Domov >> Zaujímavosti >> Nukleárna katastrofa a život po nej, fotogaléria Fukushimy

Nukleárna katastrofa a život po nej, fotogaléria Fukushimy

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 7 nových informácií]

 V roku 2011, po zemetrasení a následnom cunami sa spustil proces roztavenia jadra nukleárneho reaktora, po ktorom nasledovali viaceré exlózie. Bohužiaľ, aj obyvatelia Fukushimy zostali  konfrontovaný s rovnako náročnými otázkami. Pokusy odstrániť rádioaktívny materiál zo štvrtého bloku  jadrovej elektrárne boli uskutočnené, ale neistá budúcnosť v očiach Japoncov zostala.

Reportér Michael Forster Rothbart cestoval až do ČernobyľuFukushimy, aby sa pokúsil pochopiť obyvateľov, ktorí sa rozhodli navzdory rizikám zostať žiť v ich príbytkoch, ako aj tých, ktorí sa rozhodli vlastný domov opustiť.

Michael Forster Rothbart sa na ceste do Černobyľu a Fukushimy snažil svojími fotografiami odhaliť skutočnú hodnotu domova aj po nukleárnej katastrofe a zároveň nás čitateľov konfrontovať s otázkou: Zostali by ste?

Evakuovaní:

candyman.sk-Nukleárna katastrofa a ži po nej, Fotogaléria Fukushimy

Nový život po výbuchu jadrového reaktora vo Fukushime

Fumiya Sekine (6) a jeho matka Kaori Sekine sa hrajú s jeho novou hračkou, párom chrobákov. Rodina sa vysťahovala z ich dediny, 25 kilometrov od jadrovej elektrárne vo Fukushime, práve kvôli vysokej úrovni radiácie po výbuchu. Od júna 2011 žijú v dočasnom príbytku  pre obyvateľov bez domova. Obývajú jednu izbu. Vôbec však netušia, dokedy tam budú žiť.

Takéto dočasné domovy sú rozmiestnené po celom okolí vo Fukushime. V tomto pripade sa jedná o evakuačný bytový komplex v meste Koriyam, vzdialenom 50 kilometrov západne od jadrového reaktora vo Fukushime.

Čítaj aj:  MS v hokeji 2015, Česká republika

Zakázaná zóna

candyman.sk-Nukleárna katastrofa a ži po nej, Fotogaléria Fukushimy

Zakázaná zóna vo Fukushime

V zakázanej zóne Fukushimy, kde nikto nemá povolené žiť, sa nachádza mnoho opustených domov, ktoré vyzerajú tak, akoby obyvatelia odišli len včera, okrem vyhynutého rastlinstva a kalendárov z roku 2011, ktoré stále visia na stenách príbytkov. Konkrétne v tomto dome v dedine Shiroishimori paradoxne stále funguje elektrina. Akváriová nádrž stále pumpuje vodu, hoci ryby v nej sú už dávno vyhynuté.

Existujú tri sekcie zakázanej zóny vo Fukushime. Sú vytvorené na základe úrovne radiácie. Prvou je najmenej ohrozená sekcia, kde vláda pripravuje zastavenie evakuácie. Druhou sekciou je oblasť, kde domáci majú povolené navštíviť ich príbytky, ale nemajú povolené zostávať tam na noc. Tretia sekcia zostane nadlho úplne evakuovaná, ako napríklad dedina Shiroishimori.

Dočasné ubytovanie?

candyman.sk-Nukleárna katastrofa a ži po nej, Fotogaléria Fukushimy

Nový evakuačný bytový komplex v Koriyame

 

V meste Koriyama sa vytvoril evakuačný bytový komplex, pozostávajúci z 570 buniek. Tento komplex sa vytvoril na poli plnom štrku a asfaltu. V strede sa nachádza akési komunitné centrum s rekreačnými izbami a rádiovou stanicou, ktorá vysiela správy ako aj hudbu pre tamojších.

Obyvatelia v strachu

candyman.sk-Nukleárna katastrofa a ži po nej, Fotogaléria Fukushimy (6)

Vystrašení obyvatelia Fukushimy

Yasuko Hamabata žijúca v Tokyu bola vystrašená, či nebola vystavená radioaktívnemu žiareniu pred rokom a pol. Rozhodla sa navštíviť Centrum merania rádioaktivity, súkromného laboratória v odľahlom nákupnom stredisku.

Jedlo a starostlivosť

candyman.sk-Nukleárna katastrofa a ži po nej, Fotogaléria Fukushimy (7)

Starostlivosť o opustené mačky a psy, ktoré obyvatelia nechali napospas osudu po výbuchu vo Fukushime

Mie Nagai je jedným z dobrovoľníkov, ktorý raz týždenne meria cestu do zakázanej zóny Fukushimy len preto, aby nakŕmil opustené mačky a psy, ktoré obyvatelia nechali napospas osudu po výbuchu vo Fukushime.

Čítaj aj:  Magická pláž uprostred bielej púšte, brazílske lagúny

Protest

candyman.sk-Nukleárna katastrofa a ži po nej, Fotogaléria Fukushimy (3)

Protest proti nukleárnej energie bol najväčším protestom od roku 1960

Protestanti proti nukleárnej energie skandujúc „Už nikdy viac Hiroshima, už nikdy viac Fukushima“. Aj tak vyzeral pochod ulicami Tokya, končiaci pred budovou parlamentu. Polícii sa najskôr podarilo tento dav zadržať a nevpustiť na námestie pred budovou. No protestantom sa podarilo preraziť barikády a protestovať priamo pred budovou 40 minút.  V Japonsku sú takéto demonštrácie zriedkavé, no tento protest bol však najväčší od roku 1960.

pokračovanie na:

>> Nukleárna katastrofa a život po nej, fotogaléria Černobyľu

Zdroj: www.scientificamerican.com

Foto:  Michael Forster Rothbart, Raneko/CC BY 2.0, via Flickr

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 7 nových informácií]   roku 2011, po zemetrasení a následnom cunami sa spustil proces roztavenia jadra nukleárneho reaktora, po ktorom nasledovali viaceré exlózie. Bohužiaľ, aj obyvatelia Fukushimy zostali  konfrontovaný s rovnako náročnými otázkami. Pokusy odstrániť rádioaktívny materiál zo štvrtého bloku  jadrovej elektrárne boli uskutočnené, ale neistá budúcnosť v očiach Japoncov zostala. Reportér Michael Forster Rothbart cestoval až do Černobyľu a Fukushimy, aby sa pokúsil pochopiť obyvateľov, ktorí sa rozhodli navzdory rizikám zostať žiť v ich príbytkoch, ako aj tých, ktorí sa rozhodli vlastný domov opustiť. Michael Forster Rothbart sa na ceste do Černobyľu a Fukushimy snažil svojími fotografiami odhaliť…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: Buď prvým !

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

x

Prečítaj si aj ...

Ropa-na-Kysuciach

Na Kysuciach majú ropu, no slúži skôr ako prírodná atrakcia

Obec Korňa pri meste Turzovka je zvláštnosťou, ktorá pritiahne zraky turisticky založených návštevníkov prírodných kuriozít. Zo zeme na jednej lúke vyteká už ..