Domov >> Zdrav├Ż ┼ít├Żl >> MONONUKLE├ôZA, pr├şznaky a lie─Źba infek─Źnej mononukle├│zy

MONONUKLE├ôZA, pr├şznaky a lie─Źba infek─Źnej mononukle├│zy

[Tento ─Źl├ínok V├ím zaberie 4 min├║ty ─Ź├ştania a 8 nov├Żch inform├íci├ş]

┬áToto z├íva┼żn├ę ochorenie je sp├┤soben├ę v├şrusom Epstein- Barrovej. Vyskytuje sa v┬áslin├ích, a┬áto aj vtedy, ke─Ć je jedinec ├║plne zdrav├Ż a┬ábez pr├şznakov mononukle├│zy.┬á Prenos infek─Źnej mononukle├│zy doch├ídza najm├Ą pomocou sl├şn, ale aj krvou ─Źi pohlavn├Żm stykom.

Infek─Źn├í mononukle├│za je pomerne z├íva┼żn├ę ochorenie, no ani nie tak jej priebeh, ako sk├┤r mo┼żn├ę ─Ćal┼íie komplik├ície spojen├ę s┬áochoren├şm. Prv├ę pr├şznaky infek─Źnej mononukle├│zy sa m├┤┼żu prejavi┼ą a┼ż po 4 a┼ż 6 t├Ż┼żd┼łoch. Po diagnostike ochorenia lek├ír stanovuje di├ętu vhodn├║ pri mononukle├│ze.

V├şrus postihuje vn├║torn├ę ┼ż─żazy, najm├Ą pe─Źe┼ł a┬áslezinu. V├şrus infek─Źnej mononukle├│zy podobne ako v┼íetky herpetick├ę v├şrusy zost├ívaj├║ v┬átele na─Ćalej aj po vylie─Źen├ş.

Z ned├ívnych ┼ít├║di├ş onemocnenia sa zistilo, ┼że mononukle├│za prepukne len u┬ápribli┼żne 5 % nakazen├Żch ─żud├ş. V├şrus patr├ş do skupiny herpetick├Żch v├şrusov, podobne ako aj ve─żmi bolestiv├Ż p├ísov├Ż opar.

V├şrus mononukle├│zy prenikne do organizmu ─Źasto u┼ż v┬ádetstve, bez toho, aby vyvolal pr├şznaky ochorenia. Naj─Źastej┼íie potom prepukne a┬áaktivuje sa pri nadmernej z├í┼ąa┼żi, stresov├Żch situ├íci├ích a┼ż tot├ílnych nervov├Żch vy─Źerpaniach.

Cel├Ż priebeh infekcie je sprev├ídzan├Ż zn├ş┼żenou imunitou ─Źloveka. Organizmus prest├íva ma┼ą ┼íancu sa br├íni┼ą a┬ávtedy sta─Ź├ş vy─Źerpanie ─Źi stresov├í situ├ícia a┬ámononukl├ęza sa prejav├ş. ─îasto v┼íak b├Żva diagn├│za mononukle├│zy zamenen├í s diagn├│zou chr├şpky.

Infek─Źn├í mononukle├│za sa ─Źastej┼íie vyskytuje v jarnom a jesennom obdob├ş a preva┼żne u det├ş a mladistv├Żch.

Mononukle├│za a pr├şznaky

Hoci je niekedy priebeh mononukle├│zy tak mierny,┬á┼że to ─Źlovek ani len nepozn├í na sebe (najm├Ą u┬ámal├Żch det├ş), v├Ą─Ź┼íinou s├║ v┼íak pr├şznaky zrete─żn├ę. Pokia─ż sa po─Źas ochorenia c├ştite dobre, tak pravdepodobne to bude ma┼ą aj na─Ćalej rovnak├Ż sp├íd a┬ávy sa tak nem├íte ─Źoho b├í┼ą.

Medzi naj─Źastej┼íie pr├şznaky mononukle├│zy patr├ş ve─żmi siln├í a┬átrval├í ├║nava, ktor├í predch├ídza v┼íetky ostatn├ę pr├şznaky. Podob├í sa to ├║navov├ęmu syndr├│mu, kedy sa pre pacienta m├┤┼żu zda┼ą aj tie najprimit├şvnej┼íie ─Źinnosti za neprekonate─żn├Ż probl├ęm. ─îastokr├ít je ├║nava to prv├ę upozornenie pre rodi─Źov, aby nav┼ít├şvili s┬ádie┼ąa┼ąom lek├íra, kde sa podrob├ş krv├Żm testom a┬áv├Żterom z krku. N├ísledne lek├ír ur─Ź├ş diagn├│zu.

Najv├Żraznej┼í├şm znakom mononukle├│zy je zv├Ą─Ź┼íenie lymfatick├Żch uzl├şn v┬áoblasti krku ─Źi podpazu┼íia.

Deti ─Źastokr├ít sprev├ídza aj boles┼ą krku ─Źi zv├Ą─Ź┼íenie mandl├ş, ktor├ę m├┤┼żu sp├┤sobova┼ą probl├ęmy s┬ápreh─║tan├şm ─Źi d├Żchan├şm. Niektor├ş pacienti sa s┼ąa┼żuj├║ na boles┼ą v┬ápravej ─Źasti pod rebrami. To je sp├┤soben├ę zv├Ą─Ź┼íen├şm pe─Źene a┬ásleziny. V┬ániektor├Żch pr├şpadoch sa m├┤┼że vyskytn├║┼ą aj vysok├í hor├║─Źka a to a┼ż do v├Ż┼íky 40╦ÜC ─Źi vyr├í┼żky po tele. Pr├íve vysok├ę hor├║─Źky a┬ásiln├í ├║nava m├┤┼żu by┼ą predzves┼ąou tzv. tyfoidnom priebehu ochorenia, ktor├Ż je zd─║hav├Ż a┬ám├┤┼że trva┼ą aj nieko─żko mesiacov.

─Äal┼íie pridru┼żen├ę pr├şznaky infek─Źnej mononukle├│zy s├║ nechutenstvo do jedla, spavos┼ą, bolesti hlavy, svalov a┬ákon─Źat├şn, ┼żlt┼íie o─Źn├ę bielko a┬ázv├Ż┼íen├ę potenie.

Za─Źiatok ochorenia m├┤┼że by┼ą v┼íak aj n├íhly, ─Źasto sa objavuj├║ nepr├şjemn├ę pr├şznaky ako zimnica, potenie, nechutenstvo, bolesti hlavy, myalgie a hlavne spom├şnan├í ├║nava. Hor├║─Źky sa objavuj├║ u v├Ą─Ź┼íiny pacientov a m├┤┼żu pretrv├íva┼ą aj viac ako 10ÔÇô14 dn├ş.

Mononukleóza a prenos ochorenia

K┬án├íkaze doch├ídza najm├Ą pomocou sl├şn. Preto sa infek─Źnej mononukle├│ze ─żudovo hovor├ş aj ako o┬áochoren├ş z┬ábozk├ívania resp. ┼ítudentskom ochoren├ş. Pren├í┼ía┼ą sa teda m├┤┼że pri bozk├ívan├ş, pri kolovan├ş nedopitej f─ża┼íe, cigarety ─Źi jedla. Vo v├Żnimo─Źn├Żch pr├şpadoch sa v├şrus pren├í┼ía aj kontaminovan├Żmi predmetmi ako kefka na zuby, hrniec a┬ápodobne. Treba v┼íak poveda┼ą, ┼że prenos tohto ochorenia je pomerne zriedkav├Ż.

Di├ęta pri mononukle├│ze

Infek─Źn├í mononukle├│za si vy┼żaduje ─żahk├║ di├ętnu strava pre r├Żchlej┼íiu regener├íciu pe─Źene. Sta─Ź├ş sa teda len s├║stredi┼ą na di├ętu ur─Źen├║ na pe─Źe┼ł. Kedysi sa presadzovala ve─żmi pr├şsna di├ęta, ale t├Żm ─Źasom je u┼ż pre─Ź. Ke─Ć┼że mononukle├│za postihuje pe─Źe┼ł, je teda nutn├ę obmedzi┼ą tu─Źn├ę jedl├í, ako ├║deniny, vypr├í┼żan├ę jedl├í, hamburger, sladkosti, ─Źokol├ídu ─Źi dokonca aj k├ívu a ─Źaj. Pri mononukle├│znej di├ęte sa odpor├║─Źa vari┼ą len na vode, nesoli┼ą a┬áak koreni┼ą, tak bylinkami.

Takisto je d├┤le┼żit├Ż pr├şjem tekut├şn a┬áto aspo┼ł 2 litre denne. Ide├ílne n├ípoje po─Źas di├ęty s├║ rieden├ę ovocn├ę a┬ázeleninov├ę n├ípoje pln├ę vitam├şnov. Na ur├Żchlenie obnovy pe─Źe┼łov├Żch buniek s├║ prospe┼ín├ę ┼ípeci├ílne bylinkov├ę ─Źaje. O┬átom, ┼że je potrebn├ę ├║plne obmedzi┼ą alkoholick├ę n├ípoje sn├í─Ć p├şsa┼ą ani nemus├şme. Ide o┬áobrovsk├║ z├í┼ąa┼ż na pe─Źe┼ł, preto sa odpor├║─Źa abstinova┼ą od alkoholu minim├ílne pol roka.

Takisto s├║ nevhodn├ę jedl├í s┬áve─żk├Żm obsahom ÔÇ×├ę─ŹokÔÇť a┬ákonzerva─Źn├Żch l├ítok ako napr├şklad ke─Źup, jedl├í z┬ákonzervy alebo aj hor─Źica.

Konzum├ícia m├Ąsa nie je zak├ízan├í, odpor├║─Źa sa v┼íak di├ętnej┼íie biele m├Ąso z┬áhydiny, kr├ílika ─Źi r├Żb. Hov├Ądzie m├Ąso nie je zak├ízan├ę, no nemalo by sa objavova┼ą na tanieri ─Źastej┼íie ako biele.

Pre podporu imunity by ste nemali zab├║da┼ą na pr├şjem vitam├şnov, a┬áto najm├Ą vitam├şnu C, E a┬áB ÔÇô komplexu. Vitam├şn E chr├íni pe─Źe┼ł od mo┼żn├ęho z├ípalu a┬áz├írove┼ł posil┼łuje imunitu. Z┬ápr├şrodn├Żch lie─Źiv je ve─żmi ├║─Źinn├Ż cesnak ako pr├şrodn├ę antibiotikum a┬áechinacea v─Ćaka ich protiv├şrusov├Żm ├║─Źinkom.

Po─Źas dodr┼żiavania di├ęty a┬álie─Źby mononukle├│zy mus├şte ├║plne zabudn├║┼ą na ┼íportovanie. Chor├í slezina a┬áaj pe─Źe┼ł s├║ ve─żmi n├íchyln├ę na natrhnutie, ─Źo by sa mohlo skon─Źi┼ą katastrof├ílne. Preto sa odpor├║─Źa maxim├ílne pokojn├í prech├ídzka pr├şrodou.

V┼żdy v┼íak plat├ş, ─Ź├şm pr├şsnej┼íia di├ęta, t├Żm r├Żchlej┼íie uzdravenie.

Recepty pri ochoren├ş

Odpor├║─Źaj├║ sa ─żahk├ę, no z├írove┼ł v├Ż┼żivn├ę jedl├í. Ur─Źite tepl├ę polievky, celozrnn├ę obilniny, recepty z┬ábieleho m├Ąsa, ovocie, zelenina. V┬ápr├şpade probl├ęmoch s┬ápreh─║tan├şm je ├║─Źinn├í polotekut├í strava a┬áprij├şmanie po mal├Żch d├║┼íkoch. Pri bolestiach v┬ákrku sa odpor├║─Źa klopka┼ą tepl├║ vedu s┬ácitr├│nom a medom.

Lie─Źba mononukle├│zy

Neexistuje ┼ípeci├ílny liek na mononukle├│zu. Ke─Ć┼że ide o┬áv├şrusov├ę ochorenie, antibiotik├í ned├ívaj├║ zmysel. Pou┼ż├şvaj├║ sa len na lie─Źenie sprievodn├Żch javov. Nikdy sa v┼íak nelie─Źte sami a┬ápri prvom podozren├ş nev├íhajte nav┼ít├şvi┼ą lek├íra.

Samotn├Ż priebeh lie─Źby z├íle┼ż├ş od v├í┼żnosti pr├şznakov. V├Ą─Ź┼íinou v┼íak sta─Źia n├ív┼ítevy na infek─Źnom oddelen├ş najbli┼ż┼íej nemocnice spojen├ę s┬ádom├ícou lie─Źbou. Ak m├í v┼íak nemoc v├í┼żny priebeh, potom je nutn├í hospitaliz├ícia pacienta v┬ánemocnici.

Lie─Źba m├┤┼że prebieha┼ą na viacer├Żch ├║rovniach. Najsk├┤r lek├ír predp├ş┼íe lieky, ak sa vyskytuj├║ u┬ápacienta sprievodn├ę javy. Na hor├║─Źku antipyretik├í, ak sa zist├ş pr├ştomnos┼ą aj inej infekcie, tak antibiotik├í. P├ír dn├ş sa pod├ívaj├║ aj hormon├ílne lieky glukokortikoidy. Povinnou s├║─Źas┼ąou lie─Źby je maxim├ílny pokoj a┬ák─żud na l├┤┼żku spojen├Ż s┬áu┼ż zmie┼łovanou pe─Źe┼łovou di├ętou.

Lie─Źba mononukle├│zy od vypuknutia a┼ż po ├║plne vylie─Źenie trv├í asi 6 mesiacov. Pacient je prv├Ż mesiac len doma. Di├ętu sa odpor├║─Źa dodr┼żiava┼ą aspo┼ł 3 mesiace. Po ├║spe┼ínom vylie─Źen├ş sa pacient fyzicky hne─Ć nenam├íha. Mal by to len postupne stup┼łova┼ą. V┼íetko z├íle┼ż├ş od ├║spe┼ínosti lie─Źby a┬áod krvn├Żch a┬ápe─Źe┼łov├Żch testov, ktor├ę by sa mali normalizova┼ą po troch mesiacoch od vypuknutia nemoci.

Po vylie─Źen├ş sa v┼íak zost├íva v├şrus Epstein- Barrovej aj na─Ćalej v┬áorganizme v┬átzv. latentnej forme. Organizmus si v┼íak u┼ż vybuduje imunitu vo─Źi tomuto v├şrusu, tak┼że dvakr├ít by┼ą nakazen├Ż infek─Źnou mononukle├│zou by sa nemalo sta┼ą. No aj napriek tomu sa vo ve─żmi v├Żnimo─Źn├Żch pr├şpadoch deje, kedy sa v├şrus reaktivuje, no u┼ż neprepukne v┬ánovom ochoren├ş. Vtedy hovor├şme o reaktivovanej mononukle├│ze.

Mononukle├│za u det├ş

Naj─Źastej┼íou skupinou obyvate─żstva postihnutou infek─Źnou mononukle├│zou s├║ pr├íve det├ş a┬ámladistv├Ż. U┬ástar┼íej gener├ície je v├Żskyt onemocnenia ojedinelej┼í├ş, no m├í o┬áto v├í┼żnej┼í├ş priebeh. U┬át├Żch najmen┼í├şch det├ş prebieha onemocnenie vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov takmer bez pr├şznakov a┬ám├í ─żahk├Ż priebeh. Vtedy sta─Ź├ş s┬ádie┼ąa┼ąom nav┼ítevova┼ą infek─Źn├ę oddelenie na pravideln├ę kontroly. V┬ápr├şpade neklesaj├║cej hor├║─Źky ─Źi rozsiahlom napuchnut├ş lymfatick├Żch uzl├şn je nutn├í hospitaliz├ícia.

U┬ádet├ş je potrebn├ę vynecha┼ą ┼íkolsk├║ doch├ídzku na 3 t├Ż┼żdne a┬ánasleduj├║ce 3 mesiace ├║plny z├íkaz vykon├ívania pohybovej aktivity na hodin├ích telesnej v├Żchovy.

Vy┼íetrenie infek─Źnej mononukle├│zy

Pri podozret├ş na n├íkazu infek─Źnou mononukle├│zou v├ím lek├ír urob├ş pe─Źe┼łov├ę (ALT, AST, farbivo billirubin) a┬ákrvn├ę testy. Anal├Żzou krvn├Żch testov sa pri mononukle├│ze zist├ş zv├Ż┼íen├Ż po─Źet bielych krviniek. Biele krvinky s├║ v┼íak atypicky tvarovan├ę ÔÇô ide o┬á┼ípecifick├Ż druh bielych krviniek. Na z├íklade t├Żchto bielych krviniek ÔÇô mononukl├írov, poch├ídza aj n├ízov choroby.

Mononukle├│zu definit├şvne potvrd├ş a┼ż test na ┼ípecifick├ę protil├ítky. Ide najm├Ą o identifik├íciu protil├ítok proti v├şrusu Epstein-Barrovej v┬ákrvi. Pod─ża ich hladiny sa dokonca d├í rozl├ş┼íi┼ą aj f├ízu onemocnenia.

Následky ochorenia

Hoci ide o┬áz├íva┼żn├ę ochorenia, n├ísledky za sebou nenech├íva ┼żiadne. Po zhruba polro─Źnej lie─Źbe sa pacient vracia do norm├ílneho be┼żn├ęho re┼żimu. Dokonca ak ste aj darca krvi, nie je zak├ízan├ę darova┼ą krv aj po prekonan├ş mononukle├│zy. Po vylie─Źen├ş sa st├ívate do┼żivotne im├║nny, hoci Epstein-Barrovej v├şrus v┬átele aj na─Ćalej pre┼ż├şva. Jedin├Żm pr├şpadom, kedy m├┤┼że u┬áv├ís mononukle├│za prepukn├║┼ą op├Ą┼ą, je len pri zn├ş┼żenej imunite. Vtedy hovor├şme o u┼ż spom├şnanej reaktivovanej mononukle├│ze. Nikdy v┼íak nie je tak siln├í, ako po prv├Ż kr├ít. Trval├ę po┼íkodenie pe─Źene sa po vylie─Źen├ş taktie┼ż nevyskytuje, no k┬álie─Źbe treba pristupova┼ą ve─żmi zodpovedne.

Sk├║senosti pacientov s mononukle├│zou

Anka_ze_Severu: 3 mesiace po mononukle├│ze (16.08.15)

Infek─Źn├í mononukle├│za je blb├í. Mne ju diagnostikovali pred 3 mesiacmi. Hrozne ma bolelo v krku. Mala som zv├Ż┼íen├║ teplotu, tak┼że som ┼íla k doktorke v domnen├ş, ┼że to bude ang├şna. Ale preto┼że som mala tie┼ż vyr├í┼żku, ─Źo je jeden z mo┼żn├Żch pr├şznakov mononukle├│zy, poslal ma na krvn├ę testy a ─Ćal┼í├ş de┼ł sa to potvrdilo.

Prv├Ż t├Ż┼żde┼ł bolo najhor┼íie – Jednak som musela hne─Ć nasadi┼ą pe─Źe┼łov├║ di├ętu, ale tie┼ż ma naozaj bolelo v krku.┬áBrala som kortikoidy, Kvapkala si do krku dubov├ę kvapky a kloktala slan├║ vodu. Tie┼ż som pila pe─Źe┼łov├Ż ─Źaj a 3 ├Ś denne brala ostropoest┼Öec, ktor├Ż by mal ur├Żchli┼ą regener├íciu pe─Źene.

Po t├Ż┼żdni boles┼ą hrdla zmizla a zostala len ve─żk├í ├║nava. Po troch t├Ż┼żd┼łoch som sa vr├ítila do ┼íkoly. Dalo sa to zvl├ídnu┼ą, ke─Ć som si v┼żdy popoludn├ş i┼íla ─żahn├║┼ą.

Di├ętu som dodr┼żiavala dos┼ą pr├şsne, tak┼że po mesiaci som mala krvn├ę testy v poriadku a mohla som postupne za─Źa┼ą norm├ílne jes┼ą.

Musela som dos┼ą obmedzi┼ą ak├Żko─żvek pohyb, aj oby─Źajn├í ch├┤dza ma ve─żmi unavovala. Doktorka mi ur─Źila 3 mesiace pokoja, ale to ve─żmi individu├ílne choroba, tak┼że je lep┼íie robi┼ą pod─ża toho, ako sa c├ştite. Telo si samo povie, kedy je toho u┼ż dos┼ą.

Ka┼żdop├ídne je to beh na dlh├║ tra┼ą a nie je ni─Ź nie je dobr├ę upon├íh─ża┼ą ale naozaj sa poriadne dolie─Źi┼ą.

V┼áETK├ŁM ┼żel├ím skor├ę uzdravenie!

Kája0000: Prechodená mononukleóza (14.06.15)

Je mi 16 rokov a mononukle├│zu som prekonala v marci. Pri┼ílo sa na to v─Ćaka zlomen├ęmu nosu (v nemocnici pred oper├íciou, v─Ćaka krvn├Żm testom). Mala som naozaj ─żahk├Ż priebeh, tak┼że by sa na to inak nepri┼ílo. Nebolo mi v├┤bec ni─Ź, len som bola trochu unaven├í. Pe─Źe┼łov├ę testy som mala zv├Ż┼íen├ę len 2 ├Ś nad optim├ílnou hodnotou. Aj tak som musela ma┼ą di├ętu, ktor├║ som mala dva a pol mesiaca a z├íkaz ┼íportu, ktor├Ż m├ím a┼ż do septembra. Di├ętu som mala nariaden├║ z nemocnice a celkom pr├şsnu. Nesmela som ─Źerstv├ę pe─Źivo, korenie (len so─ż a p├ír druhov korenia, ktor├ę je dovolen├ę), vaje─Źn├Ż ┼ż─║tok, tu─Źn├ę veci (mala som n├şzkotu─Źn├ę mlieko, jogurty, syry do 30%) vypr├í┼żan├ę veci v├┤bec (odpor├║─Źa sa to dodr┼ża┼ą dlh┼íie, aj ke─Ć skon─Ź├ş di├ęta). Odpor├║─Źam zaobstara┼ą kuch├írku na pe─Źe┼łov├║ di├ętu. Oh─żadom ┼íportu u┼ż ma to mrz├ş viac. Niekde mi povedali, ┼że sta─Ź├ş tri mesiace, ale doktorka mi to zak├ízala na pol roka (ve─żk├║ z├í┼ąa┼ż). Samozrejme ├şs┼ą sa prejs┼ą alebo si doma zacvi─Źi┼ą vraj po troch mesiacoch nevad├ş. Dr┼ż├şm palce v┼íetk├Żm, ─Źo si t├Żm tie┼ż prech├ídza.

Klarkani: Pr├şznak a lie─Źba mononukle├│zy┬á(19.01.15)

Najsk├┤r v┼íetko vyzeralo ako ang├şna! Biele mandle, teplota a nemohla som hovori┼ą. Po 4.┬ádni, kedy antibiotik├í nezaberali, som ┼íla k doktorke znova, t├í mi vzala krv a ─Ćal┼í├ş de┼ł mi povedali v├Żsledky, ┼że je to akt├şvna mononukle├│za. Najsk├┤r som sa naozaj ve─żmi┬áb├íla a nevedela, ─Źo s t├Żm, ale nie je to tak stra┼ín├ę. Po t├Ż┼żdni sa┬áto bolo ove─ża lep┼íie a teraz u┼ż je to 2. t├Ż┼żde┼ł a som norm├ílna. Len mus├şm e┼íte st├íle zosta┼ą doma. Tak mesiac.┬áNajviac mi pomohlo kloktadlo Tantum Verde! Potom asi po t├Ż┼żdni zabrala antibiotik├í Ospenu 1500. Ve─ża pi┼ą! A hlavne pokoj, sp├ínok, pitie a DIETA! T├í je celkom pr├şsna (┼żl─Źn├şkov├í di├ęta). N├íjdete o tom ve─ża na internete, v├┤bec sa nemus├şte b├í┼ą. E┼íte som nevedela, ─Źi studen├ę alebo tepl├ę! Najlep┼íie je tak├ę vla┼żn├ę.

azzeret:┬áMoja sk├║senos┼ą┬á(06.12.14)

Za─Źalo to hor├║─Źkou a no─Źn├Żm poten├şm, pokra─Źovalo to opuchnut├Żmi mand─żami. K doktorke som i┼íla hne─Ć, ─Źo som si na┼íla ─Źapy v krku. Bola som poslan├í na krv a po dvoch d┼łoch mi volala doktorka, ┼że m├ím mononukle├│zu a m├ím za─Źa┼ą ihne─Ć dr┼ża┼ą di├ętu. Mandle mi za─Źali op├║cha┼ą tak├Żm sp├┤sobom, ┼że som nemohla jes┼ą, pi┼ą ani spa┼ą.
Lie─Źba
Musela som nast├║pi┼ą do nemocnice, kde mi dali kapa─Źky a pichali mi penicil├şn a kortikoidy. Pobudla som si tam asi 6 dn├ş, dali ma tam dokopy a poslali ma do dom├íceho lie─Źenia s pokojom a di├ętou. Pe─Źe┼łov├ę testy som mala len mierne zv├Ż┼íen├ę ALT asi 3,5.
─îo mi pomohlo
Je to teraz 14 dn├ş, ─Źo sa lie─Źim, pomohli mi hlavne v nemocnici kortikoidy, penicil├şnom a kapa─Źky. Sama som si k├║pila tablety a ─Źaj pestrec a vitam├şny Centrum. Moment├ílne dr┼ż├şm di├ętu a budem e┼íte tak 10 dn├ş doma. Potom sn├í─Ć n├ístup do pr├íce. Di├ętu mi odporu─Źili dr┼ża┼ą pol roka (d├║fam, ┼że to ale bude krat┼í├ş ─Źas). Bez alkoholu a cvi─Źenia pol roka.

piiitr:┬áMoja sk├║senos┼ą s mononukle├│zou┬á(07.09.14)

Na jar tohto roku som vo svojich 23 rokoch dostal mononukle├│zu. Prv├Ż t├Ż┼żde┼ł to vyzeralo, ┼że je to iba oby─Źajn├ę nachladnutie, so zap├ílen├Żm hrdlom, tak som sa rozhodol to vyleza┼ą, da┼ą si zop├ír paralenov – bohuzial som spolo─Źensk├Ż ┼żivot moc neobmedzoval a tak sa ku tomu v┼íetk├ęmu pridal aj alkohol. V├Żsledkom bolo, ┼że sa m├┤j stav ani po 3. tyzdne ├║plnej ├║navy a hor├║─Źiek so zimnicou nezlep┼íoval. Ke─Ć som nakoniec nav┼ít├şvil lek├íra z hepat├ílnych testov zv├Ż┼íen├Żch 5-10 kr├ít nad hornou hranicou, bolo jasn├ę, ┼że ide o mononukle├│zu.
Lie─Źba
T├Ż┼żd┼łov├í hospitaliz├ícia na infek─Źnom oddelen├ş, 2 ├Ś denne inf├║zie 2g Vitam├şnu C + inf├║zie nejak├ęho podporn├ęho lieku na pe─Źe┼ł, nieko─żko injekci├ím vitam├şnu B12, 3 ├Ś denne ─Ćal┼íia tabletka na podporu pe─Źenia (n├ízov sa za─Ź├şnal nejako na F), kloktan├şm kamilkov├Żm ─Źajom. Po tyzdne sa v├Żsledky hepat├ílnych testov upravili zhruba o polovicu.
Po prepusten├ş z nemocnice 2 ├Ś denne tbl. LAGOS, di├ęta ako pre supermodelky – v┼íetko ide├ílne bez tuku alebo n├şzkotu─Źn├ę, ve─ża bielkov├şn, zeleniny, z ovocia v┼íetko okrem bobu─żov├ęho ovocia (maliny, jahody, r├şbezle,egre┼í at─Ć) a aj produktov z neho. Ni─Ź pikantn├ę alebo korenen├ę, pou┼ż├şval som ve─ża cibule a cesnaku, niekolko mesiacov absol├║tnych ┼żiadny alkohol a lieky proti bolesti (┼ípeci├ílne paralen a pod. – Velmi z├í┼ąa┼żuj├║ce pe─Źe┼ł). Pravideln├ę kloktanie bylinkov├Żmi ─Źajmi (kamilky, ┼íalvia), ve─ża ─Źervenej repy v diete.
─îo mi pomohlo
Abstinencia
Pohodov├Ż, k─żudov├Ż re┼żim, pohyb pod─ża mo┼żnost├ş – tzn. iba tolko, ─Źo vl├ídzem, nie viac.
Ostropestrec mari├ínsky (u┼ż ai po─Źas hospitaliz├íci├ím) – cca 1 – 1,5 ─Źajovej ly┼żi─Źky semia─Źok 2 ├Ś denne, roz┼żu┼ą (├║─Źinn├ę l├ítky sa zle rozp├║┼í┼ąaj├║ vo vode. Ako niektor├ş radia, ale nie su podla mna tak ├║─Źinn├ę ako jeden├şm semia─Źok. Pozor nejes┼ą toho ve─ża. Pri v├Ą─Ź┼íej konzum├ícii sa u┼ż ostropestrec┬á┬ást├íva pre┬ápe─Źe┼ł nie lie─Źivom ale z├í┼ąa┼żou. Za mesiac po n├ístupe chor├┤b sa hodnoty pe─Źe┼łov├Żch testov upravili do norm├ílu.

BARA:┬áEBV virus a l├ę─Źba injekcemi (01.01.11)

Som rada, ┼że sa s vami m├┤┼żem podeli┼ą o svoju sk├║senos┼ą. Od detstva som bola slab├í a st├íle som trpela infek─Źn├Żmi chorobami. K tomu som ┼ąa┼żko pracovala fyzicky na moju v├Ż┼íku 155cm a v├íhu 55kg. V 21 rokoch som sa vydala a porodila som die┼ąa. Za tri roky potom ─Ćal┼íie a op├Ą┼ą som drela ako k├┤┼ł. K tomu som pracovala v kancel├írii, dom├ícnos┼ą, z├íhrada, upratovanie ve─Źern├Żch kancel├íri├ş a ─Źast├ę n├ív┼ítevy, kedy som musela v┼íetko zvl├ídnu┼ą na jednotku.
V 30 rokoch sa za─Źali vir├│zy opakova┼ą a to aj ┼ąa┼żk├ę stafylokokov├ę ang├şny, priedu┼íky, chr├şpky, n├ídchy, bolesti v krku, spavos┼ą, nes├║stredenos┼ą, nervozita, depresia. Bol to neust├íle sa opakuj├║ci re┼ąazec. Lek├írka nevedela, ─Źo mi je, a tak ma st├íle lie─Źila antibiotikami. Jedn├ęho d┼ła som slabos┼ąou upadla nemala som silu vsta┼ą, myslela som, ┼że zomieram. Boli to krut├ę chv├şle a lek├írka v├┤bec nech├ípala, ─Źo jej rozpr├ívam. Nakoniec som odi┼íla bez odpor├║─Źania na imunol├│gii. Odtia─ż ma poslali na virol├│giu.
Moja diagn├│za je EBV vir├│za vo ve─żmi v├í┼żnom stave. Lek├ír sa o m┼ła maxim├ílne staral.
Lie─Źba
Lek├ír ihne─Ć po┼żiadal o injekcie TP1 – firma Serrone, k tomu injekcie hor─Ź├şka, vitam├şny B12-injek─Źne, C, tekvicov├ę semienka a ─Ćal┼íie vitam├şny plus m├ílo slnenia. Tie┼ż ve─ża odpo─Źinku, m├ílo stresu, mierne cvi─Źenie, ─Źast├ę prest├ívky v ch├┤dzi, posed├íva┼ą. Ohromne mi to pomohlo, ale injekcia sa bohu┼żia─ż prestali vyr├íba┼ą. A tak sem dostala nov├ę Transfer faktor, tie sa ale teraz tie┼ż nevyr├íba. Zo v┼íetk├ęho najviac mi pomohol rozvod s krut├Żm man┼żelom, viera v Boha a medit├ície. Nelie─Źime sa u┼ż tri roky a c├ştim sa o 80% lep┼íie. Nepam├Ąt├ím sa, kedy naposledy som brala antibiotik├í.

dinduska

D├┤le┼żit├ę v┼íak je, v ktorom t├Ż┼żdni tehotnosti je tehotn├í ┼żena vystaven├í riziku n├íkazy a tie┼ż na aktu├ílnom stave imunitn├ęho syst├ęmu tehotnej. Pod─ża mojich vedomost├ş, virus sp├┤sobuj├║ci infek─Źn├║ mononukle├│zu (EBV), nie je zaraden├Ż do skupiny transplacent├írne prenosn├Żch v├şrusov├Żch ochoren├ş. Ak by ste v┼íak mali podozrenie na infekciu je dobr├ę ochorenie potrvdi┼ą alebo vyl├║─Źi┼ą serologick├Żm vy┼íetren├şm krvi.

lienocka235

┬áked som bola tehotna.. v prvom trimestri manzel mal mononukleozu.. tak mi robili testy a preventivne ma preliecili ATB.. co mozu tehotne.. v tehotenstve je imunita oslabena… resp. clovek je skor nachzlnejsi na choroby.. ja som to nedostala.. a pritom mal manzel dost silnu formu…
takze v klude.. je velmi mala sanca ze to dostanes.. resp. davaj pozor pociatocne prejavy mozu byt ako zacinajuca angina… keby si ju mala.. tak povedz ze si bola v kont.akte s takou osobou a hotovo. urobia ti vzsetrenie..

Pre viac inform├íci├ş si m├┤┼żete pozrie┼ą nasleduj├║ce video:

Stretli ste sa u┼ż s t├Żmto ochoren├şm? Malo ochorenie pokojn├Ż priebeh? Dajte n├ím vedie┼ą va┼íe poznatky, ak m├íte sk├║senosti aj vy s infek─Źnou mononukle├│zou.

..za fotky ─Ćakujeme

..za fotky ─Ćakujeme

Sick od Juan Camilo Trujillo je licencovan├Ż pod CC BY 2.0

[Tento ─Źl├ínok V├ím zaberie 4 min├║ty ─Ź├ştania a 8 nov├Żch inform├íci├ş] ┬áoto z├íva┼żn├ę ochorenie je sp├┤soben├ę v├şrusom Epstein- Barrovej. Vyskytuje sa v┬áslin├ích, a┬áto aj vtedy, ke─Ć je jedinec ├║plne zdrav├Ż a┬ábez pr├şznakov mononukle├│zy.┬á Prenos infek─Źnej mononukle├│zy doch├ídza najm├Ą pomocou sl├şn, ale aj krvou ─Źi pohlavn├Żm stykom. Infek─Źn├í mononukle├│za je pomerne z├íva┼żn├ę ochorenie, no ani nie tak jej priebeh, ako sk├┤r mo┼żn├ę ─Ćal┼íie komplik├ície spojen├ę s┬áochoren├şm. Prv├ę pr├şznaky infek─Źnej mononukle├│zy sa m├┤┼żu prejavi┼ą a┼ż po 4 a┼ż 6 t├Ż┼żd┼łoch. Po diagnostike ochorenia lek├ír stanovuje di├ętu vhodn├║ pri mononukle├│ze. V├şrus postihuje vn├║torn├ę ┼ż─żazy, najm├Ą pe─Źe┼ł a┬áslezinu. V├şrus infek─Źnej mononukle├│zy podobne ako v┼íetky…
Hodnotenie ─Źl├ínku
Hodnotenie ─Źitate─żov: 4.61 ( 11 hlasov)

2 komentáre

  1. mne sa na to neprislo ze mam mononukleozu, az ked mi o 3 mesiace uz bolo zle, bolest pod pravym rebrom, odberi krvi pecenove testy vyse 6, hemoglobn 58, crp- 80 , akutny stav, podali mi transfuziu, a poslali ma na hepatologiu, az teda sa zisti co sa deje s pecenou, vysledky o 4 tyzdne potvrdili ze prebehla mononukleoza+ herpes simplex s naslednym poskodenym pecene, je to uz vyse roka a mam velmi poskodenu pecen, liecim sa lagosou a dietou, pomaham si roznou aj alternativnou medicinou , je to tazke, lebo ja mam este jedno ojedinene ochorenie hemolyticku anemiu ktora mi to vsetko komplikuje, vysledky po roku s mr pecene su zle , ale bojujeme, zatial to cirhoza nie je , ale musim si davat pozor az neochoreim je to velmi tazke ! najme ak to niektori ludia nevedia pochopit, lebo cirhoza sa neda liecit, mam len 35 rokov uvidime co pride , snad to zvaldnem, teraz este aj po roku, mam sice pecenove testy v norme , ale zvysene su stale leukocity- biele krvinky, a po tele mam uzlny, uzlinovy syndrom -reaktinvy , po pol roku od prepuknutia sa mi spustili rozne ochorenia, neuropatickeho povodu, znicena chrbtica, zuby ..davam sa pustipne do poriadku, vraj to trva aj 1 -a┼ż 2 kym sa moje telo s tym vysporiada ! verim , ┼że to bude u┼ż len dobre !

  2. Tak u mna to zacalo opuchnutymi ocami, najprv na jednom oku a sirilo sa to naruhe. Zacala mi stupat teplota tak som sa rozhodla ist na pohotovost. Poslali ma domov so zapalom mihalnic. ked som sla o 2 dni na kontrolu inej doktorke tak ta mi povedala ze je to moznost mononukleozy. Ked som sla na infekcne potvrdili mi tu diagnozu. Mala som vysoke hladiny pecenovych testov a CRP. Kedze aa mi to prejavovalo len opuchnutymi ocami a miesrne zvysenou teplotou nechali ma doma. No po tyzdni mi zacali 40tky teploty a angina. Trvalo to 2 tyzdne bez zlepsenia. Potom mi dali ine antibiotika a z dovodu zvysujucich sa pecenovych testov dalsie lieky na pecen a konecne prislo zlepzenie. Ubehlo od zaciatku 5 tyzdnov, pecenove testy mam skoro v norme, citim sa uz dobre, ale stale este unavena. Dodrziavam prisne dietu a necvicim, no je to velmi tazke. Pevne verim ze sa to onedlho zlepsi.

Pridaj komentár

Va┼ía emailov├í adresa nebude zverejnen├í. Povinn├ę polia su ozna─Źen├ę *

*

x

Pre─Ź├ştaj si aj ...

Histam├şnov├í intolerancia, ak├ę s├║ prejavy a ak├ę potraviny jes┼ą?

V zdravom ─Źloveku je zabezpe─Źen├í rovnov├íha produkcie histam├şnu pomocou diaminooxid├íza DAO. Ak sa histam├şn nerozklad├í v tele vtedy hovor├şme o ..