Domov >> Zdravý štýl >> Poznáte účinky Valeriány lekárskej? Namiešajte si z nej tinktúru!

Poznáte účinky Valeriány lekárskej? Namiešajte si z nej tinktúru!

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 11 nových informácií]

 Valeriána lekárska sa najčastejšie používa pri poruchách spánku, najmä nespavosti (insomnii). Najúčinnejší je koreň valeriány (valeriana officinalis), ktorý je najsilnejší práve na jeseň. Ak nemáte túto bylinku na blízku alebo si len netrúfate, či by ste ju spoznali, sušený koreň si môžete kúpiť aj v lekárni, ktorá sa na bylinky špecializuje.

Účinky


Valeriána lekárska sa používa v lekárnictve na získavanie silice, do tinktúr a rôznych prípravkov. Účinné látky Valeriány lekárskej pôsobia na mozog a centrálnu nervovú sústavu ako sedatívum.

Valeriáne lekárskej sa pripisujú nasledovné účinky:

  • uvoľňuje kŕče
  • upokojuje srdce a nervy
  • osoží pri neurasténii
  • pomáha pri únave, poruchách spánku a vnútornom napätí
  • znižuje reflexnú dráždivosť
  • priaznivo ovplyvňuje neurózu srdca
  • účinkuje pri žalúdočných nevoľnostiach
  • pomáha pri hypochondrii
  • pomáha pri bolestiach hlavy a migréne
  • účinná je aj pri depresii
  • ženy si Valeriánu lekársku pochvaľujú pri menštruačných problémoch a menopauze
  • pre upokojenie sa môže použiť aj do horúcich kúpeľov
  • v niektorých receptoch sa používa na dochucovanie jedál a nápojov
  • pomáha pri epilepsii
  • účinná pri liečbe chronickej únavy človeka
  • pomáha pri nesústredenosti či hyperaktivite

Hoci niektoré účinky Valeriány lekárskej už boli uznané, pri mnohých je potrebných viac dôkazov a vedeckých štúdií.

Vedľajšie účinky


Valeriána lekárska je rastlina so silnými účinkami, takže to s dávkovaním netreba preháňať, pretože potom má presne opačný účinok. Prehnané užívanie Valeriány môže viesť k bolestiam hlavy, podráždenosti či až nepokoju. V extrémnych prípadoch dokonca paradoxne k nespavosti. Pri vysokých dávkach sa človek môže cítiť ešte aj ráno unavený, pomalý či lenivý. Aby ste predišli takýmto vedľajším účinkom Valeriány, znižujte postupne dávku po týždňoch až ju postupne úplne vysaďte. Dlhodobé užívanie sa neodporúča, hoci účinky pri dlhom používaní sú stále predmetom skúmania.

Dávkovanie


Hoci niektoré výskumy tvrdia, že Valeriána nepomáha proti nespavosti tak, ako tabletky na spánok, pravidelné používanie tejto byliny spánok podporí. U niekoho zaberie ihneď, no u iného až po štyroch týždňoch. Je potrebné upozorniť aj na to, že počas výskumu mala u niektorých pacientov lepší efekt tabletka z cukru než Valeriána lekárska (tzv. placebo efekt).

Valeriánu sa odporúča požiť 30 minút až 2 hodiny pred spaním. Užíva sa spravidla 10 – 20 kvapiek tinktúry jednorazovo podľa potreby (cez deň, večer, v noci, najlepšie na cukor).

Valeriána lekárska v tehotenstve


Počas tehotenstva a kojenia radšej Valeriánu lekársku vysaďme, pretože neexistujú žiadne odborné výskumy, ktoré by jednoznačne potvrdili nezávadnosť Valeriány na matku či plod.

Alkohol a Valeriána sa vzájomne ovplyvňujú, preto ich nie je vhodné miešať. Alkohol spôsobuje ospanlivosť rovnako ako aj Valeriána. Požitie alkoholu spolu s Valeriánou spôsobí prehnanú ospalosť až nepozornosť.

Tinktúra


My budeme vyrábať kvapky z čerstvého koreňa.

  1. Poriadne ho umyte a očistite. Je to taký rozvetvený trs.
  2. Pokrájajte ho na menšie kúsky a vložte do sklenenej fľaše.
  3. Zalejte kvalitným bielym alkoholom v pomere jeden diel Valeriány a päť dielov alkoholu.
  4. Nádobu nechajte odstáť v tmavej a chladnejšej miestnosti.
  5. Niekto počká 3 týždne, niekto aj 2 mesiace. Z mojej skúsenosti stačia aj 4 týždne.
  6. Nezabudnite fľašou potriasť aspoň každé 2 dni.
  7. Ak neviete určiť ako dlho treba valeriánou macerovať, tu je malý ťahák. Po macerovaní alkohol zhnedne. Vtedy budete vedieť, že tinktúra je hotová.
  8. Všetko prelejte cez husté sitko a máte Valeriánové kvapky.
  9. Skladujte ich na tmavom mieste alebo ich prelejte do tmavej fľaštičky.

Pri problémoch so spánkom užívame 20 kvapiek 3 krát denne. Maximálne však 4 týždne. Koreň z valeriány nepijeme samostatne ako čaj, ale môžete ho primiešať do čajových zmesí. S medovkou a materinou dúškou ho môžete popíjať pred spaním.

Opis


Trváca bylina z čeľade valeriánovitých (Valerianaceae) s krátkym, plazivo rozkonáreným, hnedým a zapáchajúcim podzemkom. Má 50 – 150 cm vysokú priamu jednoduchú stonku s dlhými perovitozloženými, kopijovito vykrojenými listami a na nej bledoružové až biele voňavé kvety v bohatom trojramennom vrcholíku. Plody sú chocholcovité nažky. Kvitne od mája do septembra.

Výskyt


Rastie na vlhkých lúkach, okrajoch lesov, v kroví a priekopách, pri potokoch a podobne.

Valeriána lekárska obrázok

Valeriána lekárska a jej bledoružové až biele voňavé kvety v bohatom trojramennom vrcholíku.

Pestovanie


Darí sa jej v ľahkej, humóznej, dostatočne vlhkej pôde, a to aj v drsnejších polohách. Rozmnožujeme ju semenami, podľa možnosti z divorastúcich jedincov. Vysievame ich v jeseni alebo už koncom leta do debničiek na povrch pôdy, aby premrzli. Klíčia na vzduchu a svetle za 3 – 4 týždne. Presádzame nasledujúci rok. Rastlina je u nás šľachtená vo dvoch odrodách: širokolistá a úzkolistá (sú pokusy pestovať ju ako jednoročnú).

Zber


Zbierame podzemok s koreňmi od jesene do jari. Očistíme ich, prípadne aj železným hrebeňom prečešeme, rýchle, ale dobre umyjeme v tečúcej vode, väčšie kusy rozrežeme do kríža a zavesené na motúze sušíme pri teplote do 35 °C (silicová droga). Droga nadobúda sušením charakteristický zápach. Dobre uschovanú chránime pred vlhkom a mačkami (katofília).

Droga


Valerianae radix (rhizoma cum radicibus) (Valerianae officinalis). Má prenikavý charakteristický pach a sladkastokorenistú i horkú chuť. Oficinálna. Musí obsahovať aspoň 0,4 % silice.

Obsahové látky


Éterický olej (hlavné zložky pinén, kamfén, azulény, estery borneolu s kyselinou mravčou, octovou, maslovou a izovalérovou), metylpyrylketón, ktorý spolu s alkaloidmi valerínom a chatinínom patrí medzi nositeľov sedatívneho účinku, novšie aj látky, označené súborne ako valepotriáty, inak i halazuchrómy, a ich štiepny produkt baldrinal, triesloviny, sliz, živica, guma, cukor a iné, dosiaľ nepreskúmané látky. V čerstvom koreni sú najúčinnejšie.

Vlastnosti


Kardiosedatívum, spazmolytikum.

Poznámka


Liečivou drogou je aj vňať (Valerianae herba) resp. olistené mladé stonky (duté časti rozrežeme pozdĺž, aby lepšie schli).

Fórum


Adam

Ževraj na ukľudnenie pomáha nasledovné: teplé mlieko v kombe s troma lyžičkami medu, rôzne čaje, prášky, valeriána lekárska v akejkoľvek forme, prášky na spanie (neskúšal som), pohár vína..

Anna

tiez mam obcas podobny problem so spánkom a riesenie som nasiel v caji z Valeriany lekarskej(vo velkom mnozstve posobi ako droga a je dostupny len na internete)…dam si horucu šalku odvaru a mam problem sa prebudit,je to fakt sila

Monika

teda neviem ci som to len ja dostala take kupit alebo to take ma byt .. ale dvojtyzdnove ponozky si mozu s tymto cajikom podat ruky. pre ludi so slabim zaludkom by ten pach mohol byt neznesitelny, da sa to vypit … v malom mnozstve a rychlo : )

Braňo

Ak si lubiš sem tam vypiť alkohol tak lieky neodporučam, to ti povie aj lekar. A mám s tym skusenosť. Ked tak odporucam piť čaje valeriana lekarska, lubovnik bodkovany, chmel atď. stači zajsť do čajovňe + nejake vitaminy B komplex a možno aj horčík. No a to že maš priateľov je len dobre. Takže sa treba nejako odraziť.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Valeriana officinalis od Andreas Rockstein je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 /pridaná vrstva na originál, Valeriana officinalis od Andreas Rockstein je licencovaný pod CC BY-SA 2.0

 

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 11 nových informácií]  aleriána lekárska sa najčastejšie používa pri poruchách spánku, najmä nespavosti (insomnii). Najúčinnejší je koreň valeriány (valeriana officinalis), ktorý je najsilnejší práve na jeseň. Ak nemáte túto bylinku na blízku alebo si len netrúfate, či by ste ju spoznali, sušený koreň si môžete kúpiť aj v lekárni, ktorá sa na bylinky špecializuje. Účinky Valeriána lekárska sa používa v lekárnictve na získavanie silice, do tinktúr a rôznych prípravkov. Účinné látky Valeriány lekárskej pôsobia na mozog a centrálnu nervovú sústavu ako sedatívum. Valeriáne lekárskej sa pripisujú nasledovné účinky: uvoľňuje kŕče upokojuje srdce a…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.89 ( 4 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava