Domov >> Zdravý štýl >> Čo sú STRIE a ako sa zbaviť strií

Čo sú STRIE a ako sa zbaviť strií

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 15 nových informácií]

 Nachádzate si na koži tenké prúžky a neviete sa ich zbaviť? Je celkom pravdepodobné, že sa jedná o strie na zadku, prsiach či na brušku. Čo sú to strie a ako sa ich zbaviť?

Strie sú drobné jazvy veľkosti niekoľko milimetrov až 1 cm. Keď sa tieto jazvy ocitnú pohromade, pripomínajú tenké čiary vedúce jedným smerom. Postupom času menia strie zafarbenie na povrchu pokožky z červenej na bielu až striebornú farbu. Z hľadiska estetiky nič príjemné na pohľad a to najmä pre dámy. Keď sa pokúsime mierne odľahčiť tému, doposiaľ sa nenašiel jedinec, ktorému by sa páčili.

Je veľmi náročné sa im vyhnúť, no ešte ťažšie je odstrániť ich. No predsa existujú spôsoby, ako sa zbaviť strií alebo ich aspoň čiastočne eliminovať. Pre dámy zlá informácia, že postihujú viac ženy než mužov. Hoci ide o na pohľad nepríjemný kožný problém na tele, je potrebné jedným dychom dodať, že strie nepredstavujú žiadny zdravotný problém.

Tehotenstvo, puberta, cvičenie či dramatické priberanie


Strie vznikajú najmä počas tehotenstva či puberte pri jedincoch, ktorí rastú príliš rýchlo a elasticita kože sa s tým nevie vysporiadať. Nastáva kožný problém. Oblasti tela, ktoré sú najviac postihnuté a kde najčastejšie vznikajú strie sú brucho, zadok, prsia, panva, oblasť okolo pása,  oblasť nad kolenami, paže a vnútorná strana stehien.

V období puberty je ohrozená výskytom strie celá jedna tretina chlapcov a až tri štvrtiny dievčat. Pre tehotné zostávajú strie častokrát pamiatkou na obdobie gravidity.

Je len málo ľudí, ktorí počas života nenadobudnú žiadne strie. Je to spôsobené kvalitnou elasticitou kože a žiadnym dramatickým priberaním na váhe, čo je všetko podmienené genetikou. Zvyšná, väčšia časť obyvateľstva sa s týmto kožným problémom počas života určite stretne.

Strie vznikajú pri rýchlom zväčšovaní objemu tela. Ľudská koža je tvorená niekoľkými vrstvami. Do určitej miery je pružná a s prirodzeným rastom a zväčšovaním objemu tela sa naťahuje. Je to vďaka elastickým vláknam, ktoré koža obsahuje. Táto pružnosť však prirodzene klesá s rastúcim vekom, vplyvom hormonálnych zmien či niektorých endokrinných ochoreniach napr. Cushingov syndróm.

Pri Cushingovom syndróme sa strie môžu objaviť na celom tele a teda aj na tvári. Postihujú väčšiu oblasť tela, sú dlhšie a širšie.

Napríklad hormóny (kortikosteroidy, progesterón) zapríčiňujú, že koža stráca na elasticite. Následne pri zväčšovaní objemu (tehotenstvo, rast svalov, rýchle priberanie) vzniká poškodené tkanivo, ktoré sa nahradí spojivom. V spojive sa nachádzajú cievy, ktoré na začiatku spôsobujú červené zafarbenie strie. Po čase však strie zblednú a keďže tkanivo neobsahuje pigmentové bunky, biele prúžky nezmiznú ani po opaľovaní.

„Strie sú vlastne jazvy. Keď sa pokožka nedokáže prispôsobiť rýchlo sa zväčšujúcemu objemu tela, začne praskať. Elastické vlákna v podkoží sa poškodia a tkanivo sa hojí jazvičkami,“ vysvetľuje doktorka MUDr. Zuzana Lukáčová.

Čo pomáha na strie


Úplne odstránenie strií možné nie je, no dá sa proti nim preventívne bojovať. Existuje mnoho prípravkov a krémov určených na strie, ktoré obsahujú podporné látky a výťažky z rastlín na upevnenie kože a podporu elasticity kože. Existuje aj mnoho domácich receptov, ktoré sa osvedčili pri odstraňovaní či prevencii predpokladaného vzniku strie napr. pri tehotenstve.

Ak však očakávate zázraky od hociktorého krému na trhu, nepotešíme vás. Nikto vám nedokáže garantovať úplne odstránenie strie, preto sa odporúča dostatočná starostlivosť o pokožku a to najmä v rizikovom období, kedy sa predpokladá nárast telesnej hmoty.

Dôležitá je aj zdravá životospráva, teda pohyb jedinca a dostatok spánku. Ďalej sa odporúča:

 • Dostatočný príjem tekutín.
 • Správna životospráva.
 • Natieranie rizikových partií tela krémom na strie.
 • Prekrvujúce masáže.
 • S váhou opatrne, čo možno najpomalšie priberanie na hmotnosti.
 • Ľahké posilňovanie a pohyb – bicykel, chôdza.

Natierajte sa špeciálnymi telovými mliekami a krémami na strie. Stačí zájsť do lekárne a vybrať si. Telové mlieko by však nemalo obsahovať mentol, kyselinu saliciovú či kyselinu retinovú, aby nedochádzalo k rezorčne-toxickým účinkom. Telové mlieka a krémy na strie sú ľahko roztierateľné a pokožku hydratujú, premasťujú a zvláčňujú, čím pôsobia na všetky jej vrstvy. Pri výbere toho správneho prípravku pozorne sledujte etiketu na obale. „Rozhodujúce by mali byť produkty naviac obohatené o vitamíny A, E, provitamín B5 a pantenol,“ upozorňuje doktorka MUDr. Trančíková.

Týka sa to najmä tehotných žien, no na natieranie rizikových partií by nemali zabúdať ani muži a to najmä pri posilňovaní svalov. Hrozí im rovnaké riziko vzniku strií ako u žien či budúcich mamičiek.

Krémovanie a masáže by mali zmierniť viditeľnosť strie, kvalita krému môže byť podmienená cenou na trhu.

Pomoc u dermatológa?


„Pokiaľ sa vám už raz strie vytvoria, sú žiaľ trvalé a ich odstránenie je komplikované a nemôže byť stopercentné,“ vysvetľuje dermatologička. Aj napriek tomu sa lekári či estetický dermatológovia v boji so striami nevzdávajú. Existuje niekoľko metód, ktoré dokážu strie minimálne zamaskovať a čiastočne odstrániť.

 • peelingom – dermabráziou
 • vákuovou lymfodrenážou, kde sa koža napne, vyhladí a strie je tak menej vidno
 • frakčná mikroihličková rádiofrekvencia – „Mikroihličky prístroja vypúšťajú do kože tepelnú, rádiofrekvenčnú energiu až ku kolagénovým vláknam, ktoré sa prehrejú a zmrštia. Koža sa tak napne a strie sa stiahnu,“ vysvetľuje MUDr. Lukáčová. Rovnaký názor zdieľa aj doktorka MUDr. Jana Šrámeková: „Žiadna iná metóda podľa nej doteraz nedosiahla lepšie výsledky.“

Ak však plánujete návštevu dermatológa, učiňte tak čo najskôr. Odstránenie strie je najúčinnejšie, keď je ešte čerstvá. Takisto je nutné dodať, že strie sa najlepšie odstraňujú na miestach, kde je koža tenká a nie je pod ňou veľa tuku. „Odstránenie strií nad kolenami je jednoduchšie než napríklad odstránenie strie na zadku či bruchu,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Alexandra Novotná.

Domáca liečba na odstránenie strií


Zo skúseností pacientov je skvelá a účinná prevencia striedavá teplá a studená sprcha. Studená sprcha má blahodárne účinky, a to nielen na odstránenie strie.

Olivový olej

Na hydratáciu pokožky je olivový olej asi najlepší zo všetkých. Olivovým olejom natierame miesta, kde predpokladáme vznik strií. Masírujte si tak bruško, stehná či zadok. Tento proces ja možno časovo náročnejší, no veľmi účinný. Môžete použiť aj ďalšie oleje ako napríklad kokosový, mandľový či ricínový.

Citrónová šťava

Vyžmýkajte si šťavu z citróna na brucho, stehná či zadok a nechajte ju vpiť do kože. Následne si tieto miesta len zmite čistou vodou a proces opakujte minimálne každý deň.

Vaječné bielka

Bielka majú veľký obsah bielkovín, ktoré priaznivo pôsobia na vašu kožu. Obnovujú a spevňujú kožu.

Strie v tehotenstve


Asi najčastejší výskyt strie je práve počas tehotenstva a preto by ženy mali svojej pokožke venovať zvýšenú pozornosť a to hlavne v poslednom treťom trimestri tehotenstva, kedy bruško dosahuje najväčšiu veľkosť. Zo štatistických údajov vyplýva, že 80 % mamičiek si vo svojom šiestom až siedmom mesiaci nájdu prvé červené prúžky na brušku.

Zvýšený prísun potravy mamičky v tehotenstve sa takmer okamžite prejaví na hmotnosti a zväčšovaní postavy a teda aj kože. Elastické vlákna začnú praskať a vznikajú trhliny v koži. Presne ako v podrobnom postupe vzniku strie na začiatku článku. Menia sa aj hormóny mamičiek, vďaka ktorým sa zväčšujú prsia.

Prvým prejavom tvorby strie môže byť pokožka, ktorá svrbí. Preto je pre každú ženu dôležité začať s prevenciou hneď na začiatku tehotenstva. Odporúča sa pravidelne kožu potrieť, najmä spodnú časť bruška a poprsie. Krém na strie v tehotenstve nájdete v lekárni.

Netreba však zabúdať ani na fázu po pôrode, kedy dochádza k laktácii a teda zväčšovaniu pŕs. Dobrou radou je vhodne zvolená podprsenka, ktorá bude pôsobiť ako silná opora ťažších pŕs.

Zo skúsenosti však mnoho žien a mamičiek rieši strie až keď sa vyskytnú, kedy je však už pomerne neskoro, pretože prevencia bola zanedbaná. Mamičkám tak ostáva pevná spomienka na obdobie gravidity.

Môže za to genetika?


Pravdou je, že niektorí jedinci majú väčší sklon k tvorbu strií a to z viacerých dôvodov. Ako sa uvádza v knihe Treatment of Skin Disease: Comprehensive Therapeutic Strategies, môžu za to viaceré faktory.

Dedičnosť a genetika

Dedičnosť sa nijako ovplyvniť nedá. Preto je vždy vhodné sa vopred informovať mamy, či mala podobné problémy. Ak by aj mala, ani vtedy nemusíte hádzať flintou do žita. Určite vás táto informácia skôr pripraví na prevenciu a vy tak budete pristupovať k masáži či krémovaniu o to zodpovednejšie.

Obezita

Ani obezita nemusí presne znamenať, že máte strie. Niektorí ľudia, hoci sú obézny, strie nemajú. Iný majú strie naopak všade. Môže to byť ovplyvnené veľkosťou obezity a časom, za ktorý človek pribral. Ak jedinec priberie veľmi rýchlo, je vysoká pravdepodobnosť výskytu strie.

Hormonálne zmeny

Môže ísť o vami vyvolané hormonálne zmeny požitím liekov (steroidy, kortikoidy) alebo hormonálne zmeny, ktoré nastanú prirozeným spôsobom (puberta, menopauza, laktácia či tehotenstvo). Vo výnimočných prípadoch môžete trpieť poruchou vylučovania hormónov do krvi. Tvorba kolagénu je vtedy obmedzená a koža sa stenčuje.

Muži nepreháňajte to s cvičením


Hoci strie sú kožným problémom najmä pre ženy, aj muži sa musia mať na pozore. V dnešnej dobe, kedy každý mladý muž túži po silnejšej postave a cvičí nie kvôli kondícií či sile, ale kvôli výzoru a zvýšenej príťažlivosti, častokrát siahajú až po nezmysloch typu anabolické steroidy. Vtedy dochádza k dramatickému nárastu svalovej hmoty (nie sily!), čo môže mať za následok trvalé následky v podobe strií.

Strie na obrázkoch


ako sa zbaviť strií

Strie v tehotenstve

strie tehotenstvo

strie

Strie v tehotenstve

strie po tehotenstve

Strie v tehotenstve

Fórum a názory čitateľov


Aďka

ja mam strie od puberty,trochu ich vidno. a kedze uz v puberte davno nie som a trosku som zmudrela tak sa natieram kremikom proti striam, aby sa mi netvorili nove. pouzivam bepanthen a zatial som spokojna.

Domča

Noo ja mam 18 a tiež mám strie na zadku skoro všade, toho sa nezbavíš..Jedine ak máš tučnú peňaženku, v tom prípade chod na laser, ale ani pritom neviem, či sa toho úplne zbavíš. A krémiky, olejčeky ti možno pomôžu zmierniť to, ale nezbavíš sa toho. Strie ti aj tak časom vyblednú, tie krémy to len urýchlia

Gaba

Proti striám odporúčam perfektný krémik – Bepanthen proti striám, je veľmi účinný, má super zloženie, nie je mastný, zjemní aj staršie strie a nové sa po jeho pravidelnej aplikácii už nebudú tvoriť, je taký príjemný, že sa budete tešiť na natieranie

Mirka

aj ja mam strie na zadku a mam aj niekde pred tym spominany väcsi zadok a niekedy mi to hrozne vadilo ale uz som sa s tym zmierila som taka ako som..mam to aj v genoch..a co uz s tym nic nenarobime..aspon ze som ako tak pekna a dobra to mi staci hehe, inak chalani pacia sa mi vase nazory..je jasne ze chalan sa obzrie sa peknou kockou ale ked ten ktory chalan ma aj kus v hlave tak je viac nez jasne ze mu bude viac zalezat na vnutronej krase ako na vonkajsej..a tu ja mam peknu aspon myslim heh..ja si vzdy poviem komu sa nepacim nech sa nepozera

Moninika

A viete o tom, že nejaké výskumy dokazujú, že chlapi aj keď majú za život niekoľko tzv. pipiek vešiakovitého typu, tak aj tak si v konečnom dôsledku vyberú celoživotnú partnerku s veľkým zadkom a prsiami? To je proste prírodný pud, pretože taká žena sa v jeho očiach javí ako dokonalá matka jeho detí… toto som voľakde čítala..

Kaťa12

užívam tiež bio oil ale viac menej na to aby som zabránila vzniku nových strií už tie čo máš určite nezmiznú…a ani neverím že sa to zlepší….po čase aj bez užívania olejčekov každá jedna stria je svetlajšia a nie je ju tak vidno…takže si nemyslím že je to zásluhou bio-oilu…ja mám strie ešte od školy a samé sa postupne “upravili” nič som nepoužívala…..ja som teraz tehotná tak uvidím či ten bio oil zabráni vzniku nových…zatiaľ nič nové nepribudlo…

Zdenka

ked som si pozrela zloženie, tak mi príde zbytočne prechemizovaný. Na jazvy a strie by mal pomôcť šípkový olej, ktorý som si kúpila len asi pred 2 týždňami, takže zatiaľ neviem povedať nejaké závery, ale je veľmi príjemný a je to suchý olej, takže človek nie je zbytočne premastený

Slniečko

Ja som mala nepekne strie asi 2 roky nechceli mi vyblednuť bola som už zufala naozaj som nevedela čo mám robiť kupila som so bi oil používam ho cca 3 týždne minula som 60 ml flaštičku a som velmi milo prekvapená pomohol mi teraz ked sa pozriem na miesta kde som mala strie tak už mi ich tak nevidno niesu také začervenané a ani jazvyčky mi poriadne nevidno takže ja vám ho možem len a len odporučiť naozaj som mala velmi nepekne stehná a teraz niesu dokonalé ale su pekne takže mám v pláne si kupiť 200ml balenie lebo v letáku píšu že mal by sa požívať 3 mesiace a mne už skoro po mesiaci nič nevidno a používam ho pravidelne ráno a večer

Katarínka

Mne sa v prvom tehotenstve urobili strie na zadku, po bruchu a bokoch. Pouzivala som obyčajne telove mlieka. V zime keď je pokožka bledšia tak ich vidno ale človek je naobliekany tak to neriesim. A v lete keď je pokožka hneda tak mi ich nevidno. Strie mi samé od seba zbledli. A teraz pri druhom trhu používal eucerin okej na strie a zatiaľ žiadna nová stria. Ale chystam sa aj ja na ten bi oil.

Micheala

Ja som si natierala brucho pocas tehu asi 4x denne, v poslednych tyzdnoch aj csstejsie,drobcovi sa to pacilo a prave v poslednych tyzdnoch a pri porode sa mi vytvorilo plno strii… cele brucho aj nad pupkom. No velmi pekne to nevyzera. A to som vyhodila peniaze za bepanthen aj elastiq a aj tak som sa striam nevyhla. Cize je to podla mna najma geneticky dane

Referencie: Emer JJ, Khorasani H. Striae. In: Lebwohl MG, Heymann WR, Berth-Jones J, Coulson I, eds.Treatment of Skin Disease: Comprehensive Therapeutic Strategies

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

17 de noviembre od Daniel Lobo je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, February 8th od Daniel Lobo je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, April 24th od Daniel Lobo je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, squarish od elise.y je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 15 nových informácií]  achádzate si na koži tenké prúžky a neviete sa ich zbaviť? Je celkom pravdepodobné, že sa jedná o strie na zadku, prsiach či na brušku. Čo sú to strie a ako sa ich zbaviť? Strie sú drobné jazvy veľkosti niekoľko milimetrov až 1 cm. Keď sa tieto jazvy ocitnú pohromade, pripomínajú tenké čiary vedúce jedným smerom. Postupom času menia strie zafarbenie na povrchu pokožky z červenej na bielu až striebornú farbu. Z hľadiska estetiky nič príjemné na pohľad a to najmä pre dámy. Keď sa pokúsime mierne odľahčiť tému, doposiaľ sa nenašiel jedinec, ktorému by…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 8 hlasov)

4 komentáre

 1. skuste elastiq krem, budete prijemne prekavapeni ucinkami tak ako ja 😉

 2. Strie ma dcera, chcela rychle pribrat..:,(nie je to pekne..ma ich plno ako tyger …ruzove na zadku a nižšie biele.. na boku..
  Natrela to potom lena parkrat,..škoda, mohli ešte zmyznut…Ked som bola tehotna a hladala nejaky krem na brucho,
  boli drahšie a lekarnička mi povedala, “Natrite si to modrou indulonou..tiež to používala”..bol to sice sice mastnejsí krém,ale vstrebe sa to, asi 2xdenne som s tym natrela brucho a musim zaklepat,že som bola v pohode, nemam strie, pribrala som 16kg posledny mesiac viacej, prenasala som 2tyzdne ,tak z 12 -13som mala 16plus..
  Dcera ..neviem čo stym.zabuda si to natierat..ma 13r.bola to blbost..jedavala tajne cukor,abypribrala a mala lepšie nohy…lebo vyčítala na internete, ze by mala mat viacej..

 3. ako preventiva voci striam je perfektny collalloc – morsky kolagen, ktory vnutorne hydratuje pokozku a uhladzuje vrasky a ubera na veku

 4. mne sa osvedcil bi oil olejcek z notina 🙂

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava