Domov >> Inšpirácie >> Živý vianočný stromček a starostlivosť oň

Živý vianočný stromček a starostlivosť oň

V predošlom článku sme opisovali pozitíva kúpy živého vianočného stromčeka pred umelým. Použitie živého vianočného stromčeka má mnoho benefitov, no zároveň je aj náročnejší na starostlivosť. Asi netreba pripomínať časté vysávanie opadaného ihličia pod stromčekom, alebo už samotné balenie (vyhadzovanie) preriedeného stromčeka. No ako predĺžiť životnosť stromčeka tak, aby vydržal aspoň po sviatok troch kráľov?

Tipy na predĺženie životnosti živého vianočného stromčeka

 1. Ak je váš stromček čerstvo odseknutý, potom ho umiestnite do vody čo najskôr, a aj v prípade, ak ho ešte nemáte v pláne ozdobovať. Ak však už ubehlo viac než šesť hodín od odpílenia stromčeka, urobte nový zárez naspodku kmeňa ešte predtým, než ho dáte na stojan.
 2. Ideálne je nechať stromček čo najdlhšie v chladnejšom prostredí a izbovej teplote ho prispôsobovať potom postupne, nie ho naraz preniesť z mínus piatich stupňov do plus dvadsiatich.
 3. Pre udržanie sviežosti stromčeka dolievajte vodu do nádobky na dennej báze. Vyhnete sa tak aj nadmernému množstvu opadaného vyschnutého ihličia na zemi. Vodu dopĺňajte v dostatočnom množstve, aby sa v nádobke stále nejaká voda nachádzala. Stromčeky sú veľkými spotrebiteľmi vody. Za deň dokážu pohltiť aj takmer jeden liter vody, v závislosti od veľkosti. Ak stromček dole v mieste odpílenia uschne, bude to pre vodu len náročnejšie dostať sa až ku korunke a zásobiť ju.
 4. Čerstvá a čistá voda je tá najvhodnejšia kombinácia pre stromček. Nie je potrebné dopĺňať žiadne prídavné výživné látky.
 5. Udržujte stromček mimo dosahu zdroja tepla. Radiátor alebo krb len urýchľujú proces vyparovania a straty vlhkosti. A navyše nemôžeme zabudnúť ani na vznikajúce riziko požiaru.
 6. Ak máte doma zvlhčovač vzduchu, použite ho.  Pomôže totiž nielen predĺžiť životnosť stromčeka, ale pomôže aj vašim dýchacím cestám.
 7. Nevyhadzujte stromček do ohňa hneď, akonáhle je už vysušený. Mnoho krajín má k dispozícií takzvané recyklačné centrá alebo centrá pre mulčovanie stromčekov.
  candyman.sk-Živý vianočný stromček a starostlivosť oň (2)

  Vyschnutý vianočný stromček po Vianociach

 8. Pokúste sa ho znova zasadiť a sledovať, či sa náhodou ešte aj nepreberie. Na vlastnej skúsenosti odskúšané. Kedysi vyschnutý stromček pri smetnom koši, dnes ozdobou živého plotu.

Zdroj: greatist.com

Foto:  Rab Steen CCBY-SA 2.0, via Flickr

            Ann Oro CCBY-SA 2.0, via Flickr

predošlom článku sme opisovali pozitíva kúpy živého vianočného stromčeka pred umelým. Použitie živého vianočného stromčeka má mnoho benefitov, no zároveň je aj náročnejší na starostlivosť. Asi netreba pripomínať časté vysávanie opadaného ihličia pod stromčekom, alebo už samotné balenie (vyhadzovanie) preriedeného stromčeka. No ako predĺžiť životnosť stromčeka tak, aby vydržal aspoň po sviatok troch kráľov? Tipy na predĺženie životnosti živého vianočného stromčeka Ak je váš stromček čerstvo odseknutý, potom ho umiestnite do vody čo najskôr, a aj v prípade, ak ho ešte nemáte v pláne ozdobovať. Ak však už ubehlo viac než šesť hodín od odpílenia stromčeka, urobte nový zárez naspodku kmeňa ešte…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: Buď prvým !

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

x

Prečítaj si aj ...

RIO 2016 matrace

Bez poriadneho spánku to nejde, potvrdzujú českí olympionici

Byť vrcholovým športovcom nie je len tak. Okrem tréningu človek potrebuje premyslený jedálniček a bez debát aj kvalitný spánok. Na tohtoročnej olympiáde v Riu museli s Čechmi nakoniec ..