Domov >> Zdravý štýl >> Šedý zákal vás nemusí pripraviť o zrak: Pomôže len operácia

Šedý zákal vás nemusí pripraviť o zrak: Pomôže len operácia

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 5 nových informácií]

Postupné zakaľovanie očnej šošovky a zhoršovanie zraku, ktoré môže viesť až k slepote – to sú hlavné znaky šedého zákalu. Aj keď neexistujú lieky na jeho zmiernenie, nejde pri tejto diagnóze o definitívny verdikt. Jednoducho ho odstráni operácia, ktorá patrí k najčastejšie vykonávaným zákrokom na svete.

Šedý zákal je veľmi rozšírené ochorenie, ktoré postihuje množstvo ľudí nad 60 rokov. Nedá sa presne určiť, prečo vzniká, no súvisí najmä s prirodzeným starnutím šošovky a zmenami v jej štruktúre. Zriedka vzniká šedý zákal aj pri cukrovke alebo pri dlhodobom užívaní určitých liekov (napr. kortikosteroidy). Medzi rizikové skupiny patria tiež alkoholici či užívatelia drog, no zákal sa môže vyvinúť aj po úraze oka alebo po prekonanom zápale.

Aké sú príznaky šedého zákalu?


To, že máte šedý zákal, si spočiatku ani nemusíte uvedomiť. Až neskôr sa objavia prvé problémy, medzi ktoré patrí napríklad zhoršená ostrosť videnia, zastretý zrak, nedostatočné vnímanie farieb, ktoré sa javia ako vyblednuté, alebo citlivosť na svetlo.

Ako sa šošovka kalí viac a viac, vykonávanie bežných činností je čoraz náročnejšie. Lekári odporúčajú operáciu už pri prvých príznakoch, v neskorších štádiách hrozia väčšie komplikácie. Operácia šedého zákalu je v dnešnej dobe bežným ambulantným zákrokom, ktorý navyše plne hradia zdravotné poisťovne.

Operácia nebolí


Podstatou operácie šedého zákalu je výmena starej šošovky za novú, čo síce môže znieť hrozivo, no realita je úplne iná. Pred zákrokom čaká pacienta séria očných vyšetrení, počas ktorých lekár zistí rozsah ochorenia a stav zraku.

Samotná operácia trvá len 10-15 minút, oveľa dlhšie zaberajú prípravy. Očný chirurg najprv do očí nakvapká znecitlivujúce kvapky, aby celý zákrok prebehol úplne bez bolesti. Vytvorí malý rez, cez ktorý neskôr zakalenú šošovku vyberie a vloží novú. Okrem skalpelu sa dnes pri takomto type operácie používa aj femtosekundový laser, ktorý umožňuje veľmi šetrné a presné vytvorenie otvoru a následné rozdrvenie šošovky.

Existujú rôzne typy umelých šošoviek, ktoré sa používajú. Základná – monofokálna so žltým filtrom – je preplácaná poisťovňou a dokáže plnohodnotne slúžiť. Priplatiť si však môžete aj za asférické, multifokálne alebo trifokálne šošovky, ktoré dokážu počas jednej operácie vyriešiť aj dioptrický problém pacienta.

Po zákroku vám na 24 hodín prelepia operované oko a predpíšu vám kvapky. V niektorých prípadoch sa môže prejaviť sekundárny šedý zákal, ktorý sa však môže operovať znova.

Operácia šedého zákalu patrí k najbezpečnejším medicínskym zákrokom a vďaka jej bežnej dostupnosti sa vo vyspelých krajinách takmer úplne podarilo zabrániť oslepnutiam v dôsledku šedého zákalu. Pokiaľ sa aj u vás potvrdí táto nepríjemná diagnóza, operáciu neodkladajte.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Eyes od lizzerW je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 5 nových informácií] ostupné zakaľovanie očnej šošovky a zhoršovanie zraku, ktoré môže viesť až k slepote – to sú hlavné znaky šedého zákalu. Aj keď neexistujú lieky na jeho zmiernenie, nejde pri tejto diagnóze o definitívny verdikt. Jednoducho ho odstráni operácia, ktorá patrí k najčastejšie vykonávaným zákrokom na svete. Šedý zákal je veľmi rozšírené ochorenie, ktoré postihuje množstvo ľudí nad 60 rokov. Nedá sa presne určiť, prečo vzniká, no súvisí najmä s prirodzeným starnutím šošovky a zmenami v jej štruktúre. Zriedka vzniká šedý zákal aj pri cukrovke alebo pri dlhodobom užívaní určitých…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.16 ( 14 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava