Domov >> Kontingenčná tabuľka (Pivot table) v exceli: Využitie v praxi

Kontingenčná tabuľka (Pivot table) v exceli: Využitie v praxi

Počuli ste už niekedy o kontingenčných tabuľkách no neviete si to s ničím priradiť? Potom je tento článok určený práve vám. Kontingenčná tabuľka v exceli (anglicky aj pivot table) je veľmi užitočná súčasť programu MS Excel. Dokážu sumarizovať, analyzovať a prezentovať vaše vstupné údaje.

V jednoduchom jazyku vysvetlené, kontingenčná tabuľka v exceli urobí z množstva dát (bordelu) prehľadný report (poriadok) a to len pár kliknutiami.

V praxi to potom znamená, že ak ste napr. obchodník, tak na základe regiónu, pracovníka či samotného produktu viete rýchlo určiť, ktorému produktu, obchodníkovi či regiónu sa darilo najviac a to len na základe pár jednoduchých krokov.

Kontingenčná tabuľka dokáže pracovať s veľkým množstvom zdrojových (vstupných) dát a premeniť ich na jednoduché a ľahko čitateľné výsledky. My vás naučíme ako

Využitie kontingenčnej tabuľky v praxi

Ako som spomínal na začiatku článku, využitie je obrovské. Mohli by sme o tom písať do ďalších vianoc a aj tak by nám to nestačilo. Preto aspoň pár príkladov použitia kontingenčnej tabuľky v praxi:

 • Zosumarizovanie vstupných dát napríklad na vyhľadanie priemernej hodnoty predaja na základe regiónu, či konkrétneho produktu.
 • Vytváranie unikátnych hodnôt z rozsahu (riadkov alebo stĺpcov)
 • Vytváranie prehľadného reportu aj s medzisúčtami a vlastným štýlom
 • Vytvorenie dynamickej kontingenčnej tabuľky
 • Filtrovanie, zoradenie, “rozbíjanie” dát na detaily bez prídavných funkcií či makra.
 • Transponovanie dát – riadky do sĺpcov alebo stĺpce na riadky
 • Prepojovania dát s inými excel súbormi a vytvárania kontingenčných tabuliek s dátami v externých súboroch
 • Zoskupovanie dátumov podľa sekúnd, minút, hodín, dní, týždňov, mesiacov, kvartálov či rokov
 • Detailnejšie zobrazenie vstupných dát kontingenčnej tabuľky dvojitým kliknutím
 • Sumarizácia dát podľa priemeru či iných funkcií
 • Zobrazenie rozdielu hodnôt s predošlým rokom (mesiacom)
 • Pridávanie dimenzií do reportov pomocou vypočítavého poľa tabuľky
 • Filtrovanie a jednoduché používanie filtrov v reporte

Užitočné tipy a návody

Na kontingenčné tabuľky sa dá aplikovať viacero prednastavených štýlov v závislosti od typu excelu (Excel 2007,2010 či Excel 2013). Hoci samotný excel ponúka viacero pekných štýlov, môžete si vytvoriť aj svoj vlastný.

štýly-kontingenčnej-tabuľky

Hoci excel ponúka viacero pekných štýlov, môžete si vytvoriť aj svoj vlastný.

Jednoducho si môžete zmeniť aj možnosť zhrnutia čísel. Stačí pravým tlačítkom myši kliknúť na tabuľku a v ponuke „Zhrnúť hodnoty podľa“ si vyberte sumár podľa súčtu, priemeru, počtu či súčinu.

Zhrnúť-hodnoty-podľa

“Zhrnúť hodnoty podľa“ si vyberte sumár podľa súčtu, priemeru, počtu či súčinu

Taktiež vám môže pomôcť zmena zobrazovania hodnôt. Opäť jednoducho stačí pravým tlačítkom myši kliknúť na tabuľku a v ponuke „Zobraziť hodnoty ako“ máte na výber zobraziť hodnoty ako % z celkového súčtu, % zo súčtu riadka či % zo súčtu stĺpca.

Zobraziť-hodnoty-ako kontingenčná tabuľka

„Zobraziť hodnoty ako“ máte na výber zobraziť hodnoty ako % z celkového súčtu, % zo súčtu riadka či % zo súčtu stĺpca.

Kedykoľvek zmeníte hodnoty, ktoré vstupujú do kontingenčnej tabuľky, kliknite len na „Obnoviť“ v panely nástrojov v ponuke ANALYZOVAŤ

Ak si myslíte, že vám niektorá hodnota nesedí a chceli by ste sa na ňu pozrieť detailnejšie, stačí dvakrát kliknúť na danú hodnotu v kontingenčnej tabuľke a otvorí sa vám nový hárok, v ktorom budete mať vygenerované všetky vstupné dáta v tabuľke

Ak by ste potrebovali mať kontingenčnú tabuľku aj v grafickej podobe, potom len vytvorte graf z tabuľky. V panely nástrojov v ponuke ANALYZOVAŤ kliknite na “Kontingenčný graf”

Kontingenčný-graf

Ak nemáte problém s angličtinou, potom odporúčame nasledujúci návod, ktorý vás uvedie do hlbšieho poznania kontingenčných tabuliek.

Počuli ste už niekedy o kontingenčných tabuľkách no neviete si to s ničím priradiť? Potom je tento článok určený práve vám. Kontingenčná tabuľka v exceli (anglicky aj pivot table) je veľmi užitočná súčasť programu MS Excel. Dokážu sumarizovať, analyzovať a prezentovať vaše vstupné údaje. V jednoduchom jazyku vysvetlené, kontingenčná tabuľka v exceli urobí z množstva dát (bordelu) prehľadný report (poriadok) a to len pár kliknutiami. V praxi to potom znamená, že ak ste napr. obchodník, tak na základe regiónu, pracovníka či samotného produktu viete rýchlo určiť, ktorému produktu, obchodníkovi či regiónu sa darilo najviac a to len na základe pár jednoduchých krokov. Kontingenčná tabuľka…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.01 ( 7 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*