Domov >> Zdravý štýl >> Bolesť hlavy: 6 spôsobov ako sa zbaviť bolesti hlavy (bez tabletiek)

Bolesť hlavy: 6 spôsobov ako sa zbaviť bolesti hlavy (bez tabletiek)

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 6 nových informácií]

Bolesť hlavy patrí bezpochyby medzi najčastejšie vyskytované a pociťované bolesti. Však kto z nás nepozná ten nepríjemný pocit, keď nám ide roztrhnúť hlavu a nie sme schopní sústrediť sa na prácu a tešiť sa z okamihov strávených s rodinou? Rozhodne máme s týmto pocitom ,,skúsenosť” snáď všetci.

Bolesť hlavy môže byť spôsobená rôznymi faktormi, od psychických problémov cez rôzne vonkajšie faktory, až po fyzické vyčerpanie. Na niektorých z nás “len” doslova doľahne únava, nedostatok spánku či pracovné vypätie. Bolesť hlavy však môže vyvolať aj zmena počasia, vynechaná dávka kofeínu, hlad/smäd, nízky tlak a tiež môže byť dôsledkom iných zdravotných problémov. Bez ohľadu na to, odkiaľ naša bolesť pramení, všetci máme jediný cieľ, a to čo najskôr ju zmierniť a cítiť sa lepšie.

Samotná bolesť hlavy býva však vo väčšine prípadov prejavom istej záťaže a pravdepodobne sa nám touto bolesťou snaží telo niečo povedať. Určite nám nehovorí, aby sme hneď siahli po tabletke.

ibalgin | Candyman.sk

Siahnúť hneď po tabletke pri prvej bolesti hlavy vec nevyrieši.

Aby sme sa všetci spoločne cítili zdravšie a lepšie, rozhodli sme sa predstaviť vám našich 6 prírodných tipov, ako zmierniť bolesť hlavy, a to bez užitia ružovej pilulky:

1. Doprajte si spánok


Práve nedostatok spánku býva častou príčinou bolesti hlavy. Ponocovanie, skoré ranné vstávanie, prílišné fyzické vyčerpanie, toto všetko môže spôsobiť nepríjemnú bolesť hlavy. Bez ohľadu na to, aké má človek povinnosti, dostatočný spánku je základom pre to, aby sa človek cítil fyzicky fit. Ak sa vám aj nepodarí v noci si poriadne oddýchnuť, skúste aj počas dňa či cez víkendy na niekoľko minút zavrieť oči a verte, že aj pár minút môže spôsobiť malý zázrak. TIP: odporúčame spánok a oddych v tmavej a vyvetranej miestnosti!

2. Choďte na čerstvý vzduch


O prechádzkach a pobyte na čerstvom vzduchu má vedomosť asi každý. Nejde
však o žiadny mýtus či otrepanú frázu, ale skutočne fungujúci malý zázrak. Prechádzky a nadýchanie sa čerstvého vzduchu je to najmenej, čo môžeme pre seba urobiť a čo rozhodne utlmí bolesť hlavy. Ak sa nám podarí ,,vypadnúť” do prírody, ďalej od mesta a ľudí, môžeme dosiahnuť oveľa väčší účinok 🙂

3. Magnézium (horčík)


Magnézium je známy pre svoje čarovné účinky pôsobiace v priebehu niekoľkých minút. Jednou z príčin bolesti hlavy môže byť práve aj nedostatok horčíka, kedy sa naše telo rozhodlo dať nám tento deficit najavo. Horčík vo všeobecnosti dopĺňa potrebnú energiu, vyvoláva pocit tepla a priaznivo vplýva na receptory v mozgu. Odporúčame teda vypiť pohár vody, v ktorom rozpustíme šumivé magnézium a výsledky sa môžu skutočne dostaviť do pár minút. Takto si zabezpečíme aj dostatočný príjem tekutín, ktorý má svoj zmysel v každodennom živote… nielen pri bolesti hlavy.

4. Bylinky (medovka, ľubovník, šalvia, mäta)


Tieto bylinky môžeme do tela dostať v podobe čajíku, čo je asi najpríjemnejší spôsob. Ideálne by bolo, ak by išlo o čerstvé bylinky z prírody, nech sa čo najviac prejavia ich skutočné liečivé účinky. Ak však nemáte takúto možnosť, prípadne sa blíži chladnejšie ročné obdobie, skúste aspoň zájsť do lekárne a kúpiť si čajík tam. Tento čajík odporúčame piť niekoľkokrát denne.

5. Teplo


Teplo ako také uvoľňuje svalstvo a zvyšuje prekrvenie. Či už sa rozhodneme dať prednosť horúcemu kúpeľu alebo si priložíme teplé vrecúško na hlavu, na tom nezáleží. Využit teplo vo svoj prospech sa určite oplatí a je to naozaj skvelý bojovník s bolesťou hlavou. TIP: niekedy stačí aj dať si teplú polievku, my máme odskúšané 🙂

6. Masáž hlavy


Masáž hlavy v oblasti spánku nielenže uvoľňuje stres, ale pomáha zbaviť sa bolesti hlavy. Odporúčame zrealizovať masáž krútivým pohybom, kedy sa prekrvia kritické a bolestivé miesto a vyplavia sa tak aj endorfíny.

Všetci veľmi dobre, že bolesť hlavy vie byť doslova neznesiteľná, no skúsme sa spoločne zamyslieť nad tým, aké priaznivé účinky môžu mať práve prírodné spôsoby, ako sa zbaviť bolesti hlavy. Nemusíme teda nutne siahnuť po liekoch, ktoré môžu vyvolať aj ďalšie nepríjemné príznaky a nežiadúce účinky.

Možno nám chce naše telo len povedať, že sme si toho na plecia naložili až príliš a mali by sme poľaviť. Ak nám telo chce teda niečo povedať, mali by sme ho poslúchať, nemyslíte? Stačí sa len opýtať našich starých mám a sme si istí, že sa spoločne zhodneme na tom, že prírodné spôsoby ostanú vždy prírodnými a lieky vždy liekmi.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

morning od Aimanness Photography je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, White Pink and Yellow Blister Packs – Credit to http://homedust.com/ od Ryan Adams je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 6 nových informácií] Bolesť hlavy patrí bezpochyby medzi najčastejšie vyskytované a pociťované bolesti. Však kto z nás nepozná ten nepríjemný pocit, keď nám ide roztrhnúť hlavu a nie sme schopní sústrediť sa na prácu a tešiť sa z okamihov strávených s rodinou? Rozhodne máme s týmto pocitom ,,skúsenosť” snáď všetci. Bolesť hlavy môže byť spôsobená rôznymi faktormi, od psychických problémov cez rôzne vonkajšie faktory, až po fyzické vyčerpanie. Na niektorých z nás “len” doslova doľahne únava, nedostatok spánku či pracovné vypätie. Bolesť hlavy však môže vyvolať aj zmena počasia, vynechaná dávka kofeínu,…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: Buď prvým !

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava