[Tento článok Vám zaberie 5 minúty čítania a 18 nových informácií]
To, že med má priaznivé účinky na zdravie hovoriť asi ani nemusíme. Ale vedeli ste, že med na Slovensku patrí vôbec medzi tie najlepšie medy na svete? Rozmanitosť kvetov na slovenských lúkach mu dodá potrebnú kvalitu. Preto sa nie je čomu diviť, že slovenskí včelári produkujú tie najzdravšie druhy medov – agátový med, repkový med či dokonca medovicový.
Včely nalietajú 70 000 km
Túto sladkú prírodnú hmotu produkujú včely z nektára rastlín a z medovice, ktorú obohatia o vlastné šťavy. Následne ju zahustia, uskladnia a nechajú dozrieť v plástoch. Jeden úľ pojme asi 60 000 včiel, ktoré na výrobu pol kila medu nalietajú spolu asi 70 000 km a navštívia dva milióny kvetov. Niekoľko sto kilogramov medu spotrebujú na svoju potravu a čo-to zvýši aj pre človeka či lesné zvieratá.
Možno je to neuveriteľné, ale včela je jediný hmyz a najstarší živočích domestikovaný človekom. Už pred 20 000 rokmi pred n. letopočtom objavilo ľudstvo jedinečné vlastnosti medu. Nielen jeho sladkú chuť, ale aj jeho liečivé vlastnosti. Ódy sa ňom písali v starovekom Egypte, Grécku, zmienky nájdeme aj v Biblii. Z týchto čias sa nám dokonca dochovali aj recepty, kde sa med využíval v kuchyni, ale aj ako liek alebo ako kozmetický prípravok.
Med na Slovensku
Aby sme si trochu pošteklili sebavedomie, v historických dokumentoch z 5. storočia sa spomínajú aj naši slovanskí predkovia. Včelárstvo, čiže brtníctvo, bolo charakteristickou činnosťou Slovanov a slovenské medy patria vo všeobecnosti medzi najlepšie na svete.
Chuť, farba, konzistencia a liečivé vlastnosti medu závisia od zloženia a rozmanitosti kvetov, z ktorých sa získava. Keďže na Slovensku je táto rozmanitosť naozaj pestrá a naše oblasti sa nepýšia monokultúrami kvetov, med získava týmto na kvalite.
Liečivé účinky medu
Med bol pre svoju výnimočnú chuť po stáročia takmer výhradným sladidlom. Jeho farba môže byť svetložltá až tmavojantárová. Jednotlivé druhy medu sa odlišujú aj chuťou, vôňou a viskozitou. Poznáme med repkový, ktorý ako jediný obsahuje látky s protirakovinovými účinkami, agátový, lipový, kvetový, lesný a medovicový, ktorý je najdrahší a určený na priamu konzumáciu. Veľmi obľúbené sú ochutené medy – škoricový či zázvorový.
Žiaľ, na Slovensku sa konzumuje veľmi málo medu. Odborníci však odporúčajú minimálne 1 lyžicu denne. Veď med obsahuje celý rd vitamín ako vitamín A, B, C, D ale aj vitamín K. Nesmieme zabudnúť ani na minerálne látky, ako zinok, železo, sodík, vápnik, draslík a iné liečivé prímesy. Med je ľahko stráviteľný a pre vysoký podiel kyselín nie je postrachom ani pre citlivejšie žalúdky. Včelí med je zdrojom antioxidantov a má nízku hodnotu kalórií, čo znamená, že dodá telu energiu, no bez kíl navyše.
Med sa dostáva do krvi 7 minút po konzumácii, teda rýchlo zaženie únavu. Naopak, lyžica medu pres spánkom nás upokojí a navodí sladký spánok.
Liečivé účinky medu pomáhajú pri najrôznejších chorobách, ktoré trápia naše telo. Odjakživa patril na lekárničky každej domácnosti a jeho jedinečné vlastnosti sa tradovali v rodinách ústnym podaním lepšie ako rozprávky. Med posilňuje imunitný systém človeka, pomáha pri srdcovo-cievnych ochoreniach, lieči žalúdok a dvanástnik, zároveň priaznivo pôsobí na pečeň, črevá a močové cesty. Je vhodný na bolesti kĺbov, posilňuje zrak a pôsobí uvoľňujúco. Pomáha aj pri strate krvi či pri otrave. Jedna lyžička medu dokonca zníži hladinu alkoholu v krvi o 18 až 40 %.
Tento zázrak prírody sa však nepoužíva len na vnútorné použitie, ale aj vonkajšie. Má totižto antibakteriálne účinky a preto sa naši lekári snažia, aby bol medicínsky med zaradený ako registrovaný liek na hojenie rán. Rany totiž čistí, predchádza ich hnisaniu, zmierňuje bolesť otvorených rán alebo obarenín.
Kožu regeneruje a nezanecháva jazvy. Med je sterilný, svojím zložením znemožňuje premnoženie mikroorganizmov, preto patrí k prirodzene trvanlivým potravinám.
Kedysi obchodník ponúkal medové výrobky ako lieky večnej mladosti a krásy, a nebol veru ďaleko od pravdy. V mede a mlieku sa kúpala aj samotná Kleopatra, ktorej krása bola vychýrená. Aj starí Indovia sa riadili príslovím: „Ak sa chceš dožiť vysokého veku, jedz med a pi mlieko.“
Med je súčasť Vianoc
Med k Vianociam neodmysliteľne patrí. Pri štedrovečernej večeri ho v tvare kríža potierame na oblátku, v niektorých rodinách urobí otec alebo mama každému medový krížik na čelo, aby bol pokorný a dobrý ako med.
Dovolím si ešte zopár rád. Med kupujte najlepšie u spoľahlivého včelára. Kryštalizácia medu je známkou jeho pravosti, takže netreba si pýtať iba tekutý med. Ak vám už med skryštalizoval, tekutým ho spraví opatrné zohrievanie vo vodnom kúpeli do 50 °C. Aj čaj a kávu slaďte, až keď tekutina trochu vychladne, pretože pri teplote vyššej ako 50 °C stráca med svoje liečivé účinky.
Máte aj vy nejaké skúsenosti s medom a jeho liečivými účinkami?
Po prežitej klinickej smrti 3.stupňa a VŠ štúdiach “Ľudského potenciálu” je med a apiterapia mojou láskou,
pozrite na web “jozef tlamka a klinická smrť”…
Mám spracovanú teoriu a prakticky overenú gerontoapiterapiu a embryonálnu apiterapiu atď…
na báze medových liečivých zmesí a ich excitácie pyramidálnou a hexagonovou energiou
podľa poznatkov vedcov A.Einsteina, J.Šimútha, W.Reicha a ďalších na regeneračné fyziologické
aj psychosomatické procesy života človeka- celostná medicína a Reichova terapia atď.
Bývam na Liptove, mám 83 r. a pozývam Vás na diskusiu a praktické ukážky uvedenej terapie
na báze harmonie VEDY a VIERY…..Jozef