Candyman.sk http://www.candyman.sk Najlepšie Recepty, Zdravie, Excel funkcie, Pomoc v exceli Thu, 20 Sep 2018 18:05:19 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 Bolesť kolena: 3 cviky ako sa zbaviť bolesti kolien http://www.candyman.sk/bolest-kolena/ http://www.candyman.sk/bolest-kolena/#respond Thu, 20 Sep 2018 17:39:11 +0000 http://www.candyman.sk/?p=5187 Bolesťou kolena netrpia len starší ľudia, ale čím ďalej tým viac aj mladí ľudia. Kolenný kĺb je najviac zaťažovaným kĺbom ľudského tela a preto niet pochýb

The post Bolesť kolena: 3 cviky ako sa zbaviť bolesti kolien appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 20/09/18

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 6 nových informácií]

S bolesťou kolena nemajú problémy len starší ľudia, ale čím ďalej tým viac aj mladí ľudia, prevažne športovci a to už z rôznych dôvodov. Kolenný kĺb je najviac zaťažovaným kĺbom ľudského tela a preto niet pochýb o tom, že úplná bolesť v kolene dokáže vyradiť človeka z každodenného života.

Väčšina pacientov sa sťažuje na bolesť kolena, hoci je v kľude, prípadne trpia bolesťou pri ohýbaní v kolene. Nepríjemnú bolesť je možné cítiť z vnútornej alebo z vonkajšej strany kolena.

Veľmi častá býva aj bolesť na prednej strane kolena pri kľaku. Ako hovorí MUDr. Peter Maresch, CSc., odborník z oblasti ortopédie: „táto bolesť je najčastejšie zapríčinená tzv. prepatelarnou burzitídou – priestorom medzi podkožím a kosťou jabĺčka. V uvedenom priestore môže neskôr dôjsť ku vzniku fibrotických teliesok veľkosti ryžového zrnka, ktoré je pri zatlačení v kľaku značne bolestivé a pri opakovanom podnete môže dôjsť až k tvorbe tekutiny v oblasti burzy, ktorá si nezriedka vyžaduje evakuáciu punkciou“.

Väčšina pacientov sa sťažuje na bolesť kolena pri ohýbaní v kolene, v horšom prípade trpia bolesťou aj v „kľudovom“ režime. Aj preto rozlišujeme bolesť kolena na akútnu a chronickú.

Príčin bolestí kolena môže byť neúrekom, no medzi základné patrí:

 • vek a opotrebovanie chrupavky
 • nadváha
 • nadmerná záťaž kolenného kĺbu pri vykonávaní športovej aktivity

Ou stále to veľmi bolí …

Z hľadiska odborného rozlišujeme bolesť kolena na akútnu a chronickú.

Akútna bolesť kolena

Ide o bolesť, ktorá je spôsobená vonkajším vplyvom. Môže ísť napríklad o úraz spôsobený zvýšeným rotačným pohybom kolena alebo aj náhle zastavenie vo vyššej rýchlosti pohybu pri behu či inej športovej aktivite. Zvlášť veľkú záťaž prežíva koleno pri halových športoch ako napríklad halový futbal.

 • Častými úkazmi sú:
 • Ruptúra meniskusu
 • Ruptúra skríženého svalu
 • Natrhnutie alebo aj roztrhnutie svalov a šliach v kolene
 • Pomliaždenie kolena spôsobené pádom, úderom či nárazom kolena
Koleno vyskakuje

Ak cítite bolesť pri behaní alebo skákaní, môže to byť spôsobené práve pre ruptúru meniskusu

Chronická bolesť kolena

Na rozdiel od akútnej bolesti kolena prichádza bolesť postupne aj niekoľko mesiacov či rokov. Objaví sa zväčša vždy po väčšej záťaži na kolenný kĺb. Tento druh bolesti je tiež spôsobený z viacerých príčin a to najmä v dôsledku:

 • artrózy
 • reumatoidného zápalu kĺbu
 • rôznych zápalov
 • gonatrózy – opotrebenie kolennej chrupavky, čo má za následok zvýšenie trenia v chrupavke a strate schopnosti kĺzať sa
Artróza kolena

Artróza kolena

Cviky na koleno


Domáca liečba na bolesť v kolene sa dá praktizovať napríklad aj pri pozeraní TV. Všetko však záleží od stupňa degenerácie kolenného kĺbu. Skúste tieto jednoduché cviky, ktorými si posilníte svaly v kolene a môžete sa tak zbaviť bolesti kolena.

Cviky sú vhodné aj pri regenerácii kolena po zranení či operácií. Všetky cviky si však prejdite so svojím lekárom, ktorý by mal rozhodnúť, či sú cviky vhodné aj pre vás.

1. Dvíhanie nohy

Uložte si pred seba 3-4 knihy a poukladajte si ich jednu na druhú. Postihnutú nohu položte na knihy. Postupne dvíhajte aj druhú nohu tak, aby ste sa nakoniec postavili oboma nohami na knihy. Dôležité pri tomto úkone je, aby ste to robili pomaly a precvičili si tak svaly v kolene.

2. Koleno do kľaku

Rozkročte si nohy nad poukladané knihy. Zadnú nohu posúvame pomaly do kľaku tak, aby sa koleno dotýkalo na knihy. Na záver opäť pomaly dvíhame zadnú nohu. Dôležité pri tomto cviku je, aby predná noha po úplnom zohnutí bola v pravom uhle.

3. Pomalé sadanie

Posledný cvik už bude bez použitia kníh. Tento cvik bude vo veľkom pripomínať pózu, keď chceme použiť verejnú toaletu bez toho, aby sme si sadli na sedadlo. Na úvod mierne rozkročíme nohy a v pomalom pohybe si sadáme na sedačku, pričom tento úkon nezakončíme sedom. Ak je sedačka nízko, môžeme si ju podložiť opäť našimi knihami. Takto si pomaly sadáme a dvíhame telo za použitia svalov v kolene. Dôležité pri tomto cviku je nezohýbať koleno tak, aby bolo viac vpredu ako prsty na nohách.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Insoles for Knee Pain od Esther Max je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Jumper’s knee od Injurymap je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Osteoarthritis of the knee od Injurymap je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

The post Bolesť kolena: 3 cviky ako sa zbaviť bolesti kolien appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/bolest-kolena/feed/ 0
Meniny Mária: kedy oslavuje svoje meno? http://www.candyman.sk/meniny-maria/ http://www.candyman.sk/meniny-maria/#respond Fri, 07 Sep 2018 08:21:25 +0000 http://www.candyman.sk/?p=5175 Meno Mária patrí k najbežnejším menám a je rozšírené po celom svete. Už v biblii sa vyskytuje viacero nositeliek tohto mena, a to najmä panna Mária – matka

The post Meniny Mária: kedy oslavuje svoje meno? appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 7/09/18

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 5 nových informácií]

September je bohatý na krásne mená, a meno Mária nie je toho výnimkou. Mária má meniny 12. septembra a je to prvé, veľmi časté meno vyskytujúce sa v septembri. Meno Mária patrí k najbežnejším menám a je rozšírené po celom svete. Už v biblii sa vyskytuje viacero nositeliek tohto mena, a to najmä panna Mária – matka pána Ježiša či Mária Magdaléna, oddaná nasledovníčka Ježiša Krista. Vo Svätom písme sa Mária Magdaléna spomína celkom 12-krát.

Pôvod mena Mária


Meno Mária má hebrejský pôvod a jeho voľný preklad znie „milovaná bohom“. Máriu zvykneme oslovovať inak aj Majka, Maja či Mia.

Už od pradávna sprevádza človeka tématika výberu krstného mena. Vznikla na základe spoločenskej potreby identifikovať jednotlivca a oslovovať ho jeho krstným menom. Meno človeka malo kedysi charakterizovať jednotlivca a aj na základe jeho vlastností sa mu vyberalo meno. Dnes to už však neplatí.

A presne aj meno Mária v sebe malo združovať vlastnosti dievčiny, ktorá je citlivá, zodpovedná, mravná a aktívna. Okrem týchto vlastností mena Mária sa ďalej dočítame:

Márie sú rozhodné, priateľské a majú v sebe výrazný dynamizmus, ktorý z nich vyžaruje a zasahuje všetkých v ich blízkosti. Zvyčajne sú veľmi dobré študentky, obľubujú hlavne klasické štúdium. Priťahuje ich povolanie, kde treba odovzdávať veľa zo seba. Stávajú sa z nich dobré lekárky, ošetrovateľky, učiteľky. Márie zaujíma aj všetko, čo sa týka sociálnej oblasti. Najlepšie sa však cítia v úlohe matky. Majú veľkú vitalitu a pevné zdravie. Stravou by si mali dopĺňať najmä vitamíny skupiny B a draslík.

Tieto vlastnosti mali kedysi úplné opodstatnenie, pretože na základe vlastností sa človeku priradilo meno Mária. Dnes sa už určite nachádzame dievčiny, ktoré sú na rozdiel od Márie lenivé, bezcitné či nezodpovedné.

Frekvencia mena Mária na Slovensku


Meno Mária patrí medzi najpočetnejšie z pomedzi ženským mien. Podľa štatistického úradu malo meno Mária spolu 396 697 žien v roku 1995, o päť rokov neskôr ich bolo však len 332 862 osôb. No hoci frekvencia používania tohto mena sa znižuje, stále patrí do TOP 20 ženských mien.

Po druhej svetovej vojne, čo je dnešná generácia 50-ročných, pretrvávalo pomenovanie detí po rodičoch. Vtedy to boli práve obľúbené biblické mená, medzi ktorými bola aj Mária (okrem nej Anna, Zuzana, Eva, Katarína, Ján, štefan, Michal, Martin, Peter či Jozef).

Až v 60-tych a 70-tych rokoch nastala fáza, kedy sa aj Slovensko chcelo otvoriť na Západ, čo malo vplyv aj na výber nových mien pre deti. Aj z tohto dôvodu začalo strácať meno Mária na popularite.

Známe Márie na Slovensku


Mária Čírová

Charizmatická speváčka, skladateľka a klaviristka na slovenskej hudobnej scéne. Jej posledný album s názvom #2017 obsahuje 11 slovenských skladieb.

Mária Terézia

Najvýznamnejšia žena Habsburskej dynastie a najstaršia dcéra cisára Karola VI. Tamer 400 rokov stálo na čele habsburskej monarchie 15 mužov a len jediná žena – Mária Terézia.

Mária Chreneková Pietrová

Moderátorka Televíznych novín. S moderovaním začínala ako osemnásťročná v televízii Markíza, kde moderovala hudobnú reláciu. Neskôr sa presadila aj v STV, aby sa nakoniec vrátila do Markízy ako moderátorka.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Calendar* od Dafne Cholet je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

The post Meniny Mária: kedy oslavuje svoje meno? appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/meniny-maria/feed/ 0
Najčastejšie otázky o Exceli na pracovnom pohovore http://www.candyman.sk/excel-na-pohovore/ http://www.candyman.sk/excel-na-pohovore/#respond Sun, 19 Aug 2018 19:44:54 +0000 http://www.candyman.sk/?p=5158 Chystáte sa na pracovný pohovor? Pre väčšinu pracovných pozícií je v dnešnej dobe dôležitá znalosť programu Excel. Ak tento program máte spomenutý ..

The post Najčastejšie otázky o Exceli na pracovnom pohovore appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 19/08/18

Chystáte sa na pracovný pohovor? Pre väčšinu pracovných pozícií je v dnešnej dobe dôležitá znalosť programu Excel. Ak tento program máte spomenutý vo svojom životopise, je možné, že sa vás naňho budú pýtať. V tomto článku nájdete najčastejšie otázky o programe Excel aj s príkladnými odpoveďami.

Pred prečítaním si odpovedí si skúste otázky zodpovedať sami. Zistíte tak, aké hlboké sú vaše znalosti tohto programu. Ak máte pocit, že vám to veľmi nejde, nič sa nedeje. Stačí venovať pár hodín na kvalitný video kurz Excel a máte to v suchu.

Čo je Microsoft Excel?


Microsoft Excel je tabuľkový procesor od firmy Microsoft, ktorý obsahuje bunky usporiadané do riadkov a stĺpcov. Prostredníctvom programu Microsoft Excel sa dajú prehľadne usporiadať a vyhodnocovať údaje alebo vytvárať grafy, diagramy, prognózy či tabuľkové hárky pomocou šablón. Na vykonávanie výpočtov slúžia moderné vzorce a široká škála funkcií.

Čo je to pás s nástrojmi?


Pás s nástrojmi sa nachádza v hornej časti programu Excel a obsahuje najviac používané pracovné nástroje. V hornej časti pásu sa nachádzajú rôzne karty a každá karta má vlastnú skupinu nástrojov. Pás s nástrojmi sa dá zobraziť alebo skryť pomocou klávesov CTRL + F1 alebo dvojklikom na ktorúkoľvek kartu.

Koľko formátov poznáme pre obsah buniek v programe Excel?


V programe Excel je k dispozícii celkovo jedenásť formátov. Tu je niekoľko z nich:

 • Číslo – Ukladá údaje ako číslo
 • Mena – Ukladá údaje vo forme meny
 • Dátum – Údaje sa ukladajú ako dátumy
 • Percento – Ukladá čísla ako percento
 • Textové formáty – Ukladá údaje ako reťazec textov

Poradie operácií použitých na vyhodnotenie vzorcov v programe Excel


Poradie operácií v programe Microsoft Excel je rovnaké ako v štandardnej matematike:

 1. Okrúhle a hranaté zátvorky
 2. Mocnina
 3. Násobenie a delenie
 4. Sčítanie a odčítanie

Ako zalomiť text v bunke?


Najprv musíte vybrať text, ktorý chcete zalomiť a následne kliknete na domovskej stránke na ikonu zalomiť text. Takto môžete zalomiť text na šírku bunky. Ak chceme priamo v bunke pridať zalomenie riadku na akejkoľvek pozícií, môžeme na to použiť klávesovú skratku – klikneme v texte na miesto, kde chceme pridať zalomenie riadku a potom stlačíme na klávesnici ĽAVÝ ALT+ENTER.

Čo sú makrá v programe MS-Excel?


Makrá sa používajú na automatizáciu opakovanej skupiny úloh. Používatelia programu Excel môžu vytvárať makrá pre svoje prispôsobené opakované funkcie a pokyny. Makrá môžu byť vytvorené buď nahrávaním toho, čo robíme, alebo môžu byť ručne napísané v programovacom jazyku VBA.

Je možné zabrániť kopírovaniu údajov v pracovnom hárku?


Odpoveď je áno, je to možné. Kopírovaniu údajov v pracovnom hárku sa dá jednoducho zabrániť. Stačí prejsť na kartu Revízia v páse s nástrojmi a tam kliknúť na Zabezpečiť hárok.

Aké grafy sú dostupné v programe MS-Excel?


Pokiaľ chcete údaje v Exceli graficky znázorniť, na pomoc vám tu je niekoľko typov grafov, medzi ktorými nechýba stĺpcový, čiarový, koláčový graf a mnoho ďalších. Stačí označiť údaje, ktoré majú byť graficky upravené a následne vybrať vhodný graf v páse s nástrojmi na karte Vložiť.

Ako sa dajú rýchlo spočítať čísla riadkov a stĺpcov v hárku programu Excel?


Celkový súčet riadkov a stĺpcov v pracovnom hárku programu Excel sa dá získať pomocou funkcie SUM. Táto funkcia sa dá rýchlo nájsť pod označením Automatický súčet aj v páse s nástrojmi na karte Domov.

Čo naznačuje červený trojuholník v pravej hornej časti bunky?


Červený trojuholník naznačuje, že do bunky je pridaná poznámka, ktorá sa zobrazí po prejdení myšou na bunkou.

Kedy sa používa funkcia IF v programe Excel?


Funkcia IF sa používa vtedy, ak chcete vykonať logickú skúšku. Program kontroluje, či sú zadané podmienky pravdivé alebo nepravdivé a na základe toho vráti rozličné hodnoty, ktoré môžeme sami zadefinovať.

Čo je to funkcia AND?


Pokiaľ potrebujete skontrolovať, či výstup bude pravdivý alebo nepravdivý pre viacero podmienok naraz, použijete funkciu AND. Táto funkcia teda spája dve a viac podmienok. Často sa používa spolu s funkciou IF.

Čo sú kontingenčné tabuľky?


Kontingenčná tabuľka je nástroj, ktorý umožňuje rýchlu sumarizáciu veľkých údajov a dokáže ušetriť veľké množstvo času. Automaticky vykoná triedenie, zistí počet, celkovú sumu alebo priemer dát uložených v tabuľke a zobrazí výsledky v inej tabuľke. Na základe kontingenčných tabuliek môžete vytvoriť aj kontingenčné grafy, ktoré sa sú prepojené s kontingenčnými tabuľkami.

Je možné vytvoriť kontingenčnú tabuľku pomocou viacerých zdrojov údajov?


Pokiaľ sú zdroje údajov v odlišných pracovných hárkoch v rámci toho istého zošitu, tak je možné vytvoriť kontingenčnú tabuľku pomocou viacerých zdrojov údajov.

Ako sa dá kontingenčná tabuľka aktualizovať po zmene zdroja údajov?


V páse s nástrojmi na karte Analyzovať (ktorá sa zobrazí, ak máme vytvorenú kontingenčnú tabuľku), stačí kliknúť na tlačidlo Obnoviť. Prípadne kliknutím pravým tlačidlom myši na kontingenčnú tabuľku, a potom možnosť Obnoviť.

Dajú sa vytvoriť odkazy pre rýchly prístup k nástrojom programu Excel?


Áno, existuje na to Panel s nástrojmi Rýchly prístup. Môžeme si tam pridávať odkazy na najpoužívanejšie funkcie alebo nástroje a ušetríme si tak čas ich hľadaním. Pre pridanie odkazu stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na ktorýkoľvek nástroj či skupinu funkcií a zvoliť možnosť „Pridať na Panel s nástrojmi Rýchly prístup“.

Aké sú skratky na presúvanie sa medzi jednotlivými hárkami?


Ak sa chcete presunúť na predchádzajúci pracovný hárok, použite klávesovú skratku Ctrl + PgUp a ak sa chcete presunúť na nasledujúci pracovný hárok, použite klávesovú skratku Ctrl + PgDown.

Záver


V prípade, že sa chcete o programe MS Excel naučiť viac, prečítajte si ďalšie články na našich stránkach. Skvelou možnosťou, ako zlepšiť svoje znalosti, je tiež zakúpiť si kurz Excel. V prehľadných videách sa tak naučíte všetko potrebné pre praktické použitie v práci či doma.

Vďaka zlepšeniu vašich znalostí Excelu si zvýšite svoju hodnotu na trhu práce. Nielenže budete efektívnejší, ale zamestnávatelia hľadajú práve ľudí, ktorí investujú do svojho rozvoja.

Veľa šťastia na pohovore!

 

The post Najčastejšie otázky o Exceli na pracovnom pohovore appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/excel-na-pohovore/feed/ 0
Bazový sirup až do zimy! Jednoduchý recept v 15 krokoch http://www.candyman.sk/bazovy-sirup/ http://www.candyman.sk/bazovy-sirup/#respond Tue, 07 Aug 2018 18:45:21 +0000 http://www.candyman.sk/?p=4787 Domáci bazový sirup je omnoho jednoduchší, ako si mnohí myslia. Stačí si len vyhradiť pár hodín času na prípravu a zásoby na zimu sú pripravené pre celú ..

The post Bazový sirup až do zimy! Jednoduchý recept v 15 krokoch appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 7/08/18

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 15 nových informácií]

Domáci bazový sirup je omnoho jednoduchší, ako si mnohí myslia.
Stačí si len vyhradiť pár hodín času na prípravu a pitné zásoby na zimu sú pripravené pre celú rodinu, aspoň u nás to takto funguje. 🙂
A hoci na internete nájdete mnoho receptov, nie každý vám vydrží až do zimy. Preto som sa rozhodla spísať ten môj recept, ktorý u mňa funguje najlepšie.
Tu je 15 krokov prípravy domáceho bazového sirupu krok za krokom:
V prípade otázok vám rada odpoviem v komentároch:

Recept na domáci bazový sirup


 1. Čistú vodu prevarím – ja  mám hrniec s objemom 4 litre.
 2. Vodu nechám odstáť.
 3. Do vychladnutej vody ukladám kvety bazy čiernej, nedá sa presne určiť, koľko kvetov. Všetko závisí od veľkosti kvetov a ich plnosti. Stále ale platí, čím viac kvetov, tým intenzívnejšia chuť bazového sirupu. Ja napĺňam od oka tak, aby bol hrniec zaplnený až po okraj.
 4. Ošúpaný a na plátky pokrájaný 1 citrón pridám do vody s bazou.
 5. Nechám luhovať a po 24 hodinách šťavu scedím cez sitko a gázu.
 6. Vyžmýkam zvyšky (kvety + citrón) cez gázu.
 7. Bazovú šťavu zohrejem maximálne na 80 °C, aby bola zachovaná plná výživová hodnota sirupu.
 8. Potom dosypeme na 1 liter vody 1,5 kg cukru. Cukor je výborný konzervant, preto by mal byť zastúpený v pomere minimálne 50%, aby nám sirup vydržal čo najdlhšie.
 9. Pridám ešte 3 plné čajové lyžičky kyseliny citrónovej.
 10. Nechám opäť zohriať na teplotu aspoň 70 °C.
 11. Lejem do umytých a horúcich fliaš, ktoré som si pred tým vložila do rúry na 120 °C => dokonalá sterilizácia. Odporúča sa zohrievať fľaše na minimálne 15 minút (aspoň 100 °C).
 12. Sirup lejem do plna až po okraj hrdla fľaše, aby nám sirup nezačal kvasiť.
 13. Fľašky pevne uzavriem a zakryjem do teplej deky.
 14. Fľaše ukladám do vodorovnej polohy, kedy sa vička lepšie prisajú.
 15. Vychladené bazové sirupy po dvoch dňoch uložím na tmavé a chladné miesto, napríklad do pivnice alebo miestnosti bez svetelného žiarenia. Ja som si v pivnici zakryla okná kartónom. Sirupy takto vydržia dlhšie.

Takto pripravený bazový sirup vydrží aj rok. Po otvorení sa odporúča skladovať sirup v chladničke, aby sa nepokazil, keďže jediný konzervant je cukor a kyselina citrónová (a žiadne „Éčka“).

Recept na fotkách


baza čierna

Krík bazy čiernej vo voľnej prírode.

kvety bazy

Vyzbierané kvety bazy čiernej očistíme od stonky.

bazové sirupy

Nápoj zo zlata domáci bazový sirup.

The post Bazový sirup až do zimy! Jednoduchý recept v 15 krokoch appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/bazovy-sirup/feed/ 0
Bodovanie a dresy na Tour de France http://www.candyman.sk/bodovanie-a-dresy-na-tour-de-france/ http://www.candyman.sk/bodovanie-a-dresy-na-tour-de-france/#respond Tue, 26 Jun 2018 13:02:47 +0000 http://www.candyman.sk/?p=2178 Pri sledovaní TdF nejednému z nás napadne otázka, ako sa hodnotia individuálne súťaže cyklistov a za čo presne dostávajú jazdci body a následne žlté, zelené, bodkované či biele dresy pre ...

The post Bodovanie a dresy na Tour de France appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 27/06/18

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 8 nových informácií]

 Pri sledovaní TdF nejednému z nás napadne otázka, ako sa presne hodnotia individuálne súťaže cyklistov a za čo presne dostávajú jazdci body a následne žlté, zelené, bodkované či biele dresy. Poďme si to teda zosumarizovať.

Už v roku 2015 došlo k radikálnej zmene bodovania na Tour de France. Asi o najväčšiu zmenu ide v prípade časových bonusov, ktoré sa opäť vracajú do klasifikácie pretekov. To znamená, že na úvodných etapách 2 až 8 získavajú prvý traja jazdci 10, 6 a 4 sekundy k dobru – ide o tzv. časové bonifikácie.

Na „časovkách“ sa zmenili pravidlá taktiež a to tak, že už nebudú vôbec bodované.

Bodovanie šprintérskych úsekov si tiež prešlo zmenou. Etapové víťazstvo bude odmenené 50-timi bodmi namiesto predošlých 45, druhé miesto bude odmenené 30-timi bodmi namiesto predošlých 35 a tretie miesto 20-timi bodmi namiesto pôvodných 30. Takto chceli organizátori dať na vyššiu úroveň celkové víťazstvo v etape nad špurtérskymi prémiami.

Dresy na TdF

Hoci Tour de France je kolektívny šport, na svoje si opäť prídu aj jednotlivci. TdF v sebe zahŕňa aj 4 hlavné individuálne súťaže, ktoré sú počas pretekov odmeňované špecifickými dresmi a na konci pretekov aj finančnou odmenou. Tá sa samozrejme líši v závislosti od typu bodovanej súťaže.

Žltý dres (francúzsky Maillot jaune)

Ide o najväčšie individuálne víťazstvo. Jednoducho povedané, jazdec s najmenších celkovým časom všetkých 21 etáp sa stáva lídrom pretekov. Je farebne označený výrazným žltým dresom. Tento jazdec sa môže meniť po každej etape.

Chlieb sa začne lámať približne v polovici celých pretekov, kedy prichádzajú na radu extrémne náročné vrchárske etapy. Celkový víťaz TdF musí byť univerzálnym jazdcom, ktorý musí zvládať rovinaté úseky, zjazdy, časovky a hlavne vrchárske etapy.

Celkový víťaz nepotrebuje vyhrať žiadnu z etáp, len byť na popredných pozíciách každej jednej etapy. Na zvládnutie tohto cieľa však potrebuje mať okolo seba silný tím. Netreba však zabúdať ani na zmenu bodovania na TdF, kedy prvý traja pretekári získavajú časový bonus 10, 6 a 4 sekundy.

Žltý dres

Chris Froome pri obhajobe žltého dresu

História víťazstiev žltého dresu

Za posledných 5 rokov sa víťaz žltého trikotu obmieňal len 3 krát. Posledným víťazom predošlého ročníka bol Chris Froome z tímu Sky, ktorý obhájil víťazstvo z roku 2016 a 2015, 3 roky predtým Vincenzo Nibali, v roku 2013 sa to podarilo opäť Chrisovi Froomovi a v roku 2012 sa stal celkovým víťazom Bradley Wiggins. Doteraz bolo pridelených 2 059 žltých dresov 278 rôznym cyklistom.

Zelený dres (francúzsky Maillot vert)

Bodovacia klasifikácia ocenená zeleným dresom. Tu sú cyklisti oceňovaný za popredné miesta v cieli každej etapy alebo na špurtérskej či inej prémii jednotlivých etáp. Nie každá etapa má však špurtérske úseky, takzvané prémie. Cyklista s najväčším počtom získaných bodov sa stáva víťazom zeleného trikotu. V pretekoch je viditeľný vďaka výraznému zelenému dresu.

Za posledné roky to bol práve náš slovenský cyklista Peter Sagan, ktorý neohrozene kraľoval v tejto disciplíne. Títo jazdci sa predovšetkým sústredia na rovinaté etapy, v ktorých sa nachádzajú šprintérske prémie a na víťazstvá v etapách.

Zelený dres

Peter Sagan pri obhajobe zeleného dresu

História víťazstiev zeleného dresu

Zelený dres od roku 2012 až do roku 2016 drží pevne vo svojich rukách práve náš najúspešnejší cyklista, Peter Sagan. Vlani mu to nebolo umožnené kvôli diskutabilnej diskvalifikácií po kontakte s Markom Cavendishom. Najvýraznejší úspech zaznamenal naposledy, keď nazbieral viac bodov ako druhý Kittel a tretí Matthews dohromady. Pred ním, v roku 2011 sa to podarilo jeho najväčšiemu konkurentovi, Markovi Cavendishovi. Zatiaľ najviac celkových víťazstiev v tejto kategórii dosiahol Erik Zabel. Podarilo sa mu získať až úctyhodných 6 víťazstiev. Peter Sagan sa tak už tento rok môže dotiahnúť na výkony úspešného Erica Zabela z rokov 1996 – 2001.

Doterajšie víťazstva Petra Sagana v boji o zelený dres

2016

1. SAGAN (Tinkoff) – 470

2. KITTEL (Etixx-Quick Step) – 228

3. MATTHEWS (ORICA-BikeExchange) – 199

2015

1. SAGAN (Tinkoff-Saxo) – 432

2. GREIPEL (Lotto Soudal) – 366

3. DEGENKOLB (Giant-Alpecin) – 298

2014

1. SAGAN (Cannondale) – 431

2. KRISTOFF (Kaťuša) – 282

3. COQUARD (Europcar) – 271

2013

1.SAGAN (Cannondale) – 409

2.CAVENDISH (OPQS) – 312

3.GREIPEL (Lotto Belisol) – 267

2012

1. SAGAN (Liquigas-Cannondale) – 421

2. GREIPEL (Lotto Belisol) – 280

3. GOSS (Orica GreenEDGE) – 268

Bodkovaný dres (francúzsky Maillot à pois rouges)

Ide o extrémne náročnú bodovaciu súťaž. Cyklisti sú oceňovaní za najrýchlejšie prejdenú vrchársku prémiu. Organizátori kategorizujú jednotlivé stúpania etáp a prideľujú im 4 stupne podľa obtiažností. Ide o prvú, druhú, tretiu a štvrtú tzv. hors catégorie.

Body za stúpanie kategórie 1-4 sú udelené prvým trom cyklistom, body za stúpanie kategórie hors prvým desiatim jazdcom, Čím vyššie stúpanie, tým viac získaných bodov pre prvého cyklistu na vrchárskej prémii. Potom cyklista s najväčším počtom prémiových bodov je ocenený bodkovaných dresom (Polka dot jersey). Víťaz sa môže meniť po každej etape, ak sa v danej etape nachádza vrchárska prémia.

Bodkovaný dres

História víťazstiev bodkovaného dresu

Doposiaľ najúspešnejším cyklistom je Richard Virenque, ktorému sa podarilo získať bodkovaný dres celkovo 7 krát. Víťazi za posledných 6 rokov:

 • 2012 Thomas Voeckler
 • 2013 Nairo Quintana
 • 2014 Rafał Majka
 • 2015 Christopher Froome
 • 2016 Rafał Majka
 • 2017 Warren Barguil

Ocenenie Souvenir Henri Desgrange

Čo sa týka vrchárskych etáp a prémii, na Tour de France existujú ešte dve špeciálne ocenenia. Prvou je Souvenir Henri Desgrange, ktorou je ocenený jazdec, ktorý ako prvý zdolá najvyšší vrchol Tour v kopcoch Col du Galibier.

Col du Galibier

Monument Henriho Desgranga, prvého riaditeľa Tour de France. Nachádza sa na konci stúpania na Col du Galibier

Souvenir Jacques Goddet

Druhým ocenením je ocenenie Souvenir Jacques Goddet, pomenované po niekdajšom riaditeľovi pretekov a slávnemu športovému redaktorovi, Jacques Goddetovi. Toto ocenenie získava jazdec, ktorý ako prvý prejde memoriál Col du Tourmalet. Zaujímavosťou je, že ešte nikomu sa nepodarilo získať toto ocenenie dvakrát.

Tieto ocenenia neudeľujú žiadne body do bodovania súťaže Tour, ale víťazi sú hneď po skončení pretekov finančne odmenený sumou 5 000 Eur.

Biely dres (francúzsky Maillot blanc)

Ide o ocenenie pre najrýchlejšieho cyklistu narodeného po 1. Januári 1992. V podstate ide o najlepšieho cyklistu medzi najmladšími (do 25 rokov). Na trati je oblečený do výrazného čistého bieleho dresu (white Jersey).

Minulý rok sa podarilo vyhrať biely trikot jazdcovi Simonovi, rok predtým vyhral Adam Yates, potom Nairo  QUINTANA z Kolumbie, a pred 4 rokmi sa uspieť podarilo domácemu mladíkovi, Thibautovi Pinotovi.

Biely dres

Tímové ocenenie

V prvom rade ide na Tour de France o víťazstvo celého tímu. V tohtoročnej le tour sa predstaví 22 tímov, kde medzi najväčších ašpirantov na víťazstvo patrí určite tím Sky. Náš Peter Sagan sa nachádza v tíme Bora – Hansgrohe.

Tímová klasifikácia je vypočítaná na základe celkových časov troch najlepších jazdcov tímu každej etapy. Potom víťazný tím je ten s najmenším celkovým časom. Jazdci tímu, ktorí priebežne vedú túto súťaž sú farebne odlíšený žltými číslami na drese a žltými prilbami.

Ocenenie pre najbojovnejšieho jazdca

Na konci každej etapy sa oceňuje ešte aj cyklista, ktorý bol najbojovnejší a bolo ho najviac vidieť. Toto ocenenie sa udeľuje po každej etape okrem časoviek a poslednej etapy. Ocenenie pre najbojovnejšieho cyklistu udeľuje zvolená porota. Tento cyklista následne na druhý deň je zvýraznený červenými číslami na chrbte namiesto obyčajného čierneho čísla na bielom pozadí.

Cyklista, ktorý získava najviac hlasov po každej z etáp sa stáva celkovým, najbojovnejším cyklistom Tour de France.

 

Location

Le tour de France
Bagnères-de-Luchon
05200 Bagnères-de-Luchon
France

Date and Time

Start Date:

Location

Le tour de France
Lourdes
05200 Lourdes
France

Date and Time

Start Date:

Location

Le tour de France
Houilles
05200 Houilles
France

Date and Time

Start Date:

 

The post Bodovanie a dresy na Tour de France appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/bodovanie-a-dresy-na-tour-de-france/feed/ 0
MS vo FUTBALE 2018 na RTVS: program a rozpis zápasov v TV http://www.candyman.sk/ms-vo-futbale-2018/ http://www.candyman.sk/ms-vo-futbale-2018/#respond Tue, 12 Jun 2018 17:58:30 +0000 http://www.candyman.sk/?p=4881 Len necelý mesiac po skončení hokejového šampionátu je na rade ďalší, futbalový šampionát - MS vo futbale 2018 v Rusku. Pre divákov je pripravených a

The post MS vo FUTBALE 2018 na RTVS: program a rozpis zápasov v TV appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 17/06/18

[Tento článok Vám zaberie 2 minúty čítania a 12 nových informácií]

Len necelý mesiac po skončení hokejového šampionátu je na rade ďalší, futbalový šampionát – MS vo futbale 2018 v Rusku. Pre divákov je pripravených všetkých 64 zápasov v 56 priamych prenosoch a 8 záznamoch. 56 priamych prenosov, v ktorom sa predstaví najlepších 32 futbalových reprezentácií sveta.

V úvodný deň MS vo futbale, 14. júna ponúkne RTVS divákom na Jednotke hodinový otvárací ceremoniál. Nasledovať bude úvodný zápas domáceho Ruska s reprezentáciou Saudskej Arábie. Futbalové MS 2018 potrvajú mesiac, od 14. júna až po finálový večer, ktorý sa uskutoční 15. júla.

Medzi najväčších ašpirantov na titul MS 2018 vo futbale patria podľa viacerých analytikov tímy Nemecka, Španielska či Brazílie. No prekvapiť môžu aj niektoré africké kluby. Za čierneho koňa šampiónátu sa považuje tím Belgicka s hviezdami ako Thibaut Courtois, Romelu Lukaku či Kevin De Bruyne.

Keďže vysielacie práva na futbalové šampionáty má v rukách štátna RTVS, aj tento rok sa môžeme tešiť na profesionálne komentovanie a prípravu vysielania celkovo. Priamo v centre šampionátu bude komentovať zápasy Marcel Merčiak s Dominikou Komrhelovou a bývalý reprezentant Marián Zeman. V Bratislave ich budú dopĺňať Ľuboš Hlavena, Richard Fekete, Tomáš Košec a Oľga Hamadejová.

Po každom hracom dni nebude chýbať ani hodinový sumár programu – Highlighty dňa, ktoré odvysiela Jednotka.
RTVS bude väčšinu prenosov vysielať na Jednotke s tým, že program, ktorý mal byť vysielaný na Jednotke bude presunutý na Dvojku.

Program MS vo futbale 2018 na RTVS


MS vo futbale 2018: Skupinová fáza

Program 14.6.2018,  – MS futbal 2018

14.6.2018, 17:00 Rusko – Saud. Arábia Skupina A

Program 15.6.2018,  – MS futbal 2018

15.6.2018, 14:00 Egypt – Uruguaj Skupina A
15.6.2018, 17:00 Maroko – Irán Skupina B
15.6.2018, 20:00 Portugalsko – Španielsko Skupina B

Program 16.6.2018,  – MS futbal 2018

16.6.2018, 12:00 Francúzsko – Austrália Skupina C
16.6.2018, 15:00 Argentína – Island Skupina D
16.6.2018, 18:00 Peru – Dánsko Skupina C
16.6.2018, 21:00 Chorvátsko – Nigéria Skupina D

Program 17.6.2018,  – MS futbal 2018

17.6.2018, 14:00 Kostarika – Srbsko Skupina E
17.6.2018, 17:00 Nemecko – Mexiko Skupina F
17.6.2018, 20:00 Brazília – Švajčiarsko Skupina E

Program 18.6.2018,  – MS futbal 2018

18.6.2018, 14:00 Švédsko – Južná Kórea Skupina F
18.6.2018, 17:00 Belgicko – Panama Skupina G
18.6.2018, 20:00 Tunisko – Anglicko Skupina G

Program 19.6.2018,  – MS futbal 2018

19.6.2018, 14:00 Kolumbia – Japonsko Skupina H
19.6.2018, 17:00 Poľsko – Senegal Skupina H
19.6.2018, 20:00 Rusko – Egypt Skupina A

Program 20.6.2018,  – MS futbal 2018

20.6.2018, 14:00 Portugalsko – Maroko Skupina B
20.6.2018, 17:00 Uruguaj – Saud. Arábia Skupina A
20.6.2018, 20:00 Irán – Španielsko Skupina B

Program 21.6.2018,  – MS futbal 2018

21.6.2018, 14:00 Dánsko – Austrália Skupina C
21.6.2018, 17:00 Francúzsko – Peru Skupina C
21.6.2018, 20:00 Argentína – Chorvátsko Skupina D

Program 22.6.2018,  – MS futbal 2018

22.6.2018, 14:00 Brazília – Kostarika Skupina E
22.6.2018, 17:00 Nigéria – Island Skupina D
22.6.2018, 20:00 Srbsko – Švajčiarsko Skupina E

Program 23.6.2018,  – MS futbal 2018

23.6.2018, 14:00 Belgicko – Tunisko Skupina G
23.6.2018, 17:00 Južná Kórea – Mexiko Skupina F
23.6.2018, 20:00 Nemecko – Švédsko Skupina F

Program 24.6.2018,  – MS futbal 2018

24.6.2018, 14:00 Anglicko – Panama Skupina G
24.6.2018, 17:00 Japonsko – Senegal Skupina H
24.6.2018, 20:00 Poľsko – Kolumbia Skupina H

Program 25.6.2018,  – MS futbal 2018

25.6.2018, 16:00 Uruguaj – Rusko Skupina A
25.6.2018, 16:00 Saud. Arábia – Egypt Skupina A
25.6.2018, 20:00 Španielsko – Maroko Skupina B
25.6.2018, 20:00 Irán – Portugalsko Skupina B

Program 26.6.2018,  – MS futbal 2018

26.6.2018, 16:00 Austrália – Peru Skupina C
26.6.2018, 16:00 Dánsko – Francúzsko Skupina C
26.6.2018, 20:00 Nigéria – Argentína Skupina D
26.6.2018, 20:00 Island – Chorvátsko Skupina D

Program 27.6.2018,  – MS futbal 2018

27.6.2018, 16:00 Južná Kórea – Nemecko Skupina F
27.6.2018, 16:00 Mexiko – Švédsko Skupina F
27.6.2018, 20:00 Srbsko – Brazília Skupina E
27.6.2018, 20:00 Švajčiarsko – Kostarika Skupina E

Program 28.6.2018,  – MS futbal 2018

28.6.2018, 16:00 Japonsko – Poľsko Skupina H
28.6.2018, 16:00 Senegal – Kolumbia Skupina H
28.6.2018, 20:00 Panama – Tunisko Skupina G
28.6.2018, 20:00 Anglicko – Belgicko Skupina G

MS vo futbale 2018: Osemfinále

30.6.2018, 16:00 -:- Osemfinále
30.6.2018, 20:00 -:- Osemfinále
1.7.2018, 16:00 -:- Osemfinále
1.7.2018, 20:00 -:- Osemfinále
2.7.2018, 16:00 -:- Osemfinále
2.7.2018, 20:00 -:- Osemfinále
3.7.2018, 16:00 -:- Osemfinále
3.7.2018, 20:00 -:- Osemfinále

MS vo futbale 2018: Štvrťfinále

6.7.2018, 16:00 -:- Štvrťfinále
6.7.2018, 20:00 -:- Štvrťfinále
7.7.2018, 16:00 -:- Štvrťfinále
7.7.2018, 20:00 -:- Štvrťfinále

MS vo futbale 2018: Semifinále

10.7.2018, 20:00 -:- Semifinále
11.7.2018, 20:00 -:- Semifinále

MS vo futbale 2018: O 3. miesto

14.7.2018, 16:00 -:- O 3. miesto

MS vo futbale 2018: Finále

15.7.2018, 17:00 -:- Finále

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

A C Moraes od A C Moraes je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál

The post MS vo FUTBALE 2018 na RTVS: program a rozpis zápasov v TV appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/ms-vo-futbale-2018/feed/ 0
ŽIHĽAVOVÝ SIRUP: foto recept ako od babičky http://www.candyman.sk/zihlavovy-sirup/ http://www.candyman.sk/zihlavovy-sirup/#respond Fri, 11 May 2018 13:46:12 +0000 http://www.candyman.sk/?p=4635 Je tu konečne jar a s ňou spojené zbieranie čerstvej žihľavy. Ak vám nechutí žihľavový čaj, prečo nevyskúšate niečo ešte chutnejšie? Žihľavový sirup je ..

The post ŽIHĽAVOVÝ SIRUP: foto recept ako od babičky appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 29/05/18

[Tento článok Vám zaberie 2 minút čítania a 15 nových informácií]

Je tu konečne jar a s ňou spojené zbieranie čerstvej žihľavy. Ak vám nechutí žihľavový čaj, prečo nevyskúšate niečo ešte chutnejšie? Žihľavový sirup je veľmi obľúbený najmä medzi deťmi. No pre jej zdravotné účinky by sme žihľavu nemali zanedbávať ani my, ľudia v pokročilejšom veku. 🙂

O tom, aká je žihľava zdravá, je veľmi dôležité hovoriť aj v dnešnej dobe. O jej zdravotných účinkoch a reálnych prípadoch pomoci by sa dali písať slohy. V dnešnej uponáhľanej dobe chodíme častokrát okolo nej a bez povšimnutia. Kebyže poznáme jej skutočné účinky na zdravie, ďakovali by sme pánu Bohu každý deň. Žiaľ, väčšina z nás skôr siahne po liekoch, ako po tejto vzácnej bylinke.

Preto skúsme byť aspoň my iní a trochu zmeniť zmýšľanie. A čo tak začať žihľavovým sirupom? Ponúkame vám výborný jarný recept na žihľavový sirup od babičky.

 • Žihľavu zbierame tak, že odstrihávame hlavne menšie žíhľavy, zvyčajne jej vrcholce, ak je príliš veľká.
 • Zbierame ďaleko od ciest – v prírode, najlepšie na mieste, kde je vystavená slnečnému žiareniu.
 • Žihľava nesmie byť príliš prerastená ani deravá.
 • Ak neznesiete popŕhlené ruky ani nohy od žihľavy, nezabúdajte na rukavice a to dlhé nohavice.
 • Na prípravu na prípravu žihľavového sirupu budete potrebovať cukor, kyselinu citrónovú, citróny, hrnce, sitko, gázu, lievik, sklenené fľaše.
 • Žihľavu osprchujeme alebo umyjeme pod tečúcou studenou vodou, len jemne.
 • 24 hodín necháme lúhovať žihľavu vo vode.
 • Potom ,,vývar,, scedíme, žíhľavu pretlačíme cez gázu, aby sme mali čo najmenšie straty – my zvykneme ešte aj cez sitko, aby bol sirup naozaj čistý a zbavený všetkého hmyzu, trávy a pod.
 • Vývar zo žíhľavy povaríme s nakrajánými citrónami.
 • TIP: kôru z citrónov olúpeme, aby sme sa zbavili pesticídov a škodlivín, pridáme kys. citrónovú.
 • Následne nasypeme cukor – tu si dajme pozor, aby sme cukor sypali pomaly, keďže po jeho nasypaní sa objem vody zdvojnásobí.
 • Opäť povaríme a zatiaľ si môžeme poumývať a pripraviť sklenené fľaše, nech efektívne využijeme čas.
 • Keď je žíhľava prevretá, cukor roztopený, môžeme odstaviť, vyberieme citróny a necháme trošku vychladnúť.
 • Sirupom naplníme pripravené fľaše, poriadne pozatvárame a dáme na tmavé miesto, prikryjeme dekou a na náš výsledok sa pozrieme zhruba o 2 dni.
 • Môžeme podávať ako skvelý a zdravý nápoj bohatý na vítamíny a železo. 🙂

Fotorecept prípravy žihľavového sirupu


Žihľava v prírode

Miesto zberu žihľavy

Žihľava v prírode

Žihľava zber

Žihľava zber

Žihľava varenie

citróny ošúpané

Žihľava s citrónom

Žihľava lejeme

Žihľava do fľaše

Žihľavový sirup

The post ŽIHĽAVOVÝ SIRUP: foto recept ako od babičky appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/zihlavovy-sirup/feed/ 0
Kto je to autista? http://www.candyman.sk/kto-je-autista/ http://www.candyman.sk/kto-je-autista/#respond Tue, 13 Feb 2018 16:47:50 +0000 http://www.candyman.sk/?p=4564 Častokrát sa stretávame so slovom autista v prenesenom význame, ako niekto, kto je "mimo". Ale kto to je autista v skutočnosti? A je vôbec slušné a vhodné niekoho takto oslovovať?​​

The post Kto je to autista? appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 5/06/18

[Tento článok Vám zaberie 2 minút čítania a 7 nových informácií]

​​ Hoci sa s pomenovaním autista stretávame v bežnom prostredí, skutočnosť a vôbec význam slova autista len málokto chápe.​​
Častokrát sa stretávame so slovom autista v prenesenom význame, ako niekto, kto je „mimo“. Ale kto to je autista v skutočnosti? A je vôbec slušné a vhodné niekoho takto oslovovať?​​

Kto je autista?​​


Samotné slovo autismus pochádza z gréckeho slova autos = sám. Potom autizmus je duševná porucha človeka, ktorá sa vyskytuje najmä u detí ale aj u dospelých. Medzi hlavné príznaky tohto ochorenia patrí uzavretosť človeka do vlastného sveta spolu s repetitívnym správaním.
Ide o jednu z najzávažnejších porúch detského mentálneho vývoja. Ide o vrodenú poruchu mozgových funkcií.
Autista je potom človek trpiaci touto duševnou poruchou. Preto niekoho oslovovať autistom je nanajvýš nevhodné.

Prejavy autistu


 1. Oneskorený vývoj reči.
 2. Nereaguje na vonkajšie podnety (meno, volanie ..).
 3. Nezaujíma sa o druhé deti.

Som autista?​​


O tom, či niekto vo vašom okolí trpí týmto ochorením, by mal rozhodnúť odborník. Predbežne sa dá určiť aj ľahká forma autizmu na základe správania a jednoduchých testových otázok.

 1. Jedinec sa v rečovej komunikácií nevyvíja.
 2. Jedinec nevie udržať očný kontakt.
 3. Jedinec máva intenzívne navály hnevu.
 4. Jedinec nemá záujem o rovesníkov.
 5. Jedinec sa uzatvára pred svetom.
 6. Jedinec neprejavuje záujem o okolitý svet.
 7. Jedinec má rád stereotyp, nemá rád zmenu.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Alone od Giuseppe Milo je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál

The post Kto je to autista? appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/kto-je-autista/feed/ 0
Čo je AUTIZMUS? 19 príznakov autistu http://www.candyman.sk/autizmus/ http://www.candyman.sk/autizmus/#respond Sun, 11 Feb 2018 10:30:59 +0000 http://www.candyman.sk/?p=4545 Autizmus je duševná porucha, ktorá sa prejavuje uzavretosťou človeka do vlastného sveta. Hoci sa s ochorením autizmu stretávame prevažne len u detí ..

The post Čo je AUTIZMUS? 19 príznakov autistu appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 5/06/18

[Tento článok Vám zaberie 7 minút čítania a 23 nových informácií]

Autizmus je duševná porucha, ktorá sa prejavuje uzavretosťou človeka do vlastného sveta. Hoci sa s ochorením autizmu stretávame prevažne len u detí, nemusí to tak byť. Ľahká forma autizmu sa môže diagnostikovať aj pri dospelom jedincovi.

Vôbec prvý, kto začal presadzovať slovo autizmus, bol švajčiarsky psychiater Eugen Bleuler a to už v roku 1911. Primárne sa venoval poruchám schizofrénie, pri ktorej definoval primárne a sekundárne príznaky. Medzi primárne príznaky, čiže psychologicky nevysvetliteľné, zaradil aj ochorenie autizmu.

Autizmus postihuje deti už od raného detstva a hoci sa nikdy nedokázal priamy vplyv na autizmus (Bleulerove psychologicky nevysvetliteľné primárne príznaky), mnohí rodičia si to dávajú za vinu. Kedysi sa rozprávalo o diagnóze ľahkovážnych rodičov, no nikdy sa tento „blud“ nepodarilo vedecky potvrdiť. Preto súvis medzi autizmom a kvalitou výchovy nie je relevantný.

Autizmus vo všeobecnosti nie je zapríčinený nesprávnou výchovou dieťaťa, vzniká už od raného detstva. Zároveň sa nedá priamo hovoriť ani o mentálnej retardácií, pretože pri mentálnej retardácií ide o oneskorenie vývinu, pri autizmu ide však o narušenie, odchýlenie sa od normálneho vývinu dieťaťa.

Osoby s autizmom majú nedostatky viesť komunikáciu s okolitým svetom, nadväzovať nové vzťahy a kooperovať s okolím.

Vo všeobecnosti môžeme autistov rozdeliť na nefunkčnú a funkčnú autistickú populáciu. Samotné autistické poruchy sa zadeľujú do štyroch skupín. Okrem psychogénneho a somatogénneho autizmu rozlišujeme aj Kannerov a Aspergerov syndróm.

Ide o veľmi raritnú duševnú poruchu, ktorá postihuje len okolo 0,2% narodených detí. Podľa vedeckej štúdie Patrície M. Rodier z roku 2000 sa zistilo, že najmenej 16 z 10 000 detí sa rodí s poruchou autizmu.

Z hľadiska pohlavia sú to až tri štvrtiny chlapcov a jedna štvrtina dievčat. Na Slovensku sa prevalencia choroby pri autizme uvádza ako 4 až 6 z 10 000 narodených, pri použití  širších  kritérií  10 až 20 z 10 000  narodených detí.

Autizmus zasahuje obyvateľstvo bez rozdielu v spoločenskej vrstve, rase, pohlaviu, vzdelaniu či výchove rodičov.

Príčiny vzniku autizmu


Čo spôsobuje autizmus sa doposiaľ nepodarilo presne odhaliť. S istotou však vieme povedať, že nevzniká zlým správaním rodičov, ktorí svoje dieťa odmietajú, čo má za následok, že dieťa má vyššiu tendenciu, že sa jednoducho uzavrie do seba bez zásahu okolitého sveta.

Symptómy sa u dieťaťa prejavujú už v ranom dojčenskom veku, čo dokazuje skôr biologické príčiny vzniku.

Príčina vzniku autizmu spočíva v súbore možných vplyvov:

 1. komplikácie pri bežných detských ochoreniach ako čierny kašeľ, rubeola, herpes, meningitída.
 2. vysoký vek matky v čase narodenia dieťaťa.
 3. genetika.
 4. dedičnosť – nedá sa povedať, že autizmus sa priamo dedí a že je prítomné zvýšené riziko, že autizmus sa bude vyskytovať aj u ďalšieho súrodenca. No vedecké štúdie naznačujú, že v rámci širšieho spektra rodiny sa môžu vyskytovať rôzne iné formy vývinových porúch, ako napríklad porucha reči. Potom hovoríme o autistickom fenotype. Pod fenotypom si predstavte súbor znakov, ktoré sa v rodine dedia. Môže to byť farba vlasov, atletická povaha ale aj porucha osobnosti.
 5. tuberózna skleróza.
 6. predčasné narodenie dieťaťa.
 7. faktory prostredia.
 8. odchýlky vo vývine mozgu, napríklad zvýšená hladina testosterónu u matiek.
 9. výskyt rôznych psychických porúch, často samotní rodičia trpia rôznymi psychickými problémami (napríklad je významná spojitosť s psychotickými ochoreniami, afektívnymi poruchami, poruchami osobnosti).

Príznaky autistu


Ako však zistíme, či naše dieťa netrpí formou autizmu? Existuje celá rada rôznych testov, ktoré nám pomáhajú s diagnostikou autizmu. Vždy sa posudzuje súbor vnemov a správaní dieťaťa, ktoré dokážu odhaliť prejavy autizmu.

Diagnostiku by sme mali zveriť profesionálovi, ktorý správanie dieťaťa nebude hodnotiť subjektívne. Intenzita prejavov sa môže líšiť aj od veku dieťaťa či závažnosti porúch. Nasledovné príznaky autizmu je možné rozpoznať už v prvých 2 až 3 rokoch života dieťaťa.

 1. Neusmieva sa, neopätuje emócie.
 2. Nekýva späť, neusmieva sa späť. Deti od útleho veku vždy kopírujú správanie rodičov, či je dobré alebo zlé. Ak dieťaťu zakývame, očakávame, že to opätuje. Rovnako tak aj s úsmevom či ďalšími grimasami. U autistických deti sa to ale neprejavuje.
 3. Máva záchvaty hnevu.
 4. Hrá sa sám. Asi každý si z detstva pamätá hry na niečo. Či už sme sa hrali na pani doktorku, predavača alebo opravára áut. Nič z toho nefunguje v autizme. Deti s autistickými príznakmi sa nevedia hrať bežné detské hry, uprednostňujú skôr samostatné hry.
 5. Nehrá sa s bežnými detskými hračkami.
 6. Nespolupracuje. Už od útleho veku deti oznamujú rodičom tie najzaujímavejšie situácie, a to aj vtedy, keď nevedia poriadne ani rozprávať. V praxi to môže znamenať situáciu v kostole, keď sa na ne usmeje starší pán. Väčšinou aj tento detail hneď oznamujú rodičom.
 7. Hrá sa s prstami.
 8. Opakuje zvláštne pohyby.
 9. Má rád poriadok vo veciach.
 10. Nevníma okolitý svet. Už od najmenšieho veku dieťa reaguje na podnety okolia, usmeje sa, otáča sa hlavičkou, „šermuje“ ručičkami. Autistické dieťa však na meno a reakcie okolia nereaguje.
 11. Žije vo vlastnom svete.
 12. Nenadväzuje očný kontakt.
 13. Nereaguje na meno.
 14. Vyzerá byť hluchým.
 15. Nezaujíma sa o druhé deti.
 16. Nevie plniť úlohy.
 17. Nedostatočná schopnosť komunikácie
 18. Nereaguje na emócie druhých – plač, smiech, trápenie
 19. Repetitívne správanie. Hoci aj najmenšia zmena v dennej rutine môže spôsobiť u dieťaťa šok či nával hnevu. Autistické dieťa má obmedzené správanie a činnosti dňa, ktoré nechce meniť. Zmena usporiadania nábytku v byte či zmena bývania môžu byť veľkou komplikáciou pre autistu.

Ďalšie prejavy autizmu: autistické črty


Niekedy je dokonca náročné rozpoznať pri sebe autistu. Nemusí mať moc viditeľné črty, no jeho správanie nám môže prísť zvláštne. Okrem diagnostických kritérií rozlišujeme u detí s PAS (poruchy autistického spektra) aj nešpecifikované rysy autizmu.

 1. nedokáže udržať priamy pohľad s osobou.
 2. miesto toho uprednostňuje periférne videnie.
 3. nerozvinutá schopnosť komunikácie.
 4. hovorí o sebe v 3. osobe, čiže miesto ja používa on.
 5. lúska prstami.
 6. má nachýlenú chôdzu.
 7. zažíva striedanie nálad.
 8. máva náhle emočné vzplanutie – strach/smiech/slzy/úzkosť.

Liečba autizmu


Autizmus sa žiaľ úplne vyliečiť nedá, no existujú spôsoby na liečbu pridružených ochorení a javov spojených s autizmom. Liek na zasiahnutie priamych autistických príznakov sa stále nepodarilo vynájsť.

U dieťaťa je najdôležitejšia výchova a vzdelávanie, aby dosiahlo čo možno najvyšší stupeň samostatnosti vzhľadom na stupeň postihnutia. Aj po dosiahnutí samostatnosti (vie sa najesť, umyť sa, obliecť sa ..) si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, a to aj po dovŕšení dospelého veku.

Behaviorálna psychoterapia

Ide o systém odmeňovania dieťaťa po každom úspechu, aby autistické dieťa lepšie chápalo, čo je dobré a čo zlé. Príkladom môže byť obľúbená hračka, s ktorou sa mimoriadne rado hrá. Po úspešnom oblečení rodičia svoje dieťa bezprostredne odmenia. Ide o vytvorený systém, do ktorého sú priamo začlenený rodičia.

V niektorých prípadoch ide o natoľko úspešnú metódu, že dieťa dokáže nadviazať nový kontakt.

Liečba oxytocínom

Ide o nový spôsob liečby autizmu. S oxytocínom sa spájajú rôzne pozitívne emócie, ako zlepšenie nálady, posilnenie dôvery dieťaťa s matkou či redukcia stresu. Práve to by mohlo pomôcť potláčať prejavy autizmu. Viac si môžete prečítať v rozhovore s Alexandrou Mýtnikovou a Katarínou Sujovou.

Test na autizmus


Skôr, ako naberiete presvedčenie, že nie všetko je v poriadku, spravte si krátky test autizmu. Ak na väčšinu otázok viete odpovedať áno, skúste vyhľadať odborníka.

Aktivita Súhlas Nesúhlas
Dieťa sa nevie prisať pri kojení áno nie
Dieťa sa v rečovej komunikácií nevyvíja áno nie
Dieťa zvláštne džavoce alebo je ticho áno nie
Dieťa nevie udržať očný kontakt áno nie
Dieťa sa viac zaujíma o predmety, pohybujúce, svietivé áno nie
Dieťa neopätuje pozdrav áno nie
Dieťa neopätuje úsmev áno nie
Dieťa intenzívne dá najavo nesúhlas pri česaní, prebaľovaní áno nie
Dieťa máva intenzívne navály hnevu áno nie
Dieťa nevie ako sa hrať s hračkami áno nie
Dieťa sa javí byť niekedy hluché áno nie
Dieťa sa vie hrať iba samo áno nie
Dieťa nemá záujem o rovesníkov áno nie
Dieťa neprejavuje záujem o okolitý svet áno nie
Dieťa koná stereotypne, stále rovnako opakujúce sa situácie áno nie

Autizmus u detí


U každého autistického dieťaťa sa príznaky autizmu môžu líšiť. Pri autizme sa na dieťa treba pozrieť komplexne a zadefinovať presné príznaky. To znamená, že ak dieťa v určitej chvíli neopätuje úsmev alebo vykazuje rozpačité až úzkostné správanie, neznamená to hneď PAS (poruchy autistického spektra).

A naopak, ak sa dieťa dokáže prehrať s ostatnými rovesníkmi a zdieľať s nimi emócie, ani to nemusí znamenať, že vaše dieťa netrpí autizmom. Takéto „príležitostné“ správanie nemusí hneď vylučovať autizmus. Skôr je potrebné zamerať sa na celkovú povahu správania sa dieťaťa. Žiaľ, neexistuje jeden jediný príznak, ktorý by autizmus vylučoval.

Autizmus v dospelosti


V dospelom veku sa autizmus prejavuje rovnako ako v detskom. Pre autistického „dospeláka“ je napríklad stále rovnako náročné prijímať zmeny, preto by sa nemala zanedbávať ani táto stránka a pokiaľ je to možné, nemalo by sa pristupovať k zmene prostredia a tým narúšaniu stereotypných postupov.

Autizmus na Slovensku


Na Slovensku počet autistov evidovaný zatiaľ nie je. Vychádza sa len zo všeobecných štatistík iných národov Európy resp. USA, kde sa približne 16 z 10 000 detí rodí s poruchou autizmu. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo je na Slovensku vážny nedostatok skúsených odborníkov na autizmus a prácu s autistickými pacientmi. Rodičia sú tak odkázaní na pomoc v zahraničí a vynakladajú tak obrovské finančné prostriedky na pomoc dieťaťu.

Liečebná ABA terapia (Aplikovaná behaviorálna analýza) sa postupne zavádza do praxe už aj na Slovensku, hoci vo svete existuje už od roku 1960. V našom hlavnom meste môžete navštíviť Detskú fakultnú nemocnicu s poliklinikou na Kramárochklinika destkej psychiatrie LF UK a NÚDCH pod vedením prednostky MUDr. Jany Trebatickej, PhD.

Klinika detskej psychiatrie LF UK je vysokošpecializované pracovisko, jediné na Slovensku, ktoré poskytuje komplexnú diagnostiku a liečbu psychických porúch u detí a dorastencov. Špecializuje sa na širokú problematiku závažných psychických porúch – depresie, detského autizmu či detskej schizofrénie. Zabezpečuje diagnostiku a liečbu vývinových porúch detského autizmu, Aspergerovho syndrómu a hyperkinetických porúch (ADHD). Zaoberá sa poruchami z okruhu neurologických ochorení a somatických chorôb s psychiatrickými komplikáciami.

Druhy autizmu


Na základe diagnostických kritérií Medzinárodnej zdravotníckej organizácie rozlišujeme stupne autizmu na tieto formy:

 • Detský autizmus
 • Rettov syndróm
 • Aspergerov syndróm
 • Atypický autizmus
 • Hyperaktívna porucha

Fórum z vašich príspevkov


Andrea:

Moje dieťa, aby nemuselo ísť spať, tak chodilo aj 10 krát na záchod a len tam sedelo, hlavne aby nemuselo do postele.

Zora:

U nás to bola oneskorená reč. Dlho sa nič nevyslovilo. Ale ak máte podozrenie, potom radšej navštívte detskú psychiatričku prípadne zájdite do Detského integračného centra. Potrebujete len objednať a zdravotný záznam dieťaťa so sebou.

Ema:

Mám skoro 4 ročného syna – autistu. Nedávno som sa s tým konečne zmierila. Diagnostikovali nám to približne pred rokom. Rada napíšem s maminami o našich deťoch. Napríklad či si niekto vybavoval príspevok na kúpu auta a podobne. Začínam sa vzdelávať ako na neho. Občas je to ťažké, ale iné to asi nebude. Mám ešte jedno dieťa.

Mirka:

Pracovala som ako aupairka a starala som sa o 4 ročného autistu.  Chodil aj do špeciálnej školy. Na prvý pohľad úplne normálny chlapček až na to, že keď bol medzi rovesníkmi, tak sa z neho smiali, lebo bol slušný a vždy sa deťom predstavil a povedal im, ako sa volá, koľko má rokov a deti naňho len tak kukali a ..

Milka:

Čo sa deje po samotnom diagnostikovaní? Návštevy poradne? Je to ,,problém,, ktorý treba takto riešiť alebo sa to dá zvládnuť aj bez diagnózy?

Zuzka:

Mala som kamaráta autistu. Chodil sa nami von ako s bandou ale furt bol sám niekde vzadu a keď sme mu niečo hovorili len tak nám odpovedal. Neviem ako to vysvetliť. Potom mi kamoši sme sa snažili, aby sa zapájal ale stále nič. Až nakoniec teraz sa nám to podarilo a čudujeme sa, ako je možné, že sám nás volá von. Dnes už je taký normálny. A sám uznal, že bol autistom, ale nevieme prečo. My sme sa proste snažili a stále sme ho zapájali do debaty aj keď nechcel, len aby s nami robil rovnaké veci a zapájal sa. Dúfam, že to pomôže ostatným tento pozitívny príklad.

Terika:

Moji známi majú chlapca asi 10 ročného. Nemajú to ľahké, ale snažia sa mu pomáhať čo najviac. Možno sa mi podarí ich raz sem zapojiť do diskusie.

Aďa:

Doporučujem kontaktovať sa na autistické centrum Andreas: andreas.sk

Ďalej určite doporučujem skontaktovať sa s pani Michaelou Martinkovou, ktorá má syna autistu a venuje sa štúdiu a písaniu publikácií na túto tému. Tu je email: martinkova@zohoronline.sk

Evuš:

My doma nemáme žiadnu diagnostiku, ale ako tak čítam príspevky, nič nedám za to, ak sa na vyšetrenie objednáme. Už mi pár krát napadlo, či nemá nejakú formu autizmu, ale nie som z tých, čo prepadá panike.

Karin:

Aj môjmu malému synovi psychologičky diagnostikovali autizmus. Vtedy mal len 3 rôčky, no bola som hotová z toho a teraz má 4 a je šikovný, divili sa aj učiteľky materskej škôlky. Testy jednoducho zlyhali.

Janka:

Mám podobný problém so synom. Niekedy je a inokedy nie je autista. Ešte nemáme výsledky vyšetrenia. Chcela by som mu spraviť všetky vyšetrenia, ale je to asi nemožné. Všade len nezáujem. Už som z toho fakt zúfalá. Veľmi rada by som absolvovala všetky vyšetrenia, ktoré existujú. Viete poradiť?

Miška:

Všetky maminy, chcem vás len podporiť, mám 18 ročného syna – autíka, je to naše slniečko, zo začiatku to nebolo ľahké, no keď sme sa naučili, ako s ním pracovať, je to naše zlatíčko. Ako mama autistu sme príspevok na auto dostali, taktiež na benzín a aj na hygienu, po 6-tom roku malého si požiadaj o opatrovateľský príspevok na UPSVaR. Nedajte sa odradiť! Držím palce.

Maťa:

Ked moje dieťa pozeralo TV, tak bolo na nej nalepené na 10cm a vôbec nereagovalo, keď som mu niečo hovorila. Bol jednoducho vo svojom svete.

Zuzana:

Je to rôzne, niektorí rodičia fungujú normálne, iný vôbec nie. U nás sa to prejavuje hlavne tým, že nerozpráva. Stále opakuje určité frázy veľa vecí sa mu ťažko vysvetľuje. Ale netreba sa zbytočne báť, vôbec nemusí byť vaše dieťa autista a ak aj áno, môže to byť veľmi ľahká forma autizmu.

Milka:

Dám Ti tu príklad, ako malý sa snažil dotknúť horúceho hrnca, tak som mu zobrala ruku a ukázala, že je to horúce, aby vedel, že to chytať nemá. No on ju stiahol a za 4 sekundy ju tam dával znova a aznova. On jednoducho nechápal, že niekto alebo niečo môže byt zlé.

Lenka:

Moj syn je autista, čo bolo pre mňa veľmi ťažké, ale keď sa mi narodila dcéra, tak sa úplne zmenil. Dokonca sa hraju spolu. Myslím, že dôležité je, že sa k nemu správam rovnako ako k dcére a to bez výnimky.

..referencie

..referencie

Patricia M. Rodier, The Early Origins of Autism, 2000
T. S. Sathyanarayana Rao a Chittaranjan Andrade, The MMR vaccine and autism: Sensation, refutation, retraction, and fraud, 2011
Alexandra Mýtniková a Katarína Sujová, Liečiteľky autizmu – Alexandra Mýtniková, Katarína Sujová, 2016

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

All the lonely people, where do they all come from? od Stephen Brace je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál

The post Čo je AUTIZMUS? 19 príznakov autistu appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/autizmus/feed/ 0
Program zimných olympijských hier 2018 v Pjongčangu http://www.candyman.sk/zoh-2018/ http://www.candyman.sk/zoh-2018/#respond Tue, 06 Feb 2018 16:36:10 +0000 http://www.candyman.sk/?p=4534 Organizátori zimnej olympiády 2018 zverejnili kompletný program olympijských hier Pjongčang 2018. Zoznam olympijských disciplín na každý deň môžete ..

The post Program zimných olympijských hier 2018 v Pjongčangu appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 16/06/18

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 9 nových informácií]

Organizátori zimnej olympiády 2018 zverejnili kompletný program olympijských hier Pjongčang 2018. Zoznam olympijských disciplín na každý deň si môžete pozrieť v našom programe deň po dni aj v našom stredoeurópskom čase.

Nás môže aspoň tešiť, že hoci sa zimné olympijské hry konajú v ďalekom Pjongčangu (Južná Kórea), časť našich hokejových zápasov sa odohrá v priebehu dňa, ale o všetkom už v našej kompletnej tabuľke programu ZOH.

O dejisku ZOH 2018 sa rozhodlo 6. júla 2011 v juhoafrickom Durbane. Pjongčang so 63 hlasmi porazil Mníchov (Nemecko) a Annecy (Francúzsko).

Olympiáda v Pjongčangu sa oficiálne začína v piatok 9. februára 2018 otváracím ceremoniálom a končí sa v nedeľu, 25. februára 2018, kedy sa olympijský oheň opäť raz zahasí na slávnostnom záverečnom ceremoniály.

Deň po otváracom ceremionále sa zimná olympiáda naplno rozbehne a už v sobotu sa budú odovzdávať prvé medaily a to pre biatlonistky a rýchlokorčuliarky. Celkovo sa odovzdá až 102 medailí v 15 športových disciplínach.

ZOH 2018 na RTVS


Hoci RTVS nevlastní najvyššie exkluzívne práva na ZOH, aj napriek tomu odvysiela viac než 200 hodín živých prenosov. Športoví diváci si prídu na svoje najmä pri lyžovaní (Petra Vlhová), krasokočuľovaní (Nicole Rajičová) , rýchlokorčuľovaní, snoubordingu, curlingu a samozrejme hokeja.

Program ZOH 2018 na RTVS bude zameraný najmä na výkony slovenských športovcov na olympiáde.

 • Od skorých ranných hodín sa môžeme tešiť na sled živých prenosov až do poobedných hodín (približne do 16:00 nášho času).
 • Od 16:00 bude každý deň pripravený zostrih toho najzaujímavejšieho z hracieho dňa (približne do 19:30 nášho času).
 • Na záver dňa v hlavnom vysielacom čase sa môžeme tešiť na hodinový sumár zo ZOH z Pjongčangu.

Program zimných olympijských hier 2018


Dátum Čas Športová disciplína Detail
8. februára 2018 11:05 Curling zmiešané dvojice – zápas základnej skupiny #1
8. februára 2018 12:05 Curling zmiešané dvojice – zápas základnej skupiny #2
8. februára 2018 13:30 Skoky na lyžiach stredný mostík – kvalifikácia (muži)
9. februára 2018 2:00 Akrobatické lyžovanie moguls – kvalifikácia (ženy)
9. februára 2018 3:45 Akrobatické lyžovanie moguls – kvalifikácia (muži)
9. februára 2018 0:35 Curling zmiešané dvojice – zápas základnej skupiny #3
9. februára 2018 5:35 Curling zmiešané dvojice – zápas základnej skupiny #4
9. februára 2018 2:00 Krasokorčuľovanie súťaž družstiev (krátky program – muži, krátky program – športové páry)
9. februára 2018 12:00 Krasokorčuľovanie Otvárací ceremoniál ZOH 2018
10. februára 2018 12:15 Biatlon šprint – 7,5 km (ženy)
10. februára 2018 1:05 Curling zmiešané dvojice – zápas základnej skupiny #5
10. februára 2018 12:05 Curling zmiešané dvojice – zápas základnej skupiny #6
10. februára 2018 8:15 Klasické lyžovanie skiatlon – 7,5 km + 7,5 km (ženy)
10. februára 2018 8:40 Ľadový hokej Japonsko – Švédsko (ženy)
10. februára 2018 13:10 Ľadový hokej Švajčiarsko – Južná Kórea (ženy)
10. februára 2018 12:00 Rýchlokorčuľovanie 3000 m – finále (ženy)
10. februára 2018 12:10 Sane jazdy 1 a 2 (muži)
10. februára 2018 13:35 Skoky na lyžiach stredný mostík – hlavná súťaž (muži)
10. februára 2018 2:00 Snoubording slopestyle – kvalifikácia (muži)
10. februára 2018 11:00 Šortrek 1500 m – finále (muži)
11. februára 2018 11:30 Akrobatické lyžovanie moguls – finále, 1. jazda (ženy)
11. februára 2018 13:00 Akrobatické lyžovanie moguls – finále, 2. jazda (ženy)
11. februára 2018 3:00 Alpské lyžovanie zjazd – muži
11. februára 2018 12:15 Biatlon šprint – 10 km (muži)
11. februára 2018 1:05 Curling zmiešané dvojice – zápas základnej skupiny #7
11. februára 2018 12:05 Curling zmiešané dvojice – tajbrejk
11. februára 2018 7:15 Klasické lyžovanie skiatlon – 15 km + 15 km (muži)
11. februára 2018 2:00 Krasokorčuľovanie súťaž družstiev (krátky program – tanečný páry, krátky program – ženy, voľný program – športové páry
11. februára 2018 8:40 Ľadový hokej Fínsko – USA (ženy)
11. februára 2018 13:10 Ľadový hokej Kanada – Rusko (ženy)
11. februára 2018 8:00 Rýchlokorčuľovanie 5000 m – finále (muži)
11. februára 2018 10:50 Sane jazda 3 a 4 (muži)
11. februára 2018 2:00 Snoubording slopestyle – finále (muži)
11. februára 2018 5:30 Snoubording slopestyle – kvalifikácia (ženy)
12. februára 2018 11:30 Akrobatické lyžovanie moguls – finále, 1. jazda (muži)
12. februára 2018 13:00 Akrobatické lyžovanie moguls – finále, 2. jazda (muži)
12. februára 2018 2:15 Alpské lyžovanie obrovský slalom – 1. kolo (ženy)
12. februára 2018 5:45 Alpské lyžovanie obrovský slalom – 2. kolo (ženy)
12. februára 2018 11:10 Biatlon stíhacie preteky – 10 km (ženy)
12. februára 2018 13:00 Biatlon stíhacie preteky – 12,5 km (muži)
12. februára 2018 1:05 Curling zmiešané dvojice – semifinále #1
12. februára 2018 12:05 Curling zmiešané dvojice – semifinále #2
12. februára 2018 2:00 Krasokorčuľovanie súťaž družstiev (voľné jazdy – muži, voľné jazdy – ženy, voľné jazdy – tanečné páry)
12. februára 2018 8:40 Ľadový hokej Švajčiarsko – Japonsko (ženy)
12. februára 2018 13:10 Ľadový hokej Švédsko – Južná Kórea (ženy)
12. februára 2018 13:30 Rýchlokorčuľovanie 1500 m – finále (ženy)
12. februára 2018 11:50 Sane jazda 1 a 2 (ženy)
12. februára 2018 2:00 Snoubording slopestyle – finále (ženy)
12. februára 2018 5:30 Snoubording U-rampa – kvalifikácia (ženy)
12. februára 2018 13:50 Skoky na lyžiach stredný mostík – hlavná súťaž (ženy)
13. februára 2018 3:30 Alpské lyžovanie alpská kombinácia – 1. kolo (muži)
13. februára 2018 7:00 Alpské lyžovanie alpská kombinácia – 2. kolo (muži)
13. februára 2018 1:05 Curling zmiešané dvojice – zápas o bronz
13. februára 2018 12:05 Curling zmiešané dvojice – zápas o zlato
13. februára 2018 9:30 Klasické lyžovanie šprint klasickou technikou – kvalifikácia (muži, ženy)
13. februára 2018 12:00 Klasické lyžovanie šprint klasickou technikou – finále (muži, ženy)
13. februára 2018 8:40 Ľadový hokej Kanada – Fínsko (ženy)
13. februára 2018 13:10 Ľadový hokej USA – Rusko (ženy)
13. februára 2018 12:00 Rýchlokorčuľovanie 1500 m – finále (muži)
13. februára 2018 11:30 Sane jazdy 3 a 4 (ženy)
13. februára 2018 2:00 Snoubording U-rampa – finále (ženy)
13. februára 2018 5:00 Snoubording U-rampa – kvalifikácia (muži)
13. februára 2018 11:00 Šortrek 500 m – finále (ženy)
14. februára 2018 2:15 Alpské lyžovanie slalom – 1. kolo (ženy)
14. februára 2018 5:45 Alpské lyžovanie slalom – 2. kolo (ženy)
14. februára 2018 12:05 Biatlon individuálne preteky – 15 km (ženy)
14. februára 2018 1:05 Curling muži – zápas základnej skupiny #1
14. februára 2018 6:05 Curling ženy – zápas základnej skupiny #1
14. februára 2018 12:05 Curling muži – zápas základnej skupiny #2
14. februára 2018 2:00 Krasokorčuľovanie krátky program – športové páry
14. februára 2018 4:10 Ľadový hokej Švédsko – Švajčiarsko (ženy)
14. februára 2018 8:40 Ľadový hokej Južná Kórea – Japonsko (ženy)
14. februára 2018 13:10 Ľadový hokej Slovensko – Rusko (muži)
14. februára 2018 13:10 Ľadový hokej USA – Slovinsko (muži)
14. februára 2018 11:00 Rýchlokorčuľovanie 1000 m – finále (ženy)
14. februára 2018 12:20 Sane dvojice (muži)
14. februára 2018 7:00 Severská kombinácia individuálna súťaž – skoky na strednom mostíku (muži)
14. februára 2018 9:45 Severská kombinácia individuálna súťaž – beh na 10 km (muži)
14. februára 2018 2:30 Snoubording U-rampa – finále (muži)
15. februára 2018 12:00 Akrobatické lyžovanie aerials – kvalifikačné skoky 1 a 2 (ženy)
15. februára 2018 3:00 Alpské lyžovanie super G (muži)
15. februára 2018 12:00 Biatlon individuálne preteky – 20 km (muži)
15. februára 2018 1:05 Curling ženy – zápas základnej skupiny #2
15. februára 2018 6:05 Curling muži – zápas základnej skupiny #3
15. februára 2018 12:05 Curling ženy – zápas základnej skupiny #3
15. februára 2018 7:30 Klasické lyžovanie preteky voľnou technikou – 10 km (ženy)
15. februára 2018 4:10 Ľadový hokej USA – Kanada (ženy)
15. februára 2018 4:10 Ľadový hokej Fínsko – Nemecko (muži)
15. februára 2018 8:40 Ľadový hokej Rusko – Fínsko (ženy)
15. februára 2018 8:40 Ľadový hokej Nórsko – Švédsko (muži)
15. februára 2018 13:10 Ľadový hokej Česko – Južná Kórea (muži)
15. februára 2018 13:10 Ľadový hokej Švajčiarsko – Kanada (muži)
15. februára 2018 12:00 Rýchlokorčuľovanie 10 000 m – finále (muži)
15. februára 2018 13:30 Sane štafety tímov
15. februára 2018 2:00 Skeleton jazda 1 a 2 (muži)
15. februára 2018 3:00 Snoubording snoubordkros – kvalifikačné jazdy (muži)
15. februára 2018 5:30 Snoubording snoubordkros – finále (muži)
16. februára 2018 12:00 Akrobatické lyžovanie aerials – finálové skoky (ženy)
16. februára 2018 1:05 Curling muži – zápas základnej skupiny #4
16. februára 2018 6:05 Curling ženy – zápas základnej skupiny #4
16. februára 2018 12:05 Curling muži – zápas základnej skupiny #5
16. februára 2018 7:00 Klasické lyžovanie preteky voľnou technikou – 15 km (muži)
16. februára 2018 2:00 Krasokorčuľovanie krátky program – muži
16. februára 2018 4:10 Ľadový hokej USA – Slovensko (muži)
16. februára 2018 8:40 Ľadový hokej Rusko – Slovinsko (muži)
16. februára 2018 13:10 Ľadový hokej Fínsko – Nórsko (muži)
16. februára 2018 13:10 Ľadový hokej Švédsko – Slovinsko
16. februára 2018 12:00 Rýchlokorčuľovanie 5000 m – ženy (finále)
16. februára 2018 1:30 Skeleton jazda 3 a 4 (muži)
16. februára 2018 12:20 Skeleton jazda 1 a 2 (ženy)
16. februára 2018 13:30 Skoky na lyžiach veľký mostík – kvalifikácia (muži)
16. februára 2018 2:00 Snoubording snoubordkros – kvalifikačné jazdy (ženy)
16. februára 2018 4:15 Snoubording snoubordkros – finále (ženy)
17. februára 2018 2:00 Akrobatické lyžovanie slopestyle – kvalifikácia (ženy)
17. februára 2018 5:00 Akrobatické lyžovanie slopestyle – finále (ženy)
17. februára 2018 12:00 Akrobatické lyžovanie aerials – kvalifikačné skoky (muži)
17. februára 2018 3:00 Alpské lyžovanie super G (ženy)
17. februára 2018 12:15 Biatlon preteky s hromadným štartom – 12,5 km (ženy)
17. februára 2018 1:05 Curling ženy – zápas základnej skupiny #5
17. februára 2018 6:05 Curling muži – zápas základnej skupiny #6
17. februára 2018 12:05 Curling ženy – zápas základnej skupiny #6
17. februára 2018 10:30 Klasické lyžovanie štafeta klasickou + voľnou technikou – 4×5 km (ženy)
17. februára 2018 2:00 Krasokorčuľovanie voľný program – muži
17. februára 2018 4:10 Ľadový hokej štvrťfinále #1 (ženy)
17. februára 2018 4:10 Ľadový hokej Kanada – Česko (muži)
17. februára 2018 8:40 Ľadový hokej štvrťfinále #2 (ženy)
17. februára 2018 8:40 Ľadový hokej Južná Kórea – Švajčiarsko (muži)
17. februára 2018 13:10 Ľadový hokej Rusko – USA (muži)
17. februára 2018 13:10 Ľadový hokej Slovensko – Slovinsko (muži)
17. februára 2018 12:20 Skeleton jazda 3 a 4 (ženy)
17. februára 2018 13:30 Skoky na lyžiach veľký mostík – hlavná súťaž (muži)
17. februára 2018 11:00 Šortrek 1500 m – finále (ženy)
18. februára 2018 2:00 Akrobatické lyžovanie slopestyle – kvalifikácia (muži)
18. februára 2018 5:15 Akrobatické lyžovanie slopestyle – finále (muži)
18. februára 2018 12:00 Akrobatické lyžovanie aerials – finálové skoky (muži)
18. februára 2018 2:15 Alpské lyžovanie obrovský slalom – 1. kolo (muži)
18. februára 2018 5:45 Alpské lyžovanie obrovský slalom – 2. kolo (muži)
18. februára 2018 12:15 Biatlon preteky s hromadným štartom – 15 km (muži)
18. februára 2018 12:05 Boby dvojboby – jazda 1 a 2
18. februára 2018 1:05 Curling muži – zápas základnej skupiny #7
18. februára 2018 6:05 Curling ženy – zápas základnej skupiny #7
18. februára 2018 12:05 Curling muži – zápas základnej skupiny #8
18. februára 2018 7:15 Klasické lyžovanie štafeta klasickou + voľnou technikou – 4×10 km (muži)
18. februára 2018 4:10 Ľadový hokej zápas o 5. – 8. miesto #1 (ženy)
18. februára 2018 4:10 Ľadový hokej Nemecko – Nórsko (muži)
18. februára 2018 8:40 Ľadový hokej zápas o 5. – 8. miesto #2 (ženy)
18. februára 2018 8:40 Ľadový hokej Česko – Švajčiarsko (muži)
18. februára 2018 13:10 Ľadový hokej Kanada – Južná Kórea (muži)
18. februára 2018 13:10 Ľadový hokej Švédsko – Fínsko (muži)
18. februára 2018 12:00 Rýchlokorčuľovanie stíhacie preteky tímov – kvalifikácia (muži)
19. februára 2018 2:00 Akrobatické lyžovanie U-rampa – kvalifikácia (ženy)
19. februára 2018 12:15 Boby dvojboby – jazda 3 a 4
19. februára 2018 1:05 Curling ženy – zápas základnej skupiny #8
19. februára 2018 6:05 Curling muži – zápas základnej skupiny #9
19. februára 2018 12:05 Curling ženy – zápas základnej skupiny #9
19. februára 2018 2:00 Krasokorčuľovanie tanečné páry – krátke tance
19. februára 2018 8:40 Ľadový hokej semifinále #1 (ženy)
19. februára 2018 13:10 Ľadový hokej semifinále #2 (ženy)
19. februára 2018 12:00 Rýchlokorčuľovanie stíhacie preteky tímov – kvalifikácia (ženy)
19. februára 2018 13:30 Skoky na lyžiach veľký mostík – súťaž družstiev (muži)
19. februára 2018 1:30 Snoubording Big Air – kvalifikácia (ženy)
20. februára 2018 2:30 Akrobatické lyžovanie U-rampa – finále (ženy)
20. februára 2018 5:00 Akrobatické lyžovanie U-rampa – kvalifikácia (muži)
20. februára 2018 12:15 Biatlon zmiešané štafety
20. februára 2018 12:50 Boby ženy – jazda 1 a 2
20. februára 2018 1:05 Curling muži – zápas základnej skupiny #10
20. februára 2018 6:05 Curling ženy – zápas základnej skupiny #10
20. februára 2018 12:05 Curling muži – zápas základnej skupiny #11
20. februára 2018 2:00 Krasokorčuľovanie tanečné páry – voľné tance
20. februára 2018 4:10 Ľadový hokej zápas o 7. miesto (ženy)
20. februára 2018 4:10 Ľadový hokej kvalifikačné kolo #1 (muži)
20. februára 2018 8:40 Ľadový hokej zápas o 5. miesto (ženy)
20. februára 2018 8:40 Ľadový hokej kvalifikačné kolo #2 (muži)
20. februára 2018 13:10 Ľadový hokej kvalifikačné kolo #3 (muži)
20. februára 2018 13:10 Ľadový hokej kvalifikačné koly #4 (muži)
20. februára 2018 11:00 Severská kombinácia individuálna súťaž – skoky na veľkom mostíku (muži)
20. februára 2018 13:45 Severská kombinácia individuálna súťaž – beh na 10 km (muži)
20. februára 2018 11:00 Šortrek 1000 m – kvalifikácia (ženy)
21. februára 2018 3:30 Akrobatické lyžovanie skikros – kvalifikačné jazdy (muži)
21. februára 2018 5:15 Akrobatické lyžovanie skikros – finále (muži)
21. februára 2018 3:00 Alpské lyžovanie zjazd (ženy)
21. februára 2018 12:40 Boby ženy – jazda 3 a 4
21. februára 2018 1:05 Curling ženy – zápas základnej skupiny #11
21. februára 2018 6:05 Curling muži – zápas základnej skupiny #12
21. februára 2018 12:05 Curling ženy – zápas základnej skupiny #12
21. februára 2018 9:00 Klasické lyžovanie šprint voľnou technikou – kvalifikácia (tímy muži, tímy ženy)
21. februára 2018 11:00 Klasické lyžovanie šprint voľnou technikou – finále (tímy muži, tímy ženy)
21. februára 2018 2:00 Krasokorčuľovanie krátky program – ženy
21. februára 2018 4:10 Ľadový hokej štvrťfinále #1 (muži)
21. februára 2018 8:40 Ľadový hokej štvrťfinále #2 (muži)
21. februára 2018 13:10 Ľadový hokej štvrťfinále #3 (muži)
21. februára 2018 13:10 Ľadový hokej štvrťfinále #4 (muži)
21. februára 2018 12:00 Rýchlokorčuľovanie stíhacie preteky tímov – finále (muži, ženy)
21. februára 2018 1:30 Snoubording Big Air – kvalifikácia (muži)
22. februára 2018 3:30 Akrobatické lyžovanie U-rampa – finále (muži)
22. februára 2018 2:15 Alpské lyžovanie slalom – 1. kolo (muži)
22. februára 2018 5:30 Alpské lyžovanie slalom – 2. kolo (muži)
22. februára 2018 12:15 Biatlon štafeta – 4×6 km (ženy)
22. februára 2018 1:05 Curling muži + ženy (tajbrejk)
22. februára 2018 12:05 Curling muži – semifinále
22. februára 2018 8:40 Ľadový hokej zápas o 3. miesto (ženy)
22. februára 2018 13:10 Ľadový hokej finále (ženy)
22. februára 2018 8:30 Severská kombinácia súťaž družstiev – skoky na veľkom mostíku (muži)
22. februára 2018 11:20 Severská kombinácia súťaž družstiev – beh na 4×5 km (muži)
22. februára 2018 4:00 Snoubording paralelný obrovský slalom – kvalifikácia (muži + ženy)
22. februára 2018 11:00 Šortrek 500 m – finále (muži)
23. februára 2018 3:30 Akrobatické lyžovanie skikros – kvalifikačné jazdy (ženy)
23. februára 2018 5:15 Akrobatické lyžovanie skikros – finále (ženy)
23. februára 2018 3:00 Alpské lyžovanie alpská kombinácia – 1. kolo (ženy)
23. februára 2018 6:30 Alpské lyžovanie alpská kombinácia – 2. kolo (ženy)
23. februára 2018 12:15 Biatlon štafeta – 4×7,5 km (muži)
23. februára 2018 7:35 Curling muži – zápas o 3. miesto
23. februára 2018 12:05 Curling ženy – semifinále
23. februára 2018 2:00 Krasokorčuľovanie voľný program – ženy
23. februára 2018 8:40 Ľadový hokej semifinále #1 (muži)
23. februára 2018 13:10 Ľadový hokej semifinále #2 (muži)
23. februára 2018 11:00 Rýchlokorčuľovanie 1000 m – finále (muži)
23. februára 2018 1:30 Snoubording Big Air – finále (ženy)
24. februára 2018 3:00 Alpské lyžovanie tímová súťaž
24. februára 2018 1:30 Boby štvorboby – jazda 1 a 2
24. februára 2018 7:35 Curling muži – finále
24. februára 2018 12:05 Curling ženy – zápas o bronz
24. februára 2018 6:00 Klasické lyžovanie preteky klasickou technikou s hromadným štartom – 50 km (muži)
24. februára 2018 13:10 Ľadový hokej zápas o 3. miesto (muži)
24. februára 2018 12:00 Rýchlokorčuľovanie preteky s hromadným štartom (muži + ženy)
24. februára 2018 2:00 Snoubording Big Air – finále (muži)
24. februára 2018 4:00 Snoubording paralelný obrovský slalom – finále (muži + ženy)
25. februára 2018 1:30 Boby štvorboby – jazda 3 a 4
25. februára 2018 1:05 Curling ženy – finále
25. februára 2018 7:15 Klasické lyžovanie preteky klasickou technikou s hromadným štartom – 30 km (ženy)
25. februára 2018 1:30 Krasokorčuľovanie záverečná exhibícia
25. februára 2018 7:10 Ľadový hokej finále (muži)
25. februára 2018 13:00 Záverečný ceremoniál.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Dutch speed skater od David Rosen je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál

The post Program zimných olympijských hier 2018 v Pjongčangu appeared first on Candyman.sk.

]]>
http://www.candyman.sk/zoh-2018/feed/ 0