Domov >> Zdravý štýl >> Histamínová intolerancia, aké sú prejavy a aké potraviny jesť?

Histamínová intolerancia, aké sú prejavy a aké potraviny jesť?

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 13 nových informácií]

 Bolí vás brucho či trápia žalúdočné problémy? Za všetkými symptómami môžete hľadať napríklad užívanie antibiotík, stres, zle nastavená diéta alebo dokonca kombinácia týchto faktorov. Ak však zistíte, že žiaden z týchto faktorov vám to nespôsobuje, je správny čas zamyslieť sa, či nepociťujete príznaky ochorenia HIT – histamínová intolerancia.

Histamín


Jednoduchou odpoveďou, čo vlastne histamín je, môže byť definícia, že ide o neurotransmiter, ktorý sa produkuje počas alergickej reakcie. Úlohou histamínu je upozorňovať telo resp. imunitný systém na potenciálne riziko.

To sa následne premieta v alergických reakciách ako sú napuchnuté oči, svrbenie a iné alergické reakcie. To vysvetľuje, prečo vám doktor predpíše antihistaminiká počas alergie.

Histamín je základný chemický prvok, ktorý zabezpečuje komunikáciu tela s vašim mozgom. Zároveň je to prvok, ktorý je zodpovedný za rozklad potravy, ktorú práve požijete.

Histamínová intolerancia – alergia na histamín


V zdravom človeku je zabezpečená rovnováha produkcie histamínu za pomoci enzýmu zvanom diaminooxidáza (Diamine oxidase – DAO). Tento enzým rozkladá histamín v tele a zabezpečuje tak, že nikdy sa nebude kumulovať v tele. No nie všetci majú dostatok tohto enzýmu a vtedy sa množstvo histamínu môže pohybovať na nekontrolovateľnej úrovni – alergii na histamín.

Dá sa však povedať, že ide o normálnu, no nie častú reakciu. Avšak v prípadoch, kedy sa histamín nerozkladá v tele poriadne už dlhšiu dobu, vtedy môžeme hovoriť o histamínovej intolerancii  alebo aj intolerancii na histamín.

Keďže histamín sa nachádza v krvnom obehu, môže tak zasiahnuť celé telo. Vtedy sa nadbytok histamínu prejavuje najmä v žalúdku, pokožke, mozgu, pľúcach ale aj kardiovaskulárnom systéme. To vysvetľuje, prečo nadbytok histamínu dokáže vytvoriť také široké spektrum zdravotných problémov.

Príznaky histamínovej intolerancie


Bolesti hlavy, nepravidelná stolica, točenie (krútenie) v žalúdku, hypertenzia (vysoký krvný tlak), podráždenosť, závraty, úzkosť, červenanie sa, kŕče, ťažkosti s dýchaním, nepravidelný tlkot srdca, únava až úplne vyčerpanie, vyrážky na pokožke – to všetko môže byť prejavom histamínovej intolerancie.

Väčšina pacientov skúša následne experimentovať s rôznymi diétami, úpravou stravného lístku či vynechanie konkrétnej ingrediencie zo svojho jedálnička. Ak však nič nepomáha, potom histamínová intolerancia môže byť odpoveďou toho, po čom tak zúfalo hľadáte.

Ako zistiť, či trpím histamínovou intoleranciou?


Ak si po prečítaní príznakov histamínovej intolerancie poviete: „To sú presne moje problémy“, ešte stále to nemusí byť pravda. Faktom je, že momentálne týmto ochorením trpí len menej než jedno percento populácie, takže stále je veľká šanca, že do nej nespadáte.

Na zistenie histamínovej intolerancie vás môže doktor podrobiť testom na zistenie, či máte dostatok hladiny diaminooxidázy (DAO) a teda, či sa histamín má šancu zhromažďovať v tele.

Pri ženách sa robia testy náročnejšie, keďže úroveň DAO sa môže pohybovať na rôznej úrovni aj počas tehotenstva, menštruácie či dojčenia.

Preto najpoužívanejšou a najspoľahlivejšou metódou je eliminačná diéta histamínu po dobu štyroch týždňov.

Zakázané potraviny pri histamínovej diéte


Najväčším zdrojom histamínu v jedle nie je jedlo samotné, ako si mnohí myslia. Sú to ale baktérie v jedle, ktoré prirodzene, ako časť metabolizmu, produkujú histamín.

Jedlá, ktoré obsahujú vysokú úroveň histamínu a mali by byť úplne odstránené z jedálnička počas histamínovej diéty:

Kvasené jedlá:

Droždie

Pivo

Chlieb

Keksíky

Tofu

Bielkoviny

Mliečne výrobky – mlieko, syry, kefír, jogurt, kyslá smotana, tvaroh, cmar

Zvyšky mäsa – najmä mäso uložené v chladničke dlhšie než 2 dni

Ryby – Čím väčší interval od doby chytenia ryby, tým vyššia hladina histamínu.

Ryby v plechovke sú najhoršie – tuniak, sardinky, losos

Klobása

Saláma

Orechy – najmä vlašské orechy a kešú orechy

Vajíčka – najmä bielka

Fazuľa

Strukoviny

Zelenina

Špenát

Baklažán

Tekvica

Paradajka a všetky výrobky z paradajok

Huby

Olivy

Ovocie

Sušené ovocie

Bobuľové plody – ríbezle, maliny, jahody

Čerešne

Slivky

Marhule

Nápoje

Alkoholické – najmä pivo a víno

Nápoje s obsahom kávy

Coca – Cola a energetické nápoje

Korenia

Aníz

Klinčeky

Škorica

Ocot a produkty z octu

Čokoláda a kakao

Všetky produkty s obsahom čokolády a kakaa

Umelé farbivá a konzervačné látky

Síran

Dusičnan

 

Existujú aj jedlá, ktoré samé o sebe neobsahujú histamín, ale pomáhajú telu s uvoľňovaním histamínu.

Citrusové plody

Banán

Jahody

Tekvica

Kiwi

Grapefruit

Hrach

Baklažán

Špenát

Huby

Avokádo

Papája

Ananás

Väčšina korení

Orechy

Bielka z vajíčka

Bravčové mäso

Čaj – čierny, zelený a mätový

Aké sú potom povolené potraviny pri histamínovej intolerancii?


Po prečítaní tohto zoznamu sa nejednému pacientovi zatočí hlava. Dobrou správou však je, že táto diéta nie je trvalá. Keď sa vaše črevá uzdravia, vaša schopnosť metabolizácie histamínu sa zvýši a vy tak pomaly budete môcť opäť začať s bežným stravovaním bez prejavov histamínovej intolerancie.

 

Taktiež je dôležité poznamenať, že nie každý má rovnakú úroveň histamínovej intolerancie. Niekomu stačí vyradiť len pár surovín z jedálnička, kdežto niekto sa musí poriadne postiť. Ale opäť netreba zabúdať, že ide len o dočasný stav a dočasnú histamínovú diétu.

Veľmi dobrým a praktickým nápadom je viesť si záznamy o stravovaní, aby ste presne zistili, do ktorej skupiny patríte vy a čo vám naozaj reálne škodí. Cieľom tejto diéty je po čase opäť nabehnúť na bežný zdravý typ stravovania, pretože vynechať toľko zdravého jedla z jedálnička tiež nie je ideálne.

Výživový doplnok Daosin a jeho cena


Daosin obsahuje prírodný enzým diamine oxidase, a nie umelý. Podľa skúsenosti pacientov pomáha tento výživový doplnok len pri niektorých potravinách – tých, ktore majú veľa histamínu, ako napríklad syry či kyslá kapusta. Alkohol, ktorý je pri HIT najhorší, väčšina druhov ovocia (najmä citrusové plody) či mlieko nemajú veľa histamínu, ale vedia ho uvoľniť z tela – a tu je DAO bezmocné.

DAOSIN sa práve zameriava na dopĺňanie hladiny DAO v krvi, ktorá štiepi a odbúrava histamín. Aktuálna cena z online shopu www.reviwell.at sa pohybuje okolo 37€ za 60 kapsulové balenie. Viac o účinkoch Daosinu si môžete prečítať tu.

Fórum a reakcie čitateľov na histamínovú intoleranciu:


dodka518

Dobry den. Takisto mi zistili alergiu na histamin (asi pred tristvrte rokom), ale vsetci tu pisete, ze ste na vysledky cakali 2 mesiace, no mne to zistili nahodou, ked zistovali, z coho sa mi po tele vysypali bolestive cervene skvrny s takou bielou malou vyrazkou v strede. Zistili mi to z tych beznych testov na alergie. Nikdy som nemala ziadne priznaky, az teraz poslednou dobou mavam krce v zaludku vzdy tak na hodinu ci dve a tak zahadne ako bolest pride aj odide. Navyse lekar mi vobec o histaminovaj intolerancii nepovedal nic navyse. Iba mi capil na stol 2 letaky a to bolo vsetko. No neviem co si mam o tych bolestiach mysliet (prichadzaju akoby v takych vlnach, kedy to zacne prisernou bolestou hrudnika a potom to prejde do zaludka a zrazu to zmizne a potom znova a znova) lebo v 13 rokoch mi zistili vrodenu skoliozu a s chrbticou to tak byva ze bolest zvykne vystrelovat vsade, tak teraz neviem ci je to jedno, alebo druhe, ci mozno nieco uplne tretie. No najviac ma trapi to, ze ked mam takeo probkemy v 19-nastich, staroby sa asi nedozijem.

 

Peto S

Vsetci kto mate HIT si skuste nechat urobit kontrolny odber, avsak nielen na aktivitu (0-40, 40-80, >80), ale aj na koncentraciu.

Aktivita meria ucinnost DAO v tele, je vsak ovplyvnena pritomnostou vitaminu B6, C, magneziom a medou (vsetky tieto su potrebne pre spravne fungovanie DAO).

Koncentracia naopak hovori o tom, kolko enzymu si telo vie vytvorit. Hodnoty su 0-5 (pravdepodobna HIT), 5-10 (mozna HIT), >10 (nepravdepodobna HIT).

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 13 nových informácií]  olí vás brucho či trápia žalúdočné problémy? Za všetkými symptómami môžete hľadať napríklad užívanie antibiotík, stres, zle nastavená diéta alebo dokonca kombinácia týchto faktorov. Ak však zistíte, že žiaden z týchto faktorov vám to nespôsobuje, je správny čas zamyslieť sa, či nepociťujete príznaky ochorenia HIT - histamínová intolerancia. Histamín Jednoduchou odpoveďou, čo vlastne histamín je, môže byť definícia, že ide o neurotransmiter, ktorý sa produkuje počas alergickej reakcie. Úlohou histamínu je upozorňovať telo resp. imunitný systém na potenciálne riziko. To sa následne premieta v alergických reakciách ako sú napuchnuté…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 3.79 ( 14 hlasov)

14 komentárov

 1. Dobrý deň mam 12r. A ma intoleranciu na HISTAMÍN alergologicka povedala žena toho zoznamu jedál ktoré sú zakázané sa nemám držať ale chcem to skúsiť poraďte mi čo mam jesť ak nemôžem dosť veci …⬆️⬆️⬆️Poraďte

 2. Dobrý deň Wawa, hovorí sa, že u každého to prebieha individuálne. Preto aj zoznam povolených/zakázaných potravín je najlepšie otestovať sám na sebe.

  Odporúčame zaviesť si slovník a každý deň si zapisovať čo ste zjedli, a čo vám doslova „nesadlo“. Takto si vybudujete vlastný zoznam potravín, ktoré vám neškodia. Povolené potraviny v článku sú dobrou inšpiráciou. Existujú aj diéty, po ktorých sa histamínová intolerancia úplne vytratí, viac v článku. Mnohým pomohla pani doktorka Mudr. Renáta Gorthová v Bratislave.

  Snáď sme Vám aspoň trochu pomohli, budeme veľmi radi, ak nám dáte vedieť, ako sa to vyvíja.

 3. werdza zdravim zaujem o letak o tych morskych riasach na histamin prosim poslat mi to na e-mail: Haky611(at)azet.sk Dakujem.

 4. Čítala som už o tom veľa a ľutujem tých, ktorý s niečim takýmto musia žiť. Ale myslite zdravo! Pozrite koľko zdravých jedál tu na vás každý deň čaká ww.najtelo.com/category/recepty/ 🙂 🙂 život je predsa len jeden, nenechajte si ho nikdy takto pokaziť 🙂 🙂 Blbá histaminova intolerancia!

  • Zdravím… viem Vám poradiť ohladom HIT… Jana

   • Viera Murínová

    Dobrý deň Janka….Volám sa Viera a tiež trpím na HIT. Asi pred mesiacom som prekonala nejakú virózu a odvtedy sa mi príznaky dosť výrazne zhoršili. Už mám kŕče skoro každý deň a neviem s tým nič urobiť. Už skoro vôbec nič nejem. Ak by ste mali dobrú radu, tak by som Vám bola veľmi vďačná. Ďakujem za každý dobrý nápad. S pozdravom, Viera..

 5. Zdravim … pracujem v centee zdravia a ludi s alergiami na jedlo mame neurekom.. ak by ste mali zaujem ako zlahcit vasse priznaky aleboaz casom odstranit aby ste mali plnohodny zivot kludne ma kontaktujte 🙂 pretoze to ze niecim trpite je signal tela ze nieco vnutri nie je v poriadku 🙂

  • dopyt na Simonu
   pozdravujem Vás a prosím info…
   z testu „44“ potravín mi vyšlo mlieko a veci podobné na 1.mieste,
   vajcia na 2. mieste
   a droždie na 3. mieste
   – všetko v tej najľahšej podobe
   – všetky som úplne som vylúčil z jedálnička a na radu imunologičky doplňam probiotika v kapsuliach.
   Po troch mesiacoch začnem postupne od zadu zaraďovať potraviny do jedálnička
   Aký vzťah mám mať k potravinám typu paradajky, masové výrobky, ryby,alkohol, pivo a pod., ktoré sú vysoko problémové pri HIT?
   Veľmi pekne ďakujem
   Milan

 6. Zdravím…poradím Vám ohladom Histamínovej intolerancie… Jana

  • Zdravim.Budem velmi vdacna ak mi pomozete s HIT zjedla som kur.prsia a,dostala som zihlavku a na pohotovosti mi dali ditiaden len ja som sa vyhadzovala po akej kolvek potravine po troch dnoch som si dala nato ibalgin samozrejme aj unava a stres a zacal mi trpnut jazyk az som skolabovala dali mi adrenalin a nasla sa na jiske na internom davali mi kortikoidy dithiaden a neviem co aj tak som sa vyhadzovala aj z caju neocnicneho nesladeneho tak som sa nastvala a jedla len suchare a cistu vodu 2-dni este som sa vyhadzovala ale len trosku a tak som zacala jest len suchu ryzu,zemiaky suche suche rozky nevyhadzovala som sa ale bolesti brucha ako keby mi netravilo ale pustili mi domov s epipetou a predisonom a ze je to dobre len mne bolo stale zle tak som isla za alergologickou a ta mi zistila len ztych vpichov ze som alergicka skoro na vsetko a teraz beriem lieky mam sprej ale stale mi byva po kazdom dietnom jedle zle unava tocenie hlavy zapchy depresia nepokoj bezbocnost jem len kuk.chlebik jahnacie ryzu jablko zemiaky cerstvu uhorku a vodu zel.polievku prosim poradte mi co mam robit a ake lieky mozem uzivat od bolesti hlavy ibalgin a novalgin som reagovala kolapsom teraz beriem len paralen dakujem za,radu

 7. Dobrý deň Janka
  Prosím mohli by ste mi poradiť ohľadom Hit,
  trápim sa s ňou už takmer rok, je to lepšie sko na začiatku, ale aj tak má stále trapia problémy s trávenim, takmer po každom jedle. Som dlhodobo na nizkohistaminovej diete, beriem 3xDaosin, 3xNalcrom,3xpankreatin +antihistaminika, mám za sebou biorezonanciu a aj tak bez tabletiek neviem nič zjesť.Najnovšie skúšam Gvercetin.
  Akakoľvek rada by má potešila
  Ďakujem s pozdravom Maria

 8. Dobrý deň Janka,
  mám histaminovú intoleranciu už skoro rok a stále mám problémy okolo trávenia napriek tomu, že dodržiavam nizkohistaminovú dietu. Je to lepšie ako na začiatku, ale aj tak mám každý deň iné príznaky. Beriem probiotika, daosin, nalcrom, pankreatin a najnovšie skúšam kvercetín. Skúsila som aj biorezonanciu. Ak by ste mi mohli poradiť ohľadom Hit bola by som vďačná.
  Ďakujem za každú radu maria

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

x

Prečítaj si aj ...

Ako vybrať kliešťa

AKO VYBRAŤ KLIEŠŤA: 3 BEZPEČNÉ KROKY PRE VYBERANIE KLIEŠŤA

Určite ste už zachytili minimálne tri bezpečné spôsoby odstránenia prisatého kliešťa. Udusiť olejom, potrieť alkoholom či mydlovou vodou. Točiť v smere ...