Domov >> Psychológia >> Pentherafóbia: strach zo svokry ako jedna z 10 najabsurdnejších fóbií​

Pentherafóbia: strach zo svokry ako jedna z 10 najabsurdnejších fóbií​

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 9 nových informácií]

 Už dnes sa po celom svete eviduje viac než 300 rôznych fóbií, čiže pocitu strachu z niečoho.

Popri známych fóbiách, ako napríklad klaustrofóbia, existuje množstvo iných, priam až absurdných fóbií. Jednou z takýchto fóbií je určite pentherafóbia, strach zo svokry.

Čo je fóbia?


Fóbia je strach, častokrát až chorobný strach zo situácii, ktoré bežne strach nevyvolávajú. Preto je fóbia definovaná ako iracionálna, neadekvátna reakcia prejavujúca sa strachom z vecí, situácií alebo aj ľudí. Strach človeka je sprevádzaný stratou sebakontroly. Existujú stovky známych až menej známych druhov fóbií.

 fóbia

Na svete existuje viac než 300 rôznych fóbií.

Pentherafóbia


Pri penterafóbii má jedinec strach zo svokry. Pozor, túto fóbiu si netreba zamieňať s neznášanlivosťou svokry. V prípade pentherafóbia sa svokry doslova bojíte.

Ide o jednu z najabsurdnejších fóbií vyskytujúcu sa zatiaľ len v západných kultúrach. Penterafóbia je odvodená z gréckeho slova pentheraphobia. Penthera znamená v gréčtine svokra a phobia strach.

Ľudia trpiaci pentherafóbiou väčšinou trpia aj ďalšími fóbiami ako Vitricophobia (strach z nevlastného otca), Novercaphobia (strach z nevlastnej matky) a Soceraphobia (strach z rodičov vašej ženy/muža).

Symptómy pentherafóbie


Medzi najčastejšie prejavy pentherafóbie patria:

  • triaška
  • zvracanie
  • nevoľnosť v žalúdku
  • zvýšený stres
  • strata kontroly nad sebou samým
  • úzkosť
  • pocit strachu
  • lapavé dýchanie
  • nadmerné potenie
  • sucho v ústach
  • nepravidelnosť úderov srdca
  • zlá artikulácia

Záleží však od úrovne ochorenia, niekto môže mať len nepatrné symptómy, kdežto iný všetky.

Lekári neodporúčajú lieky a uprednostňujú skôr alternatívnu formu liečby ako hypnózu či psychoterapiu.

Príčina vzniku fóbie


Príčina vzniku pentherafóbie je predurčená externými vplyvmi (traumatické životné okamihy) a internými predispozíciami (genetika či dedičnosť jedinca). Spúšťačom pentherafóbie môže byť situácia podobná traume, napríklad z detstva. Potom kombinácia traumatizujúcej udalosti z minulosti, genetických predispozícií a mozgovej činnosti môže zohrávať významnú úlohu spustenia fóbie.

Ako sa lieči pentherafóbia?


Mnohých hneď napadne, či sa dá  pentherafóbia liečiť liekmi, no vždy si treba uvedomovať aj vedľajšie účinky. Zároveň je potrebné jedným dychom dodať, že predpísané lieky pentherafóbiu neliečia, len potláčajú symptómy.

Okrem predpísaných liekov však existujú aj alternatívne liečby ako hypnoterapia, hypnóza či psychoterapia, kde sa Vám doktor pomáha vyrovnávať s danou fóbiou či dokonca pochopiť, čo je príčinou.

Hypnoterapia 

Hypnoterapia je terapia, ktorá využíva hypnózu na odstránenie vašej fóbie. Počas hypnózy sa pracuje s vašim podvedomím na dosiahnutie vašich cieľov. V porovnaní s klasickou  terapiou sa pracuje priamo s vašim podvedomím a vďaka tomu sa táto metóda považuje za účinnejšiu.

Okrem odstránenia fóbie sa hypnoterapia používa aj na prípravu na náročné skúšky, na odstránenie nespavosti, na psychickú príprava pred operáciou či na skoncovanie s fajčením.

Hoci poniektorých môže myšlienka hrania sa s vašou mysľou doslova odstrašovať, hypnoterapia sa stala povolenou metódou terapie už v roku 1958.

NLP terapia

Ide o terapiu s názvom NLP (Neuro-Linguistic Programming), kde sa profesionálny terapeut snaží nájsť koreň problému na základe pravidelných sedení. Ide o vedomú terapiu, na rozdiel od nevedomej (hypnoterapia).

Tipy ako bojovať s fóbiou


Ešte pred návštevou terapeuta máme pre Vás tipy, ktoré by mohli aspoň čiastočne pomôcť. No nikdy sa nehanbite nájsť potrebnú lekársku pomoc u psychológa.

  1. Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi, ktorí Vás môžu svojim správaním pozitívne ovplyvniť v pozitívnom prístupe života.
  2. Ignorujte fóbiu, ak sa to dá. Je to ľahšie napísať, ako uskutočniť, ale stále premýšľanie nad pentherafóbiou Vás lepšími nespraví.
  3. Skúste ponachádzať informácie na internete, praktické skúsenosti iných, ktorým sa pentherafóbiu podarilo prekonať resp. potlačiť.
  4. Ak existujú vo Vašom okolí diskusné skupiny o danom probléme vedené profesionálom, využite to! Minimálne si uvedomíte, že možno v tom nie ste samy.
  5. Čítajte a vzdelávajte sa v danej problematike.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Phobia od JD je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 9 nových informácií]  ž dnes sa po celom svete eviduje viac než 300 rôznych fóbií, čiže pocitu strachu z niečoho. Popri známych fóbiách, ako napríklad klaustrofóbia, existuje množstvo iných, priam až absurdných fóbií. Jednou z takýchto fóbií je určite pentherafóbia, strach zo svokry. Čo je fóbia? Fóbia je strach, častokrát až chorobný strach zo situácii, ktoré bežne strach nevyvolávajú. Preto je fóbia definovaná ako iracionálna, neadekvátna reakcia prejavujúca sa strachom z vecí, situácií alebo aj ľudí. Strach človeka je sprevádzaný stratou sebakontroly. Existujú stovky známych až menej známych druhov fóbií. [caption id="attachment_3227"…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.87 ( 9 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Kto je to autista?

Častokrát sa stretávame so slovom autista v prenesenom význame, ako niekto, kto je "mimo". Ale kto to je autista v skutočnosti? A je vôbec slušné a vhodné niekoho takto oslovovať?​​