Domov >> Zaujímavosti >> Meniny Mária: kedy oslavuje svoje meno?

Meniny Mária: kedy oslavuje svoje meno?

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 5 nových informácií]

September je bohatý na krásne mená, a meno Mária nie je toho výnimkou. Mária má meniny 12. septembra a je to prvé, veľmi časté meno vyskytujúce sa v septembri. Meno Mária patrí k najbežnejším menám a je rozšírené po celom svete. Už v biblii sa vyskytuje viacero nositeliek tohto mena, a to najmä panna Mária – matka pána Ježiša či Mária Magdaléna, oddaná nasledovníčka Ježiša Krista. Vo Svätom písme sa Mária Magdaléna spomína celkom 12-krát.

Pôvod mena Mária


Meno Mária má hebrejský pôvod a jeho voľný preklad znie “milovaná bohom”. Máriu zvykneme oslovovať inak aj Majka, Maja či Mia.

Už od pradávna sprevádza človeka tématika výberu krstného mena. Vznikla na základe spoločenskej potreby identifikovať jednotlivca a oslovovať ho jeho krstným menom. Meno človeka malo kedysi charakterizovať jednotlivca a aj na základe jeho vlastností sa mu vyberalo meno. Dnes to už však neplatí.

A presne aj meno Mária v sebe malo združovať vlastnosti dievčiny, ktorá je citlivá, zodpovedná, mravná a aktívna. Okrem týchto vlastností mena Mária sa ďalej dočítame:

Márie sú rozhodné, priateľské a majú v sebe výrazný dynamizmus, ktorý z nich vyžaruje a zasahuje všetkých v ich blízkosti. Zvyčajne sú veľmi dobré študentky, obľubujú hlavne klasické štúdium. Priťahuje ich povolanie, kde treba odovzdávať veľa zo seba. Stávajú sa z nich dobré lekárky, ošetrovateľky, učiteľky. Márie zaujíma aj všetko, čo sa týka sociálnej oblasti. Najlepšie sa však cítia v úlohe matky. Majú veľkú vitalitu a pevné zdravie. Stravou by si mali dopĺňať najmä vitamíny skupiny B a draslík.

Tieto vlastnosti mali kedysi úplné opodstatnenie, pretože na základe vlastností sa človeku priradilo meno Mária. Dnes sa už určite nachádzame dievčiny, ktoré sú na rozdiel od Márie lenivé, bezcitné či nezodpovedné.

Frekvencia mena Mária na Slovensku


Meno Mária patrí medzi najpočetnejšie z pomedzi ženským mien. Podľa štatistického úradu malo meno Mária spolu 396 697 žien v roku 1995, o päť rokov neskôr ich bolo však len 332 862 osôb. No hoci frekvencia používania tohto mena sa znižuje, stále patrí do TOP 20 ženských mien.

Po druhej svetovej vojne, čo je dnešná generácia 50-ročných, pretrvávalo pomenovanie detí po rodičoch. Vtedy to boli práve obľúbené biblické mená, medzi ktorými bola aj Mária (okrem nej Anna, Zuzana, Eva, Katarína, Ján, štefan, Michal, Martin, Peter či Jozef).

Až v 60-tych a 70-tych rokoch nastala fáza, kedy sa aj Slovensko chcelo otvoriť na Západ, čo malo vplyv aj na výber nových mien pre deti. Aj z tohto dôvodu začalo strácať meno Mária na popularite.

Známe Márie na Slovensku


Mária Čírová

Charizmatická speváčka, skladateľka a klaviristka na slovenskej hudobnej scéne. Jej posledný album s názvom #2017 obsahuje 11 slovenských skladieb.

Mária Terézia

Najvýznamnejšia žena Habsburskej dynastie a najstaršia dcéra cisára Karola VI. Tamer 400 rokov stálo na čele habsburskej monarchie 15 mužov a len jediná žena – Mária Terézia.

Mária Chreneková Pietrová

Moderátorka Televíznych novín. S moderovaním začínala ako osemnásťročná v televízii Markíza, kde moderovala hudobnú reláciu. Neskôr sa presadila aj v STV, aby sa nakoniec vrátila do Markízy ako moderátorka.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Calendar* od Dafne Cholet je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 5 nových informácií] September je bohatý na krásne mená, a meno Mária nie je toho výnimkou. Mária má meniny 12. septembra a je to prvé, veľmi časté meno vyskytujúce sa v septembri. Meno Mária patrí k najbežnejším menám a je rozšírené po celom svete. Už v biblii sa vyskytuje viacero nositeliek tohto mena, a to najmä panna Mária – matka pána Ježiša či Mária Magdaléna, oddaná nasledovníčka Ježiša Krista. Vo Svätom písme sa Mária Magdaléna spomína celkom 12-krát. Pôvod mena Mária Meno Mária má hebrejský pôvod a jeho voľný preklad znie "milovaná bohom". Máriu zvykneme oslovovať inak…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: Buď prvým !

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Ropa-na-Kysuciach

Na Kysuciach majú ropu, no slúži skôr ako prírodná atrakcia

Obec Korňa pri meste Turzovka je zvláštnosťou, ktorá pritiahne zraky turisticky založených návštevníkov prírodných kuriozít. Zo zeme na jednej lúke vyteká už ..