Domov >> Psychológia >> Rodičovstvo a výchova detí, 5 rád, ako ísť na to správne

Rodičovstvo a výchova detí, 5 rád, ako ísť na to správne

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 5 nových rád]

 Žiaden rodič nemôže tvrdiť, že výchova dieťaťa je jednoduchá záležitosť. Stojí to množstvo síl, času a niekedy aj hádok medzi rodičmi, no takmer každý rodič je v konečnom dôsledku šťastný, že to dieťa/detí má. Veď čo by sme si bez nich počali? No ako byť správnym rodičom je už náročnejšia záležitosť, no určite sa to dá. Prinášame 5 užitočných rád, ktoré môžu byť nápomocné pri výchove detí.

Deľba práce

Urobiť deti šťastnými  je jednoduchšie, ak vzťah otca a matky nie je príliš napätý. A najčastejšia príčina hádky medzi rodičmi je práve práca. Trik, ako dosiahnuť manželskú pohodu a vyhnúť sa tak týmto zbytočným hádkam je podieľať sa na práci spoločne. Keď partneri pracujú súčasne, bez ohľadu na to, kto čo robí, spôsobuje to vzájomne uspokojenie v podobe deľby práce. Čiže keď žena umýva riad, neutekajte. Skúste ju skôr prekvapiť v podobe zapnutého vysávača.

Obmedzte pozeranie televízie dieťaťu

Na základe výskumu Americkej akadémie pediatrov sa dá tvrdiť, že deti od dvoch rokov by nemali stráviť pred televízorom dlhšie než 2 hodiny. Deti do dvoch rokov by pred televízorom sedieť dokonca vôbec nemali.

A tu je dôvod: výskum realizovaný na vzorke takmer 2 000 detí ukázal, že deti pozerajúce televíziu len o hodinu dlhšie než by mali, vykazujú horšie výsledky už od materskej škôlky. Čím viac prekročia čas dvoch hodín, tým majú menšiu slovnú zásobu, zhoršené matematické myslenie a motoriku vo veku 5 rokov.

Cvičením k lepším školským výsledkom detí

Deti sú vo všeobecnosti veľmi neposedné. Cvičenie je krásny spôsob, ako zužitkovať ich neposednosť a zároveň podporiť výkon mozgu a rozmýšľania, ktoré sa v konečnom dôsledku odzrkadlia aj v prospechu a školských výsledkoch. Hovorí o tom najnovší výskum, ktorý skúmal správanie 11 ročných detí. U tých, ktoré aktívne športovali, sa prejavili lepšie výsledky z rodného jazyka, matematiky a prírodných vied. Tieto závery sa potvrdili u tých istých detí vo veku 16 rokov. Zaujímavosťou výskumu bolo, že u dievčat sa cvičenie prejavilo zlepšením výsledkov najmä z oblasti prírodných vied.

Riziko prehnanej výchovy dieťaťa

Niektoré ženy tvrdia, že starať sa o dieťa je stresujúcejšie, než byť v práci. Áno, pre niektoré ženy platí prepojenie medzi výchovou detí, stresom a dokonca pocitom viny. Ale čo to má spoločné s tvrdením,  že deti prinášajú do života radosť?

Podľa najnovšieho výskumu je tento rozpor zapríčinený rozličným spôsobom chápania výchovy detí. Psychológovia skúmali 181 matiek detí do 5 rokov. Výsledkom výskumu bol záver, že práve tie matky, ktoré sa prehnane starajú a sú presvedčené, že matky sú lepšími rodičmi než otcovia, sa stávajú náchylnejšími k psychickým ťažkostiam až depresiám. Takže áno, starajte sa o svoje deti, no neobetujte pri tom svoje vlastné duševné zdravie. Jednoducho všetko s mierou.

Prečo sú súrodenci tak odlišný?

Každý, kto má viac ako jedno dieťa, si všimne jednu zaujímavú vec a to, že povahové vlastnosti svojich detí sú úplne odlišné. V skutočnosti, na základe štúdie z roku 1987, nemajú dokonca dvaja súrodenci viac spoločného, než dvaja úplne cudzí ľudia.

Je to nanajvýš zvláštne, keďže 50 % časť ich genetického kódu je identická. Odpoveďou však nie je genetický kód, ale prostredie, v ktorom deti vyrastajú. Každé dieťa má jednoducho:

  • Iný vzťah so svojimi rodičmi
  • Iný vzťah so svojimi súrodencami
  • Iných priateľov
  • Iné zážitky …

A tieto všetky odlišnosti majú vplyv na vývoj dieťaťa. V mnohých prípadoch, pokiaľ sa teda nepodobajú aspoň výzorom, ťažko rozpoznať, že ide o súrodencov. To znamená, že aj vo výchove dieťaťa si treba uvedomiť, že to, čo platí pre jedno dieťa, nemusí platiť aj pre to druhé. Ide len o ďalšiu z krásnych výziev rodičovstva.

 

PSYCHOLÓGIA

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

kids, tv od Erin Stevenson O’Connor je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 5 nových rád]  iaden rodič nemôže tvrdiť, že výchova dieťaťa je jednoduchá záležitosť. Stojí to množstvo síl, času a niekedy aj hádok medzi rodičmi, no takmer každý rodič je v konečnom dôsledku šťastný, že to dieťa/detí má. Veď čo by sme si bez nich počali? No ako byť správnym rodičom je už náročnejšia záležitosť, no určite sa to dá. Prinášame 5 užitočných rád, ktoré môžu byť nápomocné pri výchove detí. Deľba práce Urobiť deti šťastnými  je jednoduchšie, ak vzťah otca a matky nie je príliš napätý. A najčastejšia príčina hádky medzi rodičmi je práve…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.88 ( 2 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Kto je to autista?

Častokrát sa stretávame so slovom autista v prenesenom význame, ako niekto, kto je "mimo". Ale kto to je autista v skutočnosti? A je vôbec slušné a vhodné niekoho takto oslovovať?​​