Domov >> Zaujímavosti >> Najkrajší národný park Yosemite a jeho očarujúca príroda

Najkrajší národný park Yosemite a jeho očarujúca príroda

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 4 nové informácie]

 Keď sa filmový tvorcovia Colin DelehantySheldon Neill rozhodli vytvoriť krátky film zachytávajúci najkrajší národný park v Spojených štátoch amerických – Yosemite, ani len netušili, že im to zaberie dva roky života.

Najskôr sa rozhodli prebádať miesta, na ktoré sa predtým len málokto dostal. V parku s rozlohou vyše 3 081 kilometrov štvorcových mali teda určite čo robiť. Obaja autori tak celkovo prešli vyše 322 kilometrov. Po prebádaní najkrajších a zároveň najťažšie dostupných miest sa pustili do filmovania. Svojimi fotografiami vytvorili fascinujúce time – lapse video, ktoré zachytáva premenu prírody meniacim sa ročným obdobím.

Aj napriek tomu, že tu strávili takmer dva roky života, rozhodne neprebádali celý park. Ako sami povedali v rozhovore pre NY Daily News:

„Prebádali sme približne len 30 % celkovej rozlohy Yosemitského národného parku. Bolo tam toho veľmi veľa, čo sme chceli nafotiť a zdokumentovať. Každý deň sme nachádzali nové a nové miesta, ktoré nás ohromovali svojou krásou. Boli sme jednoducho neustále očarený prírodou… Tento park je jednoducho magický. „

Yosemitský národný park

Park je považovaný za jedno z najkrajších miest na zemi. Ročne ho navštívi viac než 4 000 000 návštevníkov z celého sveta. Najkrajšie miesta Yosemitského národného parku sa nachádzajú v údolí Yosemite. Pevné žulové skalnaté útvary, z ktorých stekajú vodopády priamo do doliny niekoľko desiatok metrov vytvárajú dokonalú harmóniu. Z vrcholu Glacier je vidieť až do Sierra Nevady. Vo videu sú zachytené miesta ako napríklad katedrála Range pri východe Slnka. Celý prírodný park pozostáva z vyše 1 000 kilometrov dlhých chodníkov, ktoré prepájajú tie najkrajšie miesta národného parku. Dokonca aj dva celosvetovo najznámejšie chodníky vedú cez národný park Yosemite, chodník s názvom John Muir dlhý 339 kilometrov a Pacific Crest dlhý 4 265 kilometrov.

Výkyvy počasia v národnom parku

Počas ročných období sa park dramaticky mení. Na jar vodopády zahaľujú turistov do oblaku hmly, v lete zas teplé počasie roztápa sneh vrcholov Sierra Nevady a odkrýva tak pestré rastlinstvo v okolí. Vďaka týmto výkyvom počasia sa Yosemite dokáže v priebehu noci zmeniť z krásnych jesenných farieb do chladnej snehovej krajiny.

Prírodné zaujímavosti

Park je známy aj vďaka obrovským sekvojom, ktoré môžu mať aj cez 3 000 rokov. Yosemitské vodopády zvyčajne prestanú stekať na konci augusta. Najväčšiu silu dosahujú ku koncu mája, kedy sa najviac topí sneh z vrcholov zo Sierra Nevady. Počas letných mesiacov sa prítok roztopenej vody vysuší, no len približne do konca októbra, kedy začne opäť padať sneh.

V Yosemitskom národnom parku sa uskutočňujú tzv. riadené malé požiare, ktorými sa spaľujú lesné porasty. Ide o prevenciu pred skutočnými požiarmi v lete v období sucha, ktoré by mohli mať katastrofálne následky na celý národný park.

Time-lapse video

Rotujúce hviezdy na oblohe, uháňajúce mraky a západ slnka. Pekne sa usaďte a vychutnajte si teda toto prekrásne video s dokonalým hudobným doprovodom pesničky. Tento náročný projekt zachytáva chránenú prírodu a skrytú krásu Yosemitského národného parku v Spojených štátoch amerických.

Viac fotiek na

https://vimeo.com/projectyose

https://www.flickr.com/photos/jeffgunn/albums/72157626463683897

 

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 4 nové informácie]  eď sa filmový tvorcovia Colin Delehanty a Sheldon Neill rozhodli vytvoriť krátky film zachytávajúci najkrajší národný park v Spojených štátoch amerických – Yosemite, ani len netušili, že im to zaberie dva roky života. Najskôr sa rozhodli prebádať miesta, na ktoré sa predtým len málokto dostal. V parku s rozlohou vyše 3 081 kilometrov štvorcových mali teda určite čo robiť. Obaja autori tak celkovo prešli vyše 322 kilometrov. Po prebádaní najkrajších a zároveň najťažšie dostupných miest sa pustili do filmovania. Svojimi fotografiami vytvorili fascinujúce time - lapse video, ktoré zachytáva premenu prírody meniacim sa ročným obdobím.…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 1 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Meniny Mária: kedy oslavuje svoje meno?

Meno Mária patrí k najbežnejším menám a je rozšírené po celom svete. Už v biblii sa vyskytuje viacero nositeliek tohto mena, a to najmä panna Mária – matka