Domov >> Ako s .. >> Ako byť šťastný? 10 preukázaných návykov, ktoré vás urobia šťastnými

Ako byť šťastný? 10 preukázaných návykov, ktoré vás urobia šťastnými

[Tento článok Vám zaberie 2 minúty čítania a 5 nových informácií]

 Šťastie je veľmi subjektívny pocit. Niekto je najšťastnejší v kruhu svojej rodiny, niekomu naopak stačí len pekné počasie. Výsledný pocit šťastia potom dosahujeme vtedy, keď vnímame, že náš život je dobrý, plnohodnotný a má zmysel. No ako na to, keď chceme byť naozaj šťastný? Prinášame 10 preukázaných návykov, ktoré vás urobia šťastnejšími. Najnovšie štúdie dokazujú priamu spojitosť medzi akceptáciou samého seba a pocitom šťastia. Výsledky tejto štúdie pozostávali zo vzorky 5 000 respondentov.

Zoznam návykov, ktoré vás urobia šťastnejšími

Vedci vytvorili zoznam tých desiatich najdôležitejších návykov, ktoré dokážu urobiť človeka šťastnejším. Čísla za návykom znamenajú priemerné hodnotenie respondentov, ako často daný návyk vykonávajú. Použili pri tom stupnicu od 1 do 10.

1. Pomáhanie: robte veci pre druhých (7,41)

2. Nadväzovanie: vytvárajte stále nové priateľstvá (7,36)

3. Cvičenie: dbajte o svoje telo (5,88)

4. Oceňovanie: všímajte si svet okolo seba (6,57)

5. Skúšanie nových vecí: učte sa vždy niečo nové (6,26)

6. Motivácia: stanovte si cieľ, na ktorý sa budete tešiť (6,08)

7. Nezlomnosť: nájdite spôsob, ako sa čo najskôr otriasť z problému (6,33)

8. Emócie: snažte sa vniesť do života pozitívny prístup (6,74)

9. Akceptácia samého seba: cíťte sa pohodlne s tým, aký ste (5,56)

10. Zmysel: buďte súčasťou niečoho väčšieho (6,38)

Výsledky štúdie

Štúdia popredných psychológov zároveň hovoria, že najväčšia spojitosť medzi dosiahnutím pocitu šťastia a týmito návykmi je v akceptovaní samého seba. Paradoxne však tento návyk dosiahol priemerne najnižšie číslo, len 5,56. Naopak, na najvyšších priečkach výskumu respondentov sa ocitol návyk spojený s pomáhaním druhým. Viac než 1/6 respondentov odpovedala koeficientom 10 z 10-tich.

Jedna zo psychologičiek, ktorá sa priamo podieľala na výskume, profesorka Karen Pine hovorí:

„Praktizovanie týchto návykov dokáže skutočne navodiť pocit šťastia. Je úžasné sledovať toľko ľudí, ktorí sa pravidelne usilujú pomáhať iným. Keď my samy robíme druhých šťastnejšími, potom máme tendenciu sa lepšie cítiť aj my sami. Tento výskum taktiež dokázal, že akceptovaním samého seba dokážeme výrazne zvýšiť náš vnútorný pocit šťastia. Cvičením si taktiež dokážeme vylepšiť náladu, takže ak ľudia hľadajú jednoduchý spôsob na to, aby sa cítili šťastnejšie, mali by praktizovať túto rutinu na dennej báze a byť tak zároveň fyzicky aktívni. „

Akceptujte samého seba

Znie to jednoducho, no nie vždy to jednoducho aj ide. Tu sú 3 spôsoby, ako sa naučiť akceptovať samého seba.

1.       Buďte na seba taký milý, aký dokážete byť k druhým. Všímajte si aj svoje chyby a slabé stránky a snažte sa ich chápať ako príležitosti na zlepšenie. Zároveň si však všímajte aj dobré veci, ktoré ste urobili, nech sú aj akokoľvek malé.

2.       Spýtajte sa svojho dvorného priateľa, aké sú vaše silné stránky, či čo si na vás váži.

3.       Trávte so sebou aspoň chvíľu v tichosti. Nalaďte sa na pocit, aký cítite vo svojom vnútri a snažte sa vyrovnať s tým kto ste, a aký ste.

 

Psychológia

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Smile od Teeejayy je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 2 minúty čítania a 5 nových informácií]  ťastie je veľmi subjektívny pocit. Niekto je najšťastnejší v kruhu svojej rodiny, niekomu naopak stačí len pekné počasie. Výsledný pocit šťastia potom dosahujeme vtedy, keď vnímame, že náš život je dobrý, plnohodnotný a má zmysel. No ako na to, keď chceme byť naozaj šťastný? Prinášame 10 preukázaných návykov, ktoré vás urobia šťastnejšími. Najnovšie štúdie dokazujú priamu spojitosť medzi akceptáciou samého seba a pocitom šťastia. Výsledky tejto štúdie pozostávali zo vzorky 5 000 respondentov. Zoznam návykov, ktoré vás urobia šťastnejšími Vedci vytvorili zoznam tých desiatich najdôležitejších návykov, ktoré dokážu urobiť…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 3 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

ako nosiť rúško

Ako nosiť rúško správne

V čase šírenia sa koronavírusu je rúško na tvár neodnímateľnou súčasťou nášho každodenného života. Už dnes sa bez rúška na tvár nedostaneme ..