Domov >> Zaujímavosti >> Nukleárna katastrofa a život po nej, fotogaléria Fukushimy

Nukleárna katastrofa a život po nej, fotogaléria Fukushimy

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 7 nových informácií]

 V roku 2011, po zemetrasení a následnom cunami sa spustil proces roztavenia jadra nukleárneho reaktora, po ktorom nasledovali viaceré exlózie. Bohužiaľ, aj obyvatelia Fukushimy zostali  konfrontovaný s rovnako náročnými otázkami. Pokusy odstrániť rádioaktívny materiál zo štvrtého bloku  jadrovej elektrárne boli uskutočnené, ale neistá budúcnosť v očiach Japoncov zostala.

Reportér Michael Forster Rothbart cestoval až do ČernobyľuFukushimy, aby sa pokúsil pochopiť obyvateľov, ktorí sa rozhodli navzdory rizikám zostať žiť v ich príbytkoch, ako aj tých, ktorí sa rozhodli vlastný domov opustiť.

Michael Forster Rothbart sa na ceste do Černobyľu a Fukushimy snažil svojími fotografiami odhaliť skutočnú hodnotu domova aj po nukleárnej katastrofe a zároveň nás čitateľov konfrontovať s otázkou: Zostali by ste?

Fukushima

Evakuovaní:

Fumiya Sekine (6) a jeho matka Kaori Sekine sa hrajú s jeho novou hračkou, párom chrobákov. Rodina sa vysťahovala z ich dediny, 25 kilometrov od jadrovej elektrárne vo Fukushime, práve kvôli vysokej úrovni radiácie po výbuchu. Od júna 2011 žijú v dočasnom príbytku  pre obyvateľov bez domova. Obývajú jednu izbu. Vôbec však netušia, dokedy tam budú žiť.

Takéto dočasné domovy sú rozmiestnené po celom okolí vo Fukushime. V tomto pripade sa jedná o evakuačný bytový komplex v meste Koriyam, vzdialenom 50 kilometrov západne od jadrového reaktora vo Fukushime.

Zakázaná zóna

V zakázanej zóne Fukushimy, kde nikto nemá povolené žiť, sa nachádza mnoho opustených domov, ktoré vyzerajú tak, akoby obyvatelia odišli len včera, okrem vyhynutého rastlinstva a kalendárov z roku 2011, ktoré stále visia na stenách príbytkov. Konkrétne v tomto dome v dedine Shiroishimori paradoxne stále funguje elektrina. Akváriová nádrž stále pumpuje vodu, hoci ryby v nej sú už dávno vyhynuté.

Existujú tri sekcie zakázanej zóny vo Fukushime. Sú vytvorené na základe úrovne radiácie. Prvou je najmenej ohrozená sekcia, kde vláda pripravuje zastavenie evakuácie. Druhou sekciou je oblasť, kde domáci majú povolené navštíviť ich príbytky, ale nemajú povolené zostávať tam na noc. Tretia sekcia zostane nadlho úplne evakuovaná, ako napríklad dedina Shiroishimori.

Dočasné ubytovanie?

V meste Koriyama sa vytvoril evakuačný bytový komplex, pozostávajúci z 570 buniek. Tento komplex sa vytvoril na poli plnom štrku a asfaltu. V strede sa nachádza akési komunitné centrum s rekreačnými izbami a rádiovou stanicou, ktorá vysiela správy ako aj hudbu pre tamojších.

Obyvatelia v strachu

Yasuko Hamabata žijúca v Tokyu bola vystrašená, či nebola vystavená radioaktívnemu žiareniu pred rokom a pol. Rozhodla sa navštíviť Centrum merania rádioaktivity, súkromného laboratória v odľahlom nákupnom stredisku.

Jedlo a starostlivosť

Mie Nagai je jedným z dobrovoľníkov, ktorý raz týždenne meria cestu do zakázanej zóny Fukushimy len preto, aby nakŕmil opustené mačky a psy, ktoré obyvatelia nechali napospas osudu po výbuchu vo Fukushime.

Protest

Protestanti proti nukleárnej energie skandujúc „Už nikdy viac Hiroshima, už nikdy viac Fukushima“. Aj tak vyzeral pochod ulicami Tokya, končiaci pred budovou parlamentu. Polícii sa najskôr podarilo tento dav zadržať a nevpustiť na námestie pred budovou. No protestantom sa podarilo preraziť barikády a protestovať priamo pred budovou 40 minút.  V Japonsku sú takéto demonštrácie zriedkavé, no tento protest bol však najväčší od roku 1960.

pokračovanie na:

>> Nukleárna katastrofa a život po nej, fotogaléria Černobyľu

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

かざりや od m-louis .® je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 7 nových informácií]   roku 2011, po zemetrasení a následnom cunami sa spustil proces roztavenia jadra nukleárneho reaktora, po ktorom nasledovali viaceré exlózie. Bohužiaľ, aj obyvatelia Fukushimy zostali  konfrontovaný s rovnako náročnými otázkami. Pokusy odstrániť rádioaktívny materiál zo štvrtého bloku  jadrovej elektrárne boli uskutočnené, ale neistá budúcnosť v očiach Japoncov zostala. Reportér Michael Forster Rothbart cestoval až do Černobyľu a Fukushimy, aby sa pokúsil pochopiť obyvateľov, ktorí sa rozhodli navzdory rizikám zostať žiť v ich príbytkoch, ako aj tých, ktorí sa rozhodli vlastný domov opustiť. Michael Forster Rothbart sa na ceste do Černobyľu a Fukushimy snažil svojími fotografiami odhaliť…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 1 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Meniny Mária: kedy oslavuje svoje meno?

Meno Mária patrí k najbežnejším menám a je rozšírené po celom svete. Už v biblii sa vyskytuje viacero nositeliek tohto mena, a to najmä panna Mária – matka