Domov >> Zdravý štýl >> MONONUKLEÓZA, príznaky a liečba infekčnej mononukleózy

MONONUKLEÓZA, príznaky a liečba infekčnej mononukleózy

Toto závažné ochorenie je spôsobené vírusom Epstein- Barrovej. Vyskytuje sa v slinách, a to aj vtedy, keď je jedinec úplne zdravý a bez príznakov mononukleózy.  Prenos infekčnej mononukleózy dochádza najmä pomocou slín.

Infekčná mononukleóza je pomerne závažné ochorenie, no ani nie tak jej priebeh, ako skôr možné ďalšie komplikácie spojené s ochorením. Prvé príznaky infekčnej mononukleózy sa môžu prejaviť až po 4 až 6 týždňoch. Po diagnostike ochorenia lekár stanovuje diétu vhodnú pri mononukleóze.

Vírus postihuje vnútorné žľazy, najmä pečeň a slezinu. Vírus infekčnej mononukleózy podobne ako všetky herpetické vírusy zostávajú v tele naďalej aj po vyliečení.

Z nedávnych štúdií onemocnenia sa zistilo, že mononukleóza prepukne len u približne 5 % nakazených ľudí. Vírus patrí do skupiny herpetických vírusov, podobne ako aj veľmi bolestivý pásový opar.

Vírus mononukleózy prenikne do organizmu často už v detstve, bez toho, aby vyvolal príznaky ochorenia. Najčastejšie potom prepukne a aktivuje sa pri nadmernej záťaži, stresových situáciách až totálnych nervových vyčerpaniach.

Celý priebeh infekcie je sprevádzaný zníženou imunitou človeka. Organizmus prestáva mať šancu sa brániť a vtedy stačí vyčerpanie či stresová situácia a mononukléza sa prejaví. Často však býva diagnóza mononukleózy zamenená s diagnózou chrípky.

Mononukleóza a príznaky

Hoci je niekedy priebeh mononukleózy tak mierny, že to človek ani len nepozná na sebe (najmä u malých detí), väčšinou sú však príznaky zreteľné. Pokiaľ sa počas ochorenia cítite dobre, tak pravdepodobne to bude mať aj naďalej rovnaký spád a vy sa tak nemáte čoho báť.

Medzi najčastejšie príznaky mononukleózy patrí veľmi silná a trvalá únava, ktorá predchádza všetky ostatné príznaky. Podobá sa to únavovému syndrómu, kedy sa pre pacienta môžu zdať aj tie najprimitívnejšie činnosti za neprekonateľný problém. Častokrát je únava to prvé upozornenie pre rodičov, aby navštívili s dieťaťom lekára, kde sa podrobí krvým testom a výterom z krku. Následne lekár určí diagnózu.

Najvýraznejším znakom mononukleózy je zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti krku či podpazušia.

Deti častokrát sprevádza aj bolesť krku či zväčšenie mandlí, ktoré môžu spôsobovať problémy s prehĺtaním či dýchaním. Niektorí pacienti sa sťažujú na bolesť v pravej časti pod rebrami. To je spôsobené zväčšením pečene a sleziny. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť aj vysoká horúčka a to až do výšky 40˚C či vyrážky po tele. Práve vysoké horúčky a silná únava môžu byť predzvesťou tzv. tyfoidnom priebehu ochorenia, ktorý je zdĺhavý a môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Ďalšie pridružené príznaky infekčnej mononukleózy sú nechutenstvo do jedla, spavosť, bolesti hlavy, svalov a končatín, žltšie očné bielko a zvýšené potenie.

Mononukleóza a prenos ochorenia

K nákaze dochádza najmä pomocou slín. Preto sa infekčnej mononukleóze ľudovo hovorí aj ako o ochorení z bozkávania resp. študentskom ochorení. Prenášať sa teda môže pri bozkávaní, pri kolovaní nedopitej fľaše, cigarety či jedla. Vo výnimočných prípadoch sa vírus prenáša aj kontaminovanými predmetmi ako kefka na zuby, hrniec a podobne. Treba však povedať, že prenos tohto ochorenia je pomerne zriedkavý.

Diéta pri mononukleóze

Infekčná mononukleóza si vyžaduje ľahkú diétnu strava pre rýchlejšiu regeneráciu pečene. Stačí sa teda len sústrediť na diétu určenú na pečeň. Kedysi sa presadzovala veľmi prísna diéta, ale tým časom je už preč. Keďže mononukleóza postihuje pečeň, je teda nutné obmedziť tučné jedlá, ako údeniny, vyprážané jedlá, hamburger, sladkosti, čokoládu či dokonca aj kávu a čaj. Pri mononukleóznej diéte sa odporúča variť len na vode, nesoliť a ak koreniť, tak bylinkami.

Takisto je dôležitý príjem tekutín a to aspoň 2 litre denne. Ideálne nápoje počas diéty sú riedené ovocné a zeleninové nápoje plné vitamínov. Na urýchlenie obnovy pečeňových buniek sú prospešné špeciálne bylinkové čaje. O tom, že je potrebné úplne obmedziť alkoholické nápoje snáď písať ani nemusíme. Ide o obrovskú záťaž na pečeň, preto sa odporúča abstinovať od alkoholu minimálne pol roka.

Takisto sú nevhodné jedlá s veľkým obsahom „éčok“ a konzervačných látok ako napríklad kečup, jedlá z konzervy alebo aj horčica.

Konzumácia mäsa nie je zakázaná, odporúča sa však diétnejšie biele mäso z hydiny, králika či rýb. Hovädzie mäso nie je zakázané, no nemalo by sa objavovať na tanieri častejšie ako biele.

Pre podporu imunity by ste nemali zabúdať na príjem vitamínov, a to najmä vitamínu C, E a B – komplexu. Vitamín E chráni pečeň od možného zápalu a zároveň posilňuje imunitu. Z prírodných liečiv je veľmi účinný cesnak ako prírodné antibiotikum a echinacea vďaka ich protivírusovým účinkom.

Počas dodržiavania diéty a liečby mononukleózy musíte úplne zabudnúť na športovanie. Chorá slezina a aj pečeň sú veľmi náchylné na natrhnutie, čo by sa mohlo skončiť katastrofálne. Preto sa odporúča maximálne pokojná prechádzka prírodou.

Vždy však platí, čím prísnejšia diéta, tým rýchlejšie uzdravenie.

Recepty pri ochorení

Odporúčajú sa ľahké, no zároveň výživné jedlá. Určite teplé polievky, celozrnné obilniny, recepty z bieleho mäsa, ovocie, zelenina. V prípade problémoch s prehĺtaním je účinná polotekutá strava a prijímanie po malých dúškoch. Pri bolestiach v krku sa odporúča klopkať teplú vedu s citrónom a medom.

Liečba mononukleózy

Neexistuje špeciálny liek na mononukleózu. Keďže ide o vírusové ochorenie, antibiotiká nedávajú zmysel. Používajú sa len na liečenie sprievodných javov. Nikdy sa však neliečte sami a pri prvom podozrení neváhajte navštíviť lekára.

Samotný priebeh liečby záleží od vážnosti príznakov. Väčšinou však stačia návštevy na infekčnom oddelení najbližšej nemocnice spojené s domácou liečbou. Ak má však nemoc vážny priebeh, potom je nutná hospitalizácia pacienta v nemocnici.

Liečba môže prebiehať na viacerých úrovniach. Najskôr lekár predpíše lieky, ak sa vyskytujú u pacienta sprievodné javy. Na horúčku antipyretiká, ak sa zistí prítomnosť aj inej infekcie, tak antibiotiká. Pár dní sa podávajú aj hormonálne lieky glukokortikoidy. Povinnou súčasťou liečby je maximálny pokoj a kľud na lôžku spojený s už zmieňovanou pečeňovou diétou.

Liečba mononukleózy od vypuknutia až po úplne vyliečenie trvá asi 6 mesiacov. Pacient je prvý mesiac len doma. Diétu sa odporúča dodržiavať aspoň 3 mesiace. Po úspešnom vyliečení sa pacient fyzicky hneď nenamáha. Mal by to len postupne stupňovať. Všetko záleží od úspešnosti liečby a od krvných a pečeňových testov, ktoré by sa mali normalizovať po troch mesiacoch od vypuknutia nemoci.

Po vyliečení sa však zostáva vírus Epstein- Barrovej aj naďalej v organizme v tzv. latentnej forme. Organizmus si však už vybuduje imunitu voči tomuto vírusu, takže dvakrát byť nakazený infekčnou mononukleózou by sa nemalo stať. No aj napriek tomu sa vo veľmi výnimočných prípadoch deje, kedy sa vírus reaktivuje, no už neprepukne v novom ochorení. Vtedy hovoríme o reaktivovanej mononukleóze.

Mononukleóza u detí

Najčastejšou skupinou obyvateľstva postihnutou infekčnou mononukleózou sú práve detí a mladistvý. U staršej generácie je výskyt onemocnenia ojedinelejší, no má o to vážnejší priebeh. U tých najmenších detí prebieha onemocnenie vo väčšine prípadov takmer bez príznakov a má ľahký priebeh. Vtedy stačí s dieťaťom navštevovať infekčné oddelenie na pravidelné kontroly. V prípade neklesajúcej horúčky či rozsiahlom napuchnutí lymfatických uzlín je nutná hospitalizácia.

U detí je potrebné vynechať školskú dochádzku na 3 týždne a nasledujúce 3 mesiace úplny zákaz vykonávania pohybovej aktivity na hodinách telesnej výchovy.

Vyšetrenie infekčnej mononukleózy

Pri podozretí na nákazu infekčnou mononukleózou vám lekár urobí pečeňové (ALT, AST, farbivo billirubin) a krvné testy. Analýzou krvných testov sa pri mononukleóze zistí zvýšený počet bielych krviniek. Biele krvinky sú však atypicky tvarované – ide o špecifický druh bielych krviniek. Na základe týchto bielych krviniek – mononuklárov, pochádza aj názov choroby.

Mononukleózu definitívne potvrdí až test na špecifické protilátky. Ide najmä o identifikáciu protilátok proti vírusu Epstein-Barrovej v krvi. Podľa ich hladiny sa dokonca dá rozlíšiť aj fázu onemocnenia.

Následky ochorenia

Hoci ide o závažné ochorenia, následky za sebou nenecháva žiadne. Po zhruba polročnej liečbe sa pacient vracia do normálneho bežného režimu. Dokonca ak ste aj darca krvi, nie je zakázané darovať krv aj po prekonaní mononukleózy. Po vyliečení sa stávate doživotne imúnny, hoci Epstein-Barrovej vírus v tele aj naďalej prežíva. Jediným prípadom, kedy môže u vás mononukleóza prepuknúť opäť, je len pri zníženej imunite. Vtedy hovoríme o už spomínanej reaktivovanej mononukleóze. Nikdy však nie je tak silná, ako po prvý krát. Trvalé poškodenie pečene sa po vyliečení taktiež nevyskytuje, no k liečbe treba pristupovať veľmi zodpovedne.

Skúsenosti pacientov s mononukleózou

Anka_ze_Severu: 3 mesiace po mononukleóze (16.08.15)

Infekčná mononukleóza je blbá. Mne ju diagnostikovali pred 3 mesiacmi. Hrozne ma bolelo v krku. Mala som zvýšenú teplotu, takže som šla k doktorke v domnení, že to bude angína. Ale pretože som mala tiež vyrážku, čo je jeden z možných príznakov mononukleózy, poslal ma na krvné testy a ďalší deň sa to potvrdilo.

Prvý týždeň bolo najhoršie – Jednak som musela hneď nasadiť pečeňovú diétu, ale tiež ma naozaj bolelo v krku. Brala som kortikoidy, Kvapkala si do krku dubové kvapky a kloktala slanú vodu. Tiež som pila pečeňový čaj a 3 × denne brala ostropoestřec, ktorý by mal urýchliť regeneráciu pečene.

Po týždni bolesť hrdla zmizla a zostala len veľká únava. Po troch týždňoch som sa vrátila do školy. Dalo sa to zvládnuť, keď som si vždy popoludní išla ľahnúť.

Diétu som dodržiavala dosť prísne, takže po mesiaci som mala krvné testy v poriadku a mohla som postupne začať normálne jesť.

Musela som dosť obmedziť akýkoľvek pohyb, aj obyčajná chôdza ma veľmi unavovala. Doktorka mi určila 3 mesiace pokoja, ale to veľmi individuálne choroba, takže je lepšie robiť podľa toho, ako sa cítite. Telo si samo povie, kedy je toho už dosť.

Každopádne je to beh na dlhú trať a nie je nič nie je dobré uponáhľať ale naozaj sa poriadne doliečiť.

VŠETKÝM želám skoré uzdravenie!

Kája0000: Prechodená mononukleóza (14.06.15)

Je mi 16 rokov a mononukleózu som prekonala v marci. Prišlo sa na to vďaka zlomenému nosu (v nemocnici pred operáciou, vďaka krvným testom). Mala som naozaj ľahký priebeh, takže by sa na to inak neprišlo. Nebolo mi vôbec nič, len som bola trochu unavená. Pečeňové testy som mala zvýšené len 2 × nad optimálnou hodnotou. Aj tak som musela mať diétu, ktorú som mala dva a pol mesiaca a zákaz športu, ktorý mám až do septembra. Diétu som mala nariadenú z nemocnice a celkom prísnu. Nesmela som čerstvé pečivo, korenie (len soľ a pár druhov korenia, ktoré je dovolené), vaječný žĺtok, tučné veci (mala som nízkotučné mlieko, jogurty, syry do 30%) vyprážané veci vôbec (odporúča sa to dodržať dlhšie, aj keď skončí diéta). Odporúčam zaobstarať kuchárku na pečeňovú diétu. Ohľadom športu už ma to mrzí viac. Niekde mi povedali, že stačí tri mesiace, ale doktorka mi to zakázala na pol roka (veľkú záťaž). Samozrejme ísť sa prejsť alebo si doma zacvičiť vraj po troch mesiacoch nevadí. Držím palce všetkým, čo si tým tiež prechádza.

Klarkani: Príznak a liečba mononukleózy (19.01.15)

Najskôr všetko vyzeralo ako angína! Biele mandle, teplota a nemohla som hovoriť. Po 4. dni, kedy antibiotiká nezaberali, som šla k doktorke znova, tá mi vzala krv a ďalší deň mi povedali výsledky, že je to aktívna mononukleóza. Najskôr som sa naozaj veľmi bála a nevedela, čo s tým, ale nie je to tak strašné. Po týždni sa to bolo oveľa lepšie a teraz už je to 2. týždeň a som normálna. Len musím ešte stále zostať doma. Tak mesiac. Najviac mi pomohlo kloktadlo Tantum Verde! Potom asi po týždni zabrala antibiotiká Ospenu 1500. Veľa piť! A hlavne pokoj, spánok, pitie a DIETA! Tá je celkom prísna (žlčníková diéta). Nájdete o tom veľa na internete, vôbec sa nemusíte báť. Ešte som nevedela, či studené alebo teplé! Najlepšie je také vlažné.

azzeret: Moja skúsenosť (06.12.14)

Začalo to horúčkou a nočným potením, pokračovalo to opuchnutými mandľami. K doktorke som išla hneď, čo som si našla čapy v krku. Bola som poslaná na krv a po dvoch dňoch mi volala doktorka, že mám mononukleózu a mám začať ihneď držať diétu. Mandle mi začali opúchať takým spôsobom, že som nemohla jesť, piť ani spať.
Liečba
Musela som nastúpiť do nemocnice, kde mi dali kapačky a pichali mi penicilín a kortikoidy. Pobudla som si tam asi 6 dní, dali ma tam dokopy a poslali ma do domáceho liečenia s pokojom a diétou. Pečeňové testy som mala len mierne zvýšené ALT asi 3,5.
Čo mi pomohlo
Je to teraz 14 dní, čo sa liečim, pomohli mi hlavne v nemocnici kortikoidy, penicilínom a kapačky. Sama som si kúpila tablety a čaj pestrec a vitamíny Centrum. Momentálne držím diétu a budem ešte tak 10 dní doma. Potom snáď nástup do práce. Diétu mi odporučili držať pol roka (dúfam, že to ale bude kratší čas). Bez alkoholu a cvičenia pol roka.

piiitr: Moja skúsenosť s mononukleózou (07.09.14)

Na jar tohto roku som vo svojich 23 rokoch dostal mononukleózu. Prvý týždeň to vyzeralo, že je to iba obyčajné nachladnutie, so zapáleným hrdlom, tak som sa rozhodol to vylezať, dať si zopár paralenov – bohuzial som spoločenský život moc neobmedzoval a tak sa ku tomu všetkému pridal aj alkohol. Výsledkom bolo, že sa môj stav ani po 3. tyzdne úplnej únavy a horúčiek so zimnicou nezlepšoval. Keď som nakoniec navštívil lekára z hepatálnych testov zvýšených 5-10 krát nad hornou hranicou, bolo jasné, že ide o mononukleózu.
Liečba
Týždňová hospitalizácia na infekčnom oddelení, 2 × denne infúzie 2g Vitamínu C + infúzie nejakého podporného lieku na pečeň, niekoľko injekciám vitamínu B12, 3 × denne ďalšia tabletka na podporu pečenia (názov sa začínal nejako na F), kloktaním kamilkovým čajom. Po tyzdne sa výsledky hepatálnych testov upravili zhruba o polovicu.
Po prepustení z nemocnice 2 × denne tbl. LAGOS, diéta ako pre supermodelky – všetko ideálne bez tuku alebo nízkotučné, veľa bielkovín, zeleniny, z ovocia všetko okrem bobuľového ovocia (maliny, jahody, ríbezle,egreš atď) a aj produktov z neho. Nič pikantné alebo korenené, používal som veľa cibule a cesnaku, niekolko mesiacov absolútnych žiadny alkohol a lieky proti bolesti (špeciálne paralen a pod. – Velmi záťažujúce pečeň). Pravidelné kloktanie bylinkovými čajmi (kamilky, šalvia), veľa červenej repy v diete.
Čo mi pomohlo
Abstinencia
Pohodový, kľudový režim, pohyb podľa možností – tzn. iba tolko, čo vládzem, nie viac.
Ostropestrec mariánsky (už ai počas hospitalizáciám) – cca 1 – 1,5 čajovej lyžičky semiačok 2 × denne, rozžuť (účinné látky sa zle rozpúšťajú vo vode. Ako niektorí radia, ale nie su podla mna tak účinné ako jedením semiačok. Pozor nejesť toho veľa. Pri väčšej konzumácii sa už ostropestrec  stáva pre pečeň nie liečivom ale záťažou. Za mesiac po nástupe chorôb sa hodnoty pečeňových testov upravili do normálu.

BARA: EBV virus a léčba injekcemi (01.01.11)

Som rada, že sa s vami môžem podeliť o svoju skúsenosť. Od detstva som bola slabá a stále som trpela infekčnými chorobami. K tomu som ťažko pracovala fyzicky na moju výšku 155cm a váhu 55kg. V 21 rokoch som sa vydala a porodila som dieťa. Za tri roky potom ďalšie a opäť som drela ako kôň. K tomu som pracovala v kancelárii, domácnosť, záhrada, upratovanie večerných kancelárií a časté návštevy, kedy som musela všetko zvládnuť na jednotku.
V 30 rokoch sa začali virózy opakovať a to aj ťažké stafylokokové angíny, priedušky, chrípky, nádchy, bolesti v krku, spavosť, nesústredenosť, nervozita, depresia. Bol to neustále sa opakujúci reťazec. Lekárka nevedela, čo mi je, a tak ma stále liečila antibiotikami. Jedného dňa som slabosťou upadla nemala som silu vstať, myslela som, že zomieram. Boli to kruté chvíle a lekárka vôbec nechápala, čo jej rozprávam. Nakoniec som odišla bez odporúčania na imunológii. Odtiaľ ma poslali na virológiu.
Moja diagnóza je EBV viróza vo veľmi vážnom stave. Lekár sa o mňa maximálne staral.
Liečba
Lekár ihneď požiadal o injekcie TP1 – firma Serrone, k tomu injekcie horčíka, vitamíny B12-injekčne, C, tekvicové semienka a ďalšie vitamíny plus málo slnenia. Tiež veľa odpočinku, málo stresu, mierne cvičenie, časté prestávky v chôdzi, posedávať. Ohromne mi to pomohlo, ale injekcia sa bohužiaľ prestali vyrábať. A tak sem dostala nové Transfer faktor, tie sa ale teraz tiež nevyrába. Zo všetkého najviac mi pomohol rozvod s krutým manželom, viera v Boha a meditácie. Neliečime sa už tri roky a cítim sa o 80% lepšie. Nepamätám sa, kedy naposledy som brala antibiotiká.

dinduska

Dôležité však je, v ktorom týždni tehotnosti je tehotná žena vystavená riziku nákazy a tiež na aktuálnom stave imunitného systému tehotnej. Podľa mojich vedomostí, virus spôsobujúci infekčnú mononukleózu (EBV), nie je zaradený do skupiny transplacentárne prenosných vírusových ochorení. Ak by ste však mali podozrenie na infekciu je dobré ochorenie potrvdiť alebo vylúčiť serologickým vyšetrením krvi.

lienocka235

 ked som bola tehotna.. v prvom trimestri manzel mal mononukleozu.. tak mi robili testy a preventivne ma preliecili ATB.. co mozu tehotne.. v tehotenstve je imunita oslabena… resp. clovek je skor nachzlnejsi na choroby.. ja som to nedostala.. a pritom mal manzel dost silnu formu…
takze v klude.. je velmi mala sanca ze to dostanes.. resp. davaj pozor pociatocne prejavy mozu byt ako zacinajuca angina… keby si ju mala.. tak povedz ze si bola v kont.akte s takou osobou a hotovo. urobia ti vzsetrenie..

Pre viac informácií si môžete pozrieť nasledujúce video:

Fotogaléria

Vírus infekčnej mononukleózy

Vírus infekčnej mononukleózy

Echinacea

Echinacea pomáha pri mononukleóze

Cesnak

Cesnak je veľmi účinný a to nielen pri infekčnej mononukleóze

Echinacea

Echinacea pomáha pri mononukleóze

Ovocie

Ovocie či ovocné šťavy sú povinnosťou pri liečbe mononukleózy

Stretli ste sa už s týmto ochorením? Malo ochorenie pokojný priebeh? Dajte nám vedieť vaše poznatky, ak máte skúsenosti aj vy s infekčnou mononukleózou.

Toto závažné ochorenie je spôsobené vírusom Epstein- Barrovej. Vyskytuje sa v slinách, a to aj vtedy, keď je jedinec úplne zdravý a bez príznakov mononukleózy.  Prenos infekčnej mononukleózy dochádza najmä pomocou slín. Infekčná mononukleóza je pomerne závažné ochorenie, no ani nie tak jej priebeh, ako skôr možné ďalšie komplikácie spojené s ochorením. Prvé príznaky infekčnej mononukleózy sa môžu prejaviť až po 4 až 6 týždňoch. Po diagnostike ochorenia lekár stanovuje diétu vhodnú pri mononukleóze. Vírus postihuje vnútorné žľazy, najmä pečeň a slezinu. Vírus infekčnej mononukleózy podobne ako všetky herpetické vírusy zostávajú v tele naďalej aj po vyliečení. Z nedávnych štúdií onemocnenia sa zistilo, že mononukleóza prepukne…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.81 ( 9 hlasov)

2 komentáre

  1. mne sa na to neprislo ze mam mononukleozu, az ked mi o 3 mesiace uz bolo zle, bolest pod pravym rebrom, odberi krvi pecenove testy vyse 6, hemoglobn 58, crp- 80 , akutny stav, podali mi transfuziu, a poslali ma na hepatologiu, az teda sa zisti co sa deje s pecenou, vysledky o 4 tyzdne potvrdili ze prebehla mononukleoza+ herpes simplex s naslednym poskodenym pecene, je to uz vyse roka a mam velmi poskodenu pecen, liecim sa lagosou a dietou, pomaham si roznou aj alternativnou medicinou , je to tazke, lebo ja mam este jedno ojedinene ochorenie hemolyticku anemiu ktora mi to vsetko komplikuje, vysledky po roku s mr pecene su zle , ale bojujeme, zatial to cirhoza nie je , ale musim si davat pozor az neochoreim je to velmi tazke ! najme ak to niektori ludia nevedia pochopit, lebo cirhoza sa neda liecit, mam len 35 rokov uvidime co pride , snad to zvaldnem, teraz este aj po roku, mam sice pecenove testy v norme , ale zvysene su stale leukocity- biele krvinky, a po tele mam uzlny, uzlinovy syndrom -reaktinvy , po pol roku od prepuknutia sa mi spustili rozne ochorenia, neuropatickeho povodu, znicena chrbtica, zuby ..davam sa pustipne do poriadku, vraj to trva aj 1 -až 2 kym sa moje telo s tym vysporiada ! verim , že to bude už len dobre !

  2. Tak u mna to zacalo opuchnutymi ocami, najprv na jednom oku a sirilo sa to naruhe. Zacala mi stupat teplota tak som sa rozhodla ist na pohotovost. Poslali ma domov so zapalom mihalnic. ked som sla o 2 dni na kontrolu inej doktorke tak ta mi povedala ze je to moznost mononukleozy. Ked som sla na infekcne potvrdili mi tu diagnozu. Mala som vysoke hladiny pecenovych testov a CRP. Kedze aa mi to prejavovalo len opuchnutymi ocami a miesrne zvysenou teplotou nechali ma doma. No po tyzdni mi zacali 40tky teploty a angina. Trvalo to 2 tyzdne bez zlepsenia. Potom mi dali ine antibiotika a z dovodu zvysujucich sa pecenovych testov dalsie lieky na pecen a konecne prislo zlepzenie. Ubehlo od zaciatku 5 tyzdnov, pecenove testy mam skoro v norme, citim sa uz dobre, ale stale este unavena. Dodrziavam prisne dietu a necvicim, no je to velmi tazke. Pevne verim ze sa to onedlho zlepsi.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

x

Prečítaj si aj ...

Blondína

Kŕče v bruchu: 11 tipov ako zmierniť zvieravé bolesti brucha

Zvieravé bolesti v bruchu môžu byť lokalizované na jednom mieste alebo na väčšej ploche brucha. Človek sa nemôže poriadne narovnať a všetky tieto pokusy ..

Valeriána lekárska

Poznáte účinky Valeriány lekárskej? Namiešajte si z nej tinktúru!

Valeriána lekárska sa používa v lekárnictve na získavanie silice, do tinktúr a rôznych prípravkov. Účinné látky Valeriány lekárskej pôsobia na mozog a