Domov >> Zdravý štýl >> Reuma, 7 príznakov reumy a liečba reumatoidnej artritídy

Reuma, 7 príznakov reumy a liečba reumatoidnej artritídy

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 18 nových informácií]

 Ak vás trápia bolesti kĺbov, potom určite viete, že ide o závažný problém, pretože kĺby nás so zvyšujúcim sa vekom dokážu poriadne potrápiť. Častokrát sú bolesti už tak neznesiteľné, že nám nezostáva nič iné, len začať užívať lieky proti bolesti. Najčastejšie ide o ochorenie, ľudovo zvané reuma a artróza, ktoré liečia reumatológovia. Reumatoidná artritída sa dá čiastočne diagnostikovať aj na základe príznakov, napríklad bolesti kĺbov na prstoch rúk.

V podstate existuje až 150 rôznych diagnóz reumy, zdôrazňuje krajská reumatologička MUDr. Zlata Kmečová PhD. z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Najčastejšie sa však vyskytuje reumatoidná artritída. Existujú ale aj mnohé ochorenia zápalového charakteru, ktoré vznikajú v dôsledku infekčných ochorení. Ide napríklad o zápalové ochorenia chrbtice ako je bechterevova choroba a podobne.

Táto klasická reumatoidná artritída postihuje väčšinou drobné kĺby rúk, zápästia, ale môže postihnúť aj stredné kĺby ako napríklad kolená, členky, drobné kĺby na nohách a u starších často aj ramená.

Reuma je veľmi bolestivé ochorenie, ktoré naviac spôsobuje pohybové problémy.

Príznaky reumy


Ľudia s ochorením reumy majú napríklad stuhnuté prsty na rukách. Reumatoidná artritída je charakteristická tým, že okrem bolesti kĺbov máme prítomné aj opuchy kĺbov, časté sú aj vysoké teploty pacientov, ranná stuhlosť, ktorá trvá viac ako 30 minút. Často ešte trpia nechutenstvom k jedlu a následným poklesom hmotnosti a chudnutím.

Reumatoidná artritída môže postihnúť aj iné orgány ako kĺby. Reuma je systémové ochorenie, takže okrem kĺbov sú postihnuté aj nervy, cievy a cievny systém, srdce, pľúca, obličky či oči. Reuma je skutočne veľmi závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje včasnú diagnostiku a včasné zahájenie liečby, aby sa predišlo rôznym komplikáciám, či už tým orgánovým alebo kĺbovým, pretože ak sa pacient nezačne včas liečiť, potom dochádza k deformitám kĺbov, znehybneniu a v minulosti, keď nebola ešte dostupná liečba skončili pacienti často na invalidnom vozíku či na posteli.

Kĺby, ktoré bývajú najčastejšie postihnuté pri reume:

KĺbPercento
postih-
nutých
iniciálne
Percento postihnutých celkovo
metakarpofalangeálny5287
zápästie4882
proximálny interfalangeálny4563
metatarzofalangeálny4348
rameno3047
koleno2456
členok1853
lakeť1421

 

Mimokĺbové prejavy reumy:

  • reumatoidné uzly
  • očné prejavy
  • pľúcne prejavy
  • kardiálne prejavy
  • neurologické prejavy
  • hematologické prejavy
  • hepatálne prejavy
  • vaskulitída
  • amyloidóza

Ako sa lieči reuma?


Základom liečby reumy je pohyb. V prvom rade je potrebné pacientov rehabilitovať, doporučuje sa fyzikálna terapia, ale samozrejme častokrát sa to nezaobíde bez liekov, aby sme ovplyvnili bolesť či zápal. Pri liečbe sa začína najskôr s analgetikami, potom s tzv. nesteroidovými antireumatikami, ale u väčšiny týchto chorôb musíme podávať chorobu modifikujúce lieky, ktoré zasahujú do rozvoja tohto ochorenia a ak tieto chorobu modifikujúce lieky nie sú dostatočne účinné, potom máme už v súčasnosti možnosť tzv. biologickej liečby. Ide o biotechnologické lieky, ktoré buď pôsobia na protilátky alebo receptori pôsobkov, ktoré vyvolávajú autoimunitný proces.

Ide však o finančne drahú liečbu a keďže má aj vedľajšie účinky, musí byť aj presne indikovaná, pacient musí spĺňať určité kritéria, musí zlyhať jeden či dva tieto chorobu modifikujúce lieky a vzhľadom na finančné náklady každú takúto terapiu musí schváliť poisťovňa.

Treba si uvedomiť, že reuma je nevyliečiteľné, no dobre liečiteľné ochorenie.

Pri liečbe pacienta na reumu je veľmi dôležité aj vzdelávanie pacienta. U nás sa podceňuje a niekedy je až príliš nedostatočné. Pacientovi treba vysvetliť podstatu choroby, jej priebeh, prognózu, spôsob medikamentóznej liečby, možné nežiaduce účinky, nevyhnutnosť režimových opatrení, rehabilitácie, monitorovania bezpečnosti liečby a podobne.

Je reuma dedičná?


Čo dnes vieme je, že reuma je autoimunitné ochorenie. Či ide o dedičné ochorenie sa ešte dodnes nezistilo. Rovnako tak sa ešte nezistilo, či prispievame k reume nezdravým životným štýlom, obezitou, fajčením či nedostatkom pohybu. Presná príčina vzniku reumy nie je doteraz známa, ale najčastejšie sa vyslovuje názor, že reuma je spôsobená stresom alebo infekčnými komplikáciami na začiatku, ktoré potom spustia túto reumatickú reakciu. Predpokladá  sa,  že  ide  o  ochorenie,  ktoré  u  geneticky predisponovaných  jedincov  spúšťa  určitý  mikroorganizmus. Obezita či fajčenie skôr prispieva k vzniku artrózy.

Klasifikačné kritériá pre diagnózu reumatoidnej artritídy.

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 18 nových informácií]  k vás trápia bolesti kĺbov, potom určite viete, že ide o závažný problém, pretože kĺby nás so zvyšujúcim sa vekom dokážu poriadne potrápiť. Častokrát sú bolesti už tak neznesiteľné, že nám nezostáva nič iné, len začať užívať lieky proti bolesti. Najčastejšie ide o ochorenie, ľudovo zvané reuma a artróza, ktoré liečia reumatológovia. Reumatoidná artritída sa dá čiastočne diagnostikovať aj na základe príznakov, napríklad bolesti kĺbov na prstoch rúk. V podstate existuje až 150 rôznych diagnóz reumy, zdôrazňuje krajská reumatologička MUDr. Zlata Kmečová PhD. z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Najčastejšie…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.85 ( 10 hlasov)

Jeden komentár

  1. Reuma je sviňa 🙁

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

x

Prečítaj si aj ...

Ako vybrať kliešťa

AKO VYBRAŤ KLIEŠŤA: 3 BEZPEČNÉ KROKY PRE VYBERANIE KLIEŠŤA

Určite ste už zachytili minimálne tri bezpečné spôsoby odstránenia prisatého kliešťa. Udusiť olejom, potrieť alkoholom či mydlovou vodou. Točiť v smere ...