[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 7 nových informácií]
Vedomosť, čo robiť v prípade stretnutia s medveďom v prírode môže byť veľmi užitočné. Hoci niektoré stretnutia môžu byť ďaleko nebezpečnejšie než ostatné, preto je dôležité rozpoznať znamenia medveďa a na základe nich sa aj správať.
Každé stretnutie s medveďom je iné a práve to si musíme uvedomiť. Neexistuje žiadna garancia ani zaručený spôsob, ako sa ubrániť stretnutiu s medveďom bez ujmy na zdraví, no prinášame rady expertov, ktorý sa s medveďmi stretli už niekoľko krát.
Vyhnite sa stretnutiu s medveďom
- Robte hluk pri prechode lesom, najmä na územiach, kde je obmedzená viditeľnosť, respektíve kde je hlučnejšie prírodné prostredie ako napríklad oblasť potokov či vodopádov. Spievaním, pískaním či rozprávaním sa dávate medveďom upozornenie, že sa tam nachádzate a on má tak šancu vyhnúť sa vám.
- Majte oči a uši otvorené
- Nemajte slúchadlá na ušiach
- Sledujte prípadnú aktivitu medveďa, medvedie stopy, ryhy po škriabaní sa po strome, poprevracané kamene alebo aj čerstvé medvedie výkaly
- Ak ste dokonca so psom, majte ho na remienku. Nekontrolovateľný a nevycvičený pes môže dokonca prilákať medveďa k vám
- Vždy dávajte pozor, no najmä, ak vykonávate iné aktivity v lese, pracujete, zbierate huby či čučoriedky. Zdvíhajte sa zo skrčenej polohy pomaly, aby ste tak nevystrašili medveďa, ktorý sa môže nachádzať poblíž. Ak ste dokonca v skrčenej pozícií, nemusia vás identifikovať ako človeka.
V prípade stretnutia sa s medveďom
- Zastavte, nepanikárte a zostaňte čo možno najkľudnejší
- Nikdy sa nepokúšajte dostať bližšie k medveďovi pre lepšiu fotografiu
- Nech vás ani nenapadne kŕmiť medvede
- Neutekajte, nesnažte sa vyšplhať po strome a ani plávať, ak je v blízkosti nejaké jazero
- Ak ste v blízkosti auta alebo nejakej budovy, schovajte sa radšej dnu
- Ak sa medveď ku vám nepribližuje, veľmi pomaly sa začnite vzdaľovať rozprávajúc na medveďa tichým, pokojným monotónnym hlasom
- Nekričte
- Neotáčajte sa medveďovi chrbtom
- Nekľakajte si a ani sa nesnažte udržať priamy očný kontakt s medveďom
- Ak ste v lese viacerí, ostaňte pokope a správajte sa ako jedna veľká skupina. Medveď bude mať z vás väčší rešpekt
- Uistite sa, že medveď má ako uniknúť, má únikovú cestu
Na tomto videu môžeme sledovať ideálny prípad stretnutia sa s medveďom, kedy sa medveď zľakne a zuteká.
Najhorším prípadom však je, že medveď sa ku vám neustále približuje a je rozhodnutý zaútočiť. Ani vtedy však určite neutekajte ani sa nesnažte vyšplhať na najbližší strom. Medveď je veľmi rýchly a taktiež nemá problém vyliezť po strome. Ak sa teda zdá, že ide zaútočiť, vtedy je potrebné sa už len brániť hocičím, čo máte po ruke, kamene, drevá, papeky, či účinný sprej a čo najviac vystrašiť medveďa. Je však veľmi dôležité si povedať, že útoky medveďa sú veľmi zriedkavé. Vo väčšine prípadov sa správa placho a ani on netúži po stretnutí sa s človekom. K útoku dochádza len v dvoch prípadov:
Narušili ste jeho územie a medveď si tak bráni svoje mláďatá respektíve potravu. Ide o defenzívny útok medveďa.
Ide o medveďa predátora. Takéto útoky sú obzvlášť zriedkavé a vyskytujú sa vo veľmi vzdialených lokalitách.
Medvede na Slovensku
V roku 2013 bol poľovnými združeniami vykázaný jarný kmeňový stav 2069 medveďov. Medzi pohoria s najväčším výskytom medveďov určite patria Malá Fatra, Veľká Fatra, Vysoké a Nízke Tatry, Poľana a Kremnické vrchy.
ZAUJÍMAVOSTI
© Candyman.sk