Domov >> Zaujímavosti >> Kedy je 1. Máj – Sviatok práce a 8. Máj – Deň víťazstva nad fašizmom?

Kedy je 1. Máj – Sviatok práce a 8. Máj – Deň víťazstva nad fašizmom?

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 6 nových informácií]

 Momentálne jednou z najčastejších otázok nás, pracujúcich či študujúcich Slovákov, znie: Kedy je prvý a ôsmy máj tento rok? Prinášame však dobré správy.

Tento rok, čiže rok 2015, vychádza 1. Máj a 8. Máj na piatok, takže nás čaká predĺžený víkend a to hneď dvakrát po sebe. Mnohí sa už iste tešia, a to nielen na voľný deň. 1. Máj je o to špecifickejší, pretože sa začínajú aj Majstrovská sveta v ľadovom hokeji 2015 v Českej republike. Čiže kombinácia voľného dňa spolu so začiatkom hokejového sviatku poteší určite nejedného Slováka. Poďme sa však lepšie zamyslieť, čo to presne v tieto dni oslavujeme.

1. Máj ako medzinárodný sviatok práce

Prvý máj je veľkým sviatkom a to nielen u nás na Slovensku. Pôvod tohto sviatku by sme museli hľadať dokonca v ďalekých Spojených štátoch amerických. V roku 1886 sa uskutočnili masové demonštrácie robotníkov v Chicagu, ktorí sa rozhodli bojovať za 8 hodinový pracovný čas. Neskôr sa tieto demonštrácie rozšírili do ďalších veľkých miest, a to do New Yorku a San Franciscu. Do ulíc vyšlo viac než 41 000 robotníkov. Demonštrácie trvali však len 3 dni. 3. Mája polícia spustila masovú paľbu na robotníkov. Šiestich z nich aj zabili, no ďalších takmer 50-tich ťažko zranili. Na počesť týchto robotníkov sa ustanovil 1. Máj za medzinárodný deň pracujúcich. Na Slovensku máme v tento deň štátny sviatok. Zároveň je 1. Máj aj svetovým dňom astmy.

Stavanie mája

Prvého mája sa symbolicky stavali máje. Ide o symbolickú tradíciu, kedy zima bojuje s jarou alebo aj smrť so životom. Táto tradícia je spojená so stavaním pôvodne malých stromčekov. Dnes to už moc neplatí a stavajú sa väčšie. Väčšinou ide o smrekové, jedľové alebo aj brezové stromy. Táto tradícia je spojená so slávnostným sprievodom po dedine za spevu oslavujúc prírodu, víťazstvo jari nad zimou, života nad smrťou. Máje sa často ozdobovali stužkami či farebnými papiermi. Najznámejšie oblasti s krásnou májovou výzdobou patria okolie Liptova, Turca, Oravy či vo Východnej.

8 máj – Deň víťazstva nad fašizmom

8. Máj je presne týždeň po prvom máji, takže v tomto roku 2015 vychádza taktiež na piatok. Na Slovensku si tento deň uctievame ako Deň víťazstva nad fašizmom. Tento deň je samozrejme štátnym sviatkom Slovenskej republiky. Aj krajiny EÚ si v tento deň pripomínajú výročie ukončenia druhej svetovej vojny v Európe

V rokoch 1944 – 1945 nemecké vojská strácali postupne na sile. Hitler sa musel popasovať s čoraz menším počtom vojakov a silnejúcou ofenzívou spojencov, ktorí mali len jeden jediný cieľ a to zastaviť krviprelievanie Hitlerovej armády. Vrcholom bolo dobytie Berlína sovietskými vojskami, čo už Hitler neuniesol a so svojou ženou sa rozhodol spáchať samovraždu.

Kapitulácia nemeckých vojsk znamenala koniec takmer 6 rokov trvajúcej vojne. Táto škaredá vojna mala za následok desiatky miliónov zbytočných obetí. 8. Máj je zároveň aj Svetovým dňom chôdze, kedy by sme si mali spomenúť na svoje zdravie a urobiť aspoň pár krokov naviac pre zdravie.

V roku 2016 by logicky prvý a ôsmy máj mali vychádzať na sobotu, no nebude tomu tak. Keďže budúci rok je rokom prestupným, 1. Máj a 8. Máj 2016 bude v nedeľu. Takže na ďalší predĺžený víkend si budeme musieť počkať 2 roky, a to až v roku 2017, kedy budú májové štátne sviatky vychádzať na pondelok.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 6 nových informácií]  omentálne jednou z najčastejších otázok nás, pracujúcich či študujúcich Slovákov, znie: Kedy je prvý a ôsmy máj tento rok? Prinášame však dobré správy. Tento rok, čiže rok 2015, vychádza 1. Máj a 8. Máj na piatok, takže nás čaká predĺžený víkend a to hneď dvakrát po sebe. Mnohí sa už iste tešia, a to nielen na voľný deň. 1. Máj je o to špecifickejší, pretože sa začínajú aj Majstrovská sveta v ľadovom hokeji 2015 v Českej republike. Čiže kombinácia voľného dňa spolu so začiatkom hokejového sviatku poteší určite nejedného Slováka. Poďme sa však lepšie zamyslieť, čo to…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.88 ( 2 hlasov)

Jeden komentár

  1. Super článok 🙂

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Meniny Mária: kedy oslavuje svoje meno?

Meno Mária patrí k najbežnejším menám a je rozšírené po celom svete. Už v biblii sa vyskytuje viacero nositeliek tohto mena, a to najmä panna Mária – matka