Domov >> Ako s .. >> KLIEŠŤ U PSA 🐕: ako vybrať kliešťa psovi?

KLIEŠŤ U PSA 🐕: ako vybrať kliešťa psovi?

[Tento článok Vám zaberie 4 minút čítania a 6 nových informácií]

 Nielen človek si musí dávať pozor na kliešte v prírode. Na psoch dokážu kliešte parazitovať rovnako dobre ako na človeku. Ako vybrať kliešťa bezpečne človeku sme si už ukázali, no čo robiť v prípade, ak nájdete veľkú bodku na tele psa? Určite situáciu nepodceňujte, kliešť u psa je rovnako nebezpečný ako u človeka!

Ako vybrať kliešťa psovi?


  1. Zakúpte si pinzetu na vyberanie kliešťa. Sú najspoľahlivejšie, pretože telo kliešťa sa nestláča a do krvného obehu sa tak nedostávajú látky spôsobujúce chorobu.
  2. Bez rukavíc to ani neskúšajte! Ak chcete predísť možnej nákaze pri vyberaní kliešťa u psa, nasaďte si ochranné rukavice. Ak nemáte rukavice, pomôže aj vreckovka.
  3. Pinzetou uchopte kliešťa tesne nad kožou psa.
  4. Kývaním pomaly a postupne vyberte kliešťa.
  5. Ranu po odstránení dôkladne vyčistite a vydenzinfikujte alkoholom alebo iným dezinfekčným prostriedkom.
  6. Pozor! Alkohol, mydlo a ani iné oleje nepoužívame pri odstraňovaní! Kliešť pri nich vypúšťa sliny do krvného obehu ešte pred jeho vybratím.
  7. Na záver si nezabudnite dôkladne umyť ruky.

Zle vytiahnutý kliešť u psa


Keď zbadáte čiernu bodku na psovi, máte dve možnosti. Buď vsadíte na istotu a vyberiete sa so svojím psíkom k veterinárovi alebo kliešťa skúsite vybrať sami. No pozor, zle vytiahnutý kliešť môže spôsobiť poriadnu „paseku“. Preto ak máte podozrenie, že je kliešť vytiahnutý zle, navštívte radšej zverolekára.

„My sme so psíkom išli hneď k zverolekárovi, keď sme našli kliešťa (psíka máme krátko a skúsenosti sme nemali) a ten ho vybral tak, že mu tam zostala hlavička. Ranu sme pravidelne natierali liehom a hlavička sama časom odpadla. Druhý krát sa nám to podarilo vytiahnuť celé. Veterinár povedal, že ak zostane hlavička, nie je to také nebezpečné, ako zle vytiahnuť kliešťa, ktorý ak sa už do tela psíka vyvráti, môže ho infikovať,“ hovorí Zuzana, ktorá už mala nejednú skúsenosť s kliešťom.

 

Pomôžu protiparazitárne prípravky?


Môj pes má za rok niekoľko kliešťov a to aj napriek tomu, že mu kupujeme protiparazitárne prípravky. No je to pre neho vôbec bezpečné?

Účinnosť prípravkov proti parazitom je veľmi rozdielna. Určite odporúčam poradiť sa so svojím veterinárnym lekárom, aký prípravok je najúčinnejší proti kliešťom pre vášho psíka. Na trhu dnes máme širokú škálu rôznych prípravkov. Líšia sa hlavne:

  • rôznymi účinnými látkami
  • rôznou dobou pôsobenia
  • rôznou formou aplikácie

Môže ísť o prípravok vo forme púdra, obojku alebo spot on roztoku s aplikáciou priamo na kožu psíka. Pri aplikácií týchto antiparazitných prípravkov treba venovať zvýšenú pozornosť, lebo väčšina prípravkou používaná pre psov je extrémne toxická pre mačky.

Ak má váš pes kliešťa, treba ho mechanicky odstrániť a miesto vpichu vydenzifikovať, podobne ako pri vyberaní kliešťa človeku. Pre vyšetrenie psa, či nemá nejaké ochorenie prenášané kliešťami je potrebné vyšetrenie krvi. Toto vyšetrenie sa robí preventívnym účelom alebo priamo diagnosticky.

Preventívne vyšetrenie je možné spraviť priamo na veterinárnej klinike z minimálne štyroch kvapiek krvi a výsledok máte spracovaný už do desiatich minút. Diagnostické vyšetrenie krvi sa vykonáva odberom krvi niekoľko týždňov po vybratí kliešťa.

psy

Aké sú príznaky, keď má pes kliešťa?


Keďže ochorenia prenášané kliešťami sú veľmi nebezpečné aj pre psy, nie je pri vyšetrení nad čím premýšľať. Môže ísť o nasledovné príznaky a k nim prislúchajúce ochorenia.

Borelióza u psov

Nebezpečné bakteriálne ochorenie, ktorého príznaky sa objavia až po 2 – 3 týždňoch od prisatia kliešťa. Príznaky infekcie u psov sú zvýšená teplota, nechutenstvo, problémy s obličkami, či ich zlyhanie, krívanie, opuch a bolesti kĺbov a neurologické problémy.

Anaplazmóza

Nebezpečné bakteriálne ochorenie, ktoré prenášajú kliešte aj na území Slovenskej republiky. Približne 10% kliešťov je aj infikovaných touto baktériou.

Sledujte príznaky infekcie anaplazmózou u psa pomocou horúčky, opuchov, bolestivých kĺbov čí krívania.

Babezióza

Ide o parazitárne ochorenie prenášané kliešťami. Krv v moči, zvýšená teplota nad 40°C a nechutenstvo sú základné príznaky babeziózy.

Mykoplazmóza

Ide o infekčné ochorenie, ktoré sa môže vyskytovať pri voľne žijúcich vtákoch. Podľa veterinárov a lekárov, mykoplazmózy, ktoré vznikli u zvierat (vrátane mačiek), nenesie nebezpečenstvo pre človeka. Medzi hlavné príznaky ochorenia u psa patrí horúčka, bledé sliznice, únava a nechutenstvo.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

A Girl and her Dogs od Jon Hurd je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Mercers Lake – May 2013 – Leading the Dogs a Merry Dance od Gareth Williams je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 4 minút čítania a 6 nových informácií]  ielen človek si musí dávať pozor na kliešte v prírode. Na psoch dokážu kliešte parazitovať rovnako dobre ako na človeku. Ako vybrať kliešťa bezpečne človeku sme si už ukázali, no čo robiť v prípade, ak nájdete veľkú bodku na tele psa? Určite situáciu nepodceňujte, kliešť u psa je rovnako nebezpečný ako u človeka! Ako vybrať kliešťa psovi? Zakúpte si pinzetu na vyberanie kliešťa. Sú najspoľahlivejšie, pretože telo kliešťa sa nestláča a do krvného obehu sa tak nedostávajú látky spôsobujúce chorobu. Bez rukavíc to ani neskúšajte! Ak chcete predísť možnej nákaze pri vyberaní kliešťa u…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 1 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

ako nosiť rúško

Ako nosiť rúško správne

V čase šírenia sa koronavírusu je rúško na tvár neodnímateľnou súčasťou nášho každodenného života. Už dnes sa bez rúška na tvár nedostaneme ..