[Tento článok Vám zaberie 4 minút čítania a 9 nových informácií]
Leto sa nezadržateľne blíži a s ním aj letné nehody. Jednou z častých nehôd môže byť uštipnutie včelou. Čo robiť, keď na nás včela zaútočí a pichne nás? A čo v prípade, ak ste dokonca na včely alergický? Čítajte ďalej, aká je prvá pomoc pri bodnutí včelou a ako zmierniť bolesť pri opuchu a začervenaní kože.
- Žihadlo po bodnutí včelou zostáva stále živým organizmom, ktorý sa asi ešte minútu zavŕtava hlbšie a hlbšie do rany. Popritom ešte vypúšťa jed. Vždy platí, čím hlbšie sa žihadlo zavŕta, tým horšie následky to so sebou nesie. Prioritou však stále musí byť čo najrýchlejšie žihadlo z tela vytiahnuť, pinzetou, nožíkom či dokonca nechtom. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať ako jednoduchá záležitosť, mnohí z nás by s tým mali nemalý problém.
- Pri vyťahovaní žihadla je dôležité dať pozor, aby sme nestlačili vačok s jedom, ktorý sa nachádza na konci žihadla. Akonáhle ho stlačíme, vytlačíme jed priamo do rany postihnutého, čím mu vôbec nepomôžeme. Vtedy dokáže byť uštipnutie včelou bolestivejšie.
- Ak nemáte bodnutie žihadla do oka alebo v jeho okolí, jazyku, krku či úst, potom len zachovajte pokoj a snažte sa žihadlo čo najskôr odstrániť. V prípade bodnutia do vyššie spomenutých častí tela je dôležitý pokoj a rýchla záchranná pomoc. Tá je dôležitá aj vtedy, ak ste na poštipnutie včelou alergický/alergická. Ak ste však o tom vôbec nevedeli, vtedy je nutná rýchla lekárska pomoc. Ak o alergickej reakcii viete, potom by ste mali nosiť so sebou antihistaminiká, ktoré sú voľne predajné v každej lekárni. Treba si však uvedomiť, že aj opuch veľký ako dve vaše dlane sú stále prirodzenou reakciou na uštipnutie včely.
- Po uštipnutí nastáva opuch, preto je vhodné miesto vpichu ochladzovať studenou vodou alebo ešte lepšie ľadom. Tým sa spomaľuje prekrvenie v časti opuchu a jed sa tak dostáva do organizmu pomalšie. Rady starých materí odporúčajú použiť na miesto vpichu čerstvú cibuľu s medom či ocot. Ak sa miesto uštipnutia včelou nachádza na ťažko dostupnom mieste, potom studená sprcha môže byť veľmi nápomocná.
- Dôležité je pozorovať, či nedochádza k nebezpečnému opuchu, ktorý by začal brániť dýchaniu postihnutého. Opuch po uštipnutí včelou zvykne začervenať a nepríjemne svrbieť. Takáto kožná reakcia je však prirodzená aj pre nie-alergika. Ak je svrbenie neúnosné, treba použiť gél Fenistil, ktorý chladí miesto vpichu a zabraňuje zväčšovaniu opuchu či jeho začervenanie.
Žihadlo včely = včelí jed
Žihadlo slúži včelám na obranu. Tento obranný mechanizmus mal ochrániť votrelcov pred ťažko získanými zásobami medu. Jeden vačok jedu obsahuje 3 – 4 mg jedu v tekutom stave. Táto dávka je pre ostatný hmyz smrtiaca, no nie však pre človeka, hoci …
Uštipnutie včelou nie je pre zdravého jedinca nebezpečné. Zistilo sa, že zdravý človek je schopný zniesť až 200 dávok žihadiel naraz. Avšak, ak nie je práve v dobrom zdravotnom stave, aj jedno žihadlo dokáže citeľne ublížiť. Nejeden včelár, ktorý si po rokoch vybudoval imunitu na včelí jed priznal, že v stave oslabenia imunity, horúčav či iných zdravotných problémov, mu aj jedno žihadlo dokázalo spôsobiť nepríjemné problémy.
Preto je dôležité dbať aj na prevenciu a vyvarovať sa napríklad chodeniu po tráve na boso, smetným košom či oblastiam so zvýšeným výskytom včiel.
Včely tak, ako aj my ľudia, potrebujú slobodu. Akonáhle sa cítia v ohrození, bránia sa uštipnutím tak, ako sa mi bránime napríklad aj jazykom.
Skúsenosti s uštipnutím včely
Aké sú vaše osobné skúsenosti s poštípaním včiel? Dajte nám vedieť vaše osobné tipy a rady, ktoré vám pomohli.
Felix
Na včelín som si doviezol pre všetky prípady fenistil a zyrtec. Ani tak nie kvôli sebe, ale kvôli známym (nevčelárom), čo sa chcú sem-tam mrknúť na včielky. Aj keď fenistil som použil raz, keď mi pod klobúk vliezli tri včielky naraz a ako som sa nazdal tak som mal jednu v nose a ďalšie za krkom a za uchom. To boli fofry.
Radka
Davam pulku cibule .. alebo silnejsi platok a preväzy.
Romanka
Ja som bola teraz u doktora so starším, asi včelie bodnutie do palca na nohe, 2 dni to mal napuchnuté na nohe až k členku. Dal nám na to Višňovského masť. V lekárni stojí pár korún. Smrdí, ale mal to na nohe ako obklad previazané celkom asi 3 dni a opuch krásne zmizol.
Tomino
Dobrá je čerstvo rozrezaná cibuľa a ňou potierať vpich. Ale samozrejme, kto k úľu nosí rozrezanú cibuľu? Snáď len tí, čo sú vždy pripravení … Mne sa osvedčila v prípade obzvlášť výživného zásahu baza čierna, rozdrviť čerstvý mladý lístok a potierať. To je starý vandrácký trik na všetky bodnutie, aj na komáre. A okolo úľov jej mám dosť. Babička ostatne hovorievala: “Pred bazou kľakni.”
Matúšo
Spomenul som si, že kedysi som si viedol záznamy, koľko som dostal žihadel dostal
V roku 2001: 28 žihadiel (3 včelstva)
V roku 2002: 115 žihadiel (5 včelstiev)
V roku 2003: zhruba v polovici sezóny ich bolo 70.
V ďalších rokoch už som záznamy neviedol, dnes už to asi ani nebol schopný evidovať, pretože si toho až tak nevšímam … ono to aj trochu menej bolí. No tipujem, že ich môže byť okolo 200 – 300 za rok … ale to je len hrubý odhad, pretože aj v zime, keď je prelet, tak si dobrovoľne naočkujem aj 30 žihadiel … mám potom lepšiu náladu.
Mimon
Dokonca sa odporúča ako prevencia pred alergiou – nechať sa aspoň raz za 5 rokov poštípať včelou. Telo si vytvorí aspoň aké také protilátky a neprejaví sa alergická reakcia.
Paťo
Jeden skúsený včelár odporúča chrániť sa pred horšou reakciou na včelí jed použítím kalciových tabliet. Takže večer jednu a ráno opäť a šup bez klobúka do včiel.
Fotogaléria
..za fotky ďakujeme
..za fotky ďakujeme
PREVALENCE OF BEE STING ALLERGY – SETTIPANE, G. A. and BOYD, G. K. (1970), PREVALENCE OF BEE STING ALLERGY IN 4,992 BOY SCOUTS. Allergy, 25: 286–291. doi: 10.1111/j.1398-9995.1970.tb01264.x