Domov >> Ženy >> Výročia svadby a ich názvy, blahoželania, citáty a darčeky k jednotlivým výročiam sobáša

Výročia svadby a ich názvy, blahoželania, citáty a darčeky k jednotlivým výročiam sobáša

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 24 nových informácií]

 Oslavujete výročie svadby? Chcete pripraviť špeciálne blahoželanie k výročiu svadby? Alebo len obyčajný citát k výročiu k slávnostnému obedu? Pomôžeme vám s inšpiráciou!

Dnešná uponáhľaná doba založená na úspechu, kariére či peniazoch dlhotrvajúcim svadobným zväzkom príliš nepraje, no aj napriek tomu sú medzi nami takí, ktorí oslavujú už pokročilé výročie svadby. Ak sú medzi nimi vaši rodičia či starí rodičia, máte šťastie.

Paradoxom ostáva, že tí, ktorí nemajú právo na manželský zväzok, sa ho najviac dožadujú a tí, pre ktorých by malo byť uzavretie manželstva manželským zväzkom samozrejmosťou, to poriadne zanedbávajú.

Hovoríme najmä o homosexuálnych pároch, ktoré sú schopné výjsť až do ulíc, kdežto heterosexuálne páry čoraz menej pristupujú k sviatosti manželstva pred Bohom resp. štátom.

Disciplína a trpezlivosť zostať vo vzťahu je u dnešnej mladej generácii na veľmi nízkej úrovni. To, čo tu roky pestovali naši starý rodičia, už nemá takú váhu ako kedysi, a potom niet sa čomu čudovať, že po prvom probléme sa vzťahy rozpadajú miesto toho, aby sa pokúsili o záchranu. Preto miesto záchrany sa mnohí hrnú skôr do poznania niečoho nového, no opäť nie stabilného vzťahu.

A aj to môže byť príčinou, prečo sa pôvodné názvy výročí svadby vytrácajú z našich životov. Poďme si ich teda zopakovať.

Názvy výročí svadby


Prvých pätnásť rokov sa oslavuje každé výročie svadby. Každé výročie nesie vlastné pomenovanie.

 • 1. výročie svadby: bavlnená svadba – partneri by sa mali spolu ešte stále cítiť ako v bavlnke.
 • 2. výročie svadby: papierová svadba – partneri by mali pri tejto príležitosti sviatočne stolovať. Druhý rok je ešte vzťah stále krehký ako papier.
 • 3. výročie svadby: kožená svadba – partneri by si mali venovať darčeky vyrobené z kože.
 • 4. výročie svadby: kvetinová svadba – príbytok by sa mal vyzdobiť kvetinami.
 • 5. výročie svadby: drevená svadba – partneri by si mali venovať ako darčeky vzácnejšie predmety z dreva.
 • 6. výročie svadby: železná svadba – partnerka by mala dostať darček z kovu, železa či plieškov.
 • 7. výročie svadby: vlnená svadba – partnerka by mala dostať darček – medený peniaz. Hovorí sa, že po siedmich rokoch manželstva prichádza prvá vážna kríza, preto aj medzi kovové roky prichádza vlnený rok.
 • 8. výročie svadby: bronzová svadba – partnerka by mala dostať darček z bronzu. Po prekonaní roku krízy si na výročie dávajú manželia lesklé predmety, často to bol práve kuchynský riad.
 • 9. výročie svadby: hlinená svadba – partnerka by mala dostať darček z pálenej hliny. Manželia si na znak vernosti vymieňali medené mince pre šťastie, do domácnosti sa kupovali hlinené predmety, napríklad črepníky a iné dary.
 • 10. výročie svadby: cínová svadba – partnerka by mala dostať množstvo kvetov ako darček k 10.temu výročiu svadby. Prvé okrúhle výročie sa zvykne nazývať aj Dňom ruží. V tento deň sa zvyčajne na oslavu pozývali družbovia a družičky, ktorý sa na svadbe zúčastnili a počas veselice sa tancovalo s červenými ružami.
 • 11. výročie svadby: oceľová svadba – partnerka by mala dostať praktický darček z ocele. Na toto výročie sa dvojica posledný raz obdarúva darčekmi zo železa (ocele).
 • 12. výročie svadby: hodvábna svadba – partneri by si mali venovať darčeky z pravého hodvábu.
 • 13. výročie svadby: čípková svadba – partnerka by mala dostať pôsobivý čipkový darček.
 • 14. výročie svadby: slonovinová svadba – partnerka by mala dostať darček zo slonoviny.
 • 15. výročie svadby: krištáľová svadba – partneri by si mali venovať darčeky z krištáľu. Po pätnástich rokoch manželstva si manželia dávali dary zo skla na znak toho, že ich vzťah je priezračný a čistý ako sklo.
 • 20. výročie svadby: porcelánová svadba – Po dvadsiatich rokoch manželstva sa slávnostný obed podával v novom obedovom servise, pokiaľ to finančné možnosti umožňovali, tak bol práve z porcelánu.
 • 25. výročie svadby: strieborná svadba – Na toto výročie chodievalo celé príbuzenstvo, a tiež čo najviac ľudí, ktorí sa zúčastnili na svadbe. Zvykom bolo k obrúčkam navliekať nové, strieborné prstene.
 • 30. výročie svadby: perlová svadba – Tri desiatky spoločných rokov majú symbolizovať veľkú vzácnosť, ako perlový náhrdelník s 30 perlami.
 • 35. výročie svadby: ľanová svadba – Zvykom bolo dávať manželskému páru do daru ľanové obrusy a posteľné povlečenie tejto tkaniny, ktorá je výnimočne pevná.
 • 40. výročie svadby: rubínová svadba – Na toto výročie si manželia zvyčajne dávali, pokiaľ na to mali financie, do obrúčok vsádzať rubíny – červené drahokamy, o ktorých sa hovorí aj ako o kameňoch ohňa, vrúcnosti a lásky.
 • 45. výročie svadby: jantárová svadba – Obrúčky bývali podľa tradície obohatené o modrý drahokam po 45 rokoch manželstva.
 • 50. výročie svadby: zlatá svadba – Polstoročie spoločného života, to už je veru čo oslavovať. Pri tejto príležitosti si zvyčajne na svadobnej hostine manželia vymenili nové zlaté obrúčky. Tie doterajšie sa odkladali k „rodinnému striebru“ či „pokladu“.
 • 55. výročie svadby: smaragdová svadba – Po zlatej svadbe sa už drahé kamene do obrúčok nevkladali – smaragd len symbolizoval cennosť a jasnosť výročia.
 • 60. výročie svadby: diamantová svadba – Toto výročie získalo prívlastok podľa najtvrdšieho nerastu a zároveň najcennejšieho drahého kameňa.
 • 65. výročie svadby: kamenná svadba – Vzťah pevný ako kameň, od všetkých drahokamov sa prechádza ku kameňu a obyčajnému železu, čo značí, že manželia si už nedávajú žiadne dary.
 • 70. výročie svadby: platinová svadba – Platina, ako najcennejší kov, symbolizuje sedem desiatok spoločného života.
 • 75. výročie svadby: nebeská svadba – Tohto krásneho jubilea sa dožije len zlomok populácie. Veď aj keby sa manželia zosobášili v dvadsiatich rokoch, toto výročie by oslavovali vo veku 95 rokov. Kto sa ho však dožije, hovorí sa, že za tento životný „výkon“ v manželskom zväzku pôjde rovno do neba.

Blahoželanie k výročiu svadby


Ak sa chystáte napísať pekné blahoželanie k okrúhlemu výročiu sobáša vašich rodičov, starých rodičov či známych, potom sa nechajte inšpirovať našimi blahoželaniami k jednotlivým významným výročiam sobáša.

20. výročie sobáša

Želáme Vám zdravie a silu oslávenci milí, by ste v láske a šťastí ešte dlho spolu žili!

Nech Vás vaše deti navždy v úcte majú, s vďačnosťou a láskou sa k Vám ponáhľajú.

24. výročie sobáša

Dvadsaťštyri rokov prešlo, čo sme spolu začali, životom ísť bok po boku, spoločne sme kráčali.

Tento život nebol ľahký, to vieme snáď obaja, spoločne to snáď zvládneme, dôjdeme aj do raja.

Ďakujem Ti za tie roky, hoc aj neľahké boli, to všetko čo mám, je aj tvoje, všetko Tebe ku vôli.

Máš môj život, moju lásku, aj nádherné detičky, uvijeme našu lásku do prekrásnej kytičky.

25. výročie sobáša

Lesk strieborných šperkov je matný oproti tejto slávnostnej chvíli. Chvíli, v ktorej si pripomíname spolu s Vami 25. výročie Vášho sobáša. Striebro, strieborný šperk časom očernie. Ale nech nikdy nestihne tento údel Vašu vzájomnú úctu, lásku a porozumenie.

Srdečne blahoželáme!

30. výročie sobáša

Vo vašej knihe života 30. strana sa otvára …

veru už je to dávno, čo bol ten slávny deň, kedy ste si povedali svoje ÁNO a chceli byť navždy spolu len …

a dnes viete, že jeden bez druhého si neviete predstaviť svet, a preto oslávme tento vzácny deň, pretože byť spolu nie je len obyčajný sen …

35. výročie svadby

Kedysi ste si prstienky dali a už je to zopár liet. Večnú lásku ste si sľubovali a ten sľub nikdy nevzali ste späť. Tak ako kedysi, tak i dnes Vám v srdci zvony znejú a spolu s nami šťastie a lásku k Vášmu výročiu Vám prajú

Blahoželanie k 35. výročiu svadby

Dnes je to už 35 rokov, čo ste sa vzali. Teraz sa ešte viac milujete, vtedy ste sa mali len radi

40. výročie svadby

Ak na koniec sveta, tak spolu len, lebo viete, že ten druhý pozná cestu späť, že jeden bez druhého si neviete predstaviť svet.

A preto si pripime na tento vzácny deň, že byť spolu nnie je len obyčajný sen.

Blahoželanie k 40. výročiu svadby

Na cestách života štyridsať rokov kráčate spolu, či vedú do kopca alebo dolu, o seba opretí v každučký čas, v láske a svornosti až zbledne vlas.

Želáme Vám zdravie a silu oslávenci milí, by ste v láske a šťastí ešte dlho spolu žili!

Blahoželanie k 50. výročiu svadby

Kedysi ste si prstienky dali a už je to zopár liet. Večnú lásku ste si sľubovali a ten sľub nikdy nevzali ste späť.

Tak ako kedysi, tak i dnes Vám v srdci zvony znejú a spolu s nami šťastie a lásku k Vášmu výročiu Vám prajú.

Blahoželáme!

Najznámejšie citáty o svadbe


„Mojím najväčším rečníckym úspechom bolo, keď som presvedčil moju ženu, aby si ma vzala.“

Churchill

„Všetko je jasnejšie, keď ste zamilovaný.“

 John Lennon

„Muž nevie čo je šťastie, kým nie je ženatý. Potom je príliš neskoro.“  

Frank Sinatra

 

„Keď muž otvára žene dvere automobilu, buď je to nové auto, alebo je to nová žena.“ 

Princ Philip 

„Zostarni pri mne!A to najlepšie ešte len príde…“

Robert Browning

Ale ako si udržať dlhodobý vzťah?

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 24 nových informácií]  slavujete výročie svadby? Chcete pripraviť špeciálne blahoželanie k výročiu svadby? Alebo len obyčajný citát k výročiu k slávnostnému obedu? Pomôžeme vám s inšpiráciou! Dnešná uponáhľaná doba založená na úspechu, kariére či peniazoch dlhotrvajúcim svadobným zväzkom príliš nepraje, no aj napriek tomu sú medzi nami takí, ktorí oslavujú už pokročilé výročie svadby. Ak sú medzi nimi vaši rodičia či starí rodičia, máte šťastie. Paradoxom ostáva, že tí, ktorí nemajú právo na manželský zväzok, sa ho najviac dožadujú a tí, pre ktorých by malo byť uzavretie manželstva manželským zväzkom samozrejmosťou, to poriadne…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.6 ( 25 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.