[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 5 nových informácií]
Ak patrí pitie kávy aj medzi vaše každodenné rituály, podľa mnohých vedeckých štúdii robíte dobre. Medzi známe účinky v káve obsiahnutého kofeínu patrí sviežosť a bdelosť vďaka lepšiemu prekrveniu mozgu a zvýšenej činnosti srdca, nervov a iných častí ľudského tela. Podľa niektorých vedeckých štúdii káva dokonca znižuje riziko Alzheimerovej choroby vo vyššom veku.
Látky obsiahnuté v káve
Kofeín však nie je jedinou osožnou látkou pre naše telo. V káve sa okrem neho nachádza ďalších 200 látok, ktoré majú na náš organizmus pozitívny účinok. Väčšinu z nich tvoria antioxidanty, o ktorých sa píše v súvislosti s niektorými druhmi rakoviny. Antioxidanty sú dôležité pri neutralizačných procesoch voľných radikálov, vďaka čomu je chránená bunková bielkovina DNA.
Z dvoch hlavných odrôd kávy – Arabica a Robusta, je práve káva Arabica tou, ktorá obsahuje viac antixidantov a teda je účinnejšia v boji proti voľným radikálom. Okrem toho sa táto odroda vyznačuje silnejšou chuťou a vôňou.
Choroby, ktorým sa dá aj pitím kávy predísť
Okrem spomínanej Alzheimerovej choroby sa preventívne účinky kávy potvrdili aj pri ďalších ochoreniach. Medzi ne patrí Parkinsonova choroba, ochorenie dna, rakovina maternice, cirhóza pečene alebo depresie. Účinky kofeínu a iných látok obsiahnutých v káve sú predmetom skúmania mnohých vedeckých tímov, ktoré pravidelne prinášajú výsledky dlhodobých výskumov o ďalších možnostiach tohto čierneho moku.
Koľko šálok kávy denne vám pomôže a neuškodí?
Zdravý príjem kofeínu denne je 300 mg, čo predstavuje 3-6 šálok v závislosti od druhu kávy. Iné množstvo kofeínu totiž obsahuje instatná káva a iné zas silné presso.
Podľa vedcov 3 šálky denne znižujú výskyt rakoviny vaječníkov u žien a žlčníkových kameňov u mužov. 4 šálky sú už údajne proti rakovine maximálne účinné a 5 šálok nás vraj ochráni pred chorobami pečene.
Káva však nemá rovnaký vplyv na všetkých – pravidelní konzumenti sú už často kávou “otupení”, preto sa u nich stimulačné a povzbudzujúce účinky kávy prejavujú miernejšie. Iní zas môžu byť na kávu citlivejší kvôli výskytu génu pomalého metabolizéra, ktorý brzdí vylučovanie kofeínu z tela (za normálnych okolností je kofeín prítomný v tele 45 minút, potom sa začne metabolizovať a vylučovať).
Je dôležité, aby ste si našli vlastnú mieru pitia kávy a vyhli sa nepríjemným dôsledkom z nadmerného prijímania kofeínu ako nervozita, žalúdočné problémy, podráždenosť alebo triaška.
..za fotky ďakujeme
..za fotky ďakujeme