Domov >> Zdravý štýl >> KLIEŠŤ V TEHOTENSTVE: vážny dôvod na paniku?

KLIEŠŤ V TEHOTENSTVE: vážny dôvod na paniku?

[Tento článok Vám zaberie 3 minút čítania a 6 nových informácií]

 Prechádzka prírodou s manželom či deťmi je pekným spríjemnením obdobia tehotenstva pre každú ženu. No po každej prechádzke lesom by si mali dávať tehotné ženy ešte väčší pozor na kliešte, a to najmä v období leta, kedy sú kliešťe najviac rozšírené.

Čím skôr si ho nájdu prisatého na tele, tým menšie riziko nákazy. Ale čo v prípade, ak zaznamenáme prisatého kliešťa v tehotenstve? Neverili by ste, mnohé ženy počas celého tehotenstva radšej odmietajú prechádzky prírodou.

Na internete nájdeme aj dnes kopec informácii, a to dokonca aj o kliešťoch v tehotenstve. No nezabúdajme, že na otázky typu:

„… som v XX týždni tehotenstva a našla som si prisatého kliešťa. Neviem však, ako dlho som ho mala. Našla som si návod, ako správne vybrať kliešťa a tak som aj konala. No chcela by som od Vás radu, čo mám teraz robiť? Mám byť v pokoji a len sledovať, či sa neprejavia príznaky infekčného ochorenia (lýmska borelióza či kliešťová encefalitída – ani neviem čo je lepšie), alebo podstúpiť nejaké vyšetrenia? Mohlo by ochorenie spôsobené kliešťom ešte ovplyvniť plod? Za radu vopred ďakujem a …“

nám internet ani dnes nedokáže presne odpovedať. Preto ženy či matky, nepodceňujte situáciu a návštívte urýchlene svojho gynekológa. „V 28 týždni tehotenstva by už nemal byť kliešť zvlášť nebezpečný, no napriek tomu by som doporučoval sledovať nález infektológom,“ hovorí MUDr. Karol Javorka, PhD., gynekológ a pôrodník zo špeciálnej ambulantnej starostlivosti v odbore gynekológia.

Doktor Javorka sa vo svojej profesii venuje zdravotnej starostlivosti tehotným a pacientkam s gynekologickými ťažkosťami.

tehotná krása

Požiadajte si o testy na boreliózu a pokiaľ budete mať testy na boereliózu negatívne, tak sa o plod báť nemusíte. Poproste o test buď gynekológa alebo obvodného lekára. Bude to lepšie len pre istotu urobiť, keďže ste tehotná. Vždy treba veriť, že to bude všetko v poriadku, ale istota je istota.

Vaše príspevky z diskusií


Som v 26. týždni tehotenstva a pred 5 dňami som si na tele objavila kliešťa, ktorého som nevedela vybrať a musela som si ho nechať vybrať radšej na chirurgii. Miesto po kliešťovi sa mi zahojilo a nie je ho už ani vidno. Nemala som ho ani sčervenané, ani ma nebolelo. Zatiaľ som nemala ani bolesti hlavy, ani teplotu, ani iné problémy. No veľmi sa bojím, či to nie je nebezpečné pre moje dieťatko. Poraďte mi, prosím, či mám vyhľadať lekára, prípadne informovať o kliešťovi gynekológa. Veľmi sa bojím o zdravie svojho dieťatka. Ďakujem vopred za odpoveď.

  1. Ak vás uhryzol kliešť, informujte o tom svojho gynekológa, ktorý vám dá odobrať krv na boreliózu. Odber treba potom opakovať o šesť týždňov. Výsledok bude s najväčšou pravdepodobnosťou negatívny a vás to určite upokojí. Pri pobyte v prírode používajte repelentné prípravky, aby ste sa pred kliešťami chránila čo možno najlepšie. Ideálne preferuj dlhé vzdušné nohavice pred krátkymi.
  2. Určite choď čo najskôr k doktorke a daj si zobrať krv na boreliózu a crp, pretože neliečená borelióza je v tehotenstve nebezpečná. Viem, lebo som si tým prešla. Zistili mi ju v 9 týždni tehotenstva, brala som 6 týždňov antibiotiká a neboj, vždy lepšie brať lieky ako mať zápal alebo inú pliagu. Neboj sa, mne sa napriek tomu narodili krásne zdravé dvojičky!
  3. Ale tieto ochorenia (borelióza, kliešťová encefalitida) sa nedá takto skoro určiť z krvi. Aj keby nákaza bola, po 2 dňoch od prisatia kliešťa by výsledok z krvi bol negatívny. Treba tam počkať podľa inkubačnej doby ochorenia.
  4. Mne gynekológ na to teda nič moc nepovedal. Pár dní to svrbí a kontrolovala som si to či sa to nezhoršuje. Mala som kliešťa na trieslach. Asi najväčšieho, akého som mala dovtedy. Čo chodí a loví na psoch. Takže to bola fuška dať ho dole. Nechcel ísť a tým, že bol veľký sa držal. Dosť som bola z toho hotová, keďže som na kliešte bola zvyknutá a tento bol „iný level“, ešte k tomu v 8 mesiaci tehotenstva. V mojom prípade to bolo nakoniec v poriadku. Určite však treba ísť k doktorovi.
  5. Ja som si kliešťa nenašla a napriek tomu mi v 9. mesiaci zistili boreliózu. Na dieťa to nemalo žiadny vplyv. Len neviem, kedy som ju chytila, či na začiatku tehotenstva alebo len na konci. Choď k obvodnému lekárovi nech ti zoberie krv, ale tuším sa dá zistiť až po dvoch týždňoch po nájdení kliešťa – inkubačná doba.
  6. Tiež som si našla minulý týždeň kliešťa. Pre istotu som si ho išlo vybrať k praktickému lekárovi, bála som sa totižto, že by som ho nemusela vybrať celého pri ťahaní hlavičky. Doktorka ho vybrala a povedala, že si to miesto mám teraz pozorovať, či sa okolo neobjaví červený fľak. Ak nie, je to v poriadku a kliešť nebol infikovaný. Ak áno, mám prísť a dá sa to nejak liečiť. Dokonca aj v tehotenstve.
  7. Ja som si nedávno našla kliešťa pod kolenom. Nebol ešte napitý a v pohode šiel vybrať. Dnes som bola v poradni a spomenula som to doktorke, a tá ma poslala na kožné. Na kožnom som hneď dostala antibotiká z dôvodu, že v poslednom období bol veľmi vysoký výskyt boreliózy. A že vplyv antibiotík má úplne minimálny a neporovnateľný vplyv na dieťa, ako keby sme sa obaja nakazili. To by bol oveľa väčší problém. Kožná mi povedala, že keby som nebola tehotná, tak mi lieky nedáva, ale keďže som tehotná, nebude nič riskovať. O týždeň idem na kontrolu miesta uštipnutia a o mesiac na krvné testy. Takže takto som pochodila ja.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

24 weeks od Sara Neff je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 3 minút čítania a 6 nových informácií]  rechádzka prírodou s manželom či deťmi je pekným spríjemnením obdobia tehotenstva pre každú ženu. No po každej prechádzke lesom by si mali dávať tehotné ženy ešte väčší pozor na kliešte, a to najmä v období leta, kedy sú kliešťe najviac rozšírené. Čím skôr si ho nájdu prisatého na tele, tým menšie riziko nákazy. Ale čo v prípade, ak zaznamenáme prisatého kliešťa v tehotenstve? Neverili by ste, mnohé ženy počas celého tehotenstva radšej odmietajú prechádzky prírodou. Na internete nájdeme aj dnes kopec informácii, a to dokonca aj o kliešťoch v tehotenstve. No nezabúdajme, že na otázky typu: „...…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 3 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Suchý kašeľ

Suchý kašeľ: 8 príčin, prečo sa nevieme zbaviť kašľa

Najčastejšou príčinou kašľa je nádcha alebo iné vírusové ochorenie. Hoci s väčšinou symptómov nádchy a prechladnutia sa dokáže telo vyrovnať za pár