Domov >> Inšpirácie >> Efektívne učenie – 12 rád, ako sa sústrediť pri učení

Efektívne učenie – 12 rád, ako sa sústrediť pri učení

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 12 nových informácií]

 Skúškové obdobie je už v plnom prúde. No poznáte ten pocit, keď sa dostanete do fázy, že už aj lesknúca sa plávajúca podlaha v izbe je zaujímavejšia ako čokoľvek iné? Ako sa sústrediť pri učení? Článok, ako sa efektívne učiť a zapamätať si učivo sme už uverejnili. Tentoraz prinášame 12 rád, ako sa sústrediť pri učení.

1. Učte sa spoločne

Spoločné učenie nemusí vyhovovať každému, no pre tých, ktorým to nerobí veľké problémy, dokážu z toho pekne vyťažiť. Vyberte si skupinu študentov, najlepšie priateľov, a poproste ich, či by ste si nemohli spoločne prejsť pár lekcií. Vyberte si jedného člena skupiny, ktorý to bude celé delegovať, aby nevznikali nekoordinované situácie, kde každý chce povedať niečo.

2. Doprajte si

Vianočný koláčik, prechádza okolo domu, 5 minút na Facebooku, jednoducho čokoľvek, čo pre vás predstavuje odmenu za naučenie sa aspoň časti učiva. Jednoduchšie sa prinútite naučiť pár strán, ako naraz celé učivo.

3. Vypite si

Efektívne učenie – 12 rád, ako sa sústrediť pri učení-candyman.sk (3)

Káva a čaj nás dokážu udržať v strehu

Samozrejme, nie “taký” typ nápoja. Miesto toho sa skôr vybehnite prejsť do miestnej kaviarničky pre niečo s obsahom kofeínu. Mnoho výskumov už potvrdilo, že káva a čaj nás dokážu udržať v strehu, najmä keď nie je nič zaujímavejšie, ako lesknúca sa plávajúca podlaha v izbe.

4. Urobte si plán

Naplánovanie si aktivít je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by ste si mali urobiť. Začať učenie s nejasným plánom nie je moc vhodné s hľadiska motivácie. Miesto toho si rozdeľte učenie na viacero malých častí a motivujte sa tak. Pre príklad, od 9:00 do 11:00 si naplánujte prejsť prvé dve kapitoly.

5. Doprajte si prestávku

Výskumy jasne zdôrazňujú, že pravidelné prestávky dokážu nakopnúť našu produktivitu a zvýšiť našu schopnosť sústrediť sa na učenie.

6. Zacvičte si

Výskumy dokazujú, že len polhodinka cviku dokáže zvýšiť rýchlosť spracovávania v mozgu a ďalšie kognitívne schopnosti. Dajte si len obyčajne koliečko okolo baráku a vyskúšajte, či sa vrátite v lepšej forme.

7. Počúvajte hudbu

Efektívne učenie – 12 rád, ako sa sústrediť pri učení-candyman.sk (4)

Počúvanie klasickej muziky pôsobí upokojujúco

Hudba dokáže redukovať stres. Hoci každý má iný hudobný štýl, počúvanie klasiky sa ukázalo ako najlepší liek na redukciu úzkosti a napätia. Takže pociťujete napätie, že sa nestíhate všetko naučiť? Skúste zastať, vyložiť nohy na stôl a vypočuť si chvíľu klasickej muziky.

8. Bez počítača

Počítač dokáže poriadne rozptyľovať. Ak je počítač pri štúdiu naozaj nevyhnutný, vypnite si aspoň všetky rušivé aplikácie, najmä Facebook chat.

9. Meditujte

Ešte predtým, ako začnete „čumieť“ 3 hodiny do zošita, skúste sa miesto toho zapozerať do steny na 3 minúty. Výskumy odporúčajú meditáciu ako nástroj na zníženie pocitu úzkosti a na nakopnutie pozornosti.

10. Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny sú známe predovšetkým pre svoj potenciál zlepšiť činnosť mozgu. Nachádzajú sa napríklad v rybách, orechoch či olivovom oleji. Jedná štúdia dokonca hovorí, že v kombinácií s omega 6 mastné kyseliny znižujú stres a strach pred skúškou.

11. Vonné oleje

Výskumy dokázali, že inhalácia esenciálnych olejov (rozmarín, či levanduľa) pomáha študentom upokojiť sa pred veľkou skúškou. Čo tak to vyskúšať tesne pred skúškou miesto zbytočného opakovania si?

12. Spôsob učenia

Vyberte si spôsob učenia, ktorý vám najviac vyhovuje. Každý sme iný, preto niekomu viac vyhovuje učenie v noci, niekomu spoločné učenie a ďalším učenie v absolútnom tichu. Preto skúste experimentovať na sebe, ktorý spôsob je pre vás najefektívnejší. Čím skôr na to prídete, tým lepšie pre vás.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Ginny od Ginny je licencovaný pod CC BY-SA 2.0, Listening to music od giuliaduepuntozero je licencovaný pod CC BY 2.0

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 12 nových informácií]  kúškové obdobie je už v plnom prúde. No poznáte ten pocit, keď sa dostanete do fázy, že už aj lesknúca sa plávajúca podlaha v izbe je zaujímavejšia ako čokoľvek iné? Ako sa sústrediť pri učení? Článok, ako sa efektívne učiť a zapamätať si učivo sme už uverejnili. Tentoraz prinášame 12 rád, ako sa sústrediť pri učení. 1. Učte sa spoločne Spoločné učenie nemusí vyhovovať každému, no pre tých, ktorým to nerobí veľké problémy, dokážu z toho pekne vyťažiť. Vyberte si skupinu študentov, najlepšie priateľov, a poproste ich, či by…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 2.61 ( 4 hlasov)

4 komentáre

 1. Vedieť sa učiť je strašne dôležité. 🙂

  • Áno, vzdelanie je dôležité. Ale prečo? Konkrétne, akú úlohu zohráva?

   Vedomosti sú prostriedkom realizácie pretože vďaka novým vedomostiam si schopný urobiť veci, ktoré si predtým urobiť nevedel. Cieľom vzdelania nie sú vedomosti, ale činnosť. Získal si nové know-how a teraz úlohu, ktorá sa ti predtým javila ako neuskutočniteľná a nadľudsky komplikovaná, zrazu dokážeš zrealizovať s ľahkosťou. Teraz máš návod ako zhmotniť do reality tvoje ekonomické zámery, životné sny a fantázie.

   Platí to ako pre organizácie (firmy, politické strany, …), tak pre jednotlivcov: čím viac vedomostí majú, tým viac sú schopní zrealizovať.

   Z tohto dôvodu je bytostne dôležité, aby si vedel získať nové vedomosti efektívne, jednoducho a bez nákladov. Rýchlejšie a lacnejšie než konkurenti. Aby si dokázal urobiť to, čo konkurenti nedokážu ani vo sne. A mohol ich doslova prevalcovať.

   Aké sú tie náklady na vzdelávanie? Predovšetkým čas obetovaný na natlačenie nových vedomostí do hlavy. Pre každého človeka pracujúceho hlavou je dôležité časové náklady stlačiť na minimum. A teda učiť sa racionálnym a hospodárnym spôsobom.

 2. Ja sa pokúšam sústrediť na učenie čo to len ide proste najviac ako sa len dá a niekedy to nejde a vtedy už fakt chytám zúfalstvo 🙁 najlepšie keď každý obchod predáva milión kusov ktoré údajne zlepšia našu koncentráciu a pritom to v praxi vôbec nezaberá (aj keď je fakt že v. energy beer v istých stavoch zabral) existuje niečo čo zabezpečí že sa dokážem učiť na sto percent ? Ďakujem

  • Ahoj Shamy, ak chceš byť naozaj produktívny, dôležitá je koncentrácia, fokus a zameranie sa na jednu konkrétnu aktivitu. Musíš sa sústrediť a robiť len jedinú vec. Na konkrétnu činnosť. Prácu tak urobíš rýchlo a kvalitne.

   Nikdy sa nepokúšaj robiť viac úloh naraz. Je to kontraproduktívne. Početné štúdie dokázali, že práca na viacerých veciach naraz znižuje produktivitu. Prepínanie medzi jednotlivými úlohami v človeku síce vyvoláva pocit zaneprázdnosti, a keď je človek zaneprázdnený, automaticky si myslí ako veľa urobí. Lenže to nie je skutočná práca, len dobre vyzerajúca hektická aktivita.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Bazový sirup až do zimy! Jednoduchý recept v 15 krokoch

Domáci bazový sirup je omnoho jednoduchší, ako si mnohí myslia. Stačí si len vyhradiť pár hodín času na prípravu a zásoby na zimu sú pripravené pre celú ..