Domov >> Psychológia >> Láska a vzťahy, 7 právd o láske

Láska a vzťahy, 7 právd o láske

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 5 nových informácií]

 Ako na lásku, úloha bozkov, vzťahy na diaľku, ako sa páry po rokoch začnú na seba podobať, čo v skutočnosti zabíja vzťahy a mnoho ďalších rád prinášajú najnovšie výskumy. Prinášame 7 právd o láske, podloženými psychologických výskumami od počiatočného momentu zamilovania sa až po spoločné zostarnutie.

„Láska nie je to, keď hľadíme jeden na druhého, ale keď obaja hľadíme tým istým smerom.“   Antoine de saint-exupéry

Zamilovanie sa trvá pätinu sekundy

Približne jednu pätinu sekundy trvá chemický proces v mozgu, ktorý vyvolá v nás eufóriu pri pohľade na krásnu osobu. Výskumy dokázali, že pri tomto procese je aktívne zapojených 12 oblastí mozgu. Pri pozeraní sa či pomyslení na túto osobu práve týchto 12 oblastí uvoľní koktejl neuroprenášačov, ktoré v sebe zahrňujú látky ako oxytocín, dopamín a adrenalín. Mozog tak dostane rovnakú dávku eufórie, ako pri použití malej dávky kokaínu.

Bozky nám pomáhajú pri výbere partnera

Dve najnovšie štúdie prišli s výsledkom, že pre získanie a udržanie si partnera nestačí len dobre vyzerať, ale aj bozkávať. V prieskume sa hlavne ženy vyjadrili, že bozkávanie je dôležitým aktom, zároveň však muži aj ženy považujú bozkávanie za veľmi dôležité pri testovaní nového partnera. No pozor, bozkávanie nie je dôležité len na začiatku vzťahu, no aj na samotný priebeh a udržanie vzťahu.

Vedci dokonca našli u dlhodobých partnerov priamu koreláciu medzi frekvenciou bozkávania a kvalitou vzťahu. Tú istú koreláciu nezaznamenali medzi častejším sexom a kvalitou vzťahu.

Vzťahy na diaľku môžu fungovať

So zaujímavými výsledkami prišiel ďalší výskum, ktorý na vzorke ľudí dokazuje, že vzťahy na diaľku môžu fungovať. Podmienkou je dodržiavanie nasledujúcich dvoch pravidiel:

  • rozprávať sa aj o dôverných až intímnych záležitostiach
  • mať idealistickejšie nazeranie na partnera

Za splnenia týchto podmienok si takéto vzťahy dokážu udržať rovnakú úroveň kvality vzťahu ako tí, ktorí majú k sebe geograficky bližšie.

 4 veci, ktoré zabíjajú vzťah

Láska a vzťahy, 7 právd o láske-candyman.sk (1)

Vyše 40 rokov sa psychológ a profesor John Gottman zaoberal všetkými vzťahmi. Stretol sa a analyzoval dobré aj zlé vzťahy. Za tie celé roky dospel k názoru, že existujú 4 základné vlastnosti, ktoré dokážu zničiť vzťah.

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 5 nových informácií]  ko na lásku, úloha bozkov, vzťahy na diaľku, ako sa páry po rokoch začnú na seba podobať, čo v skutočnosti zabíja vzťahy a mnoho ďalších rád prinášajú najnovšie výskumy. Prinášame 7 právd o láske, podloženými psychologických výskumami od počiatočného momentu zamilovania sa až po spoločné zostarnutie. "Láska nie je to, keď hľadíme jeden na druhého, ale keď obaja hľadíme tým istým smerom."   Antoine de saint-exupéry Zamilovanie sa trvá pätinu sekundy Približne jednu pätinu sekundy trvá chemický proces v mozgu, ktorý vyvolá v nás eufóriu pri pohľade na krásnu osobu.…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 1 hlasov)

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

x

Prečítaj si aj ...

candyman.sk-Ako sa naučiť (takmer) čokoľvek

Ako sa naučiť (takmer) čokoľvek – kužeľ učenia

Čítali ste niekedy nejakú informatívnu knihu a nezapamätali si ani pár základných bodov? Problém môže byť v tom, že využívate jeden z ..