Candyman.sk http://www.candyman.sk Najlepšie Recepty, Zdravie, Excel funkcie, Pomoc v exceli Thu, 27 Apr 2017 19:31:44 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.4 Gól týždňa: prihrávka, spracovanie a zakončenie a lá Peter Forsberg http://www.candyman.sk/mike-hoffman-gol/ http://www.candyman.sk/mike-hoffman-gol/#respond Thu, 27 Apr 2017 19:31:02 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3707 Dokonalá akcia, na ktorej začiatku bola opora Ottawských senátorov, kapitán Erik Karlsson. Vychutnajte si prihrávku cez celé ihrisko od Erika ..

The post Gól týždňa: prihrávka, spracovanie a zakončenie a lá Peter Forsberg appeared first on Candyman.sk.

]]>
Dokonalá akcia, na ktorej začiatku bola opora Ottawských senátorov, kapitán Erik Karlsson. Vychutnajte si prihrávku cez celé ihrisko od Erika Karlssona, bezchybné spracovanie a chladnokrvné zakončenie v podaní Mike Hoffmana. Tuukka Rask v bránke Bruins sa na záver stal len obyčajným štatistom.

Aj vďaka šikovným útočníkom Ottawy Senators dokázal kanadský klub pokoriť medveďov z Bostonu na čele s naším Zdenom Chárom 4:2 na zápasy. Vychutnajte si prvý gól piateho zápasu série.

The post Gól týždňa: prihrávka, spracovanie a zakončenie a lá Peter Forsberg appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/mike-hoffman-gol/feed/ 0
Alex Ovečkin to skúša na supermana. Jeho pád vás pobaví 😀 http://www.candyman.sk/alexander-oveckin/ http://www.candyman.sk/alexander-oveckin/#respond Wed, 26 Apr 2017 16:21:30 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3708 Alex Ovechkin si len hneď po tom, ako zistil, že je veľa hráčov na ľade, zamieril na striedačku, rýchlo ju preskočil, no tak, ako to chcel urobiť nenápadne ..

The post Alex Ovečkin to skúša na supermana. Jeho pád vás pobaví 😀 appeared first on Candyman.sk.

]]>
Bol vyčerpaný alebo len chcel zabaviť spoluhráčov tímu?
Ani jedno ani druhé. Alex Ovechkin si len hneď po tom, ako zistil, že je veľa hráčov na ľade, zamieril na striedačku, rýchlo ju preskočil. Žiaľ, tak, ako to chcel urobiť nenápadne, tak sa teraz na tom smeje celý hokejový svet. Jeho pád na hráčov zvládol bravúrne.
Posúďte sami.

The post Alex Ovečkin to skúša na supermana. Jeho pád vás pobaví 😀 appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/alexander-oveckin/feed/ 0
Zákrok roka! Brankár Pekka Rinne chytil jasný gól! http://www.candyman.sk/pekka-rinne/ http://www.candyman.sk/pekka-rinne/#respond Tue, 25 Apr 2017 17:24:52 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3706 Za úspechom Nasvillu Predators v play off stojí najmä bezchybný brankár Pekka Rinne. Hokejistov Chicaga Blackhawks privádzal do zúfalstva aj po tomto zákroku

The post Zákrok roka! Brankár Pekka Rinne chytil jasný gól! appeared first on Candyman.sk.

]]>
Za úspechom Nasvillu Predators v play off stojí najmä bezchybný brankár Pekka Rinne. Hokejistov Chicaga Blackhawks privádzal počas celej série do zúfalstva, čoho príkladom je aj tento zákrok. Z nevinného nahodenia puku hráčom Chicaga po mantinely sa stala razom obrovská šanca. Nebezpečný odraz spôsobil, že puk po odraze smeroval priamo do prázdnej bránky Pekka Rinneho, ktorý čakal na puk už za bránkou. Včasnou reakciou však dokázal zabrániť kurióznemu gólu Chicaga.

Hráči Blackhawks nakoniec našli recept na brankára a ujali sa vedenia v zápase 2:0, čím prerušili Rinneho sériu bez inkasovaného gólu na 141 minút a 5 sekúnd, čo je aj rekord pre predátorov z Nashvillu v histórii klubu.

Ani to však hráčom Chicaga Blackhawks nestačilo a v play off sérii prehrali už v prvom kole, hladko 4:0 na zápasy.

The post Zákrok roka! Brankár Pekka Rinne chytil jasný gól! appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/pekka-rinne/feed/ 0
Druhy kliešťov: na Slovenku žije až 20 druhov kliešťov http://www.candyman.sk/druhy-kliestov/ http://www.candyman.sk/druhy-kliestov/#respond Mon, 03 Apr 2017 18:58:11 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3630 Na svete je asi 713 známych druhov kliešťov (Systema Naturae 2000), ale na Slovensku a v strednej Európe je asi 20 druhov kliešťov. Nie všetky kliešte sú

The post Druhy kliešťov: na Slovenku žije až 20 druhov kliešťov appeared first on Candyman.sk.

]]>
[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 5 nových informácií]

Kliešte nesporne patria medzi najzávažnejšie krv cicajúce parazity v strednej Európe, ale aj vo svete. Na svete je asi 713 známych druhov kliešťov (Systema Naturae 2000), ale na Slovensku a v strednej Európe je asi 20 druhov kliešťov. Nie všetky kliešte sú rovnako nebezpečné, väčšinou sa špecializujú na určitý druh živočíchov, na vtáky, netopiere či drobné cicavce.

Ale je tu jedna skupina kliešťov, ktorá žije na povrchu pôdy a môžeme sa s ňou stretnúť kdekoľvek v lesnom prostredí, kde sa pohybujeme. Tejto skupine sa hovorí externé kliešte alebo aj pasienkové, ktoré sú pre nás nebezpečné tým, že prenášajú na nás a na naše domáce či hospodárske zvieratá rôzne choroby.

Nie je kliešť ako kliešť


Máme 6 druhov kliešťov, ktoré sú pre človeka a pre hospodárske zvieratá nebezpečné. Najbežnejší je kliešť obyčajný, potom sú to dva druhy pijakov, odborne dermacentorov. Podľa toho, v akom biotope žijú sa nazývajú slovensky ako pijak lužný a pijak stepný. Pijaky sprevádzajú ešte ďalšie 3 druhy kliešťov, odborne Haemaphysalis, kliešť lužný, kliešť stepný a kliešť lesostepný. Video, ako vybrať kliešťa, si môžete pozrieť v predošlom článku.

Slovenský názov Latinský názov
Kliešť obyčajný Ixodes ricinus
Pijak lužný Dermacentor reticulatus
Pijak stepný Dermacentor marginatus
Kliešť lužný Haemaphysalis concinna
Kliešť stepný Haemaphysalis punctata
Kliešť lesostepný Haemaphysalis inermis

 

Kliešť obyčajný

Kliešť obyčajný

Kliešť lužný

Kliešť lužný

Kliešť stepný

Kliešť stepný

Kliešť lesostepný

Kliešť lesostepný

Pijak stepný

Pijak stepný

Pijak lužný

Pijak lužný

Aj keď choroby, ktoré kliešť prenáša sa nám zdajú hrôzostrašné a teda z pohľadu týchto ochorení je kliešť pre nás veľkým strašiakom, nie je to s ním až také zlé, pretože ten strach je paradoxne o to väčší, čím menej o ňom vieme.

Vedci už dnes dokážu zistiť príbuznosť parazitov, to znamená, že zisťujú, odkiaľ sa kliešť dostal na naše územie a kde je jeho pôvodná domovina. Zároveň dokážu určiť u kliešťoch hostiteľa bez toho, aby museli kliešťa chytať a vyšetrovať. Zisťuje sa to zo zvyškovej krvi, ktorá zostane v kliešťovi po nacicaní.

Keďže kliešť prežíva vo vonkajšom prostredí celý svoj život s výnimkou niekoľkých dní, kedy pije na svojom hostiteľovi a je teda závislý na prostredí jeho kože či srsti u psov či mačiek, tak je veľmi dôležité pre neho, aby mal v prostredí dostatočnú vlhkosť  a teplo. To znamená, že ak sú jarné mesiace vlhké a teplé, vytvára to ideálne podmienky pre jeho množenie a zo štatistík vyplýva, že práve v tých rokoch je v letnom období častejší výskyt kliešťovej encefalitídy ako v tých rokoch, keď sú jarné mesiace suché.

Prakticky všetky kliešte sú známe ako prenášače vírusu kliešťovej encefalitídy a okrem toho každý druh kliešťa má svoje špecifiká. Kliešť obyčajný prenáša lýmsku boreliózu a anaplazmózu. Kliešť lužný prenáša najmä na psov babeziózu – „krvomočenie“ alebo krvné ochorenie červených krviniek.

Kliešte na Slovensku 


Slovenský kras je miesto výskytu nášho druhého najväčšieho kliešťa – pijaka stepného, odborne dermacentor marginatus, ktorého biotopom sú suchšie lesokroviny a kroviny na vápencovom podklade. Jeho výskyt v Slovenskom krase je dávno známy.

Kliešť stepný je známy ako prenášač ochorenia lymfatického systému – lymfatických uzlín a jeho objaviteľom sú práve slovenský vedci.

V súčasnosti je pre nás novinkou, že zriedkakedy sa s ním vyskytne aj kliešť lužný, ktorý má naopak rád vlhké miesta. Možno to spôsobuje to, že dochádza k otepľovaniu a k zvyšovaniu zrážok v karpatskej oblasti, čo vytvára vhodné podmienky aj pre kliešťa lužného v týchto relatívne suchých miestach na vápencovom podklade.

Naším druhým najrozšírenejším a najvýznamnejším kliešťom je pijak lužný. Vyznačuje sa typickou mozaikovou kresbou, podobnou ako má aj pijak stepný. Medzi nimi sú však iba veľmi malé rozdiely.

Hlavný rozdiel je v biotope, ktorý obývajú. Oba obľubujú vlhké a južné lesy. Na Slovensku sú to predovšetkým lesy okolo Dunaja, Moravy a Ipľa. Na východnom Slovensku je to celé Medzibodrožie a za posledných 10 rokov sme zaznamenali výrazný posun od týchto pôvodných areálov rozšírenia smerom na sever pozdĺž korýt riek, údolí riek a už dnes ich výskyt zaznamenávame približne 150 – 200 kilometrov na sever.

Sú napríklad aj v Turci a na Považí. Ich hlavný význam je, že prenášajú parazitárne ochorenie psov, babeziózu, slovensky krvomočenie. Je to parazit, ktorý rozkladá červené krvinky, ktoré spôsobujú najprv anémiu, potom žltačku a v konečnom štádiu sa krv vylučuje močom.

Kliešťa netreba za žiadnych okolností podceňovať. Čím skôr ho dostanete z tela von, tým lepšie. Návod, ako vybrať kliešťa bezpečne nájdete v predošlom článku.

 

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

 

The post Druhy kliešťov: na Slovenku žije až 20 druhov kliešťov appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/druhy-kliestov/feed/ 0
KLIEŠŤ OBYČAJNÝ: 20 % populácie kliešťa nikdy nemalo http://www.candyman.sk/kliest-obycajny/ http://www.candyman.sk/kliest-obycajny/#respond Mon, 27 Mar 2017 20:09:16 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3629 Kliešť obyčajný vyčkáva v trávach a krovinách na vhodných cicavcov, ktorí ho idúc okolo zachytia. Riaditeľ parazitologického ústavu SAV (Slovenskej

The post KLIEŠŤ OBYČAJNÝ: 20 % populácie kliešťa nikdy nemalo appeared first on Candyman.sk.

]]>
[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 6 nových informácií]

V prírode existuje zákon, ktorý platí rovnako pre všetky živočíchy. Je to ustavičné striedanie žitia a umierania. Len ten, kto sa včas rozmnoží, postará sa o ďalšie prežitie. Aj kliešť obyčajný (ixodes ricinus) má od narodenia tento cieľ, viackrát za život sa musí vyzliecť z kože, od larvy až po zrelého živočícha a každá premena si žiada poriadnu dávku krvi.

U tohto „upíra“ bude všetko závisieť od toho, či si včas nájde obeť, ktorá mu túto metamorfózu umožní.

Kliešť obyčajný vyčkáva v trávach a krovinách na vhodných cicavcov, ktorí ho idúc okolo zachytia. Riaditeľ parazitologického ústavu SAV (Slovenskej akadémie vied), docent MVDr. Peťko mapuje výskyt kliešťov tzv. vlajkovou metódou už dlhodobo.

„Tým najznámejším a najrozšírenejším kliešťom je kliešť obyčajný. Pokojne by sa mohol volať ako kliešť lesný, pretože jeho typickým biotopom sú listnaté a zmiešané lesy a v podstate sa vyskytuje v lesoch od nížin až do podhorských, dokonca horských oblastí do výšky 1 000 – 1 200 metrov. Za posledných 20 rokov vplyvom klimatických zmien a otepľovania sa tento kliešť rozšíril aj do horských oblastí, kde nachádza rovnako vhodné podmienky na prežívanie.“ vysvetľuje uznávaný parazitológ doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc.

Kliešť obyčajný a stavba tela


Bez očí a len vďaka dokonalému čuchovému orgánu v predných nohách kliešť včas dokáže vnímať, že sa k nemu blíži obeť. Pachy a dych obete prenikajú cez najjemnejšie póry k štetinkám tohto orgánu. Následne záleží len na tom, aby sa spätné háčiky predných nôh v správnej chvíli pevne zaklieštili v koži okoloidúcej obete. Keď to zvládne, vyhral!

Kliešť obyčajný

Tento pavúkovec sa pomocou dvojitých chápadiel na ôsmych nohách dokáže bez problémov šplhať nahor. Postupne sa čoraz viac blíži k cieľu a za malú chvíľu si nájde na tenkej a mäkkej pokožke optimálne miesto na vpich. Keď ho nájde, cuciak so spätnými háčikmi preniká čoraz hlbšie do kože obete.

Ale prečo človek také hlboké vpichnutie vôbec necíti? Odpoveď nájdeme vo vnútri kliešťa. Za týmto fantastickým „mikrokozmom“ slinnej žľazy sa ukrýva kuchyňa jedov. Tu, v najjemnejších žľazách, zmiešava kliešť obyčajný svoju slinu s rôznymi látkami a po uštipnutí ju vstriekne priamo do rany a s ňou aj látku, ktorá dokonale znecitlivuje miesto vpichu.

Nebezpečenstvo pre človeka číha v týchto žľazách. Ide o nebezpečné vírusy meningoencefalitídy. Kliešť sa nimi sám nainfikoval ešte pri nacicaní skoršej dávky krvi, teraz sa pôvodcovia prenášajú na novú obeť. Už krátko po vpichu sa vírusy dostanú do krvného obehu obete a budú sa šíriť po celom tele. Kto nie je zaočkovaný proti takýmto vírusom, môže ochorieť na ťažký zápal mozgových blán alebo mozgu.

Vírusy stimulované nasávaním krvi sa v kliešťovi rozmnožujú stále rýchlejšie, takže riziko infekcie stúpa. Kliešťa preto treba čo najrýchlejšie odstrániť. Ako vybrať kliešťa sme podrobne popísali v predošlom článku. Kliešťa uchopíme veľmi tenkou pinzetou, no nie za zadnú časť tela, ale pokiaľ možno spredu za hlavičku a vytiahneme rovno smerom nahor.

Mýty o kliešťoch


 1. Kliešťa nenatierame alkoholom, masťou ani olejom! Kliešťovi obyčajnému sa tak upchajú dýchacie otvory a začne sa dusiť a sliniť do rany, paradoxne sa tak zvyšuje riziko infekcie.
 2. Kliešťa obyčajného nevytáčame, koľko sa len dá. Vytáčanie kliešťa proti smeru alebo v smere hodinových ručičiek je mýtus, kliešť nemá na chobôtiku závit, ale spätné zúbky v dvoch radoch.
 3. Kliešte nepadajú zo stromov, neskáču z výšin stromu a ani sa nespúšťajú na pavučine. Kliešť obyčajný čaká na svoju obeť v tráve a krovinách.

Štatistické údaje o kliešťoch na Slovensku


Používate repelenty? Alebo sa Vás kliešte vôbec netýkajú, pretože ste ho nikdy nemali? A majú kliešte radšej chlapov či ženy? Pozrite si zopár zaujímavých štatistík:

Počet kliešťov Muži Ženy Celkovo
Kliešťa mali Počet Podiel Počet Podiel Počet Podiel
Nikdy 90 18% 90 21% 180 19%
Zriedkavo 310 61% 300 71% 610 66%
Do 10 ročne 80 16% 30 7% 110 12%
Viac ako 10 ročne 25 5% 3 1% 28 3%
SUM 505 423 928

Počet kliešťov - graf

Výber kliešťa Samostatne Lekárska pomoc
Muži 405 20
Ženy 310 30

Výber kliešťa - graf

Používanie repelentov Vždy Niekedy Nikdy
Muži 25 175 310
Ženy 50 200 170

Použitie repelentov - graf

Do ktorej skupiny patríte vy? Mávate často zapichnutého kliešťa počas leta? A ako s tým bojujete vy?

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

..referencie

..referencie

Spatial distribution of Dermacentor reticulatus tick in Slovakia in the beginning of the 21st century, Eva Bullováa, Martin Lukáňb, Michal Stankoc, Branislav Peťko

The post KLIEŠŤ OBYČAJNÝ: 20 % populácie kliešťa nikdy nemalo appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/kliest-obycajny/feed/ 0
KLIEŠŤ U PSA 🐕: ako vybrať kliešťa psovi? http://www.candyman.sk/ako-vybrat-kliesta-psovi/ http://www.candyman.sk/ako-vybrat-kliesta-psovi/#respond Mon, 20 Mar 2017 19:46:46 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3612 Nielen človek si musí dávať pozor na kliešte v prírode. Na psoch dokážu kliešte parazitovať rovnako dobre ako na človeku. Ako vybrať kliešťa bezpečne človeku sme ..

The post KLIEŠŤ U PSA 🐕: ako vybrať kliešťa psovi? appeared first on Candyman.sk.

]]>
[Tento článok Vám zaberie 4 minút čítania a 6 nových informácií]

Nielen človek si musí dávať pozor na kliešte v prírode. Na psoch dokážu kliešte parazitovať rovnako dobre ako na človeku. Ako vybrať kliešťa bezpečne človeku sme si už ukázali, no čo robiť v prípade, ak nájdete veľkú bodku na tele psa? Určite situáciu nepodceňujte, kliešť u psa je rovnako nebezpečný ako u človeka!

Ako vybrať kliešťa psovi?


 1. Zakúpte si pinzetu na vyberanie kliešťa. Sú najspoľahlivejšie, pretože telo kliešťa sa nestláča a do krvného obehu sa tak nedostávajú látky spôsobujúce chorobu.
 2. Bez rukavíc to ani neskúšajte! Ak chcete predísť možnej nákaze pri vyberaní kliešťa u psa, nasaďte si ochranné rukavice. Ak nemáte rukavice, pomôže aj vreckovka.
 3. Pinzetou uchopte kliešťa tesne nad kožou psa.
 4. Kývaním pomaly a postupne vyberte kliešťa.
 5. Ranu po odstránení dôkladne vyčistite a vydenzinfikujte alkoholom alebo iným dezinfekčným prostriedkom.
 6. Pozor! Alkohol, mydlo a ani iné oleje nepoužívame pri odstraňovaní! Kliešť pri nich vypúšťa sliny do krvného obehu ešte pred jeho vybratím.
 7. Na záver si nezabudnite dôkladne umyť ruky.

Zle vytiahnutý kliešť u psa


Keď zbadáte čiernu bodku na psovi, máte dve možnosti. Buď vsadíte na istotu a vyberiete sa so svojím psíkom k veterinárovi alebo kliešťa skúsite vybrať sami. No pozor, zle vytiahnutý kliešť môže spôsobiť poriadnu „paseku“. Preto ak máte podozrenie, že je kliešť vytiahnutý zle, navštívte radšej zverolekára.

„My sme so psíkom išli hneď k zverolekárovi, keď sme našli kliešťa (psíka máme krátko a skúsenosti sme nemali) a ten ho vybral tak, že mu tam zostala hlavička. Ranu sme pravidelne natierali liehom a hlavička sama časom odpadla. Druhý krát sa nám to podarilo vytiahnuť celé. Veterinár povedal, že ak zostane hlavička, nie je to také nebezpečné, ako zle vytiahnuť kliešťa, ktorý ak sa už do tela psíka vyvráti, môže ho infikovať,“ hovorí Zuzana, ktorá už mala nejednú skúsenosť s kliešťom.

 

Pomôžu protiparazitárne prípravky?


Môj pes má za rok niekoľko kliešťov a to aj napriek tomu, že mu kupujeme protiparazitárne prípravky. No je to pre neho vôbec bezpečné?

Účinnosť prípravkov proti parazitom je veľmi rozdielna. Určite odporúčam poradiť sa so svojím veterinárnym lekárom, aký prípravok je najúčinnejší proti kliešťom pre vášho psíka. Na trhu dnes máme širokú škálu rôznych prípravkov. Líšia sa hlavne:

 • rôznymi účinnými látkami
 • rôznou dobou pôsobenia
 • rôznou formou aplikácie

Môže ísť o prípravok vo forme púdra, obojku alebo spot on roztoku s aplikáciou priamo na kožu psíka. Pri aplikácií týchto antiparazitných prípravkov treba venovať zvýšenú pozornosť, lebo väčšina prípravkou používaná pre psov je extrémne toxická pre mačky.

Ak má váš pes kliešťa, treba ho mechanicky odstrániť a miesto vpichu vydenzifikovať, podobne ako pri vyberaní kliešťa človeku. Pre vyšetrenie psa, či nemá nejaké ochorenie prenášané kliešťami je potrebné vyšetrenie krvi. Toto vyšetrenie sa robí preventívnym účelom alebo priamo diagnosticky.

Preventívne vyšetrenie je možné spraviť priamo na veterinárnej klinike z minimálne štyroch kvapiek krvi a výsledok máte spracovaný už do desiatich minút. Diagnostické vyšetrenie krvi sa vykonáva odberom krvi niekoľko týždňov po vybratí kliešťa.

psy

Aké sú príznaky, keď má pes kliešťa?


Keďže ochorenia prenášané kliešťami sú veľmi nebezpečné aj pre psy, nie je pri vyšetrení nad čím premýšľať. Môže ísť o nasledovné príznaky a k nim prislúchajúce ochorenia.

Borelióza u psov

Nebezpečné bakteriálne ochorenie, ktorého príznaky sa objavia až po 2 – 3 týždňoch od prisatia kliešťa. Príznaky infekcie u psov sú zvýšená teplota, nechutenstvo, problémy s obličkami, či ich zlyhanie, krívanie, opuch a bolesti kĺbov a neurologické problémy.

Anaplazmóza

Nebezpečné bakteriálne ochorenie, ktoré prenášajú kliešte aj na území Slovenskej republiky. Približne 10% kliešťov je aj infikovaných touto baktériou.

Sledujte príznaky infekcie anaplazmózou u psa pomocou horúčky, opuchov, bolestivých kĺbov čí krívania.

Babezióza

Ide o parazitárne ochorenie prenášané kliešťami. Krv v moči, zvýšená teplota nad 40°C a nechutenstvo sú základné príznaky babeziózy.

Mykoplazmóza

Ide o infekčné ochorenie, ktoré sa môže vyskytovať pri voľne žijúcich vtákoch. Podľa veterinárov a lekárov, mykoplazmózy, ktoré vznikli u zvierat (vrátane mačiek), nenesie nebezpečenstvo pre človeka. Medzi hlavné príznaky ochorenia u psa patrí horúčka, bledé sliznice, únava a nechutenstvo.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

The post KLIEŠŤ U PSA 🐕: ako vybrať kliešťa psovi? appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/ako-vybrat-kliesta-psovi/feed/ 0
KLIEŠŤ V TEHOTENSTVE: vážny dôvod na paniku? http://www.candyman.sk/kliest-v-tehotenstve/ http://www.candyman.sk/kliest-v-tehotenstve/#respond Wed, 15 Mar 2017 17:23:01 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3574 Prechádzka prírodou s manželom či deťmi je pekným spríjemnením obdobia tehotenstva pre každú ženu. No po každej prechádzke lesom by si mali dávať tehotné

The post KLIEŠŤ V TEHOTENSTVE: vážny dôvod na paniku? appeared first on Candyman.sk.

]]>
[Tento článok Vám zaberie 3 minút čítania a 6 nových informácií]

Prechádzka prírodou s manželom či deťmi je pekným spríjemnením obdobia tehotenstva pre každú ženu. No po každej prechádzke lesom by si mali dávať tehotné ženy ešte väčší pozor na kliešte, a to najmä v období leta, kedy sú kliešťe najviac rozšírené.

Čím skôr si ho nájdu prisatého na tele, tým menšie riziko nákazy. Ale čo v prípade, ak zaznamenáme prisatého kliešťa v tehotenstve? Neverili by ste, mnohé ženy počas celého tehotenstva radšej odmietajú prechádzky prírodou.

Na internete nájdeme aj dnes kopec informácii, a to dokonca aj o kliešťoch v tehotenstve. No nezabúdajme, že na otázky typu:

„… som v XX týždni tehotenstva a našla som si prisatého kliešťa. Neviem však, ako dlho som ho mala. Našla som si návod, ako správne vybrať kliešťa a tak som aj konala. No chcela by som od Vás radu, čo mám teraz robiť? Mám byť v pokoji a len sledovať, či sa neprejavia príznaky infekčného ochorenia (lýmska borelióza či kliešťová encefalitída – ani neviem čo je lepšie), alebo podstúpiť nejaké vyšetrenia? Mohlo by ochorenie spôsobené kliešťom ešte ovplyvniť plod? Za radu vopred ďakujem a …“

nám internet ani dnes nedokáže presne odpovedať. Preto ženy či matky, nepodceňujte situáciu a návštívte urýchlene svojho gynekológa. „V 28 týždni tehotenstva by už nemal byť kliešť zvlášť nebezpečný, no napriek tomu by som doporučoval sledovať nález infektológom,“ hovorí MUDr. Karol Javorka, PhD., gynekológ a pôrodník zo špeciálnej ambulantnej starostlivosti v odbore gynekológia.

Doktor Javorka sa vo svojej profesii venuje zdravotnej starostlivosti tehotným a pacientkam s gynekologickými ťažkosťami.

tehotná krása

Požiadajte si o testy na boreliózu a pokiaľ budete mať testy na boereliózu negatívne, tak sa o plod báť nemusíte. Poproste o test buď gynekológa alebo obvodného lekára. Bude to lepšie len pre istotu urobiť, keďže ste tehotná. Vždy treba veriť, že to bude všetko v poriadku, ale istota je istota.

Vaše príspevky z diskusií


Som v 26. týždni tehotenstva a pred 5 dňami som si na tele objavila kliešťa, ktorého som nevedela vybrať a musela som si ho nechať vybrať radšej na chirurgii. Miesto po kliešťovi sa mi zahojilo a nie je ho už ani vidno. Nemala som ho ani sčervenané, ani ma nebolelo. Zatiaľ som nemala ani bolesti hlavy, ani teplotu, ani iné problémy. No veľmi sa bojím, či to nie je nebezpečné pre moje dieťatko. Poraďte mi, prosím, či mám vyhľadať lekára, prípadne informovať o kliešťovi gynekológa. Veľmi sa bojím o zdravie svojho dieťatka. Ďakujem vopred za odpoveď.

 1. Ak vás uhryzol kliešť, informujte o tom svojho gynekológa, ktorý vám dá odobrať krv na boreliózu. Odber treba potom opakovať o šesť týždňov. Výsledok bude s najväčšou pravdepodobnosťou negatívny a vás to určite upokojí. Pri pobyte v prírode používajte repelentné prípravky, aby ste sa pred kliešťami chránila čo možno najlepšie. Ideálne preferuj dlhé vzdušné nohavice pred krátkymi.
 2. Určite choď čo najskôr k doktorke a daj si zobrať krv na boreliózu a crp, pretože neliečená borelióza je v tehotenstve nebezpečná. Viem, lebo som si tým prešla. Zistili mi ju v 9 týždni tehotenstva, brala som 6 týždňov antibiotiká a neboj, vždy lepšie brať lieky ako mať zápal alebo inú pliagu. Neboj sa, mne sa napriek tomu narodili krásne zdravé dvojičky!
 3. Ale tieto ochorenia (borelióza, kliešťová encefalitida) sa nedá takto skoro určiť z krvi. Aj keby nákaza bola, po 2 dňoch od prisatia kliešťa by výsledok z krvi bol negatívny. Treba tam počkať podľa inkubačnej doby ochorenia.
 4. Mne gynekológ na to teda nič moc nepovedal. Pár dní to svrbí a kontrolovala som si to či sa to nezhoršuje. Mala som kliešťa na trieslach. Asi najväčšieho, akého som mala dovtedy. Čo chodí a loví na psoch. Takže to bola fuška dať ho dole. Nechcel ísť a tým, že bol veľký sa držal. Dosť som bola z toho hotová, keďže som na kliešte bola zvyknutá a tento bol „iný level“, ešte k tomu v 8 mesiaci tehotenstva. V mojom prípade to bolo nakoniec v poriadku. Určite však treba ísť k doktorovi.
 5. Ja som si kliešťa nenašla a napriek tomu mi v 9. mesiaci zistili boreliózu. Na dieťa to nemalo žiadny vplyv. Len neviem, kedy som ju chytila, či na začiatku tehotenstva alebo len na konci. Choď k obvodnému lekárovi nech ti zoberie krv, ale tuším sa dá zistiť až po dvoch týždňoch po nájdení kliešťa – inkubačná doba.
 6. Tiež som si našla minulý týždeň kliešťa. Pre istotu som si ho išlo vybrať k praktickému lekárovi, bála som sa totižto, že by som ho nemusela vybrať celého pri ťahaní hlavičky. Doktorka ho vybrala a povedala, že si to miesto mám teraz pozorovať, či sa okolo neobjaví červený fľak. Ak nie, je to v poriadku a kliešť nebol infikovaný. Ak áno, mám prísť a dá sa to nejak liečiť. Dokonca aj v tehotenstve.
 7. Ja som si nedávno našla kliešťa pod kolenom. Nebol ešte napitý a v pohode šiel vybrať. Dnes som bola v poradni a spomenula som to doktorke, a tá ma poslala na kožné. Na kožnom som hneď dostala antibotiká z dôvodu, že v poslednom období bol veľmi vysoký výskyt boreliózy. A že vplyv antibiotík má úplne minimálny a neporovnateľný vplyv na dieťa, ako keby sme sa obaja nakazili. To by bol oveľa väčší problém. Kožná mi povedala, že keby som nebola tehotná, tak mi lieky nedáva, ale keďže som tehotná, nebude nič riskovať. O týždeň idem na kontrolu miesta uštipnutia a o mesiac na krvné testy. Takže takto som pochodila ja.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

The post KLIEŠŤ V TEHOTENSTVE: vážny dôvod na paniku? appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/kliest-v-tehotenstve/feed/ 0
Ste často chorí? 13 rád ako posilniť imunitu od mojej babičky vám vždy pomôžu! http://www.candyman.sk/ako-posilnit-imunitu-prirodne/ http://www.candyman.sk/ako-posilnit-imunitu-prirodne/#respond Sat, 28 Jan 2017 20:22:46 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3502 Čím má človek lepšie vyvinutý imunitný systém, tým skôr dokáže odolávať chrípke, nachladnutiu či iných ..

The post Ste často chorí? 13 rád ako posilniť imunitu od mojej babičky vám vždy pomôžu! appeared first on Candyman.sk.

]]>
[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 24 nových informácií]

Imunitný systém je tvorený ako celok špeciálnymi bunkami, bielkovinami a tkanivami, ktoré nás bránia. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pracuje bezchybne, pretože nás denne chráni pred miliónmi vírusov a baktérií a udržuje nás zdravých. No aj napriek tomu sa občas stane, že imunitný systém zlyhá a baktérie preniknú do tela a my sa tak staneme na chvíľu pacientmi. Ale čo je dobré na oslabenú imunitu?

Čím má človek lepšie vyvinutý imunitný systém, tým skôr dokáže odolávať chrípke, nachladnutiu či iným infekčným ochoreniam.

Imunita (immune system) je odolnosť organizmu voči rôznym chorobám. Ide o schopnosť ľudského organizmu úspešne bojovať proti infekciám a jedom v tele. Bez imunity by nám hrozila … smrť.

Imunita človeka môže byť vrodená alebo získaná (napr. očkovaním). Zvyšovať imunitu dokážeme aj nasledovne:

(1) Šport a pohyb


Športujte aspoň raz do týždňa a odbúrajte tak nadbytočný stres. Či už sme v práci alebo škole, väčšinu času sedíme a nehýbeme sa. Oslabujeme si tak prirodzenú obranyschopnosť organizmu. „Nie je krajší deň v týždni než štvrtok, kedy sa partia stretávame na spoločnom futbalovom zápase v hale. V pracovnom kolotoči ustavičných starostí je to aspoň táto jedna hodinka, kedy nemáme čas myslieť na problémy,“ rozpráva Miro z Kysuckého Lieskovca.

Častokrát sa stáva, že ľudia, ktorí nešportujú, sú zrazu vystavení športovému „extrému“. Môže ísť pritom len zrýchlenie chôdze na autobus alebo beh na vlak. Telo však na takéto extrémy nie je zvyknuté a skončí to spotením sa a následnou chorobou. Celkom zbytočne!

(2) Umývanie rúk


Umývajte si ruky najmä v období chrípkovej epidémie. Pozor! Ruky je potrebné umývať aspoň 20 sekúnd a s mydlom. Veľa ľudí má mylnú predstavu, že po hygienickej prestávke stačí ruky opláchnuť vodou.

(3) Sauna


Podľa odborníkov má sauna výborný vplyv na dobré fungovanie imunitného systému. Účinky sauny na imunitu človeka dokazuje aj nedávny výskum z roku 2013, ktorý sa konal v susednom Poľsku. Účastníci výskumu boli rozdelený na dve skupiny – športovci a nešportovci vo veku 21 rokov. Podmienkou účastníkov bol perfektný zdravotný stav, žiadna káva, alkohol, diéty, vitamíny a iné výživové doplnky počas absolvovania výskumu. Hodnota bielych krviniek pred absolvovaním fínskej sauny a po nej sa výrazne zmenila u oboch skupín – ich nárast bol zaznamenaný po každom absolvovaní sauny.

Regionálna zdravotnícka komora v Krakowe oficiálne potvrdila, že fínska sauna podporuje tvorbu bielych krviniek a znižuje hladinu stresového hormónu, kortizolu.

Fínska sauna

(4) Čerstvý vzduch


Chladno, zima, tuhá zima … je to predsa úplne jedno, aké počasie na nás číha von. Čerstvý vzduch je čerstvý vzduch. A preto sa snažme vybehnúť na čerstvý vzduch za každého počasia. „S priateľom sa počas víkendu vždy vyberieme von na prechádzku za každého počasia. A to aj v lete, keď intenzívne prší. Vtedy siahneme po nepremokavom oblečení a pršiplášti. A chorý sme neboli už niekoľko rokov,“ dopĺňa Zuzana z Trnavy. Prechádzkou na čerstvom vzduchu pri extrémnom teple alebo extrémnom mraze vystavujeme telo riadenému extrému. Tým sa telo bude vedieť lepšie vysporiadať s neriadenými extrémami v budúcnosti.

prechádzka na slnku

(5) Dostatok spánku


Hovorí sa, že spať by sme mali aspoň 8 hodín. Pre mnohých z nás je to veľmi veľa, preto treba mať na pamäti, že minimálna hodnota je 6 hodín. Oddýchnutý organizmus sa vie lepšie brániť pred vírusmi.

(6) Otužovanie


Otužovanie je výborná téma sama o sebe. Vedci zistili, že pri sprchovaní sa studenou vodou sa telo snaží zohriať, aktivuje imunitný systém a uvoľňuje tak viac bielych krviniek … ale dosť bolo teórie. Dôležité sú výsledky a skúsenosti tých, ktorí sa pravidelne otužujú a spravidla nebývajú chorý takmer vôbec.

Neznamená to, že máte v zime rovno vojsť do najbližšieho potoka. Otužovať sa dá aj postupne. Začnite vlažnou sprchou. Postupne si na záver vytáčajte kohútik viac a viac k studenej vode. Až to nakoniec môžete dotiahnuť až k ľadovým medveďom. 🙂

(7) Slnko a vitamín D


Nedostatok slnka spôsobuje nedostatok vitamínu D. Vitamín D spúšťa imunitné procesy v tele, čoho dôkazom je aj výskum vedený prof. MUDr. Máriou Šustrovou, CSc., zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.

„Spomínam si, že jedna žena mala dokonca nemerateľnú hladinu vitamínu D a tomu zodpovedali aj klinické prejavy – pacientka bola často chorá, trpela vírusovými a plesňovými ochoreniami či únavovým syndrómom“, objasňuje MUDr. Mária Šustrová.

slnko

(8) Vitamín C


Vitamín C podporuje prirodzenú imunitu. Vždy však treba uprednostňovať vitamín C v prirodzenej forme – konzumáciou citrónov, pomarančov, grapefruitov. Zo zeleniny určite kyslá kapusta, brokolica či paprika.

(9) Šípkový čaj


V období silných mrazov netreba zabúdať na zdravý šípkový čaj, ktorého obsah je výnimočne bohatý na vitamín C, vitamín K, vitamíny B1, B2 a vitamín P, ktorý zosilňuje účinky vitamínu C. Prípravu takto zdravého šípkového čaju nájdete tu: Šípky a zber šípok.

(10) Dobré oblečenie


Ako sa hovorí, neexistuje zlé počasie, len my sa nevieme obliecť do počasia. V zime si oblečenie vrstvite a používajte viac tenkých vrstiev než jednu hrubú. V lete kvalitné vzdušné oblečenie zabezpečí lepšie odvádzanie tepla a potu z tela. Sledujte každý večer vývoj počasia na ďalší deň, aby vás zmena počasia nikdy neprekvapila.

(11) Alkohol


Alkohol môže oslabovať imunitu, ale len ak ho pijeme vo veľkom a neuváženom množstve. Čiže ak piť, tak nepravidelne a s rozumom. 🙂

(12) Fajčenie


Ešte žiaden lekársky výskum nepreukázal pozitívny vplyv fajčenia na organizmus. Preto aj v súvislosti s imunitou sa fajčenie neodporúča.

(13) Cvičenie


Zacvičte si každé ráno aspoň na 10 minút. Rozhýbete sa, naštartujete procesy v tele a aspoň v zime vám nebude zima. Pokiaľ nie ste fanúšikom posilňovní a tvrdého cvičenia, potom ranných 10 minút cvičenia je výbornou alternatívou pre váš organizmus.

Ako pracuje náš imunitný systém


Každú sekundu nášho života sme pod útokom. Miliardy baktérií, vírusov a plesní sa snažia nájsť si u nás domov. Preto si naše telo muselo vyvinúť veľmi zložitý systém na obranu – imunitný systém. Najdôležitejšie bunky zapojené do imunitného systému sú biele krvinky, taktiež známe aj ako leukocyty, ktoré pracujú systémom nájsť a zničiť všetky baktérie spôsobujúce ochorenia. Leukocyty sú tvorené a uchovávané vo viacerých častiach tela – v slezine, kostnej dreni či lymfatických uzlinách. Takto cirkulujú po celom našom tele a monitorujú výskyt baktérií a iných mikróbov.

Známe sú 2 typy leukocytov:

Fagocyty – bunky, ktoré ničia baktérie. V jednom litri krvi sa nachádza približne 6 miliárd fagocytov. Najznámejší je neutrofil, ktorý je priamo zodpovedný za zničenie baktérií. Preto aj keď má váš lekár podozrenie na infekciu bakteriálneho pôvodu, urobí krvný test na základe ktorého zistí, či má pacient zvýšený počet neutrofilov v krvi.

Lymfocyty – bunky, ktoré umožňujú telu rozpoznávať a pamätať si predošlé vírusy a baktérie. Sú to zároveň jediné bunky schopné špecificky rozpoznávať antigén. V tele rozoznávame dva typy lymfocytov – lymfocyty B a lymfocyty T.

B lymfocyty sú v prenesenej forme chodiacou inteligenciou armády, ktorá len vyhľadáva cieľ zneškodnenia (antigén) a posiela naň armádu – lymfocyty T, ktoré sú už priamo zodpovedné za zničenie cieľa, ktorý im vybrali lymfocyty B.

.. a takto funguje náš imunitný systém ..

Antigén sa dostane do organizmu a je rozpoznaný. Lymfocyty B začnú s produkciou protilátok (špeciálne bielkoviny, ktoré doslova obkolesia antigén). Následne tieto protilátky zostávajú v tele, takže ak je organizmus napadnutý opäť totožným antigénom, protilátky sú už pripravené zasiahnuť. Ak niekto dostane raz ovčie kiahne, nestáva sa často, aby ich dostal aj druhýkrát.

Hoci protilátky dokážu rozpoznávať antigén, nie sú schopné zničiť ho. To už je robotou lymfocytov T.

Lymfocyty-T

Lymfocyty T pod mikroskopom

A takto pracuje aj prirodzená imunita zdravého človeka. Tento kolobeh sa v ľudskom tele opakuje neustále a častokrát bez nášho povšimnutia, no pokiaľ nemáme vyvinutú imunitu, prenikne takýto útok antigénov do choroby, pretože organizmus sa nedokáže riadne brániť.

Toto je veľmi zjednodušené vysvetlenie toho, ako funguje náš imunitný systém. V skutočnosti ide o tak prepracovaný systém, že pri jeho skúmaní nachádzame vždy nové a nové poznatky.

V tomto podrobnejšom videu pochopíte tú neskutočnú krásu, s akou nás imunitný systém chráni:

Vaše rady ako naštartovať imunitu


Tomáš

Mám overený recept otužovanie – teplá studená voda v sprche a už ťa žiadna choroba neprekvapí!

Marika

Boh je láska a človek tiež potrebuje trvalú lásku, aby nebol sám. Ľudia čo sa majú úprimne rady ,milenci, manželia či priatelia sú menej chorý. To je vedecky dokázané.

Veronika

„Najdôležitejšia je zdravá strava na zlepšenie imunity.  Varenie ničí „“zle““ látky, ale tiež aj dobré.  Vitamíny, minerály, stopové prvky -> všetkého sa dá nájsť dosť v ovocí a zelenine. Psychika -> stres, nespokojnosť, láska k sebe samému, vonkajšie vplyvy.

Nenechávajte sa ovplyvňovať ostatnými, používajte svoj úsudok. Skúste si všimnúť tiež, kam patríte. Pohyb: je ho treba viac ako menej, ale tiež nie extrémy – 2 hodinové plávanie, korčuľovanie a pod. Treba si robiť prestávky a časté, ak sa veľa hýbete. Strečing a iné naťahovacie cvičenia sú tiež veľmi potrebné – v tele je 266 svalov a najlepšie je venovať sa všetkým.

Lucia

Ovocie a zelenina nie vždy postačujú, to si treba uvedomiť. Pokiaľ je imunita v poriadku, tak ju dokážu v podstate udržať, ale keď je narušená tak to už len tak jednoducho nejde. Žiaľ, náš organizmus nie je tak jednoduchý, že stačí jesť toto a toto a budeš navždy zdravý. Ide o súbor opatrení a treba sa jednoducho inšpirovať tými, ktorí chorí vôbec nebývajú – otužilci, ľadové medvede …

Doktor M

Viacej prechádzky na čerstvom vzduchu, najlepšie je zájsť do prírody sa prejsť – najlepší návod ako si zvýšiť imunitu. Lepšie a zdravšie sa stravovať a jesť pravidelne. Viac ovocia a zeleniny samozrejme papať. A čo je hlavné a podstatné – moc sa nestresovať. Stres spraví dosť veľa s imunitným systémom.

Miloš

Veľa vitamínu C majú červené grepy na zlepšienie imunity. Zmixujte ich s banánom a medom a máte výbornú vitamínovú bombu!

Dáša

Keď máš už imunitu narušenú, tak vitamíny nemajú veľký zmysel, pretože nedokážu imunitu opäť postaviť na nohy. Pokiaľ by si mala imunitu v dobrom stave, tak ju vitamíny, minerály a stopové prvky môžu udržať, ale keď už raz máš narušenú imunitu, tak to treba riešiť ráznejšie

Gerbera

Vitamíny, minerály, probiotiká, enzýmy, trocha pohybu a cvičenia. Antibiotiká určite nie, čím viac to používaš, tým menej zaberajú a nakoniec až vôbec nezaberajú.

Marek

Keď ti nasadzujú na všetko antibiotiká, tak by ti mohli poradiť aj nejaké probiotiká na to. Pretože antibiotiká zabíjajú všetky baktérie. A hlavne v trávení človek potrebuje mať imunitu. Probiotiká sa dajú aj objednať z netu a sú aj v lekárni. Ja som mala také, ktoré mali 9 kmeňov baktérii.

Miriama

Otužovanie … po klasickej sprche napríklad minútu alebo dve úplne ľadová sprcha. Bežne býva približne 13 stupňová. A imunitný systém je naštartovaný ihneď.

Maťo

Moje odporúčanie: skús spávať pri otvorenom okne aj keď je troška chladnejšie. Samozrejme nie keď je vonku -20

Tomáš

Oslabená imunita môže byť prejavom zaneseného tela toxínmi, nákazou parazitmi napr. borelióza alebo vysilovaním organizmu, samozrejme príčin je viac. Na posilnenie imunity je najdôležitejšia pestrá a pravidelná strava, pohyb a vitamíny. Vitamín C je asi naj. Ako iste viete, šípkový čaj je ním až plný, ak môžeš zohnať kakaové bôby, tak máš o dávku vitamínu C postarané. Imunita začína, ako sa hovorí aj v reklamách, v tráviacom trakte, takže užívať colostrum, laktobacili, ale neprehnať to, urologický čaj piť atď. Biely cukor je veľký ničiteľ imunity, radím ti ho nahradiť drahším, ale zdravším hnedým cukrom.

Radil by som ti piť zázvorový čaj a celkovo dávať do jedla zázvor, jeho antibakteriálne a antivírusové účinky sú priam zázračné, len sa priprav na horkú pálivosť. Grep je výborný proti parazitom tiež. Na detoxikáciu odporúčam zelený čaj, môžeš iba 2x denne a piť IBA čistú vodu, žiadne sladené vody a minerálky obmedziť na minimum. Ďalší dôležitý aspekt je ČERSTVÝ VZDUCH, nesmieš hlavne zabudnúť na pohyb ktorý rozbehne tvoje zatuchnuté telo. Najlepšia vec na zimné obdobie je otužovanie, čiže keď sa budeš sprchovať, tak nakoniec sa osprchuj chladnou vodou, ale nie moc chladnou, aby si nedostala srdcový šok a neodpadla. Je toho viac, ale toto sú základné veci, pamätaj, zdravé stravovanie, pohyb, čerstvý vzduch a otužovanie.

A čo vy? Čo pomáha vám? Kedy ste boli naposledy chorý vy?

..zdroj informácií

..zdroj informácií

Effect of a Single Finnish Sauna Session on White Blood Cell Profile and Cortisol Levels in Athletes and Non-Athletes

Wanda Pilch, Ilona Pokora, Zbigniew Szyguła, Tomasz Pałka, Paweł Pilch, Tomasz Cisoń, Lesław Malik and Szczepan Wiecha1

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

The post Ste často chorí? 13 rád ako posilniť imunitu od mojej babičky vám vždy pomôžu! appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/ako-posilnit-imunitu-prirodne/feed/ 0
CHRÍPKA vás dostane za 2 hodiny, (NE)porazte ju za 2 dni http://www.candyman.sk/chripka/ http://www.candyman.sk/chripka/#respond Thu, 12 Jan 2017 16:36:30 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3473 Ráno vstanete svieži, idete do práce či do školy, no z nej odchádzate úplne zničený. Bolesť kĺbov, únava, horúčka či zimnica je len časť prvých príznakov. Aj taký..

The post CHRÍPKA vás dostane za 2 hodiny, (NE)porazte ju za 2 dni appeared first on Candyman.sk.

]]>
[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 9 nových informácií]

Určite to poznáte. Ráno vstanete svieži, idete do práce či do školy, no z nej odchádzate úplne zničený. Bolesť kĺbov, únava, horúčka či zimnica je len časť prvých príznakov. Aj taký prudký je nástup chrípky u človeka.

Chrípka (latinsky Influenza) je respiračné infekčné ochorenie, ktorého pôvodom je rýchlo sa šíriaci vírus RNA.  Človeka postihne chrípka priemerne 1 až 3 krát do roka, v závisloti od vyvinutej imunity človeka.

Na chrípku už ochorelo toľko ľudí, že lekári pomaly nestíhajú vypisovať PN-ky. Hoci by si nejeden z nás povedal, že v zimnom mrazivom počasí nemajú vírusy chrípky šancu prežiť, opak je však pravdou. V mínusových teplotách dokážu prežívať aj niekoľko rokov.

Príznaky chrípky


Chrípka je charakteristická svojím rýchlym nástupom. Najčastejšie symptómy chrípky sú:

 • Vysoká teplota, až do výšky 40 stupňov Celzia
 • Slabosť
 • Únava
 • Zimnica
 • Bolesť svalov
 • Bolesť kĺbov
 • Bolesť hlavy

Prenos chrípky 


Vírus chrípky sa šíri kvapôčkovou infekciou. Najčastejšie sa prenáša kašľom, kýchaním či dotykom pri podávaní rúk. Dospelý jedinec môže byť nakazený 1 až 2 dni pred prvými príznakmi chrípky a až 7 dní po vypuknutí choroby. To znamená, že človek dokáže nakaziť okolie ešte predtým, ako sa u neho chrípka naplno prejaví.

Krásne ilustračné video, ako sa vírus chrípky dostane do tela si môžete pozrieť tu:

.. ale prečo práve v zime …

„V suchom vzduchu majú tieto kvapôčky chrípky tendenciu rozbíjať sa na menšie časti a tým zostávajú vo vzduchu dlhšie. Naopak v teple sú väčšie, ťažšie a tým pádom hneď spadnú na zem, preto aj šanca, že ich vdýchneme je oveľa menšia,“ hovorí MUDr. Július Hodosy, lekár urgentného príjmu, UNB LF UK.

Navyše, v zime sa nám v snahe šetriť teplo sťahujú cievy najmä na sliznici nosa, krku a priedušiek, čo prispieva k tomu, že vírusy prenikajú do nášho tela jednoduchšie.

„Krv, ktorá tam prúdi, prenáša biele kvinky, obnovuje sliznice, nosí minerály, no pokiaľ chýbajú, tak jednoducho tieto vírusy ľahšie preniknú cez naše prirodzené bariéry,“ pokračuje lekár MUDr. Július Hodosy.

A aby toho nebolo málo, vírusy milujú práve zimu a mráz.

„Vírusy nezmrznú v zime a napríklad vírus chrípky sa udržiava pri teplote – 16 stupňov Celzia v laboratóriach už desaťročia. K týmto, pre vírusy skvelým podmienkam pridajme ešte fakt, že kvôli nedostatku slnka nám chýba vitamín D, ktorý štartuje imunitné procesy v našom tele,“ hovorí František Čiampor, virológ SAV.

.. len nech sú aj chrípkové prázdniny..

Práve preto kulminuje chrípková sezóna v období zimy, bežne trvá od októbra do apríla, v závislosti od počasia v danom roku. Ak deti neskončia v posteli, vždy sa tešia v tomto období na možné chrípkové prázdniny.

Chrípka v Európe

Rozšírenie chrípky v Európe za posledný rok na základe intenzity. Slovensko patrí do krajín s vysokým výskytom chrípky.

Prevencia pred chrípkou


Keďže na ochorenie vplýva viacero faktorov, aj imunitu si musíme posiľňovať hneď niekoľkými spôsobmi.

„Mali sme sa dať zaočkovať proti chrípke hneď na začiatku zimy. Teraz v chrípkovej sezóne už len akurát nechodiť do priestorov, kde je veľa ľudí, veľa a často vetrať, dodržiavať osobnú hygienu,“ hovorí František Čiampor, virológ SAV.

.. radšej ochorieť na chrípku ako sa dať zaočkovať proti chrípke?!

Keďže názory na očkovanie proti chrípke sa rôznia, prečo skôr nepoužiť staré osvedčené metódy posilnenia imunity? Prísun vitamínov z ovocia a zeleniny, pohyb na čerstvom vzduchu každý deň bez ohľadu na počasie, prechádzka pri slnečnom počasí (vitamín D).

..slnko, slnko a ešte raz slnko …

Otužovanie, sauny, vitamín D, zvlhčovanie vzduchu v domácich prostrediach alebo v prostrediach, kde sa vyskytuje viacej ľudí,“ dopĺňa Július Hodosy.

V prostredí s výskytom veľkého množstva ľudí (pracoviská, najmä Open space priestory) dodržiavať základnú hygienu, umývať si pravidelne ruky, kľúčky otvárať lakťom či dezinfikovať si klávesnicu s myškou. Aj tak si dokážeme pomôcť predísť chrípke.

Liečba chrípky


Antibiotiká nemožno užívať pri chrípke, keďže ide o infekčné ochorenie a nie ochorenie bakteriálneho pôvodu. Preto sa chrípka lieči len čajom a pokojom. Z liekov sú to Antipyretiká a analgetiká, ktoré tlmia bolesti a znižujú horúčku. Sú to napríklad Anopyrin, Aspirin či Acylpyrin.

Ďalej sú to lieky s obsahom paracetamolu, ktoré tiež tlmia bolesť a znižujú horúčku. Ide o lieky Paralen, Panadol, Paracetamol či Medipyrin.

Keď už choroba prepukne, niektorí odborníci odporúčajú pri teplote tela do 38 stupňov Celzia teplotu neznižovať, nech sa telo s vírusmi popasuje, ako má. A ležať a oddychovať!

Navyše podľa vedcov, prekonaná chrípka zabezpečí zdravým jedincom na ďalšie obdobie rovnakú ochranu ako očkovanie.​

Ako závažná je chrípka?


Chrípku nemožno podceňovať, veď ročne na ňu zomrie 250 až 500 tisíc ľudí. Preto je dôležité sa k liečbe postaviť zodpovedne. Preležaná chrípka môže spôsobiť ťažké poškodenie srdcového svalu, vážny zápal dutín, zápal pľúc a rozvoj reumatického ochorenia.

Už veľa hrdinov si povedalo, že ich chrípka „neskolí“, nadopovali sa liekmi, ktoré však len tlmili príznaky chrípky a pokračovali v pracovnom živote. No nie nadlho. Telo vám to vždy vráti, len s ešte horšími následkami.

Návšteva lekára


Ak ide o malé deti či starších seniorov, návštevu lekára netreba odkladať. Pri relatívne zdravých jedincoch návštevu doktora zvážiť najmä vtedy, ak vysoké horúčky neustupujú ani po 3 dňoch. Ak si však nie ste istý, vždy je lepšie radšej doktora navštíviť.

Ako je to u vás? Dostane vás chrípka každý rok?

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

The post CHRÍPKA vás dostane za 2 hodiny, (NE)porazte ju za 2 dni appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/chripka/feed/ 0
Sci-fi film Pasažieri (2017) dostane aj nežnejšie pohlavie http://www.candyman.sk/pasazieri-film/ http://www.candyman.sk/pasazieri-film/#respond Wed, 04 Jan 2017 21:35:25 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3458 Mala to byť dlhá a pokojná cesta vesmírom až k novému domovu. Režisér Morten Tyldum si pripravil zaujímavý snímok na začiatku nového roku a nám..

The post Sci-fi film Pasažieri (2017) dostane aj nežnejšie pohlavie appeared first on Candyman.sk.

]]>
[Tento článok Vám zaberie 3 minút čítania a 6 nových informácií]

Mala to byť dlhá a pokojná cesta vesmírom až k novému domovu. 5 000 spiacich pasažierov na vesmírnej lodi Avalon nemá ani potuchy o čase a majú sa zobudiť až v ich novom domove, po ceste dlhej 120 rokov. To by sa však nemohla vyskytnúť žiadna porucha na palube vesmírnej lodi. Následkom poruchy sú prebudení dvaja pasažieri, Jim a Aurora, no o 90 rokov skôr. Aj o tom je novinka v kinách Pasažieri (Passengers).

V hlavnej úlohe si spolu zahrali Chris Pratt a Jennifer Lawrence, medzi ktorými pri hľadaní príčiny poruchy vesmírnej lode preskočí iskra.
Záchrana 5 000 pasažierov je teraz len a len na nich. Podarí sa im to?

Režisér Morten Tyldum si pripravil zaujímavý snímok na začiatku nového roku a nám ostáva len dúfať, že film Pasažieri (Passengers) sa bude tešiť minimálne rovnakej obľube, ako tomu bolo pri jeho predošlom filme – Kód Enigmy z roku 2014.

Premiéra


Film mal celosvetovú premiéru v USA ešte pred Vianocami a to 21. decembra 2016.
Premiéra filmu na Slovensku je naplánovaná na 5. januára 2017.
V USA mali Passengers premiéru spolu s filmami Sing a Assassin’s Creed. Očakávané tržby 35 miliónov za prvých 6 dní premiéry sa takmer podarilo naplniť. Dokopy to činilo tržby 30 miliónov dolárov za prvých 6 dní.

Trailer


Soundtrack


Hlavné postavy filmu


Jim Preston (Chris Pratt) je odsúdený na doživotie, kde mu spoločnosť robí len sushi bar a plavecký bazén, no žiadna ľudská spoločnosť. Jeho najbližším a zároveň jediným priateľom na palube je Arthur (Michael Sheen), robotický časník, ktorého jedinou úlohou je umývať poháre v krásnom Art Deco bare, kde Jim sedí osamote deň i noc.
Miesto toho, aby vzal sekeru do ruky a prebudil aj ostatných pasažierov, Jim upadá do chorobnej posadnutosti pozorovania spiacej Aurory Lane (Lawrence), úspešnej novinárky, ktorá sa chcela stať vôbec prvou novinárkou na ceste do novej kolónie Homestead-II a späť. Jimova posadnutosť ho privádza k ráznemu rozhodnutiu zmeniť život sebe, no hlavne Aurore a tak ju prebudí.

„Hrať romantický pár na vesmírnej lodi nebolo vôbec jednoduché. Nevedeli sme poriadne, čo sa ide diať, len keď zakričali akcia!, priblížili sme sa, aby sme si dali pusu. Problém bol, že naše hlavy sa nevedeli k sebe dostať,“ s úsmevom rozpráva Jennifer Lawrence, predstaviteľka Aurory.

„Časť filmu, kedy sme si užívali na palube spoločnosť jeden druhého, bolo jednoduché hrať. Horšie to bolo so simuláciou sexu na vesmírnej lodi,“ dopĺňa Chris Pratt.

Vedľajšie postavy


Okrem hlavných hrdinov sa vo filme predstavia aj Michael Sheen (ako robotický časník Artur), Laurence Fishburne (ako Gus Mancuso), Andy Garcia (ako kapitán Norris), Vince Foster (ako výkonný riaditeľ) či Kara Flowers (vedúca komunikačného oddelenia).

Detaily filmu Pasažieri (2016)


Žáner: Akčný, Dobrodružný, Dráma, Sci-fi
Režisér: Morten Tyldum
Scénar: Jon Spaihts
Premiéra celosvetovo: 21.12.2016
Premiéra na Slovensku: 5.1.2017
Trvanie filmu: 116 minút
Štúdio: Columbia Pictures

Komentáre k filmu


Prvá polka filmu Pasažieri super, druhá trochu nuda. Hudba ma však veľmi rušila, bolo to ako kreslenie kriedou po tabuli.

Od začiatku som tušil, že to bude taká „capina“, ale treba povedať, že zábavná a väčšinu filmu som sa bavil. No čím bližšie bol koniec, tým hlúpejšie to začínalo byť – zbytočne prehnané a zbytočne prekomplikované. Menej je niekedy viac. Raz to bolo zábavné, potom zase úplne vážne. Jednoducho nudnejšie romantické sci-fi. Dovolím si povedať aj niečo k hereckému výkonu Jennifer Lawrence – rola jej moc nesadla, no spolu s Chrisom Prattom tvorili pekný pár. Celkovo však zmiešané pocity.

Vesmírna loď má namierené k cieľu a to kolonizovať novú krajinu. Pri nečakanej poruche na lodi sa pokazia systémy a jeden z pasažierov (Chriss Pratt) sa prebudí v čase, keď do cieľa zostáva ešte neuveriteľných 90 rokov. Od začiatku je to vizuálne lahoda pre oči, samotná loď a nápady okolo vesmírnej lodi sú zvládnuté na výbornú do detailu. O to viac mrzí, že potenciál na kultové sci-fi zostal nevyužitý. Vo výsledku je zápletka príliš predvídateľná, bez akýchkoľvek zvratov a celkom ma mrzí, že práve scenár je kameňom úrazu. Film sa mal uberal drámou medzi postavami, traumami, depresiami zo situácie po celý film a s väčším dôrazom. Možno niečo na spôsob The Moon. Celé by to pôsobilo zaujímavejšie, než záver, ktorý kladie dôraz na rutinné a nijako dych berúcu akciu. Stále sa vo filme Pasažieri  jedná o výbornú sci-fi, ale keď som odchádzal z projekcie, stále som si hovoril, aká škoda …

Vizuálne pôsobivá romantická sci-fi. Vhodné do kina aj pre vašu partnerku, ktorá sci-fi a vesmírne veci nemusí. Myslím, že bude nadšená, každý si tam nájde to svoje. Len tej akcie a napätia tam mohlo byť trochu viac, napriek tomu snímku nenudia ani trochu. Konečne po dlhej dobe kvalitné sci-fi a nie stále dookola hlúpe Star Wars a pod .. Nuda sa nakoniec nekoná.

Vedľa podobne zameraných filmov posledných rokov pôsobí film Pasažieri žiaľ len priemerne. A vôbec nevadí, že prím tu hrá skôr romance než samotné sci-fi. Ako Jennifer Lawrence, tak Chris Pratt sú sympatickí a dohromady tvoria pomerne originálnu a peknú dvojku. Lenže na miestach, kde sa mohlo ísť viac do hĺbky, sa namiesto toho vynorí už známe (a tým pádom dosť očakávané) zvraty, čomu bohužiaľ škodí aj rad keď nie nelogických, tak aspoň dosť nepravdepodobných situácií.

S manželkou sme chceli ísť dlhší čas konečne zase do kina. Nakoniec to vyšlo na film Pasažieri. Musím podotknúť, že manželka nie je tak na sci-fi, ako ja. Po konci filmu len sedela v kresle, pozerala na titulky a vôbec nehovorila. A to je ten správny pocit po filme. Tak ju to dostalo a to vôbec nie je na sci-fi. Ja už čakal dlhší čas na film, ktorý bude z vizuálnej stránky perfektné, bude mať zaujímavý dej, trochu tých emócií a nejaké akcie. Bol som jednoducho v rozpoložení, že presne toto som potreboval. Možno inokedy by to bolo za menej, ale jednoducho na rande s babou, keď ste na sci-fi, najlepšia voľba.

Film Passengers rovná sa – Solídne námet, ale zlý scenár a slabá réžia čoho výsledkom je absencia napätia, náboju aj prekvapenia. Prepracovaný a nadštandardné audiovizuál je možná zároveň prekážkou pre lepšie celkové vyznenie filmu, pretože odvádza divácku pozornosť od deja a hereckých výkonov. Film Pasažieri teda končí u mňa v šuflíku priemerných filmov. Podobný námet bol v minulosti už lepšie spracovaný vo filmoch Stroskotanec či 127 hodín, prípadne – v rámci rovnakého žánru – Pandorum či Gravitácia.

Location

CINEMAX, a. s.
CINEMAX ŽILINA - Prielohy 979
010 07 Žilina
Slovensko

Date and Time

Start Date:

Location

CINEMAX, a. s.
OC ATRIUM OPTIMA - Moldavská cesta 32
040 11 Košice
Slovensko

Date and Time

Start Date:

Location

CINEMAX, a. s.
Nákupné centrum BORY MALL - Lamač 6780
841 03 Bratislava
Slovensko

Date and Time

Start Date:

 

The post Sci-fi film Pasažieri (2017) dostane aj nežnejšie pohlavie appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/pasazieri-film/feed/ 0