[Tento článok Vám zaberie 8 minút čítania a 8 nových informácií]
Či už idete na bežné pracovné rokovanie alebo na svadbu, vždy je veľké plus pre každého chlapa byť vystrojený skúsenosťou, ako uviazať kravatu. Viazanie kravaty je naozaj jednoduché a stačí len nasledovať postup krok za krom na zverejnenom videu.
.. a oheň je na streche ..
Doteraz si spomínam na deň, ktorý bol pre mňa príliš rýchly a hektický, až nakoniec vyvrcholil večerom, kedy som sa ako vždy ponáhľal na dlho očakávané divadelné predstavenie s pani manželkou.
Samozrejme, že ani ona nestíhala, ale to pre ženy nie je nič výnimočné. No tentokrát som nestíhal ani ja, ale nie z dôvodu, že som sa potreboval „prepudrovať“, ale z dôvodu, že mi nemal kto uviazať moju novú kravatu.
Výsledkom tohto chaosu bola hádka a celé divadelné predstavenie bez kravaty – na hulváta. : )
.. a potom ma osvietilo ..
Až vtedy som si dal predsavzatie, že sa to musím sám naučiť. Pozrel som snáď každé video s postupom, ako uviazať kravatu. A naozaj môžem len potvrdiť, že teraz je to pre mňa malina a celý proces netrvá viac ako minútu. A takto som mohol predísť hektickému večeru, hádke a napätej situácií … keby som len vedel, ako si uviazať tú kravatu.
Typy uzlov
Ak už chceme zachádzať do podrobnejších štýlov viazania kravaty, potom treba uviesť fakt, že tých štýlov je naozaj neúrekom. Ale medzi základné štýly viazania kravaty patrí základný, klasický Windsorský uzol, polovičný Windsorský uzol a Prattov uzol. Začnime však najskôr základným spôsobom viazania kravaty.
Základný spôsob viazania kravaty – ten je super
Ide o najjednoduchší spôsob viazania kravaty. Hoci ak sa naučíte tento spôsob viazania kravaty, ostatné spôsoby pre vás už nebudú vôbec problémom. Tento spôsob viazania kravaty je vhodný skôr pre vyšších jedincov a hlavne na menej formálne stretnutia.
- Vyhrňte si golier a zapnite si všetky gombíky na košeli
- Obviažte si kravatu okolo krku tak, aby hrubšia polovica kravaty bola nižšie o približne 25-30 cm.
- Túto dlhšiu a hrubšiu časť kravaty obviažte okolo tenšej, čiže ťaháme z pravej strany na ľavú. Ľavou rukou si ich pridržiavame.
- Slučkou pretiahnite opäť z ľavej strany na pravú. Zapojíme už aj pravú ruku na pridržanie.
- Opäť urobte rovnakú slučku hrubšej časti kravaty okolo tenšej.
- Následne túto hrubšiu časť kravaty pretiahnite cez vzniknutú slučku pri krku zdola nahor.
- Potom hrubšiu časť pretiahnite predom vzniknutého uzla zhora nadol. Takto by ste mali dostať horizontálny uzol na kravate.
- Na záver už len sťahujte tenšiu časť kravaty tak, aby bola dostatočne dlhá. Túto časť robte veľmi jemne, aby ste nemuseli začať odznova.
Stihli ste to do minúty? Ak nie, časom s tým problém mať naozaj nebudete. Keďže je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť resp. čítať, pozrite si radšej nasledujúce video postupu viazania kravaty.
Windsorský uzol – typický spôsob viazania kravaty
Tento spôsob viazania kravaty je vhodný pre širšie a dlhšie kravaty. Najviac sa hodia pre jedincov s dlhším krkom. Vhodné sú pre tie najdôležitejšie udalosti s vysokou formálnou úrovňou. Windsorský uzol je aj najväčší zo zmieňovaných.
Prattov uzol
Taktiež patrí medzi veľmi formálne spôsoby viazania kravaty s menším uzlom v porovnaní s Windsorským. Ide o symetrický uzol rovnako ako aj Windsorský.
Rozdiel medzi týmito uzlami je v začiatku viazania. Prattov uzol je najmenší zo všetkých.
Týmto chybám sa pri viazaní snažte vyhnúť
- Hrubšia časť kravaty je na začiatku viazania príliš dlhá
- Tenšia časť kravaty je na začiatku viazania príliš dlhá (toto však v priebehu viazania vieme odstrániť)
- Uzol je príliš hrubý
- Uzol je príliš skosený
- Uzol je asymetrický
Keď sa chcete zlepšovať aj ďalej, pozrite si nasledujúci návod na videu, kde uviazanie kravaty trvá 10 sekúnd a to všetko len za pomoci dvoch slučiek. Staňte sa aj vy majstrom!
Ktorý uzol používate najviac vy? Máte nejaký vlastný spôsob viazania?
..za fotky ďakujeme
..za fotky ďakujeme