Domov >> Zdravý štýl >> Uštipnutie včelou 🐝, 5 rád ako zmierniť opuch pri bodnutí

Uštipnutie včelou 🐝, 5 rád ako zmierniť opuch pri bodnutí

[Tento článok Vám zaberie 4 minút čítania a 9 nových informácií]

Leto sa nezadržateľne blíži a s ním aj letné nehody. Jednou z častých nehôd môže byť uštipnutie včelou. Čo robiť, keď na nás včela zaútočí a pichne nás? A čo v prípade, ak ste dokonca na včely alergický? Čítajte ďalej, aká je prvá pomoc pri bodnutí včelou a ako zmierniť bolesť pri opuchu a začervenaní kože.

  1. Žihadlo po bodnutí včelou zostáva stále živým organizmom, ktorý sa asi ešte minútu zavŕtava hlbšie a hlbšie do rany. Popritom ešte vypúšťa jed. Vždy platí, čím hlbšie sa žihadlo zavŕta, tým horšie následky to so sebou nesie. Prioritou však stále musí byť čo najrýchlejšie žihadlo z tela vytiahnuť, pinzetou, nožíkom či dokonca nechtom. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať ako jednoduchá záležitosť, mnohí z nás by s tým mali nemalý problém.
  2. Pri vyťahovaní žihadla je dôležité dať pozor, aby sme nestlačili vačok s jedom, ktorý sa nachádza na konci žihadla. Akonáhle ho stlačíme, vytlačíme jed priamo do rany postihnutého, čím mu vôbec nepomôžeme. Vtedy dokáže byť uštipnutie včelou bolestivejšie.
  3. Ak nemáte bodnutie žihadla do oka alebo v jeho okolí, jazyku, krku či úst, potom len zachovajte pokoj a snažte sa žihadlo čo najskôr odstrániť. V prípade bodnutia do vyššie spomenutých častí tela je dôležitý pokoj a rýchla záchranná pomoc. Tá je dôležitá aj vtedy, ak ste na poštipnutie včelou alergický/alergická. Ak ste však o tom vôbec nevedeli, vtedy je nutná rýchla lekárska pomoc. Ak o alergickej reakcii viete, potom by ste mali nosiť so sebou antihistaminiká, ktoré sú voľne predajné v každej lekárni. Treba si však uvedomiť, že aj opuch veľký ako dve vaše dlane sú stále prirodzenou reakciou na uštipnutie včely.
  4. Po uštipnutí nastáva opuch, preto je vhodné miesto vpichu ochladzovať studenou vodou alebo ešte lepšie ľadom. Tým sa spomaľuje prekrvenie v časti opuchu a jed sa tak dostáva do organizmu pomalšie. Rady starých materí odporúčajú použiť na miesto vpichu čerstvú cibuľu s medom či ocot. Ak sa miesto uštipnutia včelou nachádza na ťažko dostupnom mieste, potom studená sprcha môže byť veľmi nápomocná.
  5. Dôležité je pozorovať, či nedochádza k nebezpečnému opuchu, ktorý by začal brániť dýchaniu postihnutého. Opuch po uštipnutí včelou zvykne začervenať a nepríjemne svrbieť. Takáto kožná reakcia je však prirodzená aj pre nie-alergika. Ak je svrbenie neúnosné, treba použiť gél Fenistil, ktorý chladí miesto vpichu a zabraňuje zväčšovaniu opuchu či jeho začervenanie.

Žihadlo včely = včelí jed

Žihadlo slúži včelám na obranu. Tento obranný mechanizmus mal ochrániť votrelcov pred ťažko získanými zásobami medu. Jeden vačok jedu obsahuje 3 – 4 mg jedu v tekutom stave. Táto dávka je pre ostatný hmyz smrtiaca, no nie však pre človeka, hoci …

Uštipnutie včelou nie je pre zdravého jedinca nebezpečné. Zistilo sa, že zdravý človek je schopný zniesť až 200 dávok žihadiel naraz. Avšak, ak nie je práve v dobrom zdravotnom stave, aj jedno žihadlo dokáže citeľne ublížiť. Nejeden včelár, ktorý si po rokoch vybudoval imunitu na včelí jed priznal, že v stave oslabenia imunity, horúčav či iných zdravotných problémov, mu aj jedno žihadlo dokázalo spôsobiť nepríjemné problémy.

Preto je dôležité dbať aj na prevenciu a vyvarovať sa napríklad chodeniu po tráve na boso, smetným košom či oblastiam so zvýšeným výskytom včiel.

Včely tak, ako aj my ľudia, potrebujú slobodu. Akonáhle sa cítia v ohrození, bránia sa uštipnutím tak, ako sa mi bránime napríklad aj jazykom.

Skúsenosti s uštipnutím včely

Aké sú vaše osobné skúsenosti s poštípaním včiel? Dajte nám vedieť vaše osobné tipy a rady, ktoré vám pomohli.

Felix

Na včelín som si doviezol pre všetky prípady fenistil a zyrtec. Ani tak nie kvôli sebe, ale kvôli známym (nevčelárom), čo sa chcú sem-tam mrknúť na včielky. Aj keď fenistil som použil raz, keď mi pod klobúk vliezli tri včielky naraz a ako som sa nazdal tak som mal jednu v nose a ďalšie za krkom a za uchom. To boli fofry.

Radka

Davam pulku cibule .. alebo silnejsi platok a preväzy.

Romanka

Ja som bola teraz u doktora so starším, asi včelie bodnutie do palca na nohe, 2 dni to mal napuchnuté na nohe až k členku. Dal nám na to Višňovského masť. V lekárni stojí pár korún. Smrdí, ale mal to na nohe ako obklad previazané celkom asi 3 dni a opuch krásne zmizol.

Tomino

Dobrá je čerstvo rozrezaná cibuľa a ňou potierať vpich. Ale samozrejme, kto k úľu nosí rozrezanú cibuľu? Snáď len tí, čo sú vždy pripravení … Mne sa osvedčila v prípade obzvlášť výživného zásahu baza čierna, rozdrviť čerstvý mladý lístok a potierať. To je starý vandrácký trik na všetky bodnutie, aj na komáre. A okolo úľov jej mám dosť. Babička ostatne hovorievala: “Pred bazou kľakni.”

Matúšo

Spomenul som si, že kedysi som si viedol záznamy, koľko som dostal žihadel dostal

V roku 2001: 28 žihadiel (3 včelstva)

V roku 2002: 115 žihadiel (5 včelstiev)

V roku 2003: zhruba v polovici sezóny ich bolo 70.

V ďalších rokoch už som záznamy neviedol, dnes už to asi ani nebol schopný evidovať, pretože si toho až tak nevšímam … ono to aj trochu menej bolí. No tipujem, že ich môže byť okolo 200 – 300 za rok … ale to je len hrubý odhad, pretože aj v zime, keď je prelet, tak si dobrovoľne naočkujem aj 30 žihadiel … mám potom lepšiu náladu.

Mimon

Dokonca sa odporúča ako prevencia pred alergiou – nechať sa aspoň raz za 5 rokov poštípať včelou. Telo si vytvorí aspoň aké také protilátky a neprejaví sa alergická reakcia.

Paťo

Jeden skúsený včelár odporúča chrániť sa pred horšou reakciou na včelí jed použítím kalciových tabliet. Takže večer jednu a ráno opäť a šup bez klobúka do včiel.

Fotogaléria

opuch po uštipnutí včelou na dieťati

Opuch po uštipnutí včelou na dieťati

opuch po uštipnutí včelou na ruke

Opuch po uštipnutí včelou na ruke

 

Opuch po uštipnutí včelou na nohe

Opuch po uštipnutí včelou na nohe

Opuch po uštipnutí včelou na tvári

Opuch po uštipnutí včelou na tvári

Pichnutie-včelou

 

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Small Metallic-banded bee – Lasioglossum sp? od patrickkavanagh je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Bee od DoeLay je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, bee-sting od Marina Kuperman Villatoro je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, The perils of walking in LA… od Alissa Walker je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Bee Sting od Joshua Ganderson je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Bee Sting Gone Bad od OakleyOriginals je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

PREVALENCE OF BEE STING ALLERGY – SETTIPANE, G. A. and BOYD, G. K. (1970), PREVALENCE OF BEE STING ALLERGY IN 4,992 BOY SCOUTS. Allergy, 25: 286–291. doi: 10.1111/j.1398-9995.1970.tb01264.x

 

 

[Tento článok Vám zaberie 4 minút čítania a 9 nových informácií] eto sa nezadržateľne blíži a s ním aj letné nehody. Jednou z častých nehôd môže byť uštipnutie včelou. Čo robiť, keď na nás včela zaútočí a pichne nás? A čo v prípade, ak ste dokonca na včely alergický? Čítajte ďalej, aká je prvá pomoc pri bodnutí včelou a ako zmierniť bolesť pri opuchu a začervenaní kože. Žihadlo po bodnutí včelou zostáva stále živým organizmom, ktorý sa asi ešte minútu zavŕtava hlbšie a hlbšie do rany. Popritom ešte vypúšťa jed. Vždy platí, čím hlbšie sa žihadlo zavŕta, tým horšie následky to so sebou nesie. Prioritou však stále…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.61 ( 11 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava