Domov >> Zdravý štýl >> 11 mýtov a právd o alkohole u mladistvých

11 mýtov a právd o alkohole u mladistvých

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 11 nových informácií]

 Hoci neexistuje žiaden presný návod, ako sa dokonale zabaviť a užiť si aj v alkoholovom opojení bez ranných nepríjemností, no predsa v spoločnosti mladistvých prevláda hneď niekoľko tipov, ako sa aj opiť a aj prežiť nasledujúce ráno bez opice. Prinášame hneď 11 najčastejších mýtov o alkohole a zároveň aj vysvetlení, ako to teda v skutočnosti je.

Mýtus 1: Mixovanie alkoholu s energetickým nápojom zvyšuje opitosť

Ide o častú interpretáciu, že kombinácia alkoholu s energy drinkom plným kofeínu nás privedie na vyššiu úroveň opitosti. No energetický nápoj ani náhodou nezvyšuje pocit pohody a prítulnosti, ktorý dosiahneme po pár pohárikoch. Práve naopak, energetické nápoje a kofeín v nich len maskujú utišujúci účinok alkoholu, ktorý nám zvyčajne dáva podnet prestať piť. Výsledkom toho je, že ľudia majú pocit väčšej energie, čo vyúsťuje do pokračovania v pití až prepití. Následky na druhý deň poznáme snáď všetci.

Skutočnosť o mixovaní alkoholu s energetickým nápojom

Energetické nápoje v podstate len menia naše vnímanie, ako veľmi sme v skutočnosti intoxikovaný, no nemenia účinok, ako moc nás daný pohárik zasiahne. Existuje len jedna výnimka, a to diétna sóda, ktorá môže zvýšiť hladinu intoxikácie v tele.

Mýtus 2: Piť pivo pred tvrdým alkoholom je lepší variant, ako piť tvrdý alkohol pred pivom

V spoločnosti násťročných panuje domnienka, že pivo je jemnejší alkohol a tak nedokáže spôsobiť opitosť tak rýchlo, ako napríklad poháriky vodky. Pokračovať tvrdým alkoholom po pár pivách zvyčajne prináša rýchlu odozvu v podobe zvracania. Takže v opačnom garde, to znamená začať tvrdým alkoholom a následne spomaliť pivom, by nás malo chrániť pred “kolotočom” v hlave. Nie je však celkom tak.

Skutočnosť, či piť pivo pred tvrdým nápojom

Množstvo alkoholu zohráva ďaleko väčšiu úlohu, ako typ alkoholu respektíve poradie. Vypiť veľa alkoholu za krátku dobu je to, čo spôsobuje vracanie ako obranný mechanizmus, či ide o víno, pivo alebo tvrdý alkohol. Bez ohľadu nato, čo pijete, tempo popíjania je kľúčové.

Mýtus 3: Tmavý kvalitný alkohol je vždy zdravší

farba vína

Tmavšie pivo a víno obsahuje vo všeobecnosti viac antioxidantov než svetlejšie pivo a víno. Tmavšie zafarbenie naznačuje vyšší obsah flavonoidov u piva a u vína vyšší obsah polyfenolu.

Skutočnosť o tmavom alkohole

Hoci tmavý alkohol v sebe obsahuje viac antioxidantov, netreba však zabúdať na to, že obsahuje aj viac toxických látok vytvorených počas procesu fermentácie, čo vyúsťuje do nepríjemnej opice. Ide napríklad o pivo, víno, rum, whisky, zlatá tequila a iný alkohol s tmavším zafarbením.

Mýtus 4: Čím staršie víno, tým lepšie víno

portské víno

Portské víno je považované za luxusné víno, ktoré sa vyrába v údoliach pozdĺž rieky Douro v severnej časti Portugalska. Ide o typické červené víno s vyšším podielom zvyškového cukru.

Označený rok na víne musí niečo znamenať predsa nie? Starý ročník vína je vnímaný ako víno s bohatou škálou rôznych chutí, ako drahé víno a víno tej najvyššej kvality.

Skutočnosť o ročníku vína

Nie je víno ako víno. Všetko to záleží od typu vína. Niektoré vína je najlepšie spotrebovať do roka s tým, že po roku sa z neho nestane o nič lepšie víno. Ba čo je horšie, obsah antioxidantov sa znižuje po odporúčanej dobe expirácie. Iné vína sa však doslova odporúčajú uskladniť do vínnej pivnice na niekoľko rokov na dosiahnutie tej najlepšej kvality.

Mýtus 5: Tmavé pivo obsahuje v sebe viac alkoholu než svetlé pivo

Mnoho ľudí sa na základe tmavšieho odtieňu domnieva, že tmavé pivo v sebe obsahuje vďaka hustote viac alkoholu.

Skutočnosť o množstve alkoholu v tmavom pive

Hoci svetlé pivá vyzerajú naozaj svetlejšie v odtieni, farba však určite nie je jediným indikátorom množstva alkoholu. Farba odtieňu piva záleží od typu obilného sladu, z ktorého bolo pivo vyrobené. Niektoré tmavé piva však majú menší obsah alkoholu, než ich svetlé varianty.

Mýtus 6: Zvracanie ti pomôže vytriezvieť a predísť tak opici

rozliate víno na stole

Po obrovskej oslave môže byť už neskoro premýšľať nad opicou, © Lisabon 2011

Teoreticky, zbavenie sa alkoholu, ktorý ešte nebol strávený znamená, že nebude  ešte absorbovaný do krvi a neprispeje tak k rannej bolesti hlavy.

Skutočnosť o zvracaní

Absorpcia alkoholu do krvného obehu sa odohráva prakticky okamžite. Takže zbavenie sa malého množstva alkoholu zvracaním už nespôsobí priveľký rozdiel, ak rátame s tým, že pri uvažovaní nad týmto radikálnym rozhodnutím už máme asi aj tak dosť v “sebe”.

Mýtus 7: Užitie aspirínu alebo ibuprofenu pred pitím zmenší účinok opice

Ide určite o peknú myšlienku, ktorá vládne najmä medzi mladými. Hoci to znie celkom racionálne, keďže ibuprofen tlmí bolesť, určite to však neplatí.

Skutočnosť o liekoch a alkohole

Užitím týchto liekov proti bolesti ešte predtým, než samotná bolesť “dorazí”, nepomáha. Sila tabletky ibuprofenu vyprchá, kým sa nejaké bolesti hlavy dostavia. Čo je však dôležité spomenúť, ide o veľmi nebezpečnú kombináciu liekov a alkoholu pre náš organizmus.

Nikdy neužívajte aspirín alebo ibuprofen počas pitia alkoholu. Tieto lieky proti bolesti totiž narúšajú vnútro žalúdka. Takto podráždený žalúdok plný alkoholu môže dokonca spôsobiť zápal pečene a tým pustiť viac alkoholu do krvného obehu. To môže vyústiť do stavu poškodenia pečene a samozrejme k absorpcii väčšieho množstva alkoholu v krvi, následne nastáva otrava alkoholom.

Požitie ibuprofenu alebo iného silného lieku ráno po akcii však môže uvoľniť chvíľkové bolesti. Lepšie je však neužiť žiaden z liekov.

Mýtus 8: Najesť sa predtým, než zaľahneme do postele, zníži účinky opice

Väčšina z nás zvykne merať strastiplnú cestu v podnapitom stave do lokálnej pizzérie alebo kebabu, aby sme si pochutili na mastnej dobrote. Mnohí však dokonca merajú túto cestu aj z dôvodu rýchlejšieho vytriezvenia či dokonca z dôvodu zabránenie rannej opice.

Skutočnosť o jedení po zábave

Ďalší nádejne znejúci mýtus. Veď kto by sa nechcel opiť do nálady a zjedením kebabu odstrániť rannú opicu. Tak to však nefunguje. V čase, keď kebab či pizza dorazí do nášho žalúdka, všetken spotrebovaný alkohol je už dávno absorbovaný v našom systéme. Mastné jedlá nepomôžu pečeni s odbúravaním alkoholu o nič rýchlejšie. V skutočnosti kombinácia alkoholu a mastných jedál môže viesť k tomu, že sa budete cítiť ráno ešte horšie. Ak chcete spomaliť absorpciu alkoholu do krvi jedlom, najedzte sa predtým, než začnete piť.

Mýtus 9: Alkohol zabíja mozgové bunky

Ide o veľmi jednoduchú domnienku, ktorá sa však nezakladá na pravde. Normálny večer pri poháriku vína nespôsobuje žiadne poškodenia mozgu z dlhodobého hľadiska.

Skutočnosť, či alkohol zabíja bunky v mozgu

Alkohol trvale nepoškodzuje mozgové bunky. Alkohol poškodzuje dentrity, malé tykadlá na neurónoch, ktoré sú zodpovedné za prenos elektrických impulzov z mozgu do častí tela. Neuróny si predstavme ako bunky, ktoré slúžia na sprostredkovanie správ. Napríklad pri dotyku horúceho predmetu posielajú neuróny správy do mozgu, ktorý následne posiela spätnú správu do ruky na to, aby sme ruku rýchlo odtrhli od daného horúceho predmetu. A práve dentrity narúšajú túto komunikáciu, vďaka ktorej dokážeme už len chabo a nezrozumiteľne komunikovať či udržať prirodzenú chôdzu alebo postoj tela. No každopádne sa nejedná o trvalý jav.

Mýtus 10: Káva a studená sprcha urýchlia proces vytriezvenia

Šokujúce, ale zároveň osviežujúce. Ďalšia z jednoduchých teórií, vďaka ktorej „ževraj“ nikdy nebudete mať opicu.

Skutočnosť, ako káva a studená sprcha pomáha s vytriezvením

Podľa medicínskych analýz, ľudská pečeň môže spracovať jeden štandardný pohárik každú hodinu, to znamená 1,5 unci tvrdého alkoholu, 5 uncí vína resp. 12 uncí piva. Objem je vyjadrený v americkej jednotke, tekutej unci (fluid ounce). Jedna tekutá unca sa rovná približne 29,57 ml. Káva či studená sprcha vás určite dokážu prebrať k životu, no proces odbúravania alkoholu z tela neurýchlia. Čas je (bohužiaľ) častokrát jediný liek. Studená sprcha spôsobuje veľa zázračných účinkov, viac si môžete prečítať v predošlom článku o zázračných účinkoch studenej sprchy.

Mýtus 11: Poriadne sa najesť pred pitím ma udrží triezveho po celý večer

Áno aj nie. Jedenie pred bujarou oslavou môže spomaliť proces absorpcie alkoholu do krvi, no nedokáže zabrániť stavu opitosti.

Skutočnosť o najedení sa pred alkoholom

Telo začína s absorpciou alkoholu cez žalúdok a tenké črevo. Takže ak máte plný žalúdok, absorpcia zaberie dlhší čas. To má potom za následok oddialenie pocitu opitosti, no nie zastavenie. Časom sa však každopádne žalúdok vyprázdni a na rad príde alkohol.

Jedinou zárukou, ako obstáť čo najlepšie počas bujarej noci je pitie s mierou a rozumom.

ZDRAVÝ ŠTÝL

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Alcohol and Ulcerative Colitis od Kimery Davis je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál, Ryst Dupeyron od World by Mouth je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 11 nových informácií]  oci neexistuje žiaden presný návod, ako sa dokonale zabaviť a užiť si aj v alkoholovom opojení bez ranných nepríjemností, no predsa v spoločnosti mladistvých prevláda hneď niekoľko tipov, ako sa aj opiť a aj prežiť nasledujúce ráno bez opice. Prinášame hneď 11 najčastejších mýtov o alkohole a zároveň aj vysvetlení, ako to teda v skutočnosti je. Mýtus 1: Mixovanie alkoholu s energetickým nápojom zvyšuje opitosť Ide o častú interpretáciu, že kombinácia alkoholu s energy drinkom plným kofeínu nás privedie na vyššiu úroveň opitosti. No energetický nápoj ani náhodou nezvyšuje pocit…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 1 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava