Domov >> Zdrav├Ż ┼ít├Żl >> MONONUKLE├ôZA, pr├şznaky a lie─Źba infek─Źnej mononukle├│zy

MONONUKLE├ôZA, pr├şznaky a lie─Źba infek─Źnej mononukle├│zy

[Tento ─Źl├ínok V├ím zaberie 4 min├║ty ─Ź├ştania a 8 nov├Żch inform├íci├ş]

┬áToto z├íva┼żn├ę ochorenie je sp├┤soben├ę v├şrusom Epstein- Barrovej. Vyskytuje sa v┬áslin├ích, a┬áto aj vtedy, ke─Ć je jedinec ├║plne zdrav├Ż a┬ábez pr├şznakov mononukle├│zy.┬á Prenos infek─Źnej mononukle├│zy doch├ídza najm├Ą pomocou sl├şn, ale aj krvou ─Źi pohlavn├Żm stykom.

Infek─Źn├í mononukle├│za je pomerne z├íva┼żn├ę ochorenie, no ani nie tak jej priebeh, ako sk├┤r mo┼żn├ę ─Ćal┼íie komplik├ície spojen├ę s┬áochoren├şm. Prv├ę pr├şznaky infek─Źnej mononukle├│zy sa m├┤┼żu prejavi┼ą a┼ż po 4 a┼ż 6 t├Ż┼żd┼łoch. Po diagnostike ochorenia lek├ír stanovuje di├ętu vhodn├║ pri mononukle├│ze.

V├şrus postihuje vn├║torn├ę ┼ż─żazy, najm├Ą pe─Źe┼ł a┬áslezinu. V├şrus infek─Źnej mononukle├│zy podobne ako v┼íetky herpetick├ę v├şrusy zost├ívaj├║ v┬átele na─Ćalej aj po vylie─Źen├ş.

Z ned├ívnych ┼ít├║di├ş onemocnenia sa zistilo, ┼że mononukle├│za prepukne len u┬ápribli┼żne 5 % nakazen├Żch ─żud├ş. V├şrus patr├ş do skupiny herpetick├Żch v├şrusov, podobne ako aj ve─żmi bolestiv├Ż p├ísov├Ż opar.

V├şrus mononukle├│zy prenikne do organizmu ─Źasto u┼ż v┬ádetstve, bez toho, aby vyvolal pr├şznaky ochorenia. Naj─Źastej┼íie potom prepukne a┬áaktivuje sa pri nadmernej z├í┼ąa┼żi, stresov├Żch situ├íci├ích a┼ż tot├ílnych nervov├Żch vy─Źerpaniach.

Cel├Ż priebeh infekcie je sprev├ídzan├Ż zn├ş┼żenou imunitou ─Źloveka. Organizmus prest├íva ma┼ą ┼íancu sa br├íni┼ą a┬ávtedy sta─Ź├ş vy─Źerpanie ─Źi stresov├í situ├ícia a┬ámononukl├ęza sa prejav├ş. ─îasto v┼íak b├Żva diagn├│za mononukle├│zy zamenen├í s diagn├│zou chr├şpky.

Infek─Źn├í mononukle├│za sa ─Źastej┼íie vyskytuje v jarnom a jesennom obdob├ş a preva┼żne u det├ş a mladistv├Żch.

Mononukle├│za a pr├şznaky

Hoci je niekedy priebeh mononukle├│zy tak mierny,┬á┼że to ─Źlovek ani len nepozn├í na sebe (najm├Ą u┬ámal├Żch det├ş), v├Ą─Ź┼íinou s├║ v┼íak pr├şznaky zrete─żn├ę. Pokia─ż sa po─Źas ochorenia c├ştite dobre, tak pravdepodobne to bude ma┼ą aj na─Ćalej rovnak├Ż sp├íd a┬ávy sa tak nem├íte ─Źoho b├í┼ą.

Medzi naj─Źastej┼íie pr├şznaky mononukle├│zy patr├ş ve─żmi siln├í a┬átrval├í ├║nava, ktor├í predch├ídza v┼íetky ostatn├ę pr├şznaky. Podob├í sa to ├║navov├ęmu syndr├│mu, kedy sa pre pacienta m├┤┼żu zda┼ą aj tie najprimit├şvnej┼íie ─Źinnosti za neprekonate─żn├Ż probl├ęm. ─îastokr├ít je ├║nava to prv├ę upozornenie pre rodi─Źov, aby nav┼ít├şvili s┬ádie┼ąa┼ąom lek├íra, kde sa podrob├ş krv├Żm testom a┬áv├Żterom z krku. N├ísledne lek├ír ur─Ź├ş diagn├│zu.

Najv├Żraznej┼í├şm znakom mononukle├│zy je zv├Ą─Ź┼íenie lymfatick├Żch uzl├şn v┬áoblasti krku ─Źi podpazu┼íia.

Deti ─Źastokr├ít sprev├ídza aj boles┼ą krku ─Źi zv├Ą─Ź┼íenie mandl├ş, ktor├ę m├┤┼żu sp├┤sobova┼ą probl├ęmy s┬ápreh─║tan├şm ─Źi d├Żchan├şm. Niektor├ş pacienti sa s┼ąa┼żuj├║ na boles┼ą v┬ápravej ─Źasti pod rebrami. To je sp├┤soben├ę zv├Ą─Ź┼íen├şm pe─Źene a┬ásleziny. V┬ániektor├Żch pr├şpadoch sa m├┤┼że vyskytn├║┼ą aj vysok├í hor├║─Źka a to a┼ż do v├Ż┼íky 40╦ÜC ─Źi vyr├í┼żky po tele. Pr├íve vysok├ę hor├║─Źky a┬ásiln├í ├║nava m├┤┼żu by┼ą predzves┼ąou tzv. tyfoidnom priebehu ochorenia, ktor├Ż je zd─║hav├Ż a┬ám├┤┼że trva┼ą aj nieko─żko mesiacov.

─Äal┼íie pridru┼żen├ę pr├şznaky infek─Źnej mononukle├│zy s├║ nechutenstvo do jedla, spavos┼ą, bolesti hlavy, svalov a┬ákon─Źat├şn, ┼żlt┼íie o─Źn├ę bielko a┬ázv├Ż┼íen├ę potenie.

Za─Źiatok ochorenia m├┤┼że by┼ą v┼íak aj n├íhly, ─Źasto sa objavuj├║ nepr├şjemn├ę pr├şznaky ako zimnica, potenie, nechutenstvo, bolesti hlavy, myalgie a hlavne spom├şnan├í ├║nava. Hor├║─Źky sa objavuj├║ u v├Ą─Ź┼íiny pacientov a m├┤┼żu pretrv├íva┼ą aj viac ako 10ÔÇô14 dn├ş.

Mononukleóza a prenos ochorenia

K┬án├íkaze doch├ídza najm├Ą pomocou sl├şn. Preto sa infek─Źnej mononukle├│ze ─żudovo hovor├ş aj ako o┬áochoren├ş z┬ábozk├ívania resp. ┼ítudentskom ochoren├ş. Pren├í┼ía┼ą sa teda m├┤┼że pri bozk├ívan├ş, pri kolovan├ş nedopitej f─ża┼íe, cigarety ─Źi jedla. Vo v├Żnimo─Źn├Żch pr├şpadoch sa v├şrus pren├í┼ía aj kontaminovan├Żmi predmetmi ako kefka na zuby, hrniec a┬ápodobne. Treba v┼íak poveda┼ą, ┼że prenos tohto ochorenia je pomerne zriedkav├Ż.

Di├ęta pri mononukle├│ze

Infek─Źn├í mononukle├│za si vy┼żaduje ─żahk├║ di├ętnu strava pre r├Żchlej┼íiu regener├íciu pe─Źene. Sta─Ź├ş sa teda len s├║stredi┼ą na di├ętu ur─Źen├║ na pe─Źe┼ł. Kedysi sa presadzovala ve─żmi pr├şsna di├ęta, ale t├Żm ─Źasom je u┼ż pre─Ź. Ke─Ć┼że mononukle├│za postihuje pe─Źe┼ł, je teda nutn├ę obmedzi┼ą tu─Źn├ę jedl├í, ako ├║deniny, vypr├í┼żan├ę jedl├í, hamburger, sladkosti, ─Źokol├ídu ─Źi dokonca aj k├ívu a ─Źaj. Pri mononukle├│znej di├ęte sa odpor├║─Źa vari┼ą len na vode, nesoli┼ą a┬áak koreni┼ą, tak bylinkami.

Takisto je d├┤le┼żit├Ż pr├şjem tekut├şn a┬áto aspo┼ł 2 litre denne. Ide├ílne n├ípoje po─Źas di├ęty s├║ rieden├ę ovocn├ę a┬ázeleninov├ę n├ípoje pln├ę vitam├şnov. Na ur├Żchlenie obnovy pe─Źe┼łov├Żch buniek s├║ prospe┼ín├ę ┼ípeci├ílne bylinkov├ę ─Źaje. O┬átom, ┼że je potrebn├ę ├║plne obmedzi┼ą alkoholick├ę n├ípoje sn├í─Ć p├şsa┼ą ani nemus├şme. Ide o┬áobrovsk├║ z├í┼ąa┼ż na pe─Źe┼ł, preto sa odpor├║─Źa abstinova┼ą od alkoholu minim├ílne pol roka.

Takisto s├║ nevhodn├ę jedl├í s┬áve─żk├Żm obsahom ÔÇ×├ę─ŹokÔÇť a┬ákonzerva─Źn├Żch l├ítok ako napr├şklad ke─Źup, jedl├í z┬ákonzervy alebo aj hor─Źica.

Konzum├ícia m├Ąsa nie je zak├ízan├í, odpor├║─Źa sa v┼íak di├ętnej┼íie biele m├Ąso z┬áhydiny, kr├ílika ─Źi r├Żb. Hov├Ądzie m├Ąso nie je zak├ízan├ę, no nemalo by sa objavova┼ą na tanieri ─Źastej┼íie ako biele.

Pre podporu imunity by ste nemali zab├║da┼ą na pr├şjem vitam├şnov, a┬áto najm├Ą vitam├şnu C, E a┬áB ÔÇô komplexu. Vitam├şn E chr├íni pe─Źe┼ł od mo┼żn├ęho z├ípalu a┬áz├írove┼ł posil┼łuje imunitu. Z┬ápr├şrodn├Żch lie─Źiv je ve─żmi ├║─Źinn├Ż cesnak ako pr├şrodn├ę antibiotikum a┬áechinacea v─Ćaka ich protiv├şrusov├Żm ├║─Źinkom.

Po─Źas dodr┼żiavania di├ęty a┬álie─Źby mononukle├│zy mus├şte ├║plne zabudn├║┼ą na ┼íportovanie. Chor├í slezina a┬áaj pe─Źe┼ł s├║ ve─żmi n├íchyln├ę na natrhnutie, ─Źo by sa mohlo skon─Źi┼ą katastrof├ílne. Preto sa odpor├║─Źa maxim├ílne pokojn├í prech├ídzka pr├şrodou.

V┼żdy v┼íak plat├ş, ─Ź├şm pr├şsnej┼íia di├ęta, t├Żm r├Żchlej┼íie uzdravenie.

Recepty pri ochoren├ş

Odpor├║─Źaj├║ sa ─żahk├ę, no z├írove┼ł v├Ż┼żivn├ę jedl├í. Ur─Źite tepl├ę polievky, celozrnn├ę obilniny, recepty z┬ábieleho m├Ąsa, ovocie, zelenina. V┬ápr├şpade probl├ęmoch s┬ápreh─║tan├şm je ├║─Źinn├í polotekut├í strava a┬áprij├şmanie po mal├Żch d├║┼íkoch. Pri bolestiach v┬ákrku sa odpor├║─Źa klopka┼ą tepl├║ vedu s┬ácitr├│nom a medom.

Lie─Źba mononukle├│zy

Neexistuje ┼ípeci├ílny liek na mononukle├│zu. Ke─Ć┼że ide o┬áv├şrusov├ę ochorenie, antibiotik├í ned├ívaj├║ zmysel. Pou┼ż├şvaj├║ sa len na lie─Źenie sprievodn├Żch javov. Nikdy sa v┼íak nelie─Źte sami a┬ápri prvom podozren├ş nev├íhajte nav┼ít├şvi┼ą lek├íra.

Samotn├Ż priebeh lie─Źby z├íle┼ż├ş od v├í┼żnosti pr├şznakov. V├Ą─Ź┼íinou v┼íak sta─Źia n├ív┼ítevy na infek─Źnom oddelen├ş najbli┼ż┼íej nemocnice spojen├ę s┬ádom├ícou lie─Źbou. Ak m├í v┼íak nemoc v├í┼żny priebeh, potom je nutn├í hospitaliz├ícia pacienta v┬ánemocnici.

Lie─Źba m├┤┼że prebieha┼ą na viacer├Żch ├║rovniach. Najsk├┤r lek├ír predp├ş┼íe lieky, ak sa vyskytuj├║ u┬ápacienta sprievodn├ę javy. Na hor├║─Źku antipyretik├í, ak sa zist├ş pr├ştomnos┼ą aj inej infekcie, tak antibiotik├í. P├ír dn├ş sa pod├ívaj├║ aj hormon├ílne lieky glukokortikoidy. Povinnou s├║─Źas┼ąou lie─Źby je maxim├ílny pokoj a┬ák─żud na l├┤┼żku spojen├Ż s┬áu┼ż zmie┼łovanou pe─Źe┼łovou di├ętou.

Lie─Źba mononukle├│zy od vypuknutia a┼ż po ├║plne vylie─Źenie trv├í asi 6 mesiacov. Pacient je prv├Ż mesiac len doma. Di├ętu sa odpor├║─Źa dodr┼żiava┼ą aspo┼ł 3 mesiace. Po ├║spe┼ínom vylie─Źen├ş sa pacient fyzicky hne─Ć nenam├íha. Mal by to len postupne stup┼łova┼ą. V┼íetko z├íle┼ż├ş od ├║spe┼ínosti lie─Źby a┬áod krvn├Żch a┬ápe─Źe┼łov├Żch testov, ktor├ę by sa mali normalizova┼ą po troch mesiacoch od vypuknutia nemoci.

Po vylie─Źen├ş sa v┼íak zost├íva v├şrus Epstein- Barrovej aj na─Ćalej v┬áorganizme v┬átzv. latentnej forme. Organizmus si v┼íak u┼ż vybuduje imunitu vo─Źi tomuto v├şrusu, tak┼że dvakr├ít by┼ą nakazen├Ż infek─Źnou mononukle├│zou by sa nemalo sta┼ą. No aj napriek tomu sa vo ve─żmi v├Żnimo─Źn├Żch pr├şpadoch deje, kedy sa v├şrus reaktivuje, no u┼ż neprepukne v┬ánovom ochoren├ş. Vtedy hovor├şme o reaktivovanej mononukle├│ze.

Mononukle├│za u det├ş

Naj─Źastej┼íou skupinou obyvate─żstva postihnutou infek─Źnou mononukle├│zou s├║ pr├íve det├ş a┬ámladistv├Ż. U┬ástar┼íej gener├ície je v├Żskyt onemocnenia ojedinelej┼í├ş, no m├í o┬áto v├í┼żnej┼í├ş priebeh. U┬át├Żch najmen┼í├şch det├ş prebieha onemocnenie vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov takmer bez pr├şznakov a┬ám├í ─żahk├Ż priebeh. Vtedy sta─Ź├ş s┬ádie┼ąa┼ąom nav┼ítevova┼ą infek─Źn├ę oddelenie na pravideln├ę kontroly. V┬ápr├şpade neklesaj├║cej hor├║─Źky ─Źi rozsiahlom napuchnut├ş lymfatick├Żch uzl├şn je nutn├í hospitaliz├ícia.

U┬ádet├ş je potrebn├ę vynecha┼ą ┼íkolsk├║ doch├ídzku na 3 t├Ż┼żdne a┬ánasleduj├║ce 3 mesiace ├║plny z├íkaz vykon├ívania pohybovej aktivity na hodin├ích telesnej v├Żchovy.

Vy┼íetrenie infek─Źnej mononukle├│zy

Pri podozret├ş na n├íkazu infek─Źnou mononukle├│zou v├ím lek├ír urob├ş pe─Źe┼łov├ę (ALT, AST, farbivo billirubin) a┬ákrvn├ę testy. Anal├Żzou krvn├Żch testov sa pri mononukle├│ze zist├ş zv├Ż┼íen├Ż po─Źet bielych krviniek. Biele krvinky s├║ v┼íak atypicky tvarovan├ę ÔÇô ide o┬á┼ípecifick├Ż druh bielych krviniek. Na z├íklade t├Żchto bielych krviniek ÔÇô mononukl├írov, poch├ídza aj n├ízov choroby.

Mononukle├│zu definit├şvne potvrd├ş a┼ż test na ┼ípecifick├ę protil├ítky. Ide najm├Ą o identifik├íciu protil├ítok proti v├şrusu Epstein-Barrovej v┬ákrvi. Pod─ża ich hladiny sa dokonca d├í rozl├ş┼íi┼ą aj f├ízu onemocnenia.

Následky ochorenia

Hoci ide o┬áz├íva┼żn├ę ochorenia, n├ísledky za sebou nenech├íva ┼żiadne. Po zhruba polro─Źnej lie─Źbe sa pacient vracia do norm├ílneho be┼żn├ęho re┼żimu. Dokonca ak ste aj darca krvi, nie je zak├ízan├ę darova┼ą krv aj po prekonan├ş mononukle├│zy. Po vylie─Źen├ş sa st├ívate do┼żivotne im├║nny, hoci Epstein-Barrovej v├şrus v┬átele aj na─Ćalej pre┼ż├şva. Jedin├Żm pr├şpadom, kedy m├┤┼że u┬áv├ís mononukle├│za prepukn├║┼ą op├Ą┼ą, je len pri zn├ş┼żenej imunite. Vtedy hovor├şme o u┼ż spom├şnanej reaktivovanej mononukle├│ze. Nikdy v┼íak nie je tak siln├í, ako po prv├Ż kr├ít. Trval├ę po┼íkodenie pe─Źene sa po vylie─Źen├ş taktie┼ż nevyskytuje, no k┬álie─Źbe treba pristupova┼ą ve─żmi zodpovedne.

Sk├║senosti pacientov s mononukle├│zou

Anka_ze_Severu: 3 mesiace po mononukle├│ze (16.08.15)

Infek─Źn├í mononukle├│za je blb├í. Mne ju diagnostikovali pred 3 mesiacmi. Hrozne ma bolelo v krku. Mala som zv├Ż┼íen├║ teplotu, tak┼że som ┼íla k doktorke v domnen├ş, ┼że to bude ang├şna. Ale preto┼że som mala tie┼ż vyr├í┼żku, ─Źo je jeden z mo┼żn├Żch pr├şznakov mononukle├│zy, poslal ma na krvn├ę testy a ─Ćal┼í├ş de┼ł sa to potvrdilo.

Prv├Ż t├Ż┼żde┼ł bolo najhor┼íie – Jednak som musela hne─Ć nasadi┼ą pe─Źe┼łov├║ di├ętu, ale tie┼ż ma naozaj bolelo v krku.┬áBrala som kortikoidy, Kvapkala si do krku dubov├ę kvapky a kloktala slan├║ vodu. Tie┼ż som pila pe─Źe┼łov├Ż ─Źaj a 3 ├Ś denne brala ostropoest┼Öec, ktor├Ż by mal ur├Żchli┼ą regener├íciu pe─Źene.

Po t├Ż┼żdni boles┼ą hrdla zmizla a zostala len ve─żk├í ├║nava. Po troch t├Ż┼żd┼łoch som sa vr├ítila do ┼íkoly. Dalo sa to zvl├ídnu┼ą, ke─Ć som si v┼żdy popoludn├ş i┼íla ─żahn├║┼ą.

Di├ętu som dodr┼żiavala dos┼ą pr├şsne, tak┼że po mesiaci som mala krvn├ę testy v poriadku a mohla som postupne za─Źa┼ą norm├ílne jes┼ą.

Musela som dos┼ą obmedzi┼ą ak├Żko─żvek pohyb, aj oby─Źajn├í ch├┤dza ma ve─żmi unavovala. Doktorka mi ur─Źila 3 mesiace pokoja, ale to ve─żmi individu├ílne choroba, tak┼że je lep┼íie robi┼ą pod─ża toho, ako sa c├ştite. Telo si samo povie, kedy je toho u┼ż dos┼ą.

Ka┼żdop├ídne je to beh na dlh├║ tra┼ą a nie je ni─Ź nie je dobr├ę upon├íh─ża┼ą ale naozaj sa poriadne dolie─Źi┼ą.

V┼áETK├ŁM ┼żel├ím skor├ę uzdravenie!

Kája0000: Prechodená mononukleóza (14.06.15)

Je mi 16 rokov a mononukle├│zu som prekonala v marci. Pri┼ílo sa na to v─Ćaka zlomen├ęmu nosu (v nemocnici pred oper├íciou, v─Ćaka krvn├Żm testom). Mala som naozaj ─żahk├Ż priebeh, tak┼że by sa na to inak nepri┼ílo. Nebolo mi v├┤bec ni─Ź, len som bola trochu unaven├í. Pe─Źe┼łov├ę testy som mala zv├Ż┼íen├ę len 2 ├Ś nad optim├ílnou hodnotou. Aj tak som musela ma┼ą di├ętu, ktor├║ som mala dva a pol mesiaca a z├íkaz ┼íportu, ktor├Ż m├ím a┼ż do septembra. Di├ętu som mala nariaden├║ z nemocnice a celkom pr├şsnu. Nesmela som ─Źerstv├ę pe─Źivo, korenie (len so─ż a p├ír druhov korenia, ktor├ę je dovolen├ę), vaje─Źn├Ż ┼ż─║tok, tu─Źn├ę veci (mala som n├şzkotu─Źn├ę mlieko, jogurty, syry do 30%) vypr├í┼żan├ę veci v├┤bec (odpor├║─Źa sa to dodr┼ża┼ą dlh┼íie, aj ke─Ć skon─Ź├ş di├ęta). Odpor├║─Źam zaobstara┼ą kuch├írku na pe─Źe┼łov├║ di├ętu. Oh─żadom ┼íportu u┼ż ma to mrz├ş viac. Niekde mi povedali, ┼że sta─Ź├ş tri mesiace, ale doktorka mi to zak├ízala na pol roka (ve─żk├║ z├í┼ąa┼ż). Samozrejme ├şs┼ą sa prejs┼ą alebo si doma zacvi─Źi┼ą vraj po troch mesiacoch nevad├ş. Dr┼ż├şm palce v┼íetk├Żm, ─Źo si t├Żm tie┼ż prech├ídza.

Klarkani: Pr├şznak a lie─Źba mononukle├│zy┬á(19.01.15)

Najsk├┤r v┼íetko vyzeralo ako ang├şna! Biele mandle, teplota a nemohla som hovori┼ą. Po 4.┬ádni, kedy antibiotik├í nezaberali, som ┼íla k doktorke znova, t├í mi vzala krv a ─Ćal┼í├ş de┼ł mi povedali v├Żsledky, ┼że je to akt├şvna mononukle├│za. Najsk├┤r som sa naozaj ve─żmi┬áb├íla a nevedela, ─Źo s t├Żm, ale nie je to tak stra┼ín├ę. Po t├Ż┼żdni sa┬áto bolo ove─ża lep┼íie a teraz u┼ż je to 2. t├Ż┼żde┼ł a som norm├ílna. Len mus├şm e┼íte st├íle zosta┼ą doma. Tak mesiac.┬áNajviac mi pomohlo kloktadlo Tantum Verde! Potom asi po t├Ż┼żdni zabrala antibiotik├í Ospenu 1500. Ve─ża pi┼ą! A hlavne pokoj, sp├ínok, pitie a DIETA! T├í je celkom pr├şsna (┼żl─Źn├şkov├í di├ęta). N├íjdete o tom ve─ża na internete, v├┤bec sa nemus├şte b├í┼ą. E┼íte som nevedela, ─Źi studen├ę alebo tepl├ę! Najlep┼íie je tak├ę vla┼żn├ę.

azzeret:┬áMoja sk├║senos┼ą┬á(06.12.14)

Za─Źalo to hor├║─Źkou a no─Źn├Żm poten├şm, pokra─Źovalo to opuchnut├Żmi mand─żami. K doktorke som i┼íla hne─Ć, ─Źo som si na┼íla ─Źapy v krku. Bola som poslan├í na krv a po dvoch d┼łoch mi volala doktorka, ┼że m├ím mononukle├│zu a m├ím za─Źa┼ą ihne─Ć dr┼ża┼ą di├ętu. Mandle mi za─Źali op├║cha┼ą tak├Żm sp├┤sobom, ┼że som nemohla jes┼ą, pi┼ą ani spa┼ą.
Lie─Źba
Musela som nast├║pi┼ą do nemocnice, kde mi dali kapa─Źky a pichali mi penicil├şn a kortikoidy. Pobudla som si tam asi 6 dn├ş, dali ma tam dokopy a poslali ma do dom├íceho lie─Źenia s pokojom a di├ętou. Pe─Źe┼łov├ę testy som mala len mierne zv├Ż┼íen├ę ALT asi 3,5.
─îo mi pomohlo
Je to teraz 14 dn├ş, ─Źo sa lie─Źim, pomohli mi hlavne v nemocnici kortikoidy, penicil├şnom a kapa─Źky. Sama som si k├║pila tablety a ─Źaj pestrec a vitam├şny Centrum. Moment├ílne dr┼ż├şm di├ętu a budem e┼íte tak 10 dn├ş doma. Potom sn├í─Ć n├ístup do pr├íce. Di├ętu mi odporu─Źili dr┼ża┼ą pol roka (d├║fam, ┼że to ale bude krat┼í├ş ─Źas). Bez alkoholu a cvi─Źenia pol roka.

piiitr:┬áMoja sk├║senos┼ą s mononukle├│zou┬á(07.09.14)

Na jar tohto roku som vo svojich 23 rokoch dostal mononukle├│zu. Prv├Ż t├Ż┼żde┼ł to vyzeralo, ┼że je to iba oby─Źajn├ę nachladnutie, so zap├ílen├Żm hrdlom, tak som sa rozhodol to vyleza┼ą, da┼ą si zop├ír paralenov – bohuzial som spolo─Źensk├Ż ┼żivot moc neobmedzoval a tak sa ku tomu v┼íetk├ęmu pridal aj alkohol. V├Żsledkom bolo, ┼że sa m├┤j stav ani po 3. tyzdne ├║plnej ├║navy a hor├║─Źiek so zimnicou nezlep┼íoval. Ke─Ć som nakoniec nav┼ít├şvil lek├íra z hepat├ílnych testov zv├Ż┼íen├Żch 5-10 kr├ít nad hornou hranicou, bolo jasn├ę, ┼że ide o mononukle├│zu.
Lie─Źba
T├Ż┼żd┼łov├í hospitaliz├ícia na infek─Źnom oddelen├ş, 2 ├Ś denne inf├║zie 2g Vitam├şnu C + inf├║zie nejak├ęho podporn├ęho lieku na pe─Źe┼ł, nieko─żko injekci├ím vitam├şnu B12, 3 ├Ś denne ─Ćal┼íia tabletka na podporu pe─Źenia (n├ízov sa za─Ź├şnal nejako na F), kloktan├şm kamilkov├Żm ─Źajom. Po tyzdne sa v├Żsledky hepat├ílnych testov upravili zhruba o polovicu.
Po prepusten├ş z nemocnice 2 ├Ś denne tbl. LAGOS, di├ęta ako pre supermodelky – v┼íetko ide├ílne bez tuku alebo n├şzkotu─Źn├ę, ve─ża bielkov├şn, zeleniny, z ovocia v┼íetko okrem bobu─żov├ęho ovocia (maliny, jahody, r├şbezle,egre┼í at─Ć) a aj produktov z neho. Ni─Ź pikantn├ę alebo korenen├ę, pou┼ż├şval som ve─ża cibule a cesnaku, niekolko mesiacov absol├║tnych ┼żiadny alkohol a lieky proti bolesti (┼ípeci├ílne paralen a pod. – Velmi z├í┼ąa┼żuj├║ce pe─Źe┼ł). Pravideln├ę kloktanie bylinkov├Żmi ─Źajmi (kamilky, ┼íalvia), ve─ża ─Źervenej repy v diete.
─îo mi pomohlo
Abstinencia
Pohodov├Ż, k─żudov├Ż re┼żim, pohyb pod─ża mo┼żnost├ş – tzn. iba tolko, ─Źo vl├ídzem, nie viac.
Ostropestrec mari├ínsky (u┼ż ai po─Źas hospitaliz├íci├ím) – cca 1 – 1,5 ─Źajovej ly┼żi─Źky semia─Źok 2 ├Ś denne, roz┼żu┼ą (├║─Źinn├ę l├ítky sa zle rozp├║┼í┼ąaj├║ vo vode. Ako niektor├ş radia, ale nie su podla mna tak ├║─Źinn├ę ako jeden├şm semia─Źok. Pozor nejes┼ą toho ve─ża. Pri v├Ą─Ź┼íej konzum├ícii sa u┼ż ostropestrec┬á┬ást├íva pre┬ápe─Źe┼ł nie lie─Źivom ale z├í┼ąa┼żou. Za mesiac po n├ístupe chor├┤b sa hodnoty pe─Źe┼łov├Żch testov upravili do norm├ílu.

BARA:┬áEBV virus a l├ę─Źba injekcemi (01.01.11)

Som rada, ┼że sa s vami m├┤┼żem podeli┼ą o svoju sk├║senos┼ą. Od detstva som bola slab├í a st├íle som trpela infek─Źn├Żmi chorobami. K tomu som ┼ąa┼żko pracovala fyzicky na moju v├Ż┼íku 155cm a v├íhu 55kg. V 21 rokoch som sa vydala a porodila som die┼ąa. Za tri roky potom ─Ćal┼íie a op├Ą┼ą som drela ako k├┤┼ł. K tomu som pracovala v kancel├írii, dom├ícnos┼ą, z├íhrada, upratovanie ve─Źern├Żch kancel├íri├ş a ─Źast├ę n├ív┼ítevy, kedy som musela v┼íetko zvl├ídnu┼ą na jednotku.
V 30 rokoch sa za─Źali vir├│zy opakova┼ą a to aj ┼ąa┼żk├ę stafylokokov├ę ang├şny, priedu┼íky, chr├şpky, n├ídchy, bolesti v krku, spavos┼ą, nes├║stredenos┼ą, nervozita, depresia. Bol to neust├íle sa opakuj├║ci re┼ąazec. Lek├írka nevedela, ─Źo mi je, a tak ma st├íle lie─Źila antibiotikami. Jedn├ęho d┼ła som slabos┼ąou upadla nemala som silu vsta┼ą, myslela som, ┼że zomieram. Boli to krut├ę chv├şle a lek├írka v├┤bec nech├ípala, ─Źo jej rozpr├ívam. Nakoniec som odi┼íla bez odpor├║─Źania na imunol├│gii. Odtia─ż ma poslali na virol├│giu.
Moja diagn├│za je EBV vir├│za vo ve─żmi v├í┼żnom stave. Lek├ír sa o m┼ła maxim├ílne staral.
Lie─Źba
Lek├ír ihne─Ć po┼żiadal o injekcie TP1 – firma Serrone, k tomu injekcie hor─Ź├şka, vitam├şny B12-injek─Źne, C, tekvicov├ę semienka a ─Ćal┼íie vitam├şny plus m├ílo slnenia. Tie┼ż ve─ża odpo─Źinku, m├ílo stresu, mierne cvi─Źenie, ─Źast├ę prest├ívky v ch├┤dzi, posed├íva┼ą. Ohromne mi to pomohlo, ale injekcia sa bohu┼żia─ż prestali vyr├íba┼ą. A tak sem dostala nov├ę Transfer faktor, tie sa ale teraz tie┼ż nevyr├íba. Zo v┼íetk├ęho najviac mi pomohol rozvod s krut├Żm man┼żelom, viera v Boha a medit├ície. Nelie─Źime sa u┼ż tri roky a c├ştim sa o 80% lep┼íie. Nepam├Ąt├ím sa, kedy naposledy som brala antibiotik├í.

dinduska

D├┤le┼żit├ę v┼íak je, v ktorom t├Ż┼żdni tehotnosti je tehotn├í ┼żena vystaven├í riziku n├íkazy a tie┼ż na aktu├ílnom stave imunitn├ęho syst├ęmu tehotnej. Pod─ża mojich vedomost├ş, virus sp├┤sobuj├║ci infek─Źn├║ mononukle├│zu (EBV), nie je zaraden├Ż do skupiny transplacent├írne prenosn├Żch v├şrusov├Żch ochoren├ş. Ak by ste v┼íak mali podozrenie na infekciu je dobr├ę ochorenie potrvdi┼ą alebo vyl├║─Źi┼ą serologick├Żm vy┼íetren├şm krvi.

lienocka235

┬áked som bola tehotna.. v prvom trimestri manzel mal mononukleozu.. tak mi robili testy a preventivne ma preliecili ATB.. co mozu tehotne.. v tehotenstve je imunita oslabena… resp. clovek je skor nachzlnejsi na choroby.. ja som to nedostala.. a pritom mal manzel dost silnu formu…
takze v klude.. je velmi mala sanca ze to dostanes.. resp. davaj pozor pociatocne prejavy mozu byt ako zacinajuca angina… keby si ju mala.. tak povedz ze si bola v kont.akte s takou osobou a hotovo. urobia ti vzsetrenie..

Pre viac inform├íci├ş si m├┤┼żete pozrie┼ą nasleduj├║ce video:

Stretli ste sa u┼ż s t├Żmto ochoren├şm? Malo ochorenie pokojn├Ż priebeh? Dajte n├ím vedie┼ą va┼íe poznatky, ak m├íte sk├║senosti aj vy s infek─Źnou mononukle├│zou.

..za fotky ─Ćakujeme

..za fotky ─Ćakujeme

Sick od Juan Camilo Trujillo je licencovan├Ż pod CC BY 2.0

[Tento ─Źl├ínok V├ím zaberie 4 min├║ty ─Ź├ştania a 8 nov├Żch inform├íci├ş] ┬áoto z├íva┼żn├ę ochorenie je sp├┤soben├ę v├şrusom Epstein- Barrovej. Vyskytuje sa v┬áslin├ích, a┬áto aj vtedy, ke─Ć je jedinec ├║plne zdrav├Ż a┬ábez pr├şznakov mononukle├│zy.┬á Prenos infek─Źnej mononukle├│zy doch├ídza najm├Ą pomocou sl├şn, ale aj krvou ─Źi pohlavn├Żm stykom. Infek─Źn├í mononukle├│za je pomerne z├íva┼żn├ę ochorenie, no ani nie tak jej priebeh, ako sk├┤r mo┼żn├ę ─Ćal┼íie komplik├ície spojen├ę s┬áochoren├şm. Prv├ę pr├şznaky infek─Źnej mononukle├│zy sa m├┤┼żu prejavi┼ą a┼ż po 4 a┼ż 6 t├Ż┼żd┼łoch. Po diagnostike ochorenia lek├ír stanovuje di├ętu vhodn├║ pri mononukle├│ze. V├şrus postihuje vn├║torn├ę ┼ż─żazy, najm├Ą pe─Źe┼ł a┬áslezinu. V├şrus infek─Źnej mononukle├│zy podobne ako v┼íetky…
Hodnotenie ─Źl├ínku
Hodnotenie ─Źitate─żov: 4.61 ( 11 hlasov)

3 komentáre

  1. mne sa na to neprislo ze mam mononukleozu, az ked mi o 3 mesiace uz bolo zle, bolest pod pravym rebrom, odberi krvi pecenove testy vyse 6, hemoglobn 58, crp- 80 , akutny stav, podali mi transfuziu, a poslali ma na hepatologiu, az teda sa zisti co sa deje s pecenou, vysledky o 4 tyzdne potvrdili ze prebehla mononukleoza+ herpes simplex s naslednym poskodenym pecene, je to uz vyse roka a mam velmi poskodenu pecen, liecim sa lagosou a dietou, pomaham si roznou aj alternativnou medicinou , je to tazke, lebo ja mam este jedno ojedinene ochorenie hemolyticku anemiu ktora mi to vsetko komplikuje, vysledky po roku s mr pecene su zle , ale bojujeme, zatial to cirhoza nie je , ale musim si davat pozor az neochoreim je to velmi tazke ! najme ak to niektori ludia nevedia pochopit, lebo cirhoza sa neda liecit, mam len 35 rokov uvidime co pride , snad to zvaldnem, teraz este aj po roku, mam sice pecenove testy v norme , ale zvysene su stale leukocity- biele krvinky, a po tele mam uzlny, uzlinovy syndrom -reaktinvy , po pol roku od prepuknutia sa mi spustili rozne ochorenia, neuropatickeho povodu, znicena chrbtica, zuby ..davam sa pustipne do poriadku, vraj to trva aj 1 -a┼ż 2 kym sa moje telo s tym vysporiada ! verim , ┼że to bude u┼ż len dobre !

  2. Tak u mna to zacalo opuchnutymi ocami, najprv na jednom oku a sirilo sa to naruhe. Zacala mi stupat teplota tak som sa rozhodla ist na pohotovost. Poslali ma domov so zapalom mihalnic. ked som sla o 2 dni na kontrolu inej doktorke tak ta mi povedala ze je to moznost mononukleozy. Ked som sla na infekcne potvrdili mi tu diagnozu. Mala som vysoke hladiny pecenovych testov a CRP. Kedze aa mi to prejavovalo len opuchnutymi ocami a miesrne zvysenou teplotou nechali ma doma. No po tyzdni mi zacali 40tky teploty a angina. Trvalo to 2 tyzdne bez zlepsenia. Potom mi dali ine antibiotika a z dovodu zvysujucich sa pecenovych testov dalsie lieky na pecen a konecne prislo zlepzenie. Ubehlo od zaciatku 5 tyzdnov, pecenove testy mam skoro v norme, citim sa uz dobre, ale stale este unavena. Dodrziavam prisne dietu a necvicim, no je to velmi tazke. Pevne verim ze sa to onedlho zlepsi.

  3. Pre porovnanie mozem uviest priklad zo zahranicia. Po asi dvoch-troch tyzdnoch, co som bol nachladnuty, potil sa v noci, ma zacalo bolet v hrdle. Po par dnoch to bolo tak zle, ze som len ztazka mohol prehltat, a tak som velmi nejedol a pil len zeleny caj s matou a medom. Strepsils ci strepfen bola len strata penazi, vobec nepomohli.
    Isiel som na pohotovost, kedze to bolo cez vikend, nech mi predpisu penicilin, kedze som si myslel, ze som mal anginu – aj mandle som mal pokryte bielym povlakom. Tak mi spravili CRP test a nasledne vytery a vylucovacou metodou mi povedali, ze mam zrejme mononukleozu a mam ist na krvny test. Dali mi paralen, ktory mi pomohol s horuckou a bolestou hlavy, no unaveny som bol len z prechadzky do lekarne. Po niekolkych dnoch sa to ale zacalo zlepsovat, unava odisla a po tyzdni som siel k doktorovi na krvny test, kedze som zacal pochybovat, ci tu chorobu naozaj mam. Ved aj v praci som nebol asi len tyzden, pocas ktoreho mi bolo najhorsie.
    Nakoniec sa vsak ukazalo, ze mam mononukleozu. Pecenove testy ani nic podobne mi nerobili, pecen som pred doktorom spomenul iba ja a tak mi bolo povedane, ze by som mal odpocivat a nemal pit alkohol. No ziadnu dietu mi nepredpisali a tak sa stravujem tak ako predtym, hoci pravda, vela udeneho ci vyprazaneho normalne nejem. Alkohol som obmedzil len na pivo. Uvidime, ci teda prezijem, kedze podaktori to beru riadne tragicky s tou dietou. Doktor tu mi totiz povedal, ze to bude trvat 2 – 4 tyzdne, kedy budem moct mat horucky a bolest hrdla a potom uz bude dobre. Co sa zatial splnilo, ubehol vyse mesiac a medzicasom som uz bol aj na dovolenke v Arabii, chodim do posilnovne, kavu pijem tak ako predtym a stale zijem.

Pridaj komentár

Va┼ía emailov├í adresa nebude zverejnen├í. Povinn├ę polia su ozna─Źen├ę *

*

x

Pre─Ź├ştaj si aj ...

Polievka z pe─Źenej tekvice

Polievka z pe─Źenej tekvice so zelerom ԺɴŞĆ Recept

Na┼ía tekvicov├í polievka je nielen chutn├í, ale aj ve─żmi zdrav├í a┬áv├Ż┼żivn├í. Ob─ż├║bia si ju aj va┼íi najmen┼í├ş, t├Żm si m├┤┼żete by┼ą ist├ş. Hoci jej pr├şprava