Domov >> Inšpirácie >> Živý vianočný stromček a starostlivosť oň

Živý vianočný stromček a starostlivosť oň

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 8 nových rád]

 V predošlom článku sme opisovali pozitíva kúpy živého vianočného stromčeka pred umelým. Použitie živého vianočného stromčeka má mnoho benefitov, no zároveň je aj náročnejší na starostlivosť. Asi netreba pripomínať časté vysávanie opadaného ihličia pod stromčekom, alebo už samotné balenie (vyhadzovanie) preriedeného stromčeka. No ako predĺžiť životnosť stromčeka tak, aby vydržal aspoň po sviatok troch kráľov?

Tipy na predĺženie životnosti živého vianočného stromčeka

 1. Ak je váš stromček čerstvo odseknutý, potom ho umiestnite do vody čo najskôr, a aj v prípade, ak ho ešte nemáte v pláne ozdobovať. Ak však už ubehlo viac než šesť hodín od odpílenia stromčeka, urobte nový zárez naspodku kmeňa ešte predtým, než ho dáte na stojan.
 2. Ideálne je nechať stromček čo najdlhšie v chladnejšom prostredí a izbovej teplote ho prispôsobovať potom postupne, nie ho naraz preniesť z mínus piatich stupňov do plus dvadsiatich.
 3. Pre udržanie sviežosti stromčeka dolievajte vodu do nádobky na dennej báze. Vyhnete sa tak aj nadmernému množstvu opadaného vyschnutého ihličia na zemi. Vodu dopĺňajte v dostatočnom množstve, aby sa v nádobke stále nejaká voda nachádzala. Stromčeky sú veľkými spotrebiteľmi vody. Za deň dokážu pohltiť aj takmer jeden liter vody, v závislosti od veľkosti. Ak stromček dole v mieste odpílenia uschne, bude to pre vodu len náročnejšie dostať sa až ku korunke a zásobiť ju.
 4. Čerstvá a čistá voda je tá najvhodnejšia kombinácia pre stromček. Nie je potrebné dopĺňať žiadne prídavné výživné látky.
 5. Udržujte stromček mimo dosahu zdroja tepla. Radiátor alebo krb len urýchľujú proces vyparovania a straty vlhkosti. A navyše nemôžeme zabudnúť ani na vznikajúce riziko požiaru.
 6. Ak máte doma zvlhčovač vzduchu, použite ho.  Pomôže totiž nielen predĺžiť životnosť stromčeka, ale pomôže aj vašim dýchacím cestám.
 7. Nevyhadzujte stromček do ohňa hneď, akonáhle je už vysušený. Mnoho krajín má k dispozícií takzvané recyklačné centrá alebo centrá pre mulčovanie stromčekov.
  candyman.sk-Živý vianočný stromček a starostlivosť oň (2)

  Vyschnutý vianočný stromček po Vianociach

 8. Pokúste sa ho znova zasadiť a sledovať, či sa náhodou ešte aj nepreberie. Na vlastnej skúsenosti odskúšané. Kedysi vyschnutý stromček pri smetnom koši, dnes ozdobou živého plotu.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

christmas tree od rab steen je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, 6.2009 365 End of Christmas: Tree 9 od Ann Oro je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 8 nových rád]   predošlom článku sme opisovali pozitíva kúpy živého vianočného stromčeka pred umelým. Použitie živého vianočného stromčeka má mnoho benefitov, no zároveň je aj náročnejší na starostlivosť. Asi netreba pripomínať časté vysávanie opadaného ihličia pod stromčekom, alebo už samotné balenie (vyhadzovanie) preriedeného stromčeka. No ako predĺžiť životnosť stromčeka tak, aby vydržal aspoň po sviatok troch kráľov? Tipy na predĺženie životnosti živého vianočného stromčeka Ak je váš stromček čerstvo odseknutý, potom ho umiestnite do vody čo najskôr, a aj v prípade, ak ho ešte nemáte v pláne ozdobovať. Ak však už ubehlo viac než…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 2 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Bazový sirup až do zimy! Jednoduchý recept v 15 krokoch

Domáci bazový sirup je omnoho jednoduchší, ako si mnohí myslia. Stačí si len vyhradiť pár hodín času na prípravu a zásoby na zimu sú pripravené pre celú ..