Domov >> Zdravý štýl >> Druhy kliešťov: na Slovenku žije až 20 druhov kliešťov

Druhy kliešťov: na Slovenku žije až 20 druhov kliešťov

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 5 nových informácií]

 Kliešte nesporne patria medzi najzávažnejšie krv cicajúce parazity v strednej Európe, ale aj vo svete. Na svete je asi 713 známych druhov kliešťov (Systema Naturae 2000), ale na Slovensku a v strednej Európe je asi 20 druhov kliešťov. Nie všetky kliešte sú rovnako nebezpečné, väčšinou sa špecializujú na určitý druh živočíchov, na vtáky, netopiere či drobné cicavce.

Ale je tu jedna skupina kliešťov, ktorá žije na povrchu pôdy a môžeme sa s ňou stretnúť kdekoľvek v lesnom prostredí, kde sa pohybujeme. Tejto skupine sa hovorí externé kliešte alebo aj pasienkové, ktoré sú pre nás nebezpečné tým, že prenášajú na nás a na naše domáce či hospodárske zvieratá rôzne choroby.

Nie je kliešť ako kliešť


Máme 6 druhov kliešťov, ktoré sú pre človeka a pre hospodárske zvieratá nebezpečné. Najbežnejší je kliešť obyčajný, potom sú to dva druhy pijakov, odborne dermacentorov. Podľa toho, v akom biotope žijú sa nazývajú slovensky ako pijak lužný a pijak stepný. Pijaky sprevádzajú ešte ďalšie 3 druhy kliešťov, odborne Haemaphysalis, kliešť lužný, kliešť stepný a kliešť lesostepný. Video, ako vybrať kliešťa, si môžete pozrieť v predošlom článku.

Slovenský názovLatinský názov
Kliešť obyčajnýIxodes ricinus
Pijak lužnýDermacentor reticulatus
Pijak stepnýDermacentor marginatus
Kliešť lužnýHaemaphysalis concinna
Kliešť stepnýHaemaphysalis punctata
Kliešť lesostepnýHaemaphysalis inermis

 

Kliešť obyčajný

Kliešť obyčajný

Kliešť lužný

Kliešť lužný

Kliešť stepný

Kliešť stepný

Kliešť lesostepný

Kliešť lesostepný

Pijak stepný

Pijak stepný

Pijak lužný

Pijak lužný

Aj keď choroby, ktoré kliešť prenáša sa nám zdajú hrôzostrašné a teda z pohľadu týchto ochorení je kliešť pre nás veľkým strašiakom, nie je to s ním až také zlé, pretože ten strach je paradoxne o to väčší, čím menej o ňom vieme.

Vedci už dnes dokážu zistiť príbuznosť parazitov, to znamená, že zisťujú, odkiaľ sa kliešť dostal na naše územie a kde je jeho pôvodná domovina. Zároveň dokážu určiť u kliešťoch hostiteľa bez toho, aby museli kliešťa chytať a vyšetrovať. Zisťuje sa to zo zvyškovej krvi, ktorá zostane v kliešťovi po nacicaní.

Keďže kliešť prežíva vo vonkajšom prostredí celý svoj život s výnimkou niekoľkých dní, kedy pije na svojom hostiteľovi a je teda závislý na prostredí jeho kože či srsti u psov či mačiek, tak je veľmi dôležité pre neho, aby mal v prostredí dostatočnú vlhkosť  a teplo. To znamená, že ak sú jarné mesiace vlhké a teplé, vytvára to ideálne podmienky pre jeho množenie a zo štatistík vyplýva, že práve v tých rokoch je v letnom období častejší výskyt kliešťovej encefalitídy ako v tých rokoch, keď sú jarné mesiace suché.

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 5 nových informácií]  liešte nesporne patria medzi najzávažnejšie krv cicajúce parazity v strednej Európe, ale aj vo svete. Na svete je asi 713 známych druhov kliešťov (Systema Naturae 2000), ale na Slovensku a v strednej Európe je asi 20 druhov kliešťov. Nie všetky kliešte sú rovnako nebezpečné, väčšinou sa špecializujú na určitý druh živočíchov, na vtáky, netopiere či drobné cicavce. Ale je tu jedna skupina kliešťov, ktorá žije na povrchu pôdy a môžeme sa s ňou stretnúť kdekoľvek v lesnom prostredí, kde sa pohybujeme. Tejto skupine sa hovorí externé kliešte alebo aj pasienkové, ktoré sú pre nás…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: Buď prvým !

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

x

Prečítaj si aj ...

škorica

Škorica sa oplatí! Jej účinky pomôžu pri chudnutí či tehotenstve

Škorica podporuje trávenie, chuť do jedla, zabraňuje nadúvaniu a pôsobí proti hnačke. Tak ako výrazný zázvor pomáha prekonávať tehotenské nevoľnosti ..