Domov >> Zaujímavosti >> Najkrajší národný park Yosemite a jeho očarujúca príroda

Najkrajší národný park Yosemite a jeho očarujúca príroda

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 4 nové informácie]

 Keď sa filmový tvorcovia Colin DelehantySheldon Neill rozhodli vytvoriť krátky film zachytávajúci najkrajší národný park v Spojených štátoch amerických – Yosemite, ani len netušili, že im to zaberie dva roky života.

Najskôr sa rozhodli prebádať miesta, na ktoré sa predtým len málokto dostal. V parku s rozlohou vyše 3 081 kilometrov štvorcových mali teda určite čo robiť. Obaja autori tak celkovo prešli vyše 322 kilometrov. Po prebádaní najkrajších a zároveň najťažšie dostupných miest sa pustili do filmovania. Svojimi fotografiami vytvorili fascinujúce time – lapse video, ktoré zachytáva premenu prírody meniacim sa ročným obdobím.

Aj napriek tomu, že tu strávili takmer dva roky života, rozhodne neprebádali celý park. Ako sami povedali v rozhovore pre NY Daily News:

„Prebádali sme približne len 30 % celkovej rozlohy Yosemitského národného parku. Bolo tam toho veľmi veľa, čo sme chceli nafotiť a zdokumentovať. Každý deň sme nachádzali nové a nové miesta, ktoré nás ohromovali svojou krásou. Boli sme jednoducho neustále očarený prírodou… Tento park je jednoducho magický. „

Yosemitský národný park

Park je považovaný za jedno z najkrajších miest na zemi. Ročne ho navštívi viac než 4 000 000 návštevníkov z celého sveta. Najkrajšie miesta Yosemitského národného parku sa nachádzajú v údolí Yosemite. Pevné žulové skalnaté útvary, z ktorých stekajú vodopády priamo do doliny niekoľko desiatok metrov vytvárajú dokonalú harmóniu. Z vrcholu Glacier je vidieť až do Sierra Nevady. Vo videu sú zachytené miesta ako napríklad katedrála Range pri východe Slnka. Celý prírodný park pozostáva z vyše 1 000 kilometrov dlhých chodníkov, ktoré prepájajú tie najkrajšie miesta národného parku. Dokonca aj dva celosvetovo najznámejšie chodníky vedú cez národný park Yosemite, chodník s názvom John Muir dlhý 339 kilometrov a Pacific Crest dlhý 4 265 kilometrov.

Výkyvy počasia v národnom parku

Počas ročných období sa park dramaticky mení. Na jar vodopády zahaľujú turistov do oblaku hmly, v lete zas teplé počasie roztápa sneh vrcholov Sierra Nevady a odkrýva tak pestré rastlinstvo v okolí. Vďaka týmto výkyvom počasia sa Yosemite dokáže v priebehu noci zmeniť z krásnych jesenných farieb do chladnej snehovej krajiny.

Prírodné zaujímavosti

Park je známy aj vďaka obrovským sekvojom, ktoré môžu mať aj cez 3 000 rokov. Yosemitské vodopády zvyčajne prestanú stekať na konci augusta. Najväčšiu silu dosahujú ku koncu mája, kedy sa najviac topí sneh z vrcholov zo Sierra Nevady. Počas letných mesiacov sa prítok roztopenej vody vysuší, no len približne do konca októbra, kedy začne opäť padať sneh.

V Yosemitskom národnom parku sa uskutočňujú tzv. riadené malé požiare, ktorými sa spaľujú lesné porasty. Ide o prevenciu pred skutočnými požiarmi v lete v období sucha, ktoré by mohli mať katastrofálne následky na celý národný park.

Time-lapse video

Rotujúce hviezdy na oblohe, uháňajúce mraky a západ slnka. Pekne sa usaďte a vychutnajte si teda toto prekrásne video s dokonalým hudobným doprovodom pesničky. Tento náročný projekt zachytáva chránenú prírodu a skrytú krásu Yosemitského národného parku v Spojených štátoch amerických.

ZAUJÍMAVOSTI

Zdroj: indulgd.com/

Foto:   Jeff Gunn, CC BY 2.0, via Flickr

 

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 4 nové informácie]  eď sa filmový tvorcovia Colin Delehanty a Sheldon Neill rozhodli vytvoriť krátky film zachytávajúci najkrajší národný park v Spojených štátoch amerických – Yosemite, ani len netušili, že im to zaberie dva roky života. Najskôr sa rozhodli prebádať miesta, na ktoré sa predtým len málokto dostal. V parku s rozlohou vyše 3 081 kilometrov štvorcových mali teda určite čo robiť. Obaja autori tak celkovo prešli vyše 322 kilometrov. Po prebádaní najkrajších a zároveň najťažšie dostupných miest sa pustili do filmovania. Svojimi fotografiami vytvorili fascinujúce time - lapse video, ktoré zachytáva premenu prírody meniacim sa ročným obdobím.…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 1 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Ropa-na-Kysuciach

Na Kysuciach majú ropu, no slúži skôr ako prírodná atrakcia

Obec Korňa pri meste Turzovka je zvláštnosťou, ktorá pritiahne zraky turisticky založených návštevníkov prírodných kuriozít. Zo zeme na jednej lúke vyteká už ..