Domov >> Ako s .. >> Bolesť kolena: 3 cviky ako sa zbaviť bolesti kolien

Bolesť kolena: 3 cviky ako sa zbaviť bolesti kolien

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 6 nových informácií]

S bolesťou kolena nemajú problémy len starší ľudia, ale čím ďalej tým viac aj mladí ľudia, prevažne športovci a to už z rôznych dôvodov. Kolenný kĺb je najviac zaťažovaným kĺbom ľudského tela a preto niet pochýb o tom, že úplná bolesť v kolene dokáže vyradiť človeka z každodenného života.

Väčšina pacientov sa sťažuje na bolesť kolena, hoci je v kľude, prípadne trpia bolesťou pri ohýbaní v kolene. Nepríjemnú bolesť je možné cítiť z vnútornej alebo z vonkajšej strany kolena.

Veľmi častá býva aj bolesť na prednej strane kolena pri kľaku. Ako hovorí MUDr. Peter Maresch, CSc., odborník z oblasti ortopédie: „táto bolesť je najčastejšie zapríčinená tzv. prepatelarnou burzitídou – priestorom medzi podkožím a kosťou jabĺčka. V uvedenom priestore môže neskôr dôjsť ku vzniku fibrotických teliesok veľkosti ryžového zrnka, ktoré je pri zatlačení v kľaku značne bolestivé a pri opakovanom podnete môže dôjsť až k tvorbe tekutiny v oblasti burzy, ktorá si nezriedka vyžaduje evakuáciu punkciou“.

Väčšina pacientov sa sťažuje na bolesť kolena pri ohýbaní v kolene, v horšom prípade trpia bolesťou aj v „kľudovom“ režime. Aj preto rozlišujeme bolesť kolena na akútnu a chronickú.

Príčin bolestí kolena môže byť neúrekom, no medzi základné patrí:

 • vek a opotrebovanie chrupavky
 • nadváha
 • nadmerná záťaž kolenného kĺbu pri vykonávaní športovej aktivity

Ou stále to veľmi bolí …

Z hľadiska odborného rozlišujeme bolesť kolena na akútnu a chronickú.

Akútna bolesť kolena

Ide o bolesť, ktorá je spôsobená vonkajším vplyvom. Môže ísť napríklad o úraz spôsobený zvýšeným rotačným pohybom kolena alebo aj náhle zastavenie vo vyššej rýchlosti pohybu pri behu či inej športovej aktivite. Zvlášť veľkú záťaž prežíva koleno pri halových športoch ako napríklad halový futbal.

 • Častými úkazmi sú:
 • Ruptúra meniskusu
 • Ruptúra skríženého svalu
 • Natrhnutie alebo aj roztrhnutie svalov a šliach v kolene
 • Pomliaždenie kolena spôsobené pádom, úderom či nárazom kolena
Koleno vyskakuje

Ak cítite bolesť pri behaní alebo skákaní, môže to byť spôsobené práve pre ruptúru meniskusu

Chronická bolesť kolena

Na rozdiel od akútnej bolesti kolena prichádza bolesť postupne aj niekoľko mesiacov či rokov. Objaví sa zväčša vždy po väčšej záťaži na kolenný kĺb. Tento druh bolesti je tiež spôsobený z viacerých príčin a to najmä v dôsledku:

 • artrózy
 • reumatoidného zápalu kĺbu
 • rôznych zápalov
 • gonatrózy – opotrebenie kolennej chrupavky, čo má za následok zvýšenie trenia v chrupavke a strate schopnosti kĺzať sa
Artróza kolena

Artróza kolena

Cviky na koleno


Domáca liečba na bolesť v kolene sa dá praktizovať napríklad aj pri pozeraní TV. Všetko však záleží od stupňa degenerácie kolenného kĺbu. Skúste tieto jednoduché cviky, ktorými si posilníte svaly v kolene a môžete sa tak zbaviť bolesti kolena.

Cviky sú vhodné aj pri regenerácii kolena po zranení či operácií. Všetky cviky si však prejdite so svojím lekárom, ktorý by mal rozhodnúť, či sú cviky vhodné aj pre vás.

1. Dvíhanie nohy

Uložte si pred seba 3-4 knihy a poukladajte si ich jednu na druhú. Postihnutú nohu položte na knihy. Postupne dvíhajte aj druhú nohu tak, aby ste sa nakoniec postavili oboma nohami na knihy. Dôležité pri tomto úkone je, aby ste to robili pomaly a precvičili si tak svaly v kolene.

2. Koleno do kľaku

Rozkročte si nohy nad poukladané knihy. Zadnú nohu posúvame pomaly do kľaku tak, aby sa koleno dotýkalo na knihy. Na záver opäť pomaly dvíhame zadnú nohu. Dôležité pri tomto cviku je, aby predná noha po úplnom zohnutí bola v pravom uhle.

3. Pomalé sadanie

Posledný cvik už bude bez použitia kníh. Tento cvik bude vo veľkom pripomínať pózu, keď chceme použiť verejnú toaletu bez toho, aby sme si sadli na sedadlo. Na úvod mierne rozkročíme nohy a v pomalom pohybe si sadáme na sedačku, pričom tento úkon nezakončíme sedom. Ak je sedačka nízko, môžeme si ju podložiť opäť našimi knihami. Takto si pomaly sadáme a dvíhame telo za použitia svalov v kolene. Dôležité pri tomto cviku je nezohýbať koleno tak, aby bolo viac vpredu ako prsty na nohách.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Insoles for Knee Pain od Esther Max je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Jumper’s knee od Injurymap je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Osteoarthritis of the knee od Injurymap je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 6 nových informácií] S bolesťou kolena nemajú problémy len starší ľudia, ale čím ďalej tým viac aj mladí ľudia, prevažne športovci a to už z rôznych dôvodov. Kolenný kĺb je najviac zaťažovaným kĺbom ľudského tela a preto niet pochýb o tom, že úplná bolesť v kolene dokáže vyradiť človeka z každodenného života. Väčšina pacientov sa sťažuje na bolesť kolena, hoci je v kľude, prípadne trpia bolesťou pri ohýbaní v kolene. Nepríjemnú bolesť je možné cítiť z vnútornej alebo z vonkajšej strany kolena. Veľmi častá býva aj bolesť na prednej strane kolena pri…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 3.72 ( 3 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava