Domov >> Zaujímavosti >> Na Kysuciach majú ropu, no slúži skôr ako prírodná atrakcia

Na Kysuciach majú ropu, no slúži skôr ako prírodná atrakcia

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 7 nových informácií]

 Kysuce na úplnom severe Slovenska, sa v poslednom čase skloňujú prevažne s havarijným mostom v Čadci, tunelom Horelica a blokádou ciest pre pomalú výstavbu severnej diaľnice. Akoby ani nebolo nič iné zaujímavé v týchto končinách Slovenska. Doprava tvorí reálny problém, no mimo ciest sú Kysuce stále zeleným krajom plným prevažne prírodných krás. Pieskovcovo-bridlicový geologický základ celého regiónu sa na juhu mení na vápencové podložie. Jednou z geologických zaujímavostí Kysúc, podmienených práve bridlicami, sú ložiská ropy.

Ropa v Korni


Obec Korňa pri meste Turzovka je zvláštnosťou, ktorá pritiahne zraky skôr turisticky založených návštevníkov a nadšencov prírodných kuriozít. Zo zeme na jednej lúke v miernom svahu vyteká už viac ako storočie ropa. Ropný zápach a veľká tmavá olejová škvrna tu nie je pre poruchu traktora, ale vyteká priamo z pod zeme. Kedysi dávno to bola miestna záhada, ktorá má dnes racionálne vysvetlenie. Tlak podzemného podložia vytvára tlak na ropu, ktorá priesakmi preniká na konkrétnom mieste. Údajne bolo takýchto miest v minulosti viac na rôznych miestach v okolí. Nič podobné sa už však na Slovensku nenachádza.

Kysuce ako nový Texas? Určite nie


Z Kysúc Texas určite nebude. Prírodný úkaz už fascinoval v dávnej minulosti aj nemeckých investorov, ktorí ešte pred II. svetovou vojnou zvažovali ťažbu. „Pre malé ložiská ropy, ale tiež zemného plynu, by však nebola návratnosť veľkých investícií a dnes by si miestni ľudia nenechali vziať ani prameň.“ Potvrdil Tomáš z Kysúc na magazíne Zaujímavé novinky. Spomína tiež možné plány využívania miestnych podzemných zásob zemného plynu na vlastné obecné využitie napríklad na vykurovanie. Samotný výver ropy, na ktorý v obci upozorňuje tabuľa, je Chránený prírodný výtvor Slovenskej republiky s vlastným stupňom ochrany. Ako prírodná pamiatka je tiež turistickou atrakciou a jednou z prednosti Kysúc. Hoci netvorí vysoký zisk z ťažby, je aspoň magnetom turistického záujmu.

Cestou od Čadce môžete navštíviť napríklad aj rodný dom Jozefa Kronera, pútne miesto Turzovka Živčáková, alebo zájsť do pamätného domu Eugena Cernana a rodiny Černanovcov vo Vysokej nad Kysucou. Eugene Cernan bol posledný muž kráčajúci po Mesiaci, v službách amerického letectva a NASA, hoci mu v žilách kolovala kysucká krv.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

portálu ZN

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 7 nových informácií]  ysuce na úplnom severe Slovenska, sa v poslednom čase skloňujú prevažne s havarijným mostom v Čadci, tunelom Horelica a blokádou ciest pre pomalú výstavbu severnej diaľnice. Akoby ani nebolo nič iné zaujímavé v týchto končinách Slovenska. Doprava tvorí reálny problém, no mimo ciest sú Kysuce stále zeleným krajom plným prevažne prírodných krás. Pieskovcovo-bridlicový geologický základ celého regiónu sa na juhu mení na vápencové podložie. Jednou z geologických zaujímavostí Kysúc, podmienených práve bridlicami, sú ložiská ropy. Ropa v Korni Obec Korňa pri meste Turzovka je zvláštnosťou, ktorá pritiahne zraky skôr turisticky založených návštevníkov a nadšencov prírodných kuriozít. Zo…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.5 ( 3 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Meniny Mária: kedy oslavuje svoje meno?

Meno Mária patrí k najbežnejším menám a je rozšírené po celom svete. Už v biblii sa vyskytuje viacero nositeliek tohto mena, a to najmä panna Mária – matka