Domov >> Zdravý štýl >> Dá sa prejedať a zároveň nepribrať počas vianoc?

Dá sa prejedať a zároveň nepribrať počas vianoc?

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 6 nových informácií]

 Zima so sebou prináša chladné obdobie spojené s teplotami pod nulou a my máme tendenciu bažiť po jedle, ktoré nám poskytne dodatočné teplo (telo transformuje energiu z jedla na teplo). Problém však nastáva vtedy, keď zistíme, že takéto chutné jedlá sú bohaté na sacharidy a obsahujú veľa kalórií. Dospelý organizmus, ktorý pribral počas sviatkov na váhe sa len ťažko zbavuje nadbytočných kilogramov. To znamená, že tieto kilogramy naviac môže organizmus hromadiť niekoľko vianoc, čo určite nie je to, čo by sme od vianoc očakávali.

A navyše práve s príchodom zimných mesiacov prichádzajú aj sviatky, ktoré sa točia len okolo koláčov a chutných jedál, čo je samozrejme príležitosť pre opätovné prejedanie sa.

cadyman.sk-Dá sa prejedať a zároveň nepribrať počas vianoc (1)

Pečenie lahodných vianočných medovníkov

Jedna zo štúdií dokazuje, že ľudia vo všeobecnosti sú najmenej fyzicky aktívny v zime a naopak najaktívnejší na jar. Dôvod môžeme nájsť najmä v tom, že v zime máme kratšie dni a menej slnečného žiarenia môže teda znamenať menej chuti do cvičenia.

Vždy existuje mnoho dôvodov na to, aby sme začali cvičiť, no zistilo sa, že ani cvičenie nás nemusí ochrániť pred desivým sviatočným prírastkom na váhe. V nedávnej americkej štúdii, ktorá sa konala v období medzi americkým Dňom vďakyvzdania a Novým rokom, 148 ľudí pribralo v priemere takmer jeden kilogram na váhe, pričom polovica z nich priznala, že cvičeniu sa venujú približne 5 hodín v týždni. (čo je takmer dvojnásobný čas cvičenia odporúčaný asociáciou american heart).

Ľudia počas tohto obdobia teda zjedia viac než ich pravidelným tréningom dokážu spáliť.

Tradičné jedlo obsahuje priemerne 3 000 až 4 500 kalórií, ale priemerným behom na 4 kilometre spálime len chudobných 300 kalórií, čo sa sotva vyrovná jednému poháriku vaječného koňaku.

No hoci naše pravidelné cvičenie nemusí mať tak výrazný efekt na naše sviatočné prejedanie sa, predsa len si treba uvedomiť, že je stále kľúčom k pestovaniu dobrého fyzického zdravia, sebavedomia a menšieho stresu. Netreba teda zabúdať na rutinu pravidelných cvičení, no najlepšie s kombináciou zdravého jedálničku na tanieri.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Cooling od Sarah J. je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, cutting them out od Sarah J. je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 6 nových informácií]  ima so sebou prináša chladné obdobie spojené s teplotami pod nulou a my máme tendenciu bažiť po jedle, ktoré nám poskytne dodatočné teplo (telo transformuje energiu z jedla na teplo). Problém však nastáva vtedy, keď zistíme, že takéto chutné jedlá sú bohaté na sacharidy a obsahujú veľa kalórií. Dospelý organizmus, ktorý pribral počas sviatkov na váhe sa len ťažko zbavuje nadbytočných kilogramov. To znamená, že tieto kilogramy naviac môže organizmus hromadiť niekoľko vianoc, čo určite nie je to, čo by sme od vianoc očakávali. A navyše práve s príchodom zimných mesiacov prichádzajú aj sviatky, ktoré…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.8 ( 2 hlasov)

4 komentáre

  1. Nice weblog here! And may all your days be merry and bright and may your Christmas be white! Merry Christmas!!

  2. Wow, marvelous blog. And have a Merry Christmas!

    • Thank you very much. We are just trying to help the people with anything. Our goal is to have the website full of interesting content.
      Wish you to have a beautiful new year 2014. If you like us join us on facebook

      Happy new year

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava