Domov >> Ako s .. >> Ako nosiť rúško správne

Ako nosiť rúško správne

V čase šírenia sa koronavírusu je rúško na tvár neodnímateľnou súčasťou nášho každodenného života. Už dnes sa bez rúška na tvár nedostaneme do mestskej hromadnej dopravy či obchodov. V Českej republike dokonca zakázali chodiť von bez rúška.

Rúško je pomôcka, ktorá má ochrániť zdravých ľudí pred šírením nákazy koronavírusu od chorého jedinca. Jeho nosenie by preto malo byť samozrejmosťou a mali by sme ho mať na tvári pri akomkoľvek kontakte s inými osobami.

Chránime tak seba aj ostatných okolo nás. Rúško nosíme bez ohľadu na to, či ideme do obchodu, lekárne alebo na prechádzku do prírody, hoci povinnosť nosiť ho sa vzťahuje „iba“ na vstup do prostriedkov mestskej hromadnej dopravy a obchodov.

rúško

Domáca manufaktúra na výrobu rúšok. 🙂

Bez rúška by sme určite nemali opustiť bydlisko a ani prísť do kontaktu s inými osobami. Najviac infekčný je človek vtedy, ak ešte nemá žiadne príznaky, prípadne v prvé dni od prejavenia sa príznakov. Práve preto je nosenie rúška kľúčové. Rúško minimalizuje prenos kvapôčok, sekrétov a následne hygiena zabraňuje prenosu do slizníc.

Rúška sú však účinné iba pri použití v kombinácii s častým čistením rúk gélom s obsahom alkoholu alebo mydlom a vodou a tiež jeho správnym používaním.

Ako nosiť rúško správne?


Pri používaní rúška preto vždy dbajme na tieto základné pravidlá:

  1. Pred nasadením ústneho rúška použite dezinfekciu na báze alkoholu alebo si umyte ruky mydlom a vodou.
  2. Pri nasadzovaní by malo byť rúško úplne čisté.
  3. Priložte si rúško na tvár. Gumené popruhy by mali ísť súbežne s ušami.
  4. Pridržte vrchný okraj pri nose, natiahnite gumičky za uši a upravte si spodný okraj pod bradu.
  5. Rúška musia dobre sedieť, zakrývať nos, bradu a ústa tak, aby medzi vašou tvárou a rúškom neboli žiadne medzery.
  6. Rúška sa vôbec nedotýkajte rukami, pokiaľ ste si ho už raz nasadili. Ak sa predsalen rúška zvonku dotknete, dôkladne si umyte ruky, bacily by sa totiž mohli zachytiť na koži.
  7. Snažte sa mať rúško stále na tvári a skladať si ho čo najmenej.
  8. V prípade, že si rúško dávate dole, urobte tak zozadu (nedotýkajte sa prednej časti rúška), dotýkajte sa ho len na gumičkách, nie na textílii. Opäť ide o to, aby sa znížilo nebezpečenstvo, že sa bacily dostanú na ruky.
  9. Pri skladaní rúška z tváre si opäť umyte ruky.
  10. Po opätovnom nasadení rúška musí byť buď vydezinfikované, alebo úplne nové.
  11. Ak je rúško vlhké (čo spôsobuje napr. aj dýchanie) je najvyšší čas ho vydezinfikovať.
  12. Látkové rúško je potrebné vyvariť alebo oprať pri minimálne 60 stupňoch a nechať vyschnúť na vzduchu. Následne by sa malo prežehliť, prípadne ešte vydezinfikovať napr. peroxidom vodíka.

Ako nosiť rúško správne – video


Ako sa hovorí, je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť, preto do článku prikladáme aj oficiálny video postup od Svetovej zdravotníckej organizácie WHO.

Rúško na tvár – funkcia


Úrad verejného zdravotníctva Slovenkej republiky vydal Usmernenie hlavného hygienika Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2.

Tvárové rúško sa používa na zachytávanie infekčných kvapôčok z dýchacích ciest u pacienta. Ešte spoľahlivejší variant je respirátor bez výdychového ventilu.

  • Poskytuje bariérovú ochranu pred kvapôčkovou nákazou.
  • Tvárové rúško však nemusí primerane chrániť pred aerosólom alebo pred malými čiastočkami vo vzduchu s veľkosťou <5 μm predovšetkým preto, že účinne nefiltrujú malé častice zo vzduchu a tiež pre nedostatočné priľnutie okrajov na tvár umožňujú únik vzduchu okolo masky.
  • V prípade viditeľného znečistenia alebo v prípade, že je navlhnuté, je potrebná jeho výmena.
  • Je dôležité, aby rúško bolo nasadené podľa pokynov výrobcu.
  • Počas nosenia, z dôvodu prevencie kontaminácie, sa rúško nemá chytať rukami.
  • Tvárové rúško sa pri podozrení na ochorenie COVID-19 používa pre pacienta, aby sa znížilo riziko rozptylu infekčných kvapôčok pri kýchaní alebo kašlaní do svojho okolia.

Ako odstrániť rúško z tváre – postup

Po použití by malo byť rúško odstránené uvoľnením šnúrok na zadnej časti (nikdy neodstraňovať rúško uchopením rúška pokrývajúcu tvár) a zlikvidovať rúško ako infekčný odpad. Po odložení rúška do odpadu je potrebné vykonať hygienu rúk.

V čase šírenia sa koronavírusu je rúško na tvár neodnímateľnou súčasťou nášho každodenného života. Už dnes sa bez rúška na tvár nedostaneme do mestskej hromadnej dopravy či obchodov. V Českej republike dokonca zakázali chodiť von bez rúška. Rúško je pomôcka, ktorá má ochrániť zdravých ľudí pred šírením nákazy koronavírusu od chorého jedinca. Jeho nosenie by preto malo byť samozrejmosťou a mali by sme ho mať na tvári pri akomkoľvek kontakte s inými osobami. Chránime tak seba aj ostatných okolo nás. Rúško nosíme bez ohľadu na to, či ideme do obchodu, lekárne alebo na prechádzku do prírody, hoci povinnosť nosiť ho sa&hellip;
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.8 ( 2 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava