Domov >> Ako s .. >> Ako prežiť rozchod s partnerom, 13 účinných rád

Ako prežiť rozchod s partnerom, 13 účinných rád

[Tento článok Vám zaberie 3 minút čítania a 11 nových informácií]

Rozchody dokážu byť niekedy veľmi náročné, inokedy zas s pokojným priebehom. Nech je to akokoľvek, nikto ich nechce opakovane zažívať. Častokrát sa však rozchod stáva pôvodcom depresií a stresu a záleží len od povahy, ako jednoducho sa s ním dokáže človek vyrovnať. Ak cítite, že práve vy sa s ním ťažko vyrovnávate, pokračujte v čítaní rád, ako prekonať „rozchodové stavy“ a čo robiť po rozchode v tej danej fáze rozchodu.

Popremýšľajte nad príčinami rozchodu


Pýtate sa: “A čo mám teraz po rozchode robiť?” Premýšľajte nad príčinami, prečo ste sa práve vy dvaja rozišli. Aj keď to niekedy vyzerá tak, že neexistuje žiadna príčina, určite však nejaká existuje. Musíte si uvedomiť, že chvíľu ste si možno užívali pocit, že tvoríte pár, no očividne to nebolo to, čo ste od vzťahu očakávali a nech ste spätne urobili čokoľvek, vzťah by sa rozpadol skôr či neskôr. Vo vašom prípade určite lepšie skôr, ako neskôr.

Neprehodnocuj svoje rozhodnutie


Ak rozchod bol vaším rozhodnutím, snažte sa nepremýšľať len nad dobrými stránkami vášho vzťahu. Môže to zapríčiniť, že časom aj zabudnete na pravé dôvody rozchodu. Podobne to platí aj pri situácii, kedy rozhodnutie rozísť sa nebolo práve vaše.

Podľa psychológov je práve toto obdobie obdobím, kedy si začneme spätne idealizovať svetlé okamihy vzťahu a presviedčať samého seba, že možno to zlé nebolo až tak zlé na ukončenie vzťahu, respektíve so všetkým tým zlým by sa dalo vo vzťahu pokračovať. Od takýchto myšlienok však čo najďalej. Akceptujte rozchod a pracujte na tom, aby ste sa pohli v živote ďalej.

Buďte aktívny


Cvičenie pomáha k lepšej nálade a odháňa depresiu. Choďte si zabehať, vybavte si permanentku do posilňovne alebo sa len prechádzajte a myslíte na to, že každým krokom sa zbavujete hnevu a smútku. Začať môžete len obyčajnými klikmi doma v obývačke. Ak však túžite po spoločnosti, choďte von.

rozchod

Držte si odstup


A to aj v prípade, že ste sa vzájomne dohodli zostať priateľmi. Úplne pretrhnite väzby hneď po rozchode. To znamená, že sa prestanete vídavať, prestanete si telefonovať a vymýšľať si stále nové a nové dôvody, prečo vytočiť jej/jeho číslo. Žiadne sms, emaily či facebook. Bohužiaľ to znamená pretrhnutie kontaktov aj s jej/jeho rodinou, ktorá by vám ju vždy pripomínala. No to všetko len na dobu určitú, kým si sami neuvedomíte, že so svojím bývalým partnerom sa už dokážete normálne a nezaujato stretnúť a porozprávať. A tieto rady vám pomôžu nadobudnúť tento stav rýchlejšie.

Vyrovnávajte sa s bolesťou


Častokrát je úplne na mieste, že sa cítite tak, že ste to všetko pokazili, že je to všetko vaša chyba. Prijímanie zodpovednosti je zdravé, no strane druhej musíte tiež prijať fakt, že vy ste tá dobrá osoba a že ste robili maximum. A určite nie ste jediný, kto robil chyby vo vzťahu. Akceptácia samého seba je kľúčom ku schopnosti ísť ďalej a začať odznova. Určite sa však nesnažte zabúdať za pomoci alkoholu, to ešte nikdy nikomu nepomohlo.

Fáza rozchodu – hnev


Ide o fázu rozchodu, kedy sa vám chce až kričať, keďže už nemáte kde ukladať nahromadený hnev a zúrivosť. Intenzita tejto fázy rozchodu záleží najmä od toho, ako náročný rozchod bol a od okolností, ktoré naťahovali rozchod až do záverečného konca. Môžete zažívať pocity, kedy si uvedomíte, že rozchod bol neodvrátiteľný, môžete pociťovať hnev voči sebe alebo aj voči ex-partnerovi. No vždy sa snažte tento hnev premeniť na niečo užitočné, choďte si trebárs zabehať či zacvičiť, no nesnažte sa ten hnev udržovať v sebe.

Porozprávaj sa s priateľmi


Každý človek chce mať okolo seba ľudí, ktorí mu budú nápomocní a vďaka ktorým sa bude cítiť lepšie. Obklopiť sa chápavými a podporujúcimi priateľmi či rodinnými príslušníkmi vám pomôže vidieť samého seba ako cennú bytosť. To vám pomôže sa aj skôr postaviť na nohy.

piknik

Zapisujte si všetky vaše pocity na papier


Najdôležitejšie pri zapisovaní vašich pocitov je byť absolútne úprimný a neopravovať a neprepisovať po sebe. Následne po prečítaní si všetkých vašich poznámok budete prekvapený, čo všetko ste boli schopný dať na papier. Žiaden vzťah totižto nie je zlyhanie, pokiaľ sa z neho dokážeme niečo priučiť. Neznamená to, že len pre to, že vám to teraz nevyšlo, to bola úplne zbytočná časť vášho života. Aj takéto ťažké situácie nás formujú ďalej do života.

Zoznam dôvodov rozchodu


Jedna z najužitočnejších vecí je váš vlastný zoznam dôvodov, prečo váš ex-partner nebol práve vhodný pre vás. Mnohých partnerov po rozchode často trápia spätne sa vracajúce myšlienky typu: „možno, keby som urobil to alebo tamto, vzťah by mohol fungovať .. „ Práve v takýchto okamihom vám pomôže váš zoznam, ktorý vám pripomenie, čo sa stalo a aké pocity to vo vás zanechalo. Výsledkom toho si musíte povedať: „Prečo by som to mal chcieť vrátiť späť a trápiť sa opäť?“ Nikto sa predsa nechce dobrovoľne trápiť! Jednoducho váš predošlý vzťah nebol pre vás.

Buďte zaneprázdnený


Byť zaneprázdnený čo i len upratovaním vlastnej izby si predsa nevyžaduje veľa mozgovej aktivity. Upracte si teda izbu, prerobte si ju či aspoň vymaľujte, upracte si plochu na počítači alebo čokoľvek iné. Aj to vás prinúti aspoň na chvíľu nemyslieť na svojho ex.

Zbavte sa darov


V dome musíte mať veľa vecí, ktoré vám pripomínajú vášho ex-partnera, darčeky, voňavky či dokonca pesníčky. Dajte si okružnú jazdu po vašom dome a zbavujte sa rad za radom všetkých vecí, ktoré vám prípomínajú vašho bývalého partnera. Ak máte niečo hodnotnejšie, či už hodinky, retiazka, a je vám to ľúto vyhodiť či podarovať, nie je problém. Skryte si to na miesto, kde vôbec nechodíte, a keď rozchod prebolí, vráťte sa k tomu.

Hľadajte šťastie inde


Trávte čas s priateľmi, rodinou. Prihláste sa na nejakú aktivitu. To je určite jedna z výhod rozchodu. Máte konečne čas len a len pre seba a svoje koníčky, ktoré vám pomôžu rýchlejšie sa zotaviť.

Zbavte sa negatívnych emócií


Uvedomte si, že udržiavaním žiaľu, ľútosti či nenávisti sa váš stav nikdy nezlepší. Skúste si uvedomiť, že hoci váš vzťah skončil, bol výnimočný po viacerých stránkach. Pokojne si pogratulujte, že ste nabrali odvahu a zamilovali sa. Určite však príde ďalšia šanca na zamilovanie sa.

Tipy čitateľov


Časom prestaňte rozprávať ten istý príbeh, ako veľmi trpíte a ako vám to dokázal/dokázala urobiť. Priateľom sa to môže zunovať a prestanú vyhľadávať vašu spoločnosť.

Ak ste sa teda dohodli na skončení vzťahu, skončite ho úplne. Urobte čiaru a robte si čiarky s pribúdajúcimi dňami. Zíde z očí, zíde z mysle.

Ak vás váš bývalý partner opustil pre niekoho iného, odpovedzte si jednoducho. Chceli by ste takéhoto partnera opäť? Mali by ste odvahu mu opäť dôverovať?

Napíšte dopis bývalému partnerovi. No pozor! Neodošlite ho. Dopis slúži len vám, aby ste zo seba vyliali všetky emócie, ktoré by ste mu chceli povedať. No odoslanie takého dopisu by určite neprospelo nikomu.

Napíšte príbeh vo forme knihy, no na koniec musí byť veľkým písmom zvýraznené „THE END“

Preplačte celú noc. Podľa posledných štúdií ľudia, ktorý preplakávali celé noci sa z toho dostali omnoho skôr.

Neustále vypisovanie a vyvolávanie bývalému partnerovi veci len zhorší. Znepáčite sa jej/jemu ešte viac. Zachovajte si preto svoju hrdosť. Ak sa máte dať opäť dokopy, sms ani volania k tomu nie sú určite potrebné. Každý dospelý človek predsa vie, čo treba urobiť, keď zistí, že spravil chybu.

Žiadne špehovanie cez profily sociálnych sietí, facebook, myspace a podobné sociálne siete. Týmto krokom sa len sami ubíjate.

Po určitom čase, keď sa už budete cítiť lepšie, neunáhlite sa ihneď vstúpiť do ďalšieho vzťahu. Vaše city ešte nemusia byť stabilné. Doprajte si dostatok času na preliečenie.

PSYCHOLÓGIA

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Picnic od Drew Coffman je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, this is going to take all day… od Richard West je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, 10 od coloredgrey je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 3 minút čítania a 11 nových informácií] ozchody dokážu byť niekedy veľmi náročné, inokedy zas s pokojným priebehom. Nech je to akokoľvek, nikto ich nechce opakovane zažívať. Častokrát sa však rozchod stáva pôvodcom depresií a stresu a záleží len od povahy, ako jednoducho sa s ním dokáže človek vyrovnať. Ak cítite, že práve vy sa s ním ťažko vyrovnávate, pokračujte v čítaní rád, ako prekonať „rozchodové stavy“ a čo robiť po rozchode v tej danej fáze rozchodu. Popremýšľajte nad príčinami rozchodu Pýtate sa: "A čo mám teraz po rozchode robiť?" Premýšľajte nad príčinami, prečo ste sa…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.32 ( 34 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

ako nosiť rúško

Ako nosiť rúško správne

V čase šírenia sa koronavírusu je rúško na tvár neodnímateľnou súčasťou nášho každodenného života. Už dnes sa bez rúška na tvár nedostaneme ..