa nám to podarilo vytiahnuť celé. Veterinár povedal, že ak zostane hlavička, nie je to také nebezpečné, ako zle vytiahnuť kliešťa, ktorý ak sa už do tela psíka vyvráti, môže ho infikovať,“ hovorí Zuzana, ktorá už mala nejednú skúsenosť s kliešťom.

 

Pomôžu protiparazitárne prípravky?


Môj pes má za rok niekoľko kliešťov a to aj napriek tomu, že mu kupujeme protiparazitárne prípravky. No je to pre neho vôbec bezpečné?

[Tento článok Vám zaberie 4 minút čítania a 6 nových informácií]  ielen človek si musí dávať pozor na kliešte v prírode. Na psoch dokážu kliešte parazitovať rovnako dobre ako na človeku. Ako vybrať kliešťa bezpečne človeku sme si už ukázali, no čo robiť v prípade, ak nájdete veľkú bodku na tele psa? Určite situáciu nepodceňujte, kliešť u psa je rovnako nebezpečný ako u človeka! Ako vybrať kliešťa psovi? Zakúpte si pinzetu na vyberanie kliešťa. Sú najspoľahlivejšie, pretože telo kliešťa sa nestláča a do krvného obehu sa tak nedostávajú látky spôsobujúce chorobu. Bez rukavíc to ani neskúšajte! Ak chcete predísť možnej nákaze pri vyberaní kliešťa u…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: Buď prvým !

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

x

Prečítaj si aj ...

Ako-si-pripraviť-lahodnú-horúcu-čokoládu-doma,-účinky-čokolády-candyman.sk-(3)

Ako si pripraviť lahodnú horúcu čokoládu doma, účinky čokolády

Dostali ste chuť na niečo sladké? Máte chuť na lahodný a teplý nápoj? Čo tak si vyskúšať pripraviť horúcu čokoládu priamo u vás doma? Prinášame jednoduchý recept, ako si pripraviť..