Domov >> Zdrav├Ż ┼ít├Żl >> MONONUKLE├ôZA, pr├şznaky a lie─Źba infek─Źnej mononukle├│zy

MONONUKLE├ôZA, pr├şznaky a lie─Źba infek─Źnej mononukle├│zy

[Tento ─Źl├ínok V├ím zaberie 4 min├║ty ─Ź├ştania a 8 nov├Żch inform├íci├ş]

┬áToto z├íva┼żn├ę ochorenie je sp├┤soben├ę v├şrusom Epstein- Barrovej. Vyskytuje sa v┬áslin├ích, a┬áto aj vtedy, ke─Ć je jedinec ├║plne zdrav├Ż a┬ábez pr├şznakov mononukle├│zy.┬á Prenos infek─Źnej mononukle├│zy doch├ídza najm├Ą pomocou sl├şn.

Infek─Źn├í mononukle├│za je pomerne z├íva┼żn├ę ochorenie, no ani nie tak jej priebeh, ako sk├┤r mo┼żn├ę ─Ćal┼íie komplik├ície spojen├ę s┬áochoren├şm. Prv├ę pr├şznaky infek─Źnej mononukle├│zy sa m├┤┼żu prejavi┼ą a┼ż po 4 a┼ż 6 t├Ż┼żd┼łoch. Po diagnostike ochorenia lek├ír stanovuje di├ętu vhodn├║ pri mononukle├│ze.

V├şrus postihuje vn├║torn├ę ┼ż─żazy, najm├Ą pe─Źe┼ł a┬áslezinu. V├şrus infek─Źnej mononukle├│zy podobne ako v┼íetky herpetick├ę v├şrusy zost├ívaj├║ v┬átele na─Ćalej aj po vylie─Źen├ş.

Z ned├ívnych ┼ít├║di├ş onemocnenia sa zistilo, ┼że mononukle├│za prepukne len u┬ápribli┼żne 5 % nakazen├Żch ─żud├ş. V├şrus patr├ş do skupiny herpetick├Żch v├şrusov, podobne ako aj ve─żmi bolestiv├Ż p├ísov├Ż opar.

V├şrus mononukle├│zy prenikne do organizmu ─Źasto u┼ż v┬ádetstve, bez toho, aby vyvolal pr├şznaky ochorenia. Naj─Źastej┼íie potom prepukne a┬áaktivuje sa pri nadmernej z├í┼ąa┼żi, stresov├Żch situ├íci├ích a┼ż tot├ílnych nervov├Żch vy─Źerpaniach.

Cel├Ż priebeh infekcie je sprev├ídzan├Ż zn├ş┼żenou imunitou ─Źloveka. Organizmus prest├íva ma┼ą ┼íancu sa br├íni┼ą a┬ávtedy sta─Ź├ş vy─Źerpanie ─Źi stresov├í situ├ícia a┬ámononukl├ęza sa prejav├ş. ─îasto v┼íak b├Żva diagn├│za mononukle├│zy zamenen├í s diagn├│zou chr├şpky.

Mononukle├│za a pr├şznaky

Hoci je niekedy priebeh mononukle├│zy tak mierny,┬á┼że to ─Źlovek ani len nepozn├í na sebe (najm├Ą u┬ámal├Żch det├ş), v├Ą─Ź┼íinou s├║ v┼íak pr├şznaky zrete─żn├ę. Pokia─ż sa po─Źas ochorenia c├ştite dobre, tak pravdepodobne to bude ma┼ą aj na─Ćalej rovnak├Ż sp├íd a┬ávy sa tak nem├íte ─Źoho b├í┼ą.

Medzi naj─Źastej┼íie pr├şznaky mononukle├│zy patr├ş ve─żmi siln├í a┬átrval├í ├║nava, ktor├í predch├ídza v┼íetky ostatn├ę pr├şznaky. Podob├í sa to ├║navov├ęmu syndr├│mu, kedy sa pre pacienta m├┤┼żu zda┼ą aj tie najprimit├şvnej┼íie ─Źinnosti za neprekonate─żn├Ż probl├ęm. ─îastokr├ít je ├║nava to prv├ę upozornenie pre rodi─Źov, aby nav┼ít├şvili s┬ádie┼ąa┼ąom lek├íra, kde sa podrob├ş krv├Żm testom a┬áv├Żterom z krku. N├ísledne lek├ír ur─Ź├ş diagn├│zu.

Najv├Żraznej┼í├şm znakom mononukle├│zy je zv├Ą─Ź┼íenie lymfatick├Żch uzl├şn v┬áoblasti krku ─Źi podpazu┼íia.

Deti ─Źastokr├ít sprev├ídza aj boles┼ą krku ─Źi zv├Ą─Ź┼íenie mandl├ş, ktor├ę m├┤┼żu sp├┤sobova┼ą probl├ęmy s┬ápreh─║tan├şm ─Źi d├Żchan├şm. Niektor├ş pacienti sa s┼ąa┼żuj├║ na boles┼ą v┬ápravej ─Źasti pod rebrami. To je sp├┤soben├ę zv├Ą─Ź┼íen├şm pe─Źene a┬ásleziny. V┬ániektor├Żch pr├şpadoch sa m├┤┼że vyskytn├║┼ą aj vysok├í hor├║─Źka a to a┼ż do v├Ż┼íky 40╦ÜC ─Źi vyr├í┼żky po tele. Pr├íve vysok├ę hor├║─Źky a┬ásiln├í ├║nava m├┤┼żu by┼ą predzves┼ąou tzv. tyfoidnom priebehu ochorenia, ktor├Ż je zd─║hav├Ż a┬ám├┤┼że trva┼ą aj nieko─żko mesiacov.

─Äal┼íie pridru┼żen├ę pr├şznaky infek─Źnej mononukle├│zy s├║ nechutenstvo do jedla, spavos┼ą, bolesti hlavy, svalov a┬ákon─Źat├şn, ┼żlt┼íie o─Źn├ę bielko a┬ázv├Ż┼íen├ę potenie.

Mononukleóza a prenos ochorenia

K┬án├íkaze doch├ídza najm├Ą pomocou sl├şn. Preto sa infek─Źnej mononukle├│ze ─żudovo hovor├ş aj ako o┬áochoren├ş z┬ábozk├ívania resp. ┼ítudentskom ochoren├ş. Pren├í┼ía┼ą sa teda m├┤┼że pri bozk├ívan├ş, pri kolovan├ş nedopitej f─ża┼íe, cigarety ─Źi jedla. Vo v├Żnimo─Źn├Żch pr├şpadoch sa v├şrus pren├í┼ía aj kontaminovan├Żmi predmetmi ako kefka na zuby, hrniec a┬ápodobne. Treba v┼íak poveda┼ą, ┼że prenos tohto ochorenia je pomerne zriedkav├Ż.

Di├ęta pri mononukle├│ze

Infek─Źn├í mononukle├│za si vy┼żaduje ─żahk├║ di├ętnu strava pre r├Żchlej┼íiu regener├íciu pe─Źene. Sta─Ź├ş sa teda len s├║stredi┼ą na di├ętu ur─Źen├║ na pe─Źe┼ł. Kedysi sa presadzovala ve─żmi pr├şsna di├ęta, ale t├Żm ─Źasom je u┼ż pre─Ź. Ke─Ć┼że mononukle├│za postihuje pe─Źe┼ł, je teda nutn├ę obmedzi┼ą tu─Źn├ę jedl├í, ako ├║deniny, vypr├í┼żan├ę jedl├í, hamburger, sladkosti, ─Źokol├ídu ─Źi dokonca aj k├ívu a ─Źaj. Pri mononukle├│znej di├ęte sa odpor├║─Źa vari┼ą len na vode, nesoli┼ą a┬áak koreni┼ą, tak bylinkami.

Takisto je d├┤le┼żit├Ż pr├şjem tekut├şn a┬áto aspo┼ł 2 litre denne. Ide├ílne n├ípoje po─Źas di├ęty s├║ rieden├ę ovocn├ę a┬ázeleninov├ę n├ípoje pln├ę vitam├şnov. Na ur├Żchlenie obnovy pe─Źe┼łov├Żch buniek s├║ prospe┼ín├ę ┼ípeci├ílne bylinkov├ę ─Źaje. O┬átom, ┼że je potrebn├ę ├║plne obmedzi┼ą alkoholick├ę n├ípoje sn├í─Ć p├şsa┼ą ani nemus├şme. Ide o┬áobrovsk├║ z├í┼ąa┼ż na pe─Źe┼ł, preto sa odpor├║─Źa abstinova┼ą od alkoholu minim├ílne pol roka.

Takisto s├║ nevhodn├ę jedl├í s┬áve─żk├Żm obsahom ÔÇ×├ę─ŹokÔÇť a┬ákonzerva─Źn├Żch l├ítok ako napr├şklad ke─Źup, jedl├í z┬ákonzervy alebo aj hor─Źica.

Konzum├ícia m├Ąsa nie je zak├ízan├í, odpor├║─Źa sa v┼íak di├ętnej┼íie biele m├Ąso z┬áhydiny, kr├ílika ─Źi r├Żb. Hov├Ądzie m├Ąso nie je zak├ízan├ę, no nemalo by sa objavova┼ą na tanieri ─Źastej┼íie ako biele.

Pre podporu imunity by ste nemali zab├║da┼ą na pr├şjem vitam├şnov, a┬áto najm├Ą vitam├şnu C, E a┬áB ÔÇô komplexu. Vitam├şn E chr├íni pe─Źe┼ł od mo┼żn├ęho z├ípalu a┬áz├írove┼ł posil┼łuje imunitu. Z┬ápr├şrodn├Żch lie─Źiv je ve─żmi ├║─Źinn├Ż cesnak ako pr├şrodn├ę antibiotikum a┬áechinacea v─Ćaka ich protiv├şrusov├Żm ├║─Źinkom.

Po─Źas dodr┼żiavania di├ęty a┬álie─Źby mononukle├│zy mus├şte ├║plne zabudn├║┼ą na ┼íportovanie. Chor├í slezina a┬áaj pe─Źe┼ł s├║ ve─żmi n├íchyln├ę na natrhnutie, ─Źo by sa mohlo skon─Źi┼ą katastrof├ílne. Preto sa odpor├║─Źa maxim├ílne pokojn├í prech├ídzka pr├şrodou.

V┼żdy v┼íak plat├ş, ─Ź├şm pr├şsnej┼íia di├ęta, t├Żm r├Żchlej┼íie uzdravenie.

Recepty pri ochoren├ş

Odpor├║─Źaj├║ sa ─żahk├ę, no z├írove┼ł v├Ż┼żivn├ę jedl├í. Ur─Źite tepl├ę polievky, celozrnn├ę obilniny, recepty z┬ábieleho m├Ąsa, ovocie, zelenina. V┬ápr├şpade probl├ęmoch s┬ápreh─║tan├şm je ├║─Źinn├í polotekut├í strava a┬áprij├şmanie po mal├Żch d├║┼íkoch. Pri bolestiach v┬ákrku sa odpor├║─Źa klopka┼ą tepl├║ vedu s┬ácitr├│nom a medom.

Lie─Źba mononukle├│zy

Neexistuje ┼ípeci├ílny liek na mononukle├│zu. Ke─Ć┼że ide o┬áv├şrusov├ę ochorenie, antibiotik├í ned├ívaj├║ zmysel. Pou┼ż├şvaj├║ sa len na lie─Źenie sprievodn├Żch javov. Nikdy sa v┼íak nelie─Źte sami a┬ápri prvom podozren├ş nev├íhajte nav┼ít├şvi┼ą lek├íra.

Samotn├Ż priebeh lie─Źby z├íle┼ż├ş od v├í┼żnosti pr├şznakov. V├Ą─Ź┼íinou v┼íak sta─Źia n├ív┼ítevy na infek─Źnom oddelen├ş najbli┼ż┼íej nemocnice spojen├ę s┬ádom├ícou lie─Źbou. Ak m├í v┼íak nemoc v├í┼żny priebeh, potom je nutn├í hospitaliz├ícia pacienta v┬ánemocnici.

Lie─Źba m├┤┼że prebieha┼ą na viacer├Żch ├║rovniach. Najsk├┤r lek├ír predp├ş┼íe lieky, ak sa vyskytuj├║ u┬ápacienta sprievodn├ę javy. Na hor├║─Źku antipyretik├í, ak sa zist├ş pr├ştomnos┼ą aj inej infekcie, tak antibiotik├í. P├ír dn├ş sa pod├ívaj├║ aj hormon├ílne lieky glukokortikoidy. Povinnou s├║─Źas┼ąou lie─Źby je maxim├ílny pokoj a┬ák─żud na l├┤┼żku spojen├Ż s┬áu┼ż zmie┼łovanou pe─Źe┼łovou di├ętou.

Lie─Źba mononukle├│zy od vypuknutia a┼ż po ├║plne vylie─Źenie trv├í asi 6 mesiacov. Pacient je prv├Ż mesiac len doma. Di├ętu sa odpor├║─Źa dodr┼żiava┼ą aspo┼ł 3 mesiace. Po ├║spe┼ínom vylie─Źen├ş sa pacient fyzicky hne─Ć nenam├íha. Mal by to len postupne stup┼łova┼ą. V┼íetko z├íle┼ż├ş od ├║spe┼ínosti lie─Źby a┬áod krvn├Żch a┬ápe─Źe┼łov├Żch testov, ktor├ę by sa mali normalizova┼ą po troch mesiacoch od vypuknutia nemoci.

[Tento ─Źl├ínok V├ím zaberie 4 min├║ty ─Ź├ştania a 8 nov├Żch inform├íci├ş] ┬áoto z├íva┼żn├ę ochorenie je sp├┤soben├ę v├şrusom Epstein- Barrovej. Vyskytuje sa v┬áslin├ích, a┬áto aj vtedy, ke─Ć je jedinec ├║plne zdrav├Ż a┬ábez pr├şznakov mononukle├│zy.┬á Prenos infek─Źnej mononukle├│zy doch├ídza najm├Ą pomocou sl├şn. Infek─Źn├í mononukle├│za je pomerne z├íva┼żn├ę ochorenie, no ani nie tak jej priebeh, ako sk├┤r mo┼żn├ę ─Ćal┼íie komplik├ície spojen├ę s┬áochoren├şm. Prv├ę pr├şznaky infek─Źnej mononukle├│zy sa m├┤┼żu prejavi┼ą a┼ż po 4 a┼ż 6 t├Ż┼żd┼łoch. Po diagnostike ochorenia lek├ír stanovuje di├ętu vhodn├║ pri mononukle├│ze. V├şrus postihuje vn├║torn├ę ┼ż─żazy, najm├Ą pe─Źe┼ł a┬áslezinu. V├şrus infek─Źnej mononukle├│zy podobne ako v┼íetky herpetick├ę v├şrusy zost├ívaj├║ v┬átele na─Ćalej aj…
Hodnotenie ─Źl├ínku
Hodnotenie ─Źitate─żov: 4.58 ( 10 hlasov)

2 komentáre

  1. mne sa na to neprislo ze mam mononukleozu, az ked mi o 3 mesiace uz bolo zle, bolest pod pravym rebrom, odberi krvi pecenove testy vyse 6, hemoglobn 58, crp- 80 , akutny stav, podali mi transfuziu, a poslali ma na hepatologiu, az teda sa zisti co sa deje s pecenou, vysledky o 4 tyzdne potvrdili ze prebehla mononukleoza+ herpes simplex s naslednym poskodenym pecene, je to uz vyse roka a mam velmi poskodenu pecen, liecim sa lagosou a dietou, pomaham si roznou aj alternativnou medicinou , je to tazke, lebo ja mam este jedno ojedinene ochorenie hemolyticku anemiu ktora mi to vsetko komplikuje, vysledky po roku s mr pecene su zle , ale bojujeme, zatial to cirhoza nie je , ale musim si davat pozor az neochoreim je to velmi tazke ! najme ak to niektori ludia nevedia pochopit, lebo cirhoza sa neda liecit, mam len 35 rokov uvidime co pride , snad to zvaldnem, teraz este aj po roku, mam sice pecenove testy v norme , ale zvysene su stale leukocity- biele krvinky, a po tele mam uzlny, uzlinovy syndrom -reaktinvy , po pol roku od prepuknutia sa mi spustili rozne ochorenia, neuropatickeho povodu, znicena chrbtica, zuby ..davam sa pustipne do poriadku, vraj to trva aj 1 -a┼ż 2 kym sa moje telo s tym vysporiada ! verim , ┼że to bude u┼ż len dobre !

  2. Tak u mna to zacalo opuchnutymi ocami, najprv na jednom oku a sirilo sa to naruhe. Zacala mi stupat teplota tak som sa rozhodla ist na pohotovost. Poslali ma domov so zapalom mihalnic. ked som sla o 2 dni na kontrolu inej doktorke tak ta mi povedala ze je to moznost mononukleozy. Ked som sla na infekcne potvrdili mi tu diagnozu. Mala som vysoke hladiny pecenovych testov a CRP. Kedze aa mi to prejavovalo len opuchnutymi ocami a miesrne zvysenou teplotou nechali ma doma. No po tyzdni mi zacali 40tky teploty a angina. Trvalo to 2 tyzdne bez zlepsenia. Potom mi dali ine antibiotika a z dovodu zvysujucich sa pecenovych testov dalsie lieky na pecen a konecne prislo zlepzenie. Ubehlo od zaciatku 5 tyzdnov, pecenove testy mam skoro v norme, citim sa uz dobre, ale stale este unavena. Dodrziavam prisne dietu a necvicim, no je to velmi tazke. Pevne verim ze sa to onedlho zlepsi.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

x

Pre─Ź├ştaj si aj ...

Ako vybra┼ą klie┼í┼ąa

AKO VYBRA┼Ą KLIE┼á┼ĄA: 3 BEZPE─îN├ë KROKY PRE VYBERANIE KLIE┼á┼ĄA

Ur─Źite ste u┼ż zachytili minim├ílne tri bezpe─Źn├ę sp├┤soby odstr├ínenia prisat├ęho klie┼í┼ąa. Udusi┼ą olejom, potrie┼ą alkoholom ─Źi mydlovou vodou. To─Źi┼ą v smere ...