Candyman.sk http://www.candyman.sk Najlepšie Recepty, Zdravie, Excel funkcie, Pomoc v exceli Fri, 28 Jul 2017 21:19:28 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.5 Bodovanie a dresy na Tour de France http://www.candyman.sk/bodovanie-a-dresy-na-tour-de-france/ http://www.candyman.sk/bodovanie-a-dresy-na-tour-de-france/#respond Wed, 28 Jun 2017 13:02:47 +0000 http://www.candyman.sk/?p=2178 Pri sledovaní TdF nejednému z nás napadne otázka, ako sa hodnotia individuálne súťaže cyklistov a za čo presne dostávajú jazdci body a následne žlté, zelené, bodkované či biele dresy pre ...

The post Bodovanie a dresy na Tour de France appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 4/07/17

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 8 nových informácií]

 Pri sledovaní TdF nejednému z nás napadne otázka, ako sa presne hodnotia individuálne súťaže cyklistov a za čo presne dostávajú jazdci body a následne žlté, zelené, bodkované či biele dresy. Poďme si to teda zosumarizovať.

Už v roku 2015 došlo k radikálnej zmene bodovania na Tour de France. Asi o najväčšiu zmenu ide v prípade časových bonusov, ktoré sa opäť vracajú do klasifikácie pretekov. To znamená, že na úvodných etapách 2 až 8 získavajú prvý traja jazdci 10, 6 a 4 sekundy k dobru – ide o tzv. časové bonifikácie.

Na „časovkách“ sa zmenili pravidlá taktiež a to tak, že už nebudú vôbec bodované.

Bodovanie šprintérskych úsekov si tiež prešlo zmenou. Etapové víťazstvo bude odmenené 50-timi bodmi namiesto predošlých 45, druhé miesto bude odmenené 30-timi bodmi namiesto predošlých 35 a tretie miesto 20-timi bodmi namiesto pôvodných 30. Takto chceli organizátori dať na vyššiu úroveň celkové víťazstvo v etape nad špurtérskymi prémiami.

Dresy na TdF

Dresy na Tour de France

Hoci Tour de France je kolektívny šport, na svoje si opäť prídu aj jednotlivci. TdF v sebe zahŕňa aj 4 hlavné individuálne súťaže, ktoré sú počas pretekov odmeňované špecifickými dresmi a na konci pretekov aj finančnou odmenou. Tá sa samozrejme líši v závislosti od typu bodovanej súťaže.

Žltý dres (francúzsky Maillot jaune)

žltý dres TdFIde o najväčšie individuálne víťazstvo. Jednoducho povedané, jazdec s najmenších celkovým časom všetkých 21 etáp sa stáva lídrom pretekov. Je farebne označený výrazným žltým dresom. Tento jazdec sa môže meniť po každej etape.

Chlieb sa začne lámať približne v polovici celých pretekov, kedy prichádzajú na radu extrémne náročné vrchárske etapy. Celkový víťaz TdF musí byť univerzálnym jazdcom, ktorý musí zvládať rovinaté úseky, zjazdy, časovky a hlavne vrchárske etapy.

Celkový víťaz nepotrebuje vyhrať žiadnu z etáp, len byť na popredných pozíciách každej jednej etapy. Na zvládnutie tohto cieľa však potrebuje mať okolo seba silný tím. Netreba však zabúdať ani na zmenu bodovania na TdF, kedy prvý traja pretekári získavajú časový bonus 10, 6 a 4 sekundy.

História víťazstiev žltého dresu

Za posledné 3 roky sa víťaz žltého trikotu obmieňal len dvakrát. Posledným víťazom predošlého ročníka bol Chris Froome z tímu Sky, ktorý obhájil víťazstvo z roku 2015, 2 roky predtým Vincenzo Nibali, v roku 2013 sa to podarilo opäť Chrisovi Froomovi a v roku 2012 sa stal celkovým víťazom Bradley Wiggins. Doteraz bolo pridelených 2 059 žltých dresov 278 rôznym cyklistom.

Zelený dres (francúzsky Maillot vert)

zelený dres TdFBodovacia klasifikácia ocenená zeleným dresom. Tu sú cyklisti oceňovaný za popredné miesta v cieli každej etapy alebo na špurtérskej či inej prémii jednotlivých etáp. Nie každá etapa má však špurtérske úseky, takzvané prémie. Cyklista s najväčším počtom získaných bodov sa stáva víťazom zeleného trikotu. V pretekoch je viditeľný vďaka výraznému zelenému dresu.

Za posledné roky to bol práve náš slovenský cyklista Peter Sagan, ktorý neohrozene kraľoval v tejto disciplíne. Títo jazdci sa predovšetkým sústredia na rovinaté etapy, v ktorých sa nachádzajú šprintérske prémie a na víťazstvá v etapách.

História víťazstiev zeleného dresu

Zelený dres od roku 2012 drží pevne vo svojich rukách práve náš najúspešnejší cyklista, Peter Sagan. Najvýraznejší úspech zaznamenal vlani, keď nazbieral viac bodov ako druhý Kittel a tretí Matthews dohromady. Pred ním, v roku 2011 sa to podarilo jeho najväčšiemu konkurentovi, Markovi Cavendishovi. Zatiaľ najviac celkových víťazstiev v tejto kategórii dosiahol Erik Zabel. Podarilo sa mu získať až úctyhodných 6 víťazstiev. Peter Sagan sa tak už tento rok môže dotiahnúť na výkony úspešného Erica Zabela z rokov 1996 – 2001.

Doterajšie víťazstva Petra Sagana v boji o zelený dres

2016

1. SAGAN (Tinkoff) – 470

2. KITTEL (Etixx-Quick Step) – 228

3. MATTHEWS (ORICA-BikeExchange) – 199

2015

1. SAGAN (Tinkoff-Saxo) – 432

2. GREIPEL (Lotto Soudal) – 366

3. DEGENKOLB (Giant-Alpecin) – 298

2014

1. SAGAN (Cannondale) – 431

2. KRISTOFF (Kaťuša) – 282

3. COQUARD (Europcar) – 271

2013

1.SAGAN (Cannondale) – 409

2.CAVENDISH (OPQS) – 312

3.GREIPEL (Lotto Belisol) – 267

2012

1. SAGAN (Liquigas-Cannondale) – 421

2. GREIPEL (Lotto Belisol) – 280

3. GOSS (Orica GreenEDGE) – 268

Bodkovaný dres (francúzsky Maillot à pois rouges)

bodkovaný dres TdFIde o extrémne náročnú bodovaciu súťaž. Cyklisti sú oceňovaní za najrýchlejšie prejdenú vrchársku prémiu. Organizátori kategorizujú jednotlivé stúpania etáp a prideľujú im 4 stupne podľa obtiažností. Ide o prvú, druhú, tretiu a štvrtú tzv. hors catégorie.

Body za stúpanie kategórie 1-4 sú udelené prvým trom cyklistom, body za stúpanie kategórie hors prvým desiatim jazdcom, Čím vyššie stúpanie, tým viac získaných bodov pre prvého cyklistu na vrchárskej prémii. Potom cyklista s najväčším počtom prémiových bodov je ocenený bodkovaných dresom (Polka dot jersey). Víťaz sa môže meniť po každej etape, ak sa v danej etape nachádza vrchárska prémia.

História víťazstiev bodkovaného dresu

Doposiaľ najúspešnejším cyklistom je Richard Virenque, ktorému sa podarilo získať bodkovaný dres celkovo 7 krát. Víťazi za posledné 3 roky:

  • 2012 Thomas Voeckler
  • 2013 Nairo Quintana
  • 2014 Rafał Majka
  • 2015 Christopher Froome
  • 2016 Rafał Majka

Ocenenie Souvenir Henri Desgrange

Čo sa týka vrchárskych etáp a prémii, na Tour de France existujú ešte dve špeciálne ocenenia. Prvou je Souvenir Henri Desgrange, ktorou je ocenený jazdec, ktorý ako prvý zdolá najvyšší vrchol Tour v kopcoch Col du Galibier.

Souvenir Henri Desgrange

Monument Henriho Desgranga, prvého riaditeľa Tour de France. Nachádza sa na konci stúpania na Col du Galibier (Zdroj)

Souvenir Jacques Goddet

Druhým ocenením je ocenenie Souvenir Jacques Goddet, pomenované po niekdajšom riaditeľovi pretekov a slávnemu športovému redaktorovi, Jacques Goddetovi. Toto ocenenie získava jazdec, ktorý ako prvý prejde memoriál Col du Tourmalet. Zaujímavosťou je, že ešte nikomu sa nepodarilo získať toto ocenenie dvakrát.

Tieto ocenenia neudeľujú žiadne body do bodovania súťaže Tour, ale víťazi sú hneď po skončení pretekov finančne odmenený sumou 5 000 Eur.

Biely dres (francúzsky Maillot blanc)

biely dres TdFIde o ocenenie pre najrýchlejšieho cyklistu narodeného po 1. Januári 1992. V podstate ide o najlepšieho cyklistu medzi najmladšími (do 25 rokov). Na trati je oblečený do výrazného čistého bieleho dresu (white Jersey).

Minulý rok sa podarilo vyhrať biely trikot jazdcovi Adam Yatesovi, rok predtým vyhral Nairo  QUINTANA z Kolumbie, a pred 2 rokmi sa uspieť podarilo domácemu mladíkovi, Thibautovi Pinotovi.

 

 

 

 

Tímové ocenenie

V prvom rade ide na Tour de France o víťazstvo celého tímu. V tohtoročnej le tour sa predstaví 22 tímov, kde medzi najväčších ašpirantov na víťazstvo patrí určite tím Sky. Náš Peter Sagan sa nachádza v tíme Bora – Hansgrohe.

Tímová klasifikácia je vypočítaná na základe celkových časov troch najlepších jazdcov tímu každej etapy. Potom víťazný tím je ten s najmenším celkovým časom. Jazdci tímu, ktorí priebežne vedú túto súťaž sú farebne odlíšený žltými číslami na drese a žltými prilbami.

Ocenenie pre najbojovnejšieho jazdca

Na konci každej etapy sa oceňuje ešte aj cyklista, ktorý bol najbojovnejší a bolo ho najviac vidieť. Toto ocenenie sa udeľuje po každej etape okrem časoviek a poslednej etapy. Ocenenie pre najbojovnejšieho cyklistu udeľuje zvolená porota. Tento cyklista následne na druhý deň je zvýraznený červenými číslami na chrbte namiesto obyčajného čierneho čísla na bielom pozadí.

Cyklista, ktorý získava najviac hlasov po každej z etáp sa stáva celkovým, najbojovnejším cyklistom Tour de France.

 

Location

Le tour de France
Plan d'Eau d'Embrun
05200 Embrun
France

Date and Time

Start Date:

Location

Le tour de France
34 quai du Port
13001 Marseille
France

Date and Time

Start Date:

Location

Le tour de France
Champs-Élysées
75008 Paris
France

Date and Time

Start Date:

 

Foto: Reuters/Stephane Mahe

The post Bodovanie a dresy na Tour de France appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/bodovanie-a-dresy-na-tour-de-france/feed/ 0
Hádanky pre deti, séria 55 vtipných hádaniek pre vás http://www.candyman.sk/hadanky/ http://www.candyman.sk/hadanky/#respond Tue, 16 May 2017 16:53:26 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3837 Hádanky sú nielen zábavnou formou komunikácie, ale aj vhodnou činnosťou na precvičenie logického zmýšľania nielen u dieťaťa. Séria 55 detských hádaniek

The post Hádanky pre deti, séria 55 vtipných hádaniek pre vás appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 3/07/17

[Tento článok Vám zaberie 6 minút zábavy a 55 hádaniek]

 Potrebujete zabaviť vaše dieťa? Alebo sa iba nudíte doma a chcete sa spoločne zahrať? Potom vyskúšajte naše hádanky pre deti. Zabavte sa s nami a precvičte si s Vašou ratolesťou mozgové bunky. Prinášame sériu 55 detských hádaniek, ktoré dokážu potrápiť aj dospelákov. V prípade, že nie ste úplne presvedčený o správnosti odpovede na hádanku, rozbaľte si správnu odpoveď. Komu sa viac darilo? Vášmu dieťaťu alebo Vám?

Hádanky sú nielen zábavnou formou komunikácie, ale aj vhodnou činnosťou na precvičenie logického zmýšľania u dieťaťa.

Skúste si vašu bystrosť s nami:

Hádanka

Taký vtáčik u nás žije, čo železné húsenice z dreva vyťahuje.

Taký vtáčik u nás žije, čo železné húsenice z dreva vyťahuje.

KLIEŠTE

Som taká maličká kúzelná palička. Na papieri kúzla stváram. Presvedčte sa, že netáram, keď ma drží ručička.

Som taká maličká kúzelná palička. Na papieri kúzla stváram. Presvedčte sa, že netáram, keď ma drží ručička.

CERUZA

Visia, visia biele meče, vôkol strechy, vôkol vrát. Iba slnko dokáže ich potichučky obtrhať.

Visia, visia biele meče, vôkol strechy, vôkol vrát. Iba slnko dokáže ich potichučky obtrhať.

CENCÚLE

Hlávka z trávy vykúka, spod brezy i spod buka. Tenká stonka, žltý kvet, rozveselí letný svet.

Hlávka z trávy vykúka, spod brezy i spod buka. Tenká stonka, žltý kvet, rozveselí letný svet.

PÚPAVA

Kto má uši a nepočuje?

Kto má uši a nepočuje?

HRNIEC

Ach, ach, rozsypal sa hrach a začnú ho zberati, až keď bude svitati.

Ach, ach, rozsypal sa hrach a začnú ho zberati, až keď bude svitati.

NEBO A HVIEZDY NA NEBI

Sukne, sukne, samé sukne, zaplače, kto na ne kukne.

Sukne, sukne, samé sukne, zaplače, kto na ne kukne.

CIBUĽA

Mám taký súdok, v ktorom je dvojaký nápoj, a predsa sa nezmieša.

Mám taký súdok, v ktorom je dvojaký nápoj, a predsa sa nezmieša.

VAJCE

Biele je ako múka, zelené je ako lúka, má chvost ako myš, nie je múka, nie je lúka, nie je myš.

Biele je ako múka, zelené je ako lúka, má chvost ako myš, nie je múka, nie je lúka, nie je myš.

REPA

Zázračný most, utešený, na sedmoro zafarbený, možno na ňom nechať oči, nemožno naň nohou vkročiť.

Zázračný most, utešený, na sedmoro zafarbený, možno na ňom nechať oči, nemožno naň nohou vkročiť.

DÚHA

Čo to v diaľke jasne svieti? To k nám zlatý oblak letí? Ide z neho teplučko. Deti, je to …

Čo to v diaľke jasne svieti? To k nám zlatý oblak letí? Ide z neho teplučko. Deti, je to …

SLNIEČKO

Počas mrazu hrdo stojí, tepla sa však veľmi bojí. Miesto nosa mrkvičku, zo snehu má hlavičku.

Počas mrazu hrdo stojí, tepla sa však veľmi bojí. Miesto nosa mrkvičku, zo snehu má hlavičku.

SNEHULIAK

Poznám jeden strom, na ňom 12 konárov, na každom konári 4 halúzky a na každej halúzke 7 listov.

Poznám jeden strom, na ňom 12 konárov, na každom konári 4 halúzky a na každej halúzke 7 listov.

ROK

Čudné perie z neba padá, skryje stromy, chodník, autá. Teplým plášťom halí sady a deti ho majú rady.

Čudné perie z neba padá, skryje stromy, chodník, autá. Teplým plášťom halí sady a deti ho majú rady.

SNEH

Stojí pani na streche, rozťahuje prsty a čo chytí v povetrí, do izby nám pustí.

Stojí pani na streche, rozťahuje prsty a čo chytí v povetrí, do izby nám pustí.

ANTÉNA

Ja mám štyri nôžky. Hop sem, hop tam, hopla! Keď sa dáždik hustý z čiernych mrakov spustí, do vodičky skočím, aby som nezmokla.

Ja mám štyri nôžky. Hop sem, hop tam, hopla! Keď sa dáždik hustý z čiernych mrakov spustí, do vodičky skočím, aby som nezmokla.

ŽABA  

Šťavnatá a sladká guľka si ku iným líčka tuľká. Z lístia celý strapec kuká, odtrhla ho čiasi ruka. Hneď to každé dieťa pozná, lebo je to strapec …

Šťavnatá a sladká guľka si ku iným líčka tuľká. Z lístia celý strapec kuká, odtrhla ho čiasi ruka. Hneď to každé dieťa pozná, lebo je to strapec …

HROZNA  

V júni, keď je tepla dosť, za šera v sad prišiel hosť. Plno ihiel a krok rýchly, skoro sme sa do rúk pichli.

V júni, keď je tepla dosť, za šera v sad prišiel hosť. Plno ihiel a krok rýchly, skoro sme sa do rúk pichli.

JEŽKO

Chlpaté a celé hnedé, akoby to spalo v mede. Zelená dužina dnuká. Chyť to, chyť to, moja ruka! V ústach detí robí divy. Mama, kúp mi plody …

Chlpaté a celé hnedé, akoby to spalo v mede. Zelená dužina dnuká. Chyť to, chyť to, moja ruka! V ústach detí robí divy. Mama, kúp mi plody …

KIWI

Odíde a zase príde; bez murára, bez tesára vystavia si dom, pobýva si v ňom, a po čase — hybaj zase! nechá pustý dom.

Odíde a zase príde; bez murára, bez tesára vystavia si dom, pobýva si v ňom, a po čase — hybaj zase! nechá pustý dom.

LASTOVIČKA  

Hupi – hupi, hup, mám len jeden zub. Prehryziem sa do zámku, vyslobodím Zuzanku.

Hupi – hupi, hup, mám len jeden zub. Prehryziem sa do zámku, vyslobodím Zuzanku.

KĽÚČ

Sivý starec prišiel k nám, všetku vodu vypil nám.

Sivý starec prišiel k nám, všetku vodu vypil nám.

MRÁZ

Kto obchádza kurín, chlievy? Kto sa húskam líška? Je to zlodej prefíkaný vlastným menom …

Kto obchádza kurín, chlievy? Kto sa húskam líška? Je to zlodej prefíkaný vlastným menom …

LÍŠKA  

Najprv sa hádala, potom celú noc plakala.

Najprv sa hádala, potom celú noc plakala.

BÚRKA

Či je z plastu a či z dreva, napája s ním koňa Eva. Zalieva s ním záhradu, všetky kvety do radu.

Či je z plastu a či z dreva, napája s ním koňa Eva. Zalieva s ním záhradu, všetky kvety do radu.

VEDRO

Kto sa plazí popri skale, naplaší tam myšky malé, naženie strach kobylke, čo si sedí na byľke?

Kto sa plazí popri skale, naplaší tam myšky malé, naženie strach kobylke, čo si sedí na byľke?

HAD  

Naberá si, naberá, a nikdy sa nenaje.

Naberá si, naberá, a nikdy sa nenaje.

LYŽICA

Pri cestičke rastie kríček ako chrastie. Prútiky sťa hady hryzú, nieto rady. Plody, čierne uhlíky, chutia ako cukríky.

Pri cestičke rastie kríček ako chrastie. Prútiky sťa hady hryzú, nieto rady. Plody, čierne uhlíky, chutia ako cukríky.

ČERNICE  

Mám ja dáždnik bodkovaný, taký istý ako vlani. Pod dáždnikom svojim celý život stojím.

Mám ja dáždnik bodkovaný, taký istý ako vlani. Pod dáždnikom svojim celý život stojím.

MUCHOTRÁVKA

Kto to stále kikiríka svoju pieseň strohú? Všetky sliepky a kurence stráži pyšný …

Kto to stále kikiríka svoju pieseň strohú? Všetky sliepky a kurence stráži pyšný …

KOHÚT

V potoku si oprať skúša biele pierka do vankúša.

V potoku si oprať skúša biele pierka do vankúša.

HUS

Nevaria ma kuchári, sama kypím v pohári.

Nevaria ma kuchári, sama kypím v pohári.

ŠUMIENKA

Starý som milión rokov, nekročil som desať rokov, krútim sa jak starý blázon, spravím ľuďom osoh razom. Hádaj, kto som, hádaj skoro, lebo mňa vždy ťahá kolo.

Starý som milión rokov, nekročil som desať rokov, krútim sa jak starý blázon, spravím ľuďom osoh razom. Hádaj, kto som, hádaj skoro, lebo mňa vždy ťahá kolo.

MLYNSKÝ KAMEŇ

Zo zvučného som kovu, vysoko stávam, oplakávam mŕtveho, živých zvolávam. Som zvestoňom radosti, zvestujem i žiaľ; začasto ma je počuť v šírošíru diaľ.

Zo zvučného som kovu, vysoko stávam, oplakávam mŕtveho, živých zvolávam. Som zvestoňom radosti, zvestujem i žiaľ; začasto ma je počuť v šírošíru diaľ.

ZVON

Príroda sladká, naša dobrá matka krásu mi dala; kade letím, sama si svietim, lampa malá.

Príroda sladká, naša dobrá matka krásu mi dala; kade letím, sama si svietim, lampa malá.

SVÄTOJÁNSKA MUŠKA

Štyti rohy, žiadne nohy no chlúpkou to pohne. Čo je to?

Štyti rohy, žiadne nohy no chlúpkou to pohne. Čo je to?

SLIMÁK

V lete, to je zábava, kto prv ďalej dopláva? S vlnkami sa ja hrám rád, s vodičkou som kamarát.

V lete, to je zábava, kto prv ďalej dopláva? S vlnkami sa ja hrám rád, s vodičkou som kamarát.

BAZÉN

Najprv šaty zelené, potom nosí červené, a keď už belasé má, s dobrou chuťou jesť sa dá.

Najprv šaty zelené, potom nosí červené, a keď už belasé má, s dobrou chuťou jesť sa dá.

SLIVKA

Keď je prašná cesta, nepohnú sa z miesta, a keď sa ľad zatrblieta, každá ako strela lieta.

Keď je prašná cesta, nepohnú sa z miesta, a keď sa ľad zatrblieta, každá ako strela lieta.

KORČULE

Na hore vyrástla, na trh sa vláčila, aby raz v rajničke veselo tančila.

Na hore vyrástla, na trh sa vláčila, aby raz v rajničke veselo tančila.

VAREŠKA

Nie je tryskáč, lietadlo, predsa rýchlo letí, strasie v sade ovocie, postrapatí deti.

Nie je tryskáč, lietadlo, predsa rýchlo letí, strasie v sade ovocie, postrapatí deti.

VIETOR

Nosím bremená veliké takmer celý rok cez velikú vodu, ale sa od brodu nehnem ani krok.

Nosím bremená veliké takmer celý rok cez velikú vodu, ale sa od brodu nehnem ani krok.

Most

Striebornú niť plietol, práve fúkal vietor, A tak k slnku vzlietol. Zaslúžil by zlatý metál, celé babie leto lietal.

Striebornú niť plietol, práve fúkal vietor, A tak k slnku vzlietol. Zaslúžil by zlatý metál, celé babie leto lietal.

PAVÚČIK

Hnev ju nikdy nenaduje, hoci jazyk vyplazuje. Nikomu sa neprivraví, najpyšnejšie zohne hlavy.

Hnev ju nikdy nenaduje, hoci jazyk vyplazuje. Nikomu sa neprivraví, najpyšnejšie zohne hlavy.

TOPÁNKA

Skôr než mi pravú cenu znáš, v nádeji ma schovávaš, a keď vyzvieš, čo zo mňa máš, už ma nepodržiavaš, alebo zlosť na mňa máš.

Skôr než mi pravú cenu znáš, v nádeji ma schovávaš, a keď vyzvieš, čo zo mňa máš, už ma nepodržiavaš, alebo zlosť na mňa máš.

ŽREB

Vetvičky anjelské, pazúrky diabolské, premilé kvietky, ovocie pletky.

Vetvičky anjelské, pazúrky diabolské, premilé kvietky, ovocie pletky.

ŠÍP

Patrí ti to ale tvoji priatelia to používajú viac ako ty. Čo to je?

Patrí ti to ale tvoji priatelia to používajú viac ako ty. Čo to je?

Tvoje meno

Chodí nad nami, hore nohami.

Chodí nad nami, hore nohami.

Mucha

válam na ňom po ceste, hoci stojí na mieste.

válam na ňom po ceste, hoci stojí na mieste.

HOJDACÍ KONÍK

Už jabĺčko sčervenelo, už je pusté pole, padá lístok za lístočkom, už sú stráne holé.

Už jabĺčko sčervenelo, už je pusté pole, padá lístok za lístočkom, už sú stráne holé.

JESEŇ

Za akými ľuďmi zostáva prázdno?

Za akými ľuďmi zostáva prázdno?

ZA ZLODEJMI

Voda tečie, robí vlnky, ozýva sa žblnky žblnky. A do mora vteká, čože je to?

Voda tečie, robí vlnky, ozýva sa žblnky žblnky. A do mora vteká, čože je to?

RIEKA

Šesť lupeňov ako kalich hľadí pyšne do neba. Žlť, beloba, červeň kvetov vo vánku sa kolembá. Čo darujú ženám páni? Narcisy či …

Šesť lupeňov ako kalich hľadí pyšne do neba. Žlť, beloba, červeň kvetov vo vánku sa kolembá. Čo darujú ženám páni? Narcisy či …

TULIPÁNY

Hore, a či dolu, chodia stále spolu, nové, a či staré, chodia stále v páre.

Hore, a či dolu, chodia stále spolu, nové, a či staré, chodia stále v páre.

TOPÁNKY

Na hore snehy ležia, pod horou vody bežia, pod vodami muzikanti hrajú, až sa hory ozývajú.

Na hore snehy ležia, pod horou vody bežia, pod vodami muzikanti hrajú, až sa hory ozývajú.

Starec

Ide, ide po železe, dušu nemá, duše vezie.

Ide, ide po železe, dušu nemá, duše vezie.

VLAK

Kým má listy svieže, na vetvách mu sedia ježe. Keď spadne jež na líčko, znesie hnedé vajíčko.

Kým má listy svieže, na vetvách mu sedia ježe. Keď spadne jež na líčko, znesie hnedé vajíčko.

GAŠTAN

Hlavu dvíha po oblaky, čiernym prstom čmára, ako maják vedie vtáky, ľúbi kominára.

Hlavu dvíha po oblaky, čiernym prstom čmára, ako maják vedie vtáky, ľúbi kominára.

KOMÍN

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

The post Hádanky pre deti, séria 55 vtipných hádaniek pre vás appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/hadanky/feed/ 0
Na Kysuciach majú ropu, no slúži skôr ako prírodná atrakcia http://www.candyman.sk/ropa-na-kysuciach/ http://www.candyman.sk/ropa-na-kysuciach/#respond Mon, 08 May 2017 17:56:01 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3831 Obec Korňa pri meste Turzovka je zvláštnosťou, ktorá pritiahne zraky turisticky založených návštevníkov prírodných kuriozít. Zo zeme na jednej lúke vyteká už ..

The post Na Kysuciach majú ropu, no slúži skôr ako prírodná atrakcia appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 15/06/17

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 7 nových informácií]

 Kysuce na úplnom severe Slovenska, sa v poslednom čase skloňujú prevažne s havarijným mostom v Čadci, tunelom Horelica a blokádou ciest pre pomalú výstavbu severnej diaľnice. Akoby ani nebolo nič iné zaujímavé v týchto končinách Slovenska. Doprava tvorí reálny problém, no mimo ciest sú Kysuce stále zeleným krajom plným prevažne prírodných krás. Pieskovcovo-bridlicový geologický základ celého regiónu sa na juhu mení na vápencové podložie. Jednou z geologických zaujímavostí Kysúc, podmienených práve bridlicami, sú ložiská ropy.

Ropa v Korni


Obec Korňa pri meste Turzovka je zvláštnosťou, ktorá pritiahne zraky skôr turisticky založených návštevníkov a nadšencov prírodných kuriozít. Zo zeme na jednej lúke v miernom svahu vyteká už viac ako storočie ropa. Ropný zápach a veľká tmavá olejová škvrna tu nie je pre poruchu traktora, ale vyteká priamo z pod zeme. Kedysi dávno to bola miestna záhada, ktorá má dnes racionálne vysvetlenie. Tlak podzemného podložia vytvára tlak na ropu, ktorá priesakmi preniká na konkrétnom mieste. Údajne bolo takýchto miest v minulosti viac na rôznych miestach v okolí. Nič podobné sa už však na Slovensku nenachádza.

Kysuce ako nový Texas? Určite nie


Z Kysúc Texas určite nebude. Prírodný úkaz už fascinoval v dávnej minulosti aj nemeckých investorov, ktorí ešte pred II. svetovou vojnou zvažovali ťažbu. „Pre malé ložiská ropy, ale tiež zemného plynu, by však nebola návratnosť veľkých investícií a dnes by si miestni ľudia nenechali vziať ani prameň.“ Potvrdil Tomáš z Kysúc na magazíne Zaujímavé novinky. Spomína tiež možné plány využívania miestnych podzemných zásob zemného plynu na vlastné obecné využitie napríklad na vykurovanie. Samotný výver ropy, na ktorý v obci upozorňuje tabuľa, je Chránený prírodný výtvor Slovenskej republiky s vlastným stupňom ochrany. Ako prírodná pamiatka je tiež turistickou atrakciou a jednou z prednosti Kysúc. Hoci netvorí vysoký zisk z ťažby, je aspoň magnetom turistického záujmu.

Cestou od Čadce môžete navštíviť napríklad aj rodný dom Jozefa Kronera, pútne miesto Turzovka Živčáková, alebo zájsť do pamätného domu Eugena Cernana a rodiny Černanovcov vo Vysokej nad Kysucou. Eugene Cernan bol posledný muž kráčajúci po Mesiaci, v službách amerického letectva a NASA, hoci mu v žilách kolovala kysucká krv.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

portálu ZN

The post Na Kysuciach majú ropu, no slúži skôr ako prírodná atrakcia appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/ropa-na-kysuciach/feed/ 0
ZUZANA HAASOVÁ srší neustálou energiou. Ako to robí? http://www.candyman.sk/zuzana-haasova/ http://www.candyman.sk/zuzana-haasova/#respond Wed, 03 May 2017 15:40:45 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3758 Zuzana Haasová už ako šesťročná pôsobila v inscenáciách STV. Okrem vlastnej speváckej skupiny The Susie Haas Band sa venuje aj divadlu Haaf, no aby

The post ZUZANA HAASOVÁ srší neustálou energiou. Ako to robí? appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 15/06/17

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 6 nových informácií]

 Speváčka, moderátorka a dokonalá zabávačka Zuzana Haasová srší neustálou energiou. Myslíte, že má toho dosť? To ani náhodou! Len nedávno sa totižto rozhodla založiť vlastnú školu, ktorá bude spolupracovať so základnými školami. Stane sa z nej nakoniec ešte aj učiteľka?

Okrem vlastnej speváckej skupiny The Susie Haas Band sa venuje aj divadlu Haaf, no aby toho nebolo málo, najnovšie sa chce venovať ešte viac deťom.

„Bude to Škola Haaf,“ vysvetľuje Zuzana. V jej novom projekte bude priamo spolupracovať so školami, kde chce hlavne rozvíjať deti. Odovzdávať skúseností malým drobcom je to, čo ju najviac napĺňa. Preto ich chce najviac rozvíjať v tom, čo ju najviac baví – hudba, tanec, herectvo a spev.

No sama dopĺňa, že ak sa niekto bude lepšie cítiť v inej oblasti, ani to nebude problém.

Zuzana Haasová už ako šesťročná pôsobila v inscenáciách STV. V pätnástich rokoch účinkovala v seriáli Silvánovci. V roku 1997 hrala v seriáli Duchovia dcéru Zdeny Studenkovej pojašenú Viki Pačmagovú. Hrala aj v Ordinácii v ružovej záhrade. Momentálne hrá v seriáli Panelák Soňu Jančovú.

V roku 2003 absolvovala ako speváčka v predchádzajúcej old time kapele živé koncertné turné po Slovensku, Česku, Rakúsku, Holandsku a Spojených štátoch. Organizuje festival – Májové šanzóny. Neskôr založila vlastnú kapelu The Susie Haas Band.

Aktivity Zuzany Haasovej


1987 – 1993 LUDUS – div. škola
1991-1993 Bralen, scénicky tanec
1991 – 1995 ĽŠÚ – Bratislava- akordeón
1995- 1999 Klavír- Konzervatórium
2000 Konzervatórium v Bratislave, odbor hudobno-dramatický,
2006 PC škola (Gopas)
2009 Konzervatórium v Bratislave odbor:ALTAFÓN
2009 – THE SUSIE HAAS BAND- Kapelník,Spevák,Textár
2005 – DIVADLO HAAF- MAJITEĽ, umelecký šéf, herec, scénarista, režisér, spevák
2017 – Škola HAAF – venovaná talentu detí v umeleckej sfére

The Susie Haas Band 

Skupina ako sa patrí, plná energie, sexu a ženskosti. Ide o kombináciu divadla s hudobno – tanečným rozpätím 30tych rokov.

Najbližšie predstavenia kapely:

 

Divadlo Haaf

Haasová pri divadle naplno využila i svoje herecké a rozprávačské schopnosti. Divadlo HAAF má rukopis farebnosti a originality dizajnu. Okrem živej hudby a spevu sa divadlo HAAF pýši aj prvkami grotesky, čím má ambíciu osloviť všetky vekové kategórie.

Členovia divadla:

Zuzana Haasová – Art Director, herec, spevák, spisovateľ, textár

Matej Oravec ORI – herec rytmista

Martin Haas

Roman Lencses

Martin Kostka

Iveta Haasová – kostymér, scenograf

Monika Haasová – theater maker

Oľga Haasová – inžinier, manager

Ján Slezák – Ľadový medveď Janko pri ktorom sa ľady lámu keď zahrá na saxofóne

Najbližšie predstavenia:

The post ZUZANA HAASOVÁ srší neustálou energiou. Ako to robí? appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/zuzana-haasova/feed/ 0
PROGRAM MS v hokeji 2017 aj na RTVS http://www.candyman.sk/program-ms-v-hokeji-2017/ http://www.candyman.sk/program-ms-v-hokeji-2017/#respond Tue, 02 May 2017 16:36:04 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3733 81. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2017 sa budú konať v hlavnom meste Francúzska, Paríži a v Nemecku, Kolíne nad Rýnom. Od 5.5.2017 do 21.5.2017 ..

The post PROGRAM MS v hokeji 2017 aj na RTVS appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 3/07/17

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 17 nových informácií]

 81. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2017 sa budú konať v hlavnom meste Francúzska, Paríži a v Nemecku, Kolíne nad Rýnom. Tieto mestá sa stanú stredobodom hokejového sveta na nasledujúce 2 týždne – od 5.5.2017 do 21.5.2017. My Vám prinášame všetky podstatné informácie z diania hokejového šampionátu, kompletný program, rozpisy zápasov na RTVS, skupiny a nomináciu slovenskej reprezentácie.

Program MS v hokeji


Kompletný program majstrovstiev sveta v hokeji 2017 už medzinárodná hokejová federácia oficiálne zverejnila. Prvým súperom Slovenska bude tím Talianska a to hneď druhý hrací deň, 6. Mája 2017 v sobotu o 16:15 v Kolínskej aréne. Verme, že posledným zápasom pre slovenskú reprezentáciu bude práve ten posledný finálový zápas, ktorý sa odohrá večer, 21.5.2017 o 20:45 v Kolíne nad Rýnom.

Dátum Čas zápasu Tímy Miesto zápasu
5.5.2017 16:15 Švédsko – Rusko Kolín
5.5.2017 16:15 Fínsko – Bielorusko Paríž
5.5.2017 20:15 USA – Nemecko Kolín
5.5.2017 20:15 Česká republika – Kanada Paríž
6.5.2017 12:15 Lotyšsko – Dánsko Kolín
6.5.2017 12:15 Švajčiarsko – Slovinsko Paríž
6.5.2017 16:15 Slovensko – Taliansko Kolín
6.5.2017 16:15 Bielorusko – Česká republika Paríž
6.5.2017 20:15 Nemecko – Švédsko Kolín
6.5.2017 20:15 Nórsko – Francúzsko Paríž
7.5.2017 12:15 Taliansko – Rusko Kolín
7.5.2017 12:15 Slovinsko – Kanada Paríž
7.5.2017 16:15 USA – Dánsko Kolín
7.5.2017 16:15 Fínsko – Francúzsko Paríž
7.5.2017 20:15 Lotyšsko – Slovensko Kolín
7.5.2017 20:15 Nórsko – Švajčiarsko Paríž
8.5.2017 16:15 Nemecko – Rusko Kolín
8.5.2017 16:15 Bielorusko – Kanada Paríž
8.5.2017 20:15 USA – Švédsko Kolín
8.5.2017 20:15 Fínsko – Česká republika Paríž
9.5.2017 16:15 Taliansko – Lotyšsko Kolín
9.5.2017 16:15 Slovinsko – Nórsko Paríž
9.5.2017 20:15 Slovensko – Dánsko Kolín
9.5.2017 20:15 Švajčiarsko – Francúzsko Paríž
10.5.2017 16:15 USA – Taliansko Kolín
10.5.2017 16:15 Švajčiarsko – Bielorusko Paríž
10.5.2017 20:15 Slovensko – Nemecko Kolín
10.5.2017 20:15 Fínsko – Slovinsko Paríž
11.5.2017 16:15 Rusko – Dánsko Kolín
11.5.2017 16:15 Česká republika – Nórsko Paríž
11.5.2017 20:15 Švédsko – Lotyšsko Kolín
11.5.2017 20:15 Kanada – Francúzsko Paríž
12.5.2017 16:15 Švédsko – Taliansko Kolín
12.5.2017 16:15 Česká republika – Slovinsko Paríž
12.5.2017 20:15 Dánsko – Nemecko Kolín
12.5.2017 20:15 Francúzsko – Bielorusko Paríž
13.5.2017 12:15 Lotyšsko – USA Kolín
13.5.2017 12:15 Nórsko – Fínsko Paríž
13.5.2017 16:15 Rusko – Slovensko Kolín
13.5.2017 16:15 Slovinsko – Bielorusko Paríž
13.5.2017 20:15 Taliansko – Nemecko Kolín
13.5.2017 20:15 Kanada – Švajčiarsko Paríž
14.5.2017 16:15 Slovensko – USA Kolín
14.5.2017 16:15 Francúzsko – Česká republika Paríž
14.5.2017 20:15 Dánsko – Švédsko Kolín
14.5.2017 20:15 Švajčiarsko – Fínsko Paríž
15.5.2017 16:15 Dánsko – Taliansko Kolín
15.5.2017 16:15 Kanada – Nórsko Paríž
15.5.2017 20:15 Rusko – Lotyšsko Kolín
15.5.2017 20:15 Francúzsko – Slovinsko Paríž
16.5.2017 12:15 Švédsko – Slovensko Kolín
16.5.2017 12:15 Bielorusko – Nórsko Paríž
16.5.2017 16:15 Rusko – USA Kolín
16.5.2017 16:15 Česká republika – Švajčiarsko Paríž
16.5.2017 20:15 Nemecko – Lotyšsko Kolín
16.5.2017 20:15 Kanada – Fínsko Paríž
Štvrťfinále
18.5.2017 16:15 Kolín
18.5.2017 16:15 Paríž
18.5.2017 20:15 Kolín
18.5.2017 20:15 Paríž
Semifinále
20.5.2017 15:15 Kolín Kolín
20.5.2017 19:15 Kolín Kolín
O tretie miesto
21.5.2017 16:15 Kolín Kolín
Finále
21.5.2017 20:45 Kolín Kolín

 

Podrobný rozpis zápasov slovenskej reprezentácie si môžete pozrieť tu:

sobota 6. mája: Slovensko – Taliansko (16.15)

nedeľa 7. mája: Lotyšsko – Slovensko (20.15)

utorok 9. mája: Slovensko – Dánsko (20.15)

streda 10. mája: Slovensko – Nemecko (20.15)

sobota 13. mája: Rusko – Slovensko (16.15)

nedeľa 14. mája: Slovensko – USA (16.15)

utorok 16. mája: Švédsko – Slovensko (12.15)

 

Program vysielania zápasov na RTVS


Aj tento rok si dala Rozhlas a televízia Slovenska záležať a z hokejových prenosov sa objaví všetkých 64 zápasov v 33 priamych prenosoch a 31 záznamoch.

Dátum Čas Zápas Kanál
5.5.17 16:00 Švédsko – Rusko Dvojka
5.5.17 18:55 Fínsko – Bielorusko (záznam) Dvojka
5.5.17 20:00 Kanada – Česko Jednotka
5.5.17 23:30 Nemecko – USA (záznam) Dvojka
6.5.17 12:00 Lotyšsko – Dánsko Dvojka
6.5.17 14:45 Švajčiarsko – Slovinsko (záznam) Dvojka
6.5.17 16:00 SLOVENSKO – TALIANSKO Jednotka
6.5.17 21:00 Nemecko – Švédsko (napojenie v priebehu 2. tretiny) Dvojka
6.5.17 23:30 Česko – Bielorusko (záznam) Dvojka
6.5.17 1:00 Francúzsko – Nórsko (záznam) Dvojka
7.5.17 12:00 Rusko – Taliansko Dvojka
7.5.17 14:45 Kanada – Slovinsko (záznam) Dvojka
7.5.17 16:00 USA – Dánsko Dvojka
7.5.17 18:55 Fínsko – Francúzsko (záznam) Dvojka
7.5.17 20:00 SLOVENSKO – LOTYŠSKO Jednotka
7.5.17 23:30 Nórsko – Švajčiarsko (záznam) Dvojka
8.5.17 16:00 Nemecko – Rusko Dvojka
8.5.17 18:55 Kanada – Bielorusko (záznam) Dvojka
8.5.17 20:00 USA – Švédsko Dvojka
8.5.17 23:30 Česko – Fínsko (záznam) Dvojka
9.5.17 16:00 Taliansko – Lotyšsko Dvojka
9.5.17 18:55 Slovinsko – Nórsko (záznam) Dvojka
9.5.17 20:00 SLOVENSKO – DÁNSKO Jednotka
9.5.17 23:30 Švajčiarsko – Francúzsko (záznam) Dvojka
10.5.17 16:00 Švajčiarsko – Bielorusko Dvojka
10.5.17 18:55 USA – Taliansko (záznam) Dvojka
10.5.17 20:00 SLOVENSKO – NEMECKO Jednotka
10.5.17 1:10 Fínsko – Slovinsko (záznam) Dvojka
11.5.17 16:00 Rusko – Dánsko Dvojka
11.5.17 18:55 Česko – Nórsko (záznam) Dvojka
11.5.17 23:45 Kanada – Francúzsko (záznam) Dvojka
11.5.17 1:15 Švédsko – Lotyšsko (záznam) Dvojka
12.5.17 16:00 Česko – Slovinsko Dvojka
12.5.17 18:55 Švédsko – Taliansko (záznam) Dvojka
12.5.17 20:00 Nemecko – Dánsko Dvojka
12.5.17 23:30 Francúzsko – Bielorusko (záznam) Dvojka
13.5.17 12:00 Lotyšsko – USA Dvojka
13.5.17 14:45 Nórsko – Fínsok (záznam) Dvojka
13.5.17 16:00 SLOVENSKO – RUSKO Jednotka
13.5.17 21:00 Kanada – Švajčiarsko (napojenie v priebehu 3. tretiny) Dvojka
13.5.17 23:30 Slovinsko – Bielorusko (záznam) Dvojka
13.5.17 1:00 Nemecko – Taliansko (záznam) Dvojka
14.5.17 16:00 SLOVENSKO – USA Jednotka
14.5.17 18:55 Francúzsko – Česko (záznam) Dvojka
14.5.17 20:00 Švédsko – Dánsko Dvojka
14.5.17 23:30 Fínsko – Švajčiarsko (záznam) Dvojka
15.5.17 16:00 Kanada – Nórsko Dvojka
15.5.17 18:55 Taliansko – Dánsko (záznam) Dvojka
15.5.17 20:00 Rusko – Lotyšsko Dvojka
15.5.17 23:30 Francúzsko – Slovinsko (záznam) Dvojka
16.5.17 12:00 SLOVENSKO – ŠVÉDSKO Jednotka
16.5.17 14:45 Bielorusko – Nórsko (záznam) Dvojka
16.5.17 16:00 Rusko – USA Dvojka
16.5.17 18:55 Česko – Švajčiarsko (záznam) Dvojka
16.5.17 20:00 Kanada – Fínsko Dvojka
16.5.17 23:30 Nemecko – Lotyšsko (záznam) Dvojka
18.5.17 16:00 šťvrtfinále 1 Jednotka
18.5.17 18:55 štvrťfinále 2 (záznam) Dvojka
18.5.17 20:00 štvrťfinále 3 Dvojka
18.5.17 23:30 štvrťfinále 4 (záznam) Dvojka
20.5.17 15:00 semifinále 1 Jednotka
20.5.17 19:00 semifinále 2 Dvojka
21.5.17 16:00 o 3. miesto Dvojka
21.5.17 20:25 finále Jednotka

Skupiny MS 2017


MS v hokeji 2017 sa zúčastní 16 krajín, ktoré budú rozdelené tradične do dvoch základných skupín A a B. Umiestnenia tímov v rankingu IIHF sa zostavuje po každých majstrovstvách sveta, po minuloročnom šampionáte sa slovenská reprezentácia ocitne v A skupine, ktorá odohrá svoje zápasy v nemeckom Kolíne nad Rýnom.

V tabuľke sa so Slovenskou reprezentáciou nachádzajú reprezentácie Ruska, USA, Švédska, Nemecka, Lotyšska, Dánska a Talianska.

V druhej parížskej B skupine si zmerajú sily reprezentácie Kanady, Fínska, Česka, Švajčiarska, Bieloruska, Nórska, Francúzska a Slovinska.

Galéria z MS


Július Hudáček

Július Hudáček posilní slovenskú reprezentáciu

Ján Laco

Ján Laco taktiež posilní slovenskú reprezentáciu

LANXESS arena

LANXESS arena v Kolíne nad Rýnom

Štadión v Paríži

Štadión v Paríži

Konečná nominácia Slovenskej reprezentácie


Brankári:

Ján Laco (Piráti Chomutov, ČR), Július Hudáček (Örebrö HK, Švéd.), Jaroslav Janus (HC Verva Litvínov, ČR)

Obrancovia:

Eduard Šedivý (HC Košice), Juraj Mikuš (HC Sparta Praha, ČR), Martin Gernát (HC Sparta Praha, ČR), Michal Čajkovský (Avtomobilist Jekaterinburg, Rus./KHL), Peter Čerešňák (HC Škoda Plzeň, ČR), Adam Jánošík (Bíli Tygři Liberec, ČR), Peter Trška (Kometa Brno, ČR), Michal Sersen (HC ’05 iClinic Banská Bystrica)

Útočníci:

Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec, ČR), Tomáš Hrnka (HC Škoda Plzeň, ČR), Jakub Suja (HC Košice), Lukáš Cingeľ (HC Sparta Praha, ČR), Andrej Kudrna (HC Sparta Praha, ČR), Andrej Šťastný (HC Slovan Bratislava/HK Dukla Trenčín), Dávid Skokan (Piráti Chomutov, ČR), Marcel Haščák (Kometa Brno, ČR), Mário Bližňák (Bíli Tygři Liberec, ČR), Michel Miklík (JYP Jyväskylä, Fín.), Pavol Skalický (HC ’05 iClinic Banská Bystrica), Tomáš Zigo (HC ’05 iClinic Banská Bystrica), Tomáš Matoušek (HC ’05 iClinic Banská Bystrica), Libor Hudáček (Örebrö HK, Švéd.)

Location

IIHF
Willy-Brandt-Platz 3
50679 Kolín nad Rýnom
Nemecko

Date and Time

Start Date:

Location

IIHF
Willy-Brandt-Platz 3
50679 Kolín nad Rýnom
Nemecko

Date and Time

Start Date:

Location

IIHF
Willy-Brandt-Platz 3
50679 Kolín nad Rýnom
Nemecko

Date and Time

Start Date:

The post PROGRAM MS v hokeji 2017 aj na RTVS appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/program-ms-v-hokeji-2017/feed/ 0
Gól týždňa: prihrávka, spracovanie a zakončenie a lá Peter Forsberg http://www.candyman.sk/mike-hoffman-gol/ http://www.candyman.sk/mike-hoffman-gol/#respond Thu, 27 Apr 2017 19:31:02 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3707 Dokonalá akcia, na ktorej začiatku bola opora Ottawských senátorov, kapitán Erik Karlsson. Vychutnajte si prihrávku cez celé ihrisko od Erika ..

The post Gól týždňa: prihrávka, spracovanie a zakončenie a lá Peter Forsberg appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 15/06/17Dokonalá akcia, na ktorej začiatku bola opora Ottawských senátorov, kapitán Erik Karlsson. Vychutnajte si prihrávku cez celé ihrisko od Erika Karlssona, bezchybné spracovanie a chladnokrvné zakončenie v podaní Mike Hoffmana. Tuukka Rask v bránke Bruins sa na záver stal len obyčajným štatistom.

Aj vďaka šikovným útočníkom Ottawy Senators dokázal kanadský klub pokoriť medveďov z Bostonu na čele s naším Zdenom Chárom 4:2 na zápasy. Vychutnajte si prvý gól piateho zápasu série.

The post Gól týždňa: prihrávka, spracovanie a zakončenie a lá Peter Forsberg appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/mike-hoffman-gol/feed/ 0
Alex Ovečkin to skúša na supermana. Jeho pád vás pobaví 😀 http://www.candyman.sk/alexander-oveckin/ http://www.candyman.sk/alexander-oveckin/#respond Wed, 26 Apr 2017 16:21:30 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3708 Alex Ovechkin si len hneď po tom, ako zistil, že je veľa hráčov na ľade, zamieril na striedačku, rýchlo ju preskočil, no tak, ako to chcel urobiť nenápadne ..

The post Alex Ovečkin to skúša na supermana. Jeho pád vás pobaví 😀 appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 15/06/17Bol vyčerpaný alebo len chcel zabaviť spoluhráčov tímu?
Ani jedno ani druhé. Alex Ovechkin si len hneď po tom, ako zistil, že je veľa hráčov na ľade, zamieril na striedačku, rýchlo ju preskočil. Žiaľ, tak, ako to chcel urobiť nenápadne, tak sa teraz na tom smeje celý hokejový svet. Jeho pád na hráčov zvládol bravúrne.
Posúďte sami.

The post Alex Ovečkin to skúša na supermana. Jeho pád vás pobaví 😀 appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/alexander-oveckin/feed/ 0
Zákrok roka! Brankár Pekka Rinne chytil jasný gól! http://www.candyman.sk/pekka-rinne/ http://www.candyman.sk/pekka-rinne/#respond Tue, 25 Apr 2017 17:24:52 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3706 Za úspechom Nasvillu Predators v play off stojí najmä bezchybný brankár Pekka Rinne. Hokejistov Chicaga Blackhawks privádzal do zúfalstva aj po tomto zákroku

The post Zákrok roka! Brankár Pekka Rinne chytil jasný gól! appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 15/06/17Za úspechom Nasvillu Predators v play off stojí najmä bezchybný brankár Pekka Rinne. Hokejistov Chicaga Blackhawks privádzal počas celej série do zúfalstva, čoho príkladom je aj tento zákrok. Z nevinného nahodenia puku hráčom Chicaga po mantinely sa stala razom obrovská šanca. Nebezpečný odraz spôsobil, že puk po odraze smeroval priamo do prázdnej bránky Pekka Rinneho, ktorý čakal na puk už za bránkou. Včasnou reakciou však dokázal zabrániť kurióznemu gólu Chicaga.

Hráči Blackhawks nakoniec našli recept na brankára a ujali sa vedenia v zápase 2:0, čím prerušili Rinneho sériu bez inkasovaného gólu na 141 minút a 5 sekúnd, čo je aj rekord pre predátorov z Nashvillu v histórii klubu.

Ani to však hráčom Chicaga Blackhawks nestačilo a v play off sérii prehrali už v prvom kole, hladko 4:0 na zápasy.

The post Zákrok roka! Brankár Pekka Rinne chytil jasný gól! appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/pekka-rinne/feed/ 0
Druhy kliešťov: na Slovenku žije až 20 druhov kliešťov http://www.candyman.sk/druhy-kliestov/ http://www.candyman.sk/druhy-kliestov/#respond Mon, 03 Apr 2017 18:58:11 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3630 Na svete je asi 713 známych druhov kliešťov (Systema Naturae 2000), ale na Slovensku a v strednej Európe je asi 20 druhov kliešťov. Nie všetky kliešte sú

The post Druhy kliešťov: na Slovenku žije až 20 druhov kliešťov appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 3/07/17

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 5 nových informácií]

 Kliešte nesporne patria medzi najzávažnejšie krv cicajúce parazity v strednej Európe, ale aj vo svete. Na svete je asi 713 známych druhov kliešťov (Systema Naturae 2000), ale na Slovensku a v strednej Európe je asi 20 druhov kliešťov. Nie všetky kliešte sú rovnako nebezpečné, väčšinou sa špecializujú na určitý druh živočíchov, na vtáky, netopiere či drobné cicavce.

Ale je tu jedna skupina kliešťov, ktorá žije na povrchu pôdy a môžeme sa s ňou stretnúť kdekoľvek v lesnom prostredí, kde sa pohybujeme. Tejto skupine sa hovorí externé kliešte alebo aj pasienkové, ktoré sú pre nás nebezpečné tým, že prenášajú na nás a na naše domáce či hospodárske zvieratá rôzne choroby.

Nie je kliešť ako kliešť


Máme 6 druhov kliešťov, ktoré sú pre človeka a pre hospodárske zvieratá nebezpečné. Najbežnejší je kliešť obyčajný, potom sú to dva druhy pijakov, odborne dermacentorov. Podľa toho, v akom biotope žijú sa nazývajú slovensky ako pijak lužný a pijak stepný. Pijaky sprevádzajú ešte ďalšie 3 druhy kliešťov, odborne Haemaphysalis, kliešť lužný, kliešť stepný a kliešť lesostepný. Video, ako vybrať kliešťa, si môžete pozrieť v predošlom článku.

Slovenský názov Latinský názov
Kliešť obyčajný Ixodes ricinus
Pijak lužný Dermacentor reticulatus
Pijak stepný Dermacentor marginatus
Kliešť lužný Haemaphysalis concinna
Kliešť stepný Haemaphysalis punctata
Kliešť lesostepný Haemaphysalis inermis

 

Kliešť obyčajný

Kliešť obyčajný

Kliešť lužný

Kliešť lužný

Kliešť stepný

Kliešť stepný

Kliešť lesostepný

Kliešť lesostepný

Pijak stepný

Pijak stepný

Pijak lužný

Pijak lužný

Aj keď choroby, ktoré kliešť prenáša sa nám zdajú hrôzostrašné a teda z pohľadu týchto ochorení je kliešť pre nás veľkým strašiakom, nie je to s ním až také zlé, pretože ten strach je paradoxne o to väčší, čím menej o ňom vieme.

Vedci už dnes dokážu zistiť príbuznosť parazitov, to znamená, že zisťujú, odkiaľ sa kliešť dostal na naše územie a kde je jeho pôvodná domovina. Zároveň dokážu určiť u kliešťoch hostiteľa bez toho, aby museli kliešťa chytať a vyšetrovať. Zisťuje sa to zo zvyškovej krvi, ktorá zostane v kliešťovi po nacicaní.

Keďže kliešť prežíva vo vonkajšom prostredí celý svoj život s výnimkou niekoľkých dní, kedy pije na svojom hostiteľovi a je teda závislý na prostredí jeho kože či srsti u psov či mačiek, tak je veľmi dôležité pre neho, aby mal v prostredí dostatočnú vlhkosť  a teplo. To znamená, že ak sú jarné mesiace vlhké a teplé, vytvára to ideálne podmienky pre jeho množenie a zo štatistík vyplýva, že práve v tých rokoch je v letnom období častejší výskyt kliešťovej encefalitídy ako v tých rokoch, keď sú jarné mesiace suché.

Prakticky všetky kliešte sú známe ako prenášače vírusu kliešťovej encefalitídy a okrem toho každý druh kliešťa má svoje špecifiká. Kliešť obyčajný prenáša lýmsku boreliózu a anaplazmózu. Kliešť lužný prenáša najmä na psov babeziózu – „krvomočenie“ alebo krvné ochorenie červených krviniek.

Kliešte na Slovensku 


Slovenský kras je miesto výskytu nášho druhého najväčšieho kliešťa – pijaka stepného, odborne dermacentor marginatus, ktorého biotopom sú suchšie lesokroviny a kroviny na vápencovom podklade. Jeho výskyt v Slovenskom krase je dávno známy.

Kliešť stepný je známy ako prenášač ochorenia lymfatického systému – lymfatických uzlín a jeho objaviteľom sú práve slovenský vedci.

V súčasnosti je pre nás novinkou, že zriedkakedy sa s ním vyskytne aj kliešť lužný, ktorý má naopak rád vlhké miesta. Možno to spôsobuje to, že dochádza k otepľovaniu a k zvyšovaniu zrážok v karpatskej oblasti, čo vytvára vhodné podmienky aj pre kliešťa lužného v týchto relatívne suchých miestach na vápencovom podklade.

Naším druhým najrozšírenejším a najvýznamnejším kliešťom je pijak lužný. Vyznačuje sa typickou mozaikovou kresbou, podobnou ako má aj pijak stepný. Medzi nimi sú však iba veľmi malé rozdiely.

Hlavný rozdiel je v biotope, ktorý obývajú. Oba obľubujú vlhké a južné lesy. Na Slovensku sú to predovšetkým lesy okolo Dunaja, Moravy a Ipľa. Na východnom Slovensku je to celé Medzibodrožie a za posledných 10 rokov sme zaznamenali výrazný posun od týchto pôvodných areálov rozšírenia smerom na sever pozdĺž korýt riek, údolí riek a už dnes ich výskyt zaznamenávame približne 150 – 200 kilometrov na sever.

Sú napríklad aj v Turci a na Považí. Ich hlavný význam je, že prenášajú parazitárne ochorenie psov, babeziózu, slovensky krvomočenie. Je to parazit, ktorý rozkladá červené krvinky, ktoré spôsobujú najprv anémiu, potom žltačku a v konečnom štádiu sa krv vylučuje močom.

Kliešťa netreba za žiadnych okolností podceňovať. Čím skôr ho dostanete z tela von, tým lepšie. Návod, ako vybrať kliešťa bezpečne nájdete v predošlom článku.

 

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

 

The post Druhy kliešťov: na Slovenku žije až 20 druhov kliešťov appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/druhy-kliestov/feed/ 0
KLIEŠŤ OBYČAJNÝ: 20 % populácie kliešťa nikdy nemalo http://www.candyman.sk/kliest-obycajny/ http://www.candyman.sk/kliest-obycajny/#respond Mon, 27 Mar 2017 20:09:16 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3629 Kliešť obyčajný vyčkáva v trávach a krovinách na vhodných cicavcov, ktorí ho idúc okolo zachytia. Riaditeľ parazitologického ústavu SAV (Slovenskej

The post KLIEŠŤ OBYČAJNÝ: 20 % populácie kliešťa nikdy nemalo appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 15/06/17

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 6 nových informácií]

 V prírode existuje zákon, ktorý platí rovnako pre všetky živočíchy. Je to ustavičné striedanie žitia a umierania. Len ten, kto sa včas rozmnoží, postará sa o ďalšie prežitie. Aj kliešť obyčajný (ixodes ricinus) má od narodenia tento cieľ, viackrát za život sa musí vyzliecť z kože, od larvy až po zrelého živočícha a každá premena si žiada poriadnu dávku krvi.

U tohto „upíra“ bude všetko závisieť od toho, či si včas nájde obeť, ktorá mu túto metamorfózu umožní.

Kliešť obyčajný vyčkáva v trávach a krovinách na vhodných cicavcov, ktorí ho idúc okolo zachytia. Riaditeľ parazitologického ústavu SAV (Slovenskej akadémie vied), docent MVDr. Peťko mapuje výskyt kliešťov tzv. vlajkovou metódou už dlhodobo.

„Tým najznámejším a najrozšírenejším kliešťom je kliešť obyčajný. Pokojne by sa mohol volať ako kliešť lesný, pretože jeho typickým biotopom sú listnaté a zmiešané lesy a v podstate sa vyskytuje v lesoch od nížin až do podhorských, dokonca horských oblastí do výšky 1 000 – 1 200 metrov. Za posledných 20 rokov vplyvom klimatických zmien a otepľovania sa tento kliešť rozšíril aj do horských oblastí, kde nachádza rovnako vhodné podmienky na prežívanie.“ vysvetľuje uznávaný parazitológ doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc.

Kliešť obyčajný a stavba tela


Bez očí a len vďaka dokonalému čuchovému orgánu v predných nohách kliešť včas dokáže vnímať, že sa k nemu blíži obeť. Pachy a dych obete prenikajú cez najjemnejšie póry k štetinkám tohto orgánu. Následne záleží len na tom, aby sa spätné háčiky predných nôh v správnej chvíli pevne zaklieštili v koži okoloidúcej obete. Keď to zvládne, vyhral!

Kliešť obyčajný

Tento pavúkovec sa pomocou dvojitých chápadiel na ôsmych nohách dokáže bez problémov šplhať nahor. Postupne sa čoraz viac blíži k cieľu a za malú chvíľu si nájde na tenkej a mäkkej pokožke optimálne miesto na vpich. Keď ho nájde, cuciak so spätnými háčikmi preniká čoraz hlbšie do kože obete.

Ale prečo človek také hlboké vpichnutie vôbec necíti? Odpoveď nájdeme vo vnútri kliešťa. Za týmto fantastickým „mikrokozmom“ slinnej žľazy sa ukrýva kuchyňa jedov. Tu, v najjemnejších žľazách, zmiešava kliešť obyčajný svoju slinu s rôznymi látkami a po uštipnutí ju vstriekne priamo do rany a s ňou aj látku, ktorá dokonale znecitlivuje miesto vpichu.

Nebezpečenstvo pre človeka číha v týchto žľazách. Ide o nebezpečné vírusy meningoencefalitídy. Kliešť sa nimi sám nainfikoval ešte pri nacicaní skoršej dávky krvi, teraz sa pôvodcovia prenášajú na novú obeť. Už krátko po vpichu sa vírusy dostanú do krvného obehu obete a budú sa šíriť po celom tele. Kto nie je zaočkovaný proti takýmto vírusom, môže ochorieť na ťažký zápal mozgových blán alebo mozgu.

Vírusy stimulované nasávaním krvi sa v kliešťovi rozmnožujú stále rýchlejšie, takže riziko infekcie stúpa. Kliešťa preto treba čo najrýchlejšie odstrániť. Ako vybrať kliešťa sme podrobne popísali v predošlom článku. Kliešťa uchopíme veľmi tenkou pinzetou, no nie za zadnú časť tela, ale pokiaľ možno spredu za hlavičku a vytiahneme rovno smerom nahor.

Mýty o kliešťoch


  1. Kliešťa nenatierame alkoholom, masťou ani olejom! Kliešťovi obyčajnému sa tak upchajú dýchacie otvory a začne sa dusiť a sliniť do rany, paradoxne sa tak zvyšuje riziko infekcie.
  2. Kliešťa obyčajného nevytáčame, koľko sa len dá. Vytáčanie kliešťa proti smeru alebo v smere hodinových ručičiek je mýtus, kliešť nemá na chobôtiku závit, ale spätné zúbky v dvoch radoch.
  3. Kliešte nepadajú zo stromov, neskáču z výšin stromu a ani sa nespúšťajú na pavučine. Kliešť obyčajný čaká na svoju obeť v tráve a krovinách.

Štatistické údaje o kliešťoch na Slovensku


Používate repelenty? Alebo sa Vás kliešte vôbec netýkajú, pretože ste ho nikdy nemali? A majú kliešte radšej chlapov či ženy? Pozrite si zopár zaujímavých štatistík:

Počet kliešťov Muži Ženy Celkovo
Kliešťa mali Počet Podiel Počet Podiel Počet Podiel
Nikdy 90 18% 90 21% 180 19%
Zriedkavo 310 61% 300 71% 610 66%
Do 10 ročne 80 16% 30 7% 110 12%
Viac ako 10 ročne 25 5% 3 1% 28 3%
SUM 505 423 928

Počet kliešťov - graf

Výber kliešťa Samostatne Lekárska pomoc
Muži 405 20
Ženy 310 30

Výber kliešťa - graf

Používanie repelentov Vždy Niekedy Nikdy
Muži 25 175 310
Ženy 50 200 170

Použitie repelentov - graf

Do ktorej skupiny patríte vy? Mávate často zapichnutého kliešťa počas leta? A ako s tým bojujete vy?

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

..referencie

..referencie

Spatial distribution of Dermacentor reticulatus tick in Slovakia in the beginning of the 21st century, Eva Bullováa, Martin Lukáňb, Michal Stankoc, Branislav Peťko

The post KLIEŠŤ OBYČAJNÝ: 20 % populácie kliešťa nikdy nemalo appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/kliest-obycajny/feed/ 0