Domov >> Zdravý štýl >> Kliešťová encefalitída: Aké sú prvé príznaky a liečba encefalitídy

Kliešťová encefalitída: Aké sú prvé príznaky a liečba encefalitídy

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 17 nových informácií]

 Dnes sa budeme rozprávať o kliešťoch a kliešťovej encefalitíde. Možno si poviete, že kliešte sú skôr letnou témou, ale teraz je správny čas dať sa zaočkovať proti jednej z dvoch závažných chorôb, ktorú kliešte na človeka prenášajú. Ochorenie sa volá kliešťová encefalitída alebo aj kliešťový zápal mozgových blán.

Kliešťová encefalitída je v podstate po lýmskej borelióze druhé závažné infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša kliešťami na Slovensku. Čo sa týka tej premornosti kliešťov vírusom kliešťovej encefalitídy, tak je to o niečo menej ako je to pri lymskej borelióze. U nás na Slovensku je to približne 1 – 2 %.

Prvé príznaky kliešťovej encefalitídy


Prvá vlna príznakov ochorenia sa prejavuje takými neurčitými príznakmi podobných chrípke, to znamená zvýšená teplota, malátnosť a bolesť hlavy. Toto môže trvať tak pár dní. Potom nastupuje takzvané asymptomatické obdobie, ktoré trvá asi 1 týždeň, kedy človek nemá žiadne príznaky. Potom nastupuje druhá vlna, ktorá už je teda komplikovanejšia a prejavuje sa najmä príznakmi zápalu centrálnej nervovej sústavy. Sú to najmä vysoké teploty 40 – 41 stupňov, bolesti hlavy, stuhnutie šije či zvracanie.

Pacient by mal urýchlene navštíviť lekára a to bez ohľadu na to, či prisatého kliešťa spozoroval. Je to práve preto, lebo u kliešťa existujú tzv. 4 vývojové štádia, kedy všetky prenášajú daný vírus. Najmenšie vývojové štádium je larva, ktorá má asi pol milimetra. To znamená, že človek ju ľahko prehliadne. Takže bez ohľadu na to, či vieme, či nás daný kliešť poštípal alebo nie, tak vždy treba vyhľadal lekársku pomoc. A to aj najmä vtedy, keď vieme, že žijeme v nejakej oblasti, kde sa dané ochorenie vyskytuje.

Inkubačná doba po prvé prejavy kliešťovej encefalitídy


Celková inkubačná doba, to znamená doba odkedy sa vírus dostane do tela človeka až po prvé príznaky ochorenia, je približne 1 týždeň až 3 týždne. Väčšinou toto ochorenie má takzvaný bifazický priebeh, to znamená, že prebieha v takých dvoch vlnách.

Ako prebieha liečba encefalitídy?


Čo sa týka liečby, tak na rozdiel od lymskej boreliózy, ktorá je spôsobená baktériou a lieči sa antibiotikami, kliešťová encefalitída je ochorenie vírusového pôvodu. Pri vírusoch neexistuje špecifická liečba na toto ochorenie. Liečba spočíva v podstate len v tlmení samotných príznakov. A práve preto je dôležité klásť dôraz práve na prevenciu. 

Očkovanie na kliešťovú encefalitídu


Na rozdiel od lymskej boreliózy existuje pri kliešťovej encefalitíde veľmi účinná prevencia a tou je práve očkovanie. Zima ako obdobie je vhodná na spomínané zaočkovanie.

Momentálne na Slovensku existujú 2 typy vakcín, pre dospelých ako aj pre deti od jedného roku. Tieto 3 dávky je možné použiť podľa klasickej schémy, to znamená, že druhá dávka sa podáva po mesiaci. tretia dávka po deviatich až dvanástich mesiacoch. Už prvé dve dávky chránia človeka pred ochorením. V prípade, ak sa dáme zaočkovať neskôr, tak sa môže použiť aj urýchlená schéma, kedy sa tieto intervaly medzi jednotlivými očkovaniami skracujú na jeden mesiac.

Keďže tieto 3 dávky zabezpečujú ochranu na 3 roky, potom po troch rokoch treba preočkovanie jednou dávkou. V takomto prípade potom ochrana trvá ďalších 5 rokov.

Podľa slov hlavnej epidemiologičky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Jana Kerlik, je práve v týchto dňoch vhodné dať sa proti tomuto vírusovému ochoreniu zaočkovať.

Mapa výskytu kliešťov na Slovensku


Dá sa povedať, že kliešte žijú na území celého Slovenska, avšak tie oblasti, kde sú kliešte infikované práve vírusom kliešťovej encefalitídy sa vyskytujú najmä v povodí Váhu.  Začína to od Záhoria cez povodeň Váhu cez Považie a postupne aj vďaka klimatickým zmenám sa táto oblasť postupne rozširuje na sever. Za posledné roky sa už objavujú nové endemické oblasti aj na východnom a strednom Slovensku. Tieto oblasti sa zároveň postupne rozširujú.

Pre kliešte je veľmi vhodné prostredie práve tam kde je vlhko. Preto napríklad aj v lete, keď si ideme niekde len tak ľahnúť do trávy, tak je určite vhodnejšie ľahnúť si skôr, napríklad počas poludnia, kedy je najteplejšie a najsuchšie zároveň. Vtedy kliešte zalezú do pôdy. Práve naopak v doobedňajších alebo v podvečerných hodinách, keď je zvýšená vlhkosť, kliešte práve vyliezajú a vtedy je aj vyššia pravdepodobnosť získať kliešťa.

Prečo práve v povodí rieky Váh a prečo nie v iných povodiach zatiaľ nie je známe, no stále je to predmetom skúmania odborníkov.

Čo sa týka výskytu kliešťov, pôvodne sa vyskytovali najmä vo výške 600 – 800 metrov nad morom, najnovšie však odborníci zo SAV pozorovali výskyt kliešťov aj v oblasti nad 1 000 metrov nad morom. Konkrétne v roku 2014, po mimoriadne teplej zime boli aktívne kliešte nachádzané vo Vysokých Tatrách vo výškach 800 – 1000 metrov nad morom i na horských priechodoch už na začiatku apríla a v máji už vo vysokej hustote.

Najvyššie nálezy boli zaznamenané vo Vysokých Tatrách na hrebienku a vo Veľkej Fatre vo vrchových partiách vo výške 1 440 metrov nad morom.

Kliešťová encefalitída

Vírus kliešťovej encefalitídy


Známe sú aj prípady infikovania nie priamo prisatím kliešťa ale prenosom vírusu z kozieho alebo ovčieho mlieka. Slovensko je známe tým, že okrem prenosu kliešťovej encefalitídy „zaklieštením“ sa toto ochorenie prenáša aj alimentárnym prenosom (nákazy z požívatín), v tomto prípade to znamená neprevareným alebo nepasterizovaným infikovaným ovčím alebo kozím mliekom prípadne produktami z neho.

Pozrite si detailne vedecké video, ako kliešť útočí na nás:

Aj v roku 2014 sme mali takéto prípady a aj epidémiu, na základe čoho potom štát vydal v máji minulého roku mimoriadne núdzové opatrenie, na základe ktorého chovatelia, ktorí chcú predávať produkty z takéhoto mlieka, musia podrobiť toto mlieko testovaniu na vírus kliešťovej encefalitídy. Pokiaľ sa vírus potvrdí v mlieku nemôžu potom vyniesť na trh dané produkty bez pasterizácie. Preto ak niekto má teda záujem si kúpiť takéto produkty zo surového ovčieho mlieka a ten ich chovateľov alebo predajca nie je schopný vystaviť certifikát tak daný produkt neodporúčame kupovať.

Kliešť

Následky ochorenia vírusom kliešťovej encefalitídy


Zrejme každý z nás sa už stretol s tým, že sa mu na kožu prisal kliešť a treba ho vybrať. Najnovšie sa však odporúča nie krútením, ale vykývaním a následne miesto ošetriť dezinfekčným prípravkom. Približne 3-10 % kliešťov v prírode prenáša nebezpečný vírus, ktorý u človeka spôsobí známu kliešťovú encefalitídu. V najzávažnejších môže choroba viesť k ochrnutiu, chronickým bolestiam hlavy a výnimočne sa môže skončiť aj smrťou.

V prípade, že ide teda o komplikovaný priebeh, v polovici prípadov potom neskôr dochádza aj k dlhodobým neurologickým následkom, čoho súčasťou môžu byť parézy, úbytok svalov a aj psychické problémy ako sú napríklad depresie, dlhodobé bolesti hlavy a poruchy koncentrácie. Potom u 1 – 2 % môže dôjsť k úmrtiu. To sa týka najmä u seniorov a osôb starších ako 65 rokov.

Zvyšujúci sa počet týchto vírusových ochorení na Slovensku ako aj v Európe bol aj dôvodom uskutočnenia medzinárodnej konferencie s názvom “The International Scientific Working Group on Tick-Borne Encephalitis”, ktorá sa konala vo Viedni. Bola tam aj zástupkyňa odboru epidemiológie Banskobystrického regionálneho úradu verejného zdravotníctva, Jana Kerlik.

Túto konferenciu organizuje jedna medzinárodná skupina zameraná na kliešťovú encefalitídu. Táto medzinárodná pracovná skupina pozostáva z 900 expertov 30 európskych krajín. Cieľom tejto pracovnej skupiny je presadzovať medzinárodnú spoluprácu ohľadom problematiky kliešťovej encefalitídy a takisto aj stimulovať daný výskum, ktorý sa týka práve kliešťovej encefalitídy.

Už asi každý človek mal nejakú skúsenosť s prisatým kliešťom. Nie všetky kliešte sú však nosičom kliešťovej encefalitídy. Okrem kliešťovej encefalitídy by sme mohli spomenúť aj lymskú boreliózu.

Momentálne za posledné roky chýbajú štúdie, ktoré by sledovali tú premorenosť kliešťov daným vírusom. Takže aj v tomto smere plánujeme nejakú spoluprácu s Nemcami, ktorí by sem prišli pomôcť s vyšetrením infikovanosti kliešťov u nás.

Zo skúseností užívateľov:


Belo

Citujem z clanku :”Po mnohých rokoch výdatného štúdia a skúseností z praxe som medzičasom prišiel k presvedčeniu, že očkovanie nikdy nechránilo pred chorobami”

a toto je presne to, v podstate ziadna farma firma ani netvrdi, ze ockovanie co i len na jednu hodinu po ockovani 100% chrani ockovaneho pred zaockovanou chorobou. To, ze sa v tele vytvoria protilatky (len u cca 75% zaockovanych ludi) este neznamena, ze ste voci chorobe chraneny, znamena to len to, ze vase telo sa stretlo s virusom a vytvorilo si nan protilatky. problem je , ze tieto vakciny, ktore obsahuju viry obchadzaju prirodzenu cestu, akymi sa tieto virusy do tela dostavaju v styku s danym ochorenim co suvisi s celularnou imunitou, takze to ockovanie je vam v podstate na …

Martin

myslím že keď sme ako ľudia prežili stovky tisíc rokov bez očkovania, tak nám ho vlastne ani nie je treba…jediný komu je očkovanie treba je farmaceutický priemysel….

Gabo

Mam velmi konkretnu osobnu skusenost s kliestami.

Bolo to na Zelenej vode v okrese Nove Mesto nad Vahom. Bolo nas asi 30 ludi, a islli sme tam pocas vysokoskolskeho studia na telovychodne sustredeneie, ktore trvalo cely tyzden. Pocely cas sme dostavali upozornenia, ze sa v okolitej prirode vyskytuje mnozstvo kliestov. Samozrejme o ochrane typu klobúk, nohavice zasunuté v ponozkách a pod. sme boli patricne poucení. Avsak bolo tak neznesitelne horúco, ze len málo kto vydrzal zaverecnu celodennu turu kompletne zaodetý. Bola to tura, tusim az v piatok, pretoze v sobotu sme uz mali ist domov.

Prisli sme naspat na ubytovnu a vela ludi sa zacalo stazovat, ze nasli na sebe kliestov. Ja osobne som nosil vtedy dlhe vlasy a len z vlasov som si ich vytiahol niekolko. Bol som tym zhrozeny. Vsetci sme boli doslova posiati kliestami. Do vecera sme vsak zistili, ze klieste nas sice napadli, ale neprisali sa vsetkych ludoch co sa zucastnili tury.

Zistili sme, ze klieste sa vskutocnosti prisali iba na tych, ktori isli vcas spat a neoddavali sa taborakovym/alkoholovym radovankam vecer pred tym. Velmi sme sa na tom pobavili.

Neskor som sa dozvedel, ze moj brat planuje cestu k vode prave na to iste miesto. Samozrejme som mu porozpraval prihodu o kliestoch a poradil som mu, aby sa nebali kvalitne popit. A po jeho navrate mi tiez porozpraval podobnu skusenost…

Cize neviem do akej miery to funguje, a nerad by som prezentoval to, ze do prirody treba ist pod vplyvom alkoholu. Len akosi, to vtedy fungovalo. Boli sme mladsi a take to taborakovice k letnym vyletom patria. Bol to tusim rok 2003-2004

Natália

nemyslím si, že všetko treba očkovať, ale ak sa niekto pohybuje často v prírode, ked s amu zachytí kliešť 10x za rok, už by som sa očkovať dal. Encefalitíédu som zažil, spamtávam sa s nej 5rokov – únava, migrémy, strašné migrény, imunita na minime…ak by sa dalo tomu vyhnuť očkovaním, neváham ani sekundu.

Tomáš

A vie obyčajný človek, ako sa vyrába očkovacia látka proti kliešťovej encefalitíde a čo vlastne obsahuje? Tak, ako dnes dokážu vedci pomocou liekov utlmiť bolesť alebo znížiť horúčku, možno dokážu vyvinúť aj látku, ktorá vyvolá po podaní za určitých okolností zápal mozgu a mozgových blán. Neverím modernej medicíne ani tzv. vedcom a mám na to veľa dôvodov…

Pixadela

Som z tych rodicov, ktorych deti maju povinne ockovania. Dalsie doplnkove u mna nenarazili na dobru strunu.
Minuly tyzden som si uvedomila, ze uz niekolko dni v satni v skolke lezia reklamne letaciky na ockovanie proti hepatitide. Tak som sa spytala ucitelky, ci maju v skolke zltacku, ked to tam lezi. Samo, ze nemaju, len to tam niekto doniesol. Je to len velmi dobry druh reklamy. Taka, co sa ludom dostane do povedomia ani nevedia ako. Podobne je to s ockovanim proti encefalitide, kiahnam a pod.

Margita

encefalitida z kliesta je samozrejme velmi nebezpecna ..hlavne v pripade ,ze nie je na nu podozrenie. na zaciatku to vyzera ako chripka. ked sa to nelieci okamzite clovek moze aj zomriet. nestava sa to sice casto, ale obcas sa to stane.

otazka je, ci ti ockovanie nejak pomoze ^^ ..co som cital o tomto ockovani , tak je vyrobene pre rakusky trh kde su uplne ine kmene virusov. na nasom uzemi je ta vakcina vlastne neucinna.

+ nebezpecenstvo tejto vakciny tkvie aj v tom,ze po podani jednej davky sa clovek de facto stane vazalom farmafirmy . kedze ked vakcinu podas a potom prestanes aplikovat , tak takyto ludia maju po nahodnom nakazeni este vacsie nasledky ako ty co ockovani nikdy neboli. do tejto skupiny patrim aj ja ^^ ..v kazdom pripade peniaze uz odo mna neuvidia, ani keby co bolo.

Emma

Včera som si na nohe našla kliešťa ktorého som chytila od nášho psa (má dlhú srsť takže má kliešťov stále veľa napriek tomu že mu ich stále vyberáme). Zistila som to podľa toho že aj keď som ho mala nanajvýš 2-3 hodiny bol už riadne veľký. U nášho psa veterinár podozrenie na encefalitídu má, myslíte si, že by som sa mala ísť zaočkovať aj keď sa mi miesto okolo kliešťa nezapálilo? Ďakujem

Čo hovoríte na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde vy? Dali by ste svoje deti zaočkovať?

Zdroj: 1Institute of Social Medicine, Austria

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Tick od John Tann je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Tick od Megan Smith je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

 

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 17 nových informácií]  nes sa budeme rozprávať o kliešťoch a kliešťovej encefalitíde. Možno si poviete, že kliešte sú skôr letnou témou, ale teraz je správny čas dať sa zaočkovať proti jednej z dvoch závažných chorôb, ktorú kliešte na človeka prenášajú. Ochorenie sa volá kliešťová encefalitída alebo aj kliešťový zápal mozgových blán. Kliešťová encefalitída je v podstate po lýmskej borelióze druhé závažné infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša kliešťami na Slovensku. Čo sa týka tej premornosti kliešťov vírusom kliešťovej encefalitídy, tak je to o niečo menej ako je to pri lymskej borelióze. U nás na Slovensku je to približne 1…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.89 ( 4 hlasov)

Jeden komentár

  1. Po prečítaní skúseností ľudí musím priznať, že majú pravdu. Momentálne som na antibiotikách potom, čo som si zle odstránil z nohy kliešťa.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava