Domov >> Zdravý štýl >> Šípky a zber šípok: pite šípkový čaj a budete zdravý!

Šípky a zber šípok: pite šípkový čaj a budete zdravý!

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 7 nových informácií]

Šípky alebo aj ruža šípová | Latinsky názov Rosa canina | Ľudovo šípová ruža, divý šíp alebo aj šíp.

Šípky sa vyznačujú mimoriadnymi liečivými účinkami a to najmä pre ich vysoký obsah vitamínu C a vitamínu K. Zber šípky je najvhodnejši od konca augusta do konca októbra, ale viac už v článku.

Zber šípky


Zber šípok je trochu bolestivý a to práve pre pichľavé konáre rastliny. Najvhodnejšie obdobie zberu šípok je koniec augusta, v septembri a októbri. Zbierame zrelé tvrdé šípky, a to celé, očistené od kvetných zvyškov, alebo bez semien (nažiek) tak, že šípky napoly rozrežeme a semená z nich vyberieme.

Zbierame i semená, z ktorých zmývaním odstránime nepríjemne páliace chĺpky. Mäkké, zvráskavené alebo čierno-škvrnité šípky zo zberu odstránime.

Zber šípok

Zber šípok prebieha práve teraz

Sušenie šípok


Šípky sušíme prirodzeným teplom, dosušujeme v miestnosti pri teplote do 35 °C. Uschovávame dobre uzavreté, najlepšie v obaloch umiestnených v plechovkách, na suchom, chladnom a vzdušnom mieste. Neodporúča sa šípky skladovať dlhšie ako jeden rok (kvôli úbytku vitamínu C).

Vitamíny nachádzajúce sa v šípkach


Šípky sa vyznačujú vysokým obsahom rôznych vitamínov, o čom by vedeli rozprávať naše staré mamy, ktoré sa kedysi povinne zúčastňovali na zbere šípiek. Šípky obsahujú najviac vitamínu C, a to v dužinatej časti, potom aj vzácny vitamín K, vitamíny B1 a B2, farbivá (karotenoidy). cukry, triesloviny, organické kyseliny, pektíny, éterický olej a iné látky.

Vitamín C je v šípkach v takých väzbách, že sa varom neničí, preto sú šípky vhodné na prípravu čaju či lekváru.

Liečivé účinky


a). Šípky sú veľmi osožné pri jarnej únave a krvácavých stavoch, posilňujú celý organizmus.

b). Pitie čaju alebo konzumácia vhodne pripraveného lekváru či džemu zvyšujú odolnosť proti nádche a iným chorobám, najmä proti chrípke.

c). Šípky sú veľmi účinné pri málokrvnosti.

d). Vysoký obsah karoténu a vitamínu C priaznivo pôsobí na zrak, sliznice a pokožku.

e). Šípkový čaj je účinný pri zápale horných a dolných močových ciest.

f). Zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu.

Výskyt šípky v prírode


Ružu šípovú nájdeme v prírode jednoducho. Ide o bohato rozvetvený šípkový tŕnistý ker vysoký až 3 metre. Každoročne prirastajú nové výhonky, na ktorých sú ostré, nadol zahnuté tŕne, vajcovité, ostro pílovité listy a bledoružové, niekedy aj biele kvety. Plody (plodstvá) sú vajcovité, spočiatku oranžovožlté, v čase zrelosti leskločervené šípky s tvrdými nažkami. Kvitne od júna do júla.

Ruža šípová rastie hojne v hájoch i na stráňach, medzi krovím, pri cestách a plotoch.

Ruža šípová

Ruža šípová voľne v prírode

Šípkový čaj


Šípkový čaj osoží pri chorobách močových orgánov, pri poruchách funkcie kapilár (krvných vlásočníc), pri náchylnosti na krvácanie a všade tam, kde je predpísané zvýšené množstvo vitamínu C do organizmu.

Príprava naozaj zdravého šípkového čaju pozostáva z troch základných krokov.

  1. Zoberte približne 2 hrste celých šípok a zalejte vodou – 2 litre na 2 hrste.
  2. Varte aspoň 30 minút.
  3. Uprostred doby varenia zľahka rozmačkajte šípky a pokračujte vo varení.
  4. Takto pripravený odvar sceďte cez sitko a čaj je hotový.

Je nutné ešte spomenúť, že zvyšky uvarených šípok je možné zaliať ďalším litrom vody. Častokrát je ten druhý čaj ešte lahodnejší so skvelou arómou a chuťou. Ďalšie obľúbené recepty so šípkami sú šípkový sirup a šípkový džem.

Príprava šípkového čaju

Príprava šípkového čaju

Rozrezané šípky

Rozrezané šípky pripravené na použitie

Šípky

Šípky pripravené na sušenie

Takže pri šípkach nezabúdať, že vďaka vysokému obsahu vitamínu C a vitamínu K pomáhajú pri:

  • problémoch s močovými cestami
  • krvotvorbou
  • stolicou
  • cukrovke
  • rekonvalescencii

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

rosehip od steve p2008 je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál, Rosehips od kanshiketsu je licencovaný pod CC BY-SA 2.0, Chopping Rosehips od kanshiketsu je licencovaný pod CC BY-SA 2.0

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 7 nových informácií] ípky alebo aj ruža šípová | Latinsky názov Rosa canina | Ľudovo šípová ruža, divý šíp alebo aj šíp. Šípky sa vyznačujú mimoriadnymi liečivými účinkami a to najmä pre ich vysoký obsah vitamínu C a vitamínu K. Zber šípky je najvhodnejši od konca augusta do konca októbra, ale viac už v článku. Zber šípky Zber šípok je trochu bolestivý a to práve pre pichľavé konáre rastliny. Najvhodnejšie obdobie zberu šípok je koniec augusta, v septembri a októbri. Zbierame zrelé tvrdé šípky, a to celé, očistené od kvetných zvyškov, alebo bez semien (nažiek)…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.87 ( 8 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava