Domov >> Inšpirácie >> Ako žehliť košele, správny výber a starostlivosť o košeľu

Ako žehliť košele, správny výber a starostlivosť o košeľu

[Tento článok Vám zaberie 2 minúty čítania a 6 nových informácií]

 K najvýraznejším doplnkom úspešného a mo­derného muža patrí neodmysliteľne pánska košeľa z kvalitných prírodných materiálov. Asi každý chlap bude súhlasiť s tým, že kedysi v detstve sme ich neznášali, no dnes si to bez košieľ nevieme ani predstaviť. Dnes by kvalitné pánske košele mali spĺňať požiadavky, ktoré na ne kladie prísna spoločenská etiketa.

Kvalitná košeľa

Kvalitné košele sa dnes šijú výhrad­ne zo stopercentnej bavlny v jednodu­chom či dvojitom vyhotove­ní (TWO PLY). Dvojité vyhotovenie vzniká za pomoci krútenia vlákna. Potom výsledkom dvojitého vyhotovenia je kvalitnejší a pevnejší materiál s dlhšou životnos­ťou.

Najkvalitnejšia bavlna je zo západnej Indie. Medzi veľmi kvalitné sa pokladajú taktiež aj egyptské. Bavlna býva pre jednoduchšie žehlenie upravovaná do podoby easy-care alebo do nežehlivej podoby – non iron. Takéto košele sa po usušení žehlia neporovnateľne lepšie než tie z neupravenej bavlny. Ocenia ich práve muži, pre ktorých sa stala košeľa každodenným pracovným odevom. Preto je nutné, aby im bola venovaná dostatočná pozornosť.

Starostlivosť o košeľu

Kvalitná košeľa si vyžaduje kvalitnú sta­rostlivosť. Jej pranie by malo byť čo najšetrnejšie. Ako pri každom oblečení, tak aj pri košeliach platí: čím kratšie pranie, tým lepšie. Zároveň im neprospieva veľmi intenzívne odstreďovanie. Pri rýchlosti – frekvencii 600 otáčok za minútu hrozí, že dôjde k zlomeniu vlákien.

Správny výber košele pre Vás

 • Pri voľbe veľkosti goliera vám pomôže znalosť pravidla, že pri zapnutí košele sa medzi košeľu a krk musí na šírku zmestiť ukazovák ruky.
 • Rukáv košele má správnu dĺžku vtedy, keď z rukáva saka pri voľne spustenej ruke vyčnieva približne 2 cm.
 • Takzvaný francúzsky golier, alebo tiež žralok, najlepšie zaplní dostatočne veľký uzol, najvhodnejšie kravaty zo 100 % tkaného hodvábu (návod ako uviazať kravatu tu).
 • Kvalitné košele sa v súčasnosti šijú minimálne so 7 švami na 1 cm. Čím je steh hustejší, tým je šitie trvanlivejšie.
 • Aby gombíky neodpadli už po prvom praní, mali by byť prišité dostatočným počtom stehov, najlepšie do kríža.

Ako žehliť košele košele

Tipy na správne žehlenie košele

 1. Košeľu zvesíme z ramienka ešte vlhkú, pretože tak sa žehlí najlepšie.
 2. Ak je košeľa suchá, musíme ju dôkladne nakropiť.
 3. Nakropenú košeľu zvinieme a vložíme do plastového vreca, kde sa rovnomerne navlhčí.
 4. Ako prvý vyžehlíme jeden rukáv. Najskôr ho zľahka prežehlíme, potom žehličku položíme doprostred rukáva a smerom von silou rozžehľujeme všetky záhyby. Okraje žehlíme nakoniec. Vyžehlené košele ukladáme zavesené na ramienku.
 5. Pri žehlení jednoduchej manžety leží gombík hore. Dvojitú manžetu rozopneme, rozložíme ju a vyžehlíme. Potom ju zložíme do správneho tvaru a prežehlíme.
 6. Zadný diel košele položíme rubovou stranou na žehliacu dosku, napneme a hladko vyžehlíme. Záhyb košele položíme súbežne s okrajom dosky. Pri jeho žehlení držíme košeľu napnutú.
 7. Golier žehlíme od špičky smerom dnu a dávame pozor, aby sa na vonkajšej strane nevytvorili záhyby. V prípade košieľ s odnímateľnou výstužou zasunieme výstuž do goliera.
 8. Nakoniec vyžehlíme náprsný diel. Polovicu položíme lícovou stranou nahor a hladko vyžehlíme. To isté spravíme s druhou stranou.

Videonávod žehlenia

Toto perfektné video nahradí všetky slová. Len pozorne pozerajte, že sa to dá zvládnuť celkom rýchlo a bezbolestne, hoci tých košieľ môže byť aj viac.

 

Tréneri NHL tímov a ich výber košele

Každý klub v kanadsko-americkej národnej hokejovej ligy NHL musí odohrať minimálne 82 zápasov základnej časti, a to si vyžaduje obrovské zásoby rôznych košieľ. Na rozdiel od našich hokejových či futbalových líg, v Amerike je nepísané pravidlo o slušnom spôsobe obliekania sa, a to aj medzi trénermi, ktorý počas svojej hráčskej kariéry boli známy ako najväčší búrliváci. Pekným príkladom je dlhoročný úspešný brankár Colorada Avalanche, Patrick Roy, dnes ako tréner Colorada Avalanche.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Fa. Fa. Fa. Fa. Fashion! od TheeErin je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Winning od Daniel Oines je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Too Much Plaid od Ewan Munro je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

Sumár blogu
Názov článku
Ako žehliť košele, správny výber a starostlivosť o košeľu
O článku
Ako žehliť košele, správny výber a starostlivosť o košeľu
Autor
[Tento článok Vám zaberie 2 minúty čítania a 6 nových informácií]   najvýraznejším doplnkom úspešného a mo­derného muža patrí neodmysliteľne pánska košeľa z kvalitných prírodných materiálov. Asi každý chlap bude súhlasiť s tým, že kedysi v detstve sme ich neznášali, no dnes si to bez košieľ nevieme ani predstaviť. Dnes by kvalitné pánske košele mali spĺňať požiadavky, ktoré na ne kladie prísna spoločenská etiketa. Kvalitná košeľa Kvalitné košele sa dnes šijú výhrad­ne zo stopercentnej bavlny v jednodu­chom či dvojitom vyhotove­ní (TWO PLY). Dvojité vyhotovenie vzniká za pomoci krútenia vlákna. Potom výsledkom dvojitého vyhotovenia je kvalitnejší a pevnejší materiál s dlhšou životnos­ťou. Najkvalitnejšia bavlna…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 2 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Bazový sirup až do zimy! Jednoduchý recept v 15 krokoch

Domáci bazový sirup je omnoho jednoduchší, ako si mnohí myslia. Stačí si len vyhradiť pár hodín času na prípravu a zásoby na zimu sú pripravené pre celú ..