Domov >> Psychológia >> Snívanie alebo ako mať krajšie sny

Snívanie alebo ako mať krajšie sny

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 6 nových informácií]

 Sny zvyčajne rozlišujeme na dva extrémy. Sú buď veľmi príjemné, až sa nám nechce vstávať, alebo sú akousi nočnou morou. Zvyšné sny sa nachádzajú niekde medzi týmito extrémami a sú jednoducho nezvyčajné alebo zmätočné.

Bez ohľadu na to, aké náhodné sú, vždy odrážajú nejaký zážitok počas dňa. Zvyčajne reflektujú naše očakávania, strach o budúcnosť alebo dokonca nám napomáhajú vrátiť sa späť v čase.
Ak chcete vedieť aktívne riadiť sny a byť si toho vedomý počas spánku, alebo sa jednoducho dozvedieť, ako mať viac príjemných snov, existuje mnoho odporúčaní a tipov, ako to dosiahnúť.

Ako dosiahnúť krajšie sny?

Choďte spať skôr

Spánková štúdia z roku 2011 pre denník “Spánok a biologický rytmus” došla k záveru, že študenti z univerzity, ktorí chodili spať neskôr, mali tendenciu zažívať menej príjemné sny než tí, ktorí nacupitali do postele skôr. Jedným z potenciálnych vysvetlení môže byť, že stresový hormón kortizol sa uvoľňuje z tela skoro ráno, to znamená v čase, keď nočný vtáci boli pravdepodobne v REM (Rapid eye Movement) režime spánku. REM je fáza spánku, charakterizovaná práve rýchlymi pohybmi očí a nízkoúrovňovou svalovou aktivitou.

U dospelého človeka predstavuje REM fázu asi 90–120 minút, teda asi 20–25 % doby spánku. Tento podiel klesá s vekom, u novorodencov tvorí plných 80 %. Je vedecky dokázané, že väčšina snov, které si subjekt podrobne a živo pamätá, prebieha práve v tejto fázi spánku..

Kontrolujte si jedálniček

Nočné mory môžu mať pôvod v rôznych aspektoch, ako napríklad nočné vyjedanie ľadničky, alkoholu, kofeínu ako aj cigariet. Ak máš neustále  nočné mory, potom by si mal začať zvažovať nad redukciou týchto aspektov a večer sa nenapchávať.

Vyrovnajte sa so stresom

Častokrát je stres a strach, ktorý zažívame počas dňa, pôvodcom negatívnych snov. Hoci vyrovnať sa so stresovou situáciou je náročný proces, aspoň počas fázy zaspávania sa skúste nevraciať a nerozoberať náročnú situáciu v hlave. Skúste si namiesto toho spomenúť na nejakú pozitívnu vec a tak si upratať aspoň čiastočne v hlave.
  • dokonca aj násilne, hororové a ináč stresové filme sú zdrojom zlých snov. Práve preto sa vyvarujte pozeraniu filmov takéhoto formátu tesne pred spaním
  • pravidelné cvičenie dokáže pomôct odbúrať hladinu stresu a tým zabezpečiť príjemnejšie sny. No pozor, tesne pred spaním sa cvičiť neodporúča.

Prineste si ruže do spálne

Vedci podľa štúdie, v ktorej boli ženy vystavené vôni ruží počas 30tich nocí, došli k záveru, že vôňa ruží má priaznivé učínky na kvalitu snov. Ženy, ktoré sa testovania zúčastnili potvrdili, že mávali príjemné sny. Vôňa ruží vyvoláva pozitívne emócie, čo sa odzrkadlí aj v príjemnejšom snívaní.
  • môžete takisto použiť vonné oleje, telové mlieko alebo sviečky s vôňou ruží. Ale nezabudnite sviečku sfúknuť predtým, než pôjdete spať, aby ste predišli prípadným haváriám.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

on the cusp of seven: reading diary of a wimpy kid od woodleywonderworks je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 6 nových informácií]  ny zvyčajne rozlišujeme na dva extrémy. Sú buď veľmi príjemné, až sa nám nechce vstávať, alebo sú akousi nočnou morou. Zvyšné sny sa nachádzajú niekde medzi týmito extrémami a sú jednoducho nezvyčajné alebo zmätočné. Bez ohľadu na to, aké náhodné sú, vždy odrážajú nejaký zážitok počas dňa. Zvyčajne reflektujú naše očakávania, strach o budúcnosť alebo dokonca nám napomáhajú vrátiť sa späť v čase. Ak chcete vedieť aktívne riadiť sny a byť si toho vedomý počas spánku, alebo sa jednoducho dozvedieť, ako mať viac príjemných snov, existuje mnoho odporúčaní a…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.85 ( 2 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Kto je to autista?

Častokrát sa stretávame so slovom autista v prenesenom význame, ako niekto, kto je "mimo". Ale kto to je autista v skutočnosti? A je vôbec slušné a vhodné niekoho takto oslovovať?​​