Domov >> Ako s .. >> Ako správne behať: technika behania na foto a videách

Ako správne behať: technika behania na foto a videách

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 11 nových informácií]

Beh je predsa ten najzákladnejší pohyb, tak čo môže byť na ňom náročné? Po prečítaní tohto článku sa dozviete, že je to všetko úplne inak. Správny beh po technickej stránke je hotová veda.

Behanie je dôležité pre všetkých športovcov, od plavcov až po futbalistov, tak prečo sa to nenaučiť správne?

V tomto článku sa dozviete:
+ ako správne behať
+ ako správne dýchať pri behu
+ ako si vybrať správnu obuv na behanie
+ ktoré sú najčastejšie chyby pri behaní
+ analýza behu na videu

Ako správne behať?


Veľmi obdivujem ľudí, ktorí si z ničoho nič povedia, že si idú zabehať a tak zdvihnú ten svoj lenivý zadok a behajú. A pokračujú v tom, ide im to, sú vytrvalí a kondične pripravení aj na pol maratón. Len škoda, že si predtým nepozrú aspoň pár ukážok, ako správne behať, aby to pre telo bolo naozaj prospešné.

A pritom stačí niekedy tak málo, zapnúť si TV cez Medzinárodný maratón mieru v Košiciach a inšpirovať sa tými najlepšími.

Správny beh po technickej stránke má vyzerať tak, že sa v podstate po nohe len „prehupujeme„ a neskáčeme do výšky. Žiaľ, väčšina bežcov dnes po nohách skáče.

Pri behaní by malo byť telo v miernom náklone. Už pri prvom zdvihnutí päty zo zeme by sme mali mať telo v miernom predklone.

Potom aj najčastejšie chyby vyplývajú z polohy tela pri behu. Telo by malo byť rovné, vzpriamené, to znamená, že by malo byť vystreté od pásu nahor. Ramená by zároveň mali byť uvoľnené.

Najčastejšie sa stretávame s tým, že bežci pri behaní „sedia“ alebo sú príliš predklonení dopredu.

Došľap chodidla by mal byť tlmený na celú plochu nohy, prípadne mierne na pätu. Musí byť mäkký, čo zabezpečíme výberom vhodného typu obuvi. Určite sa vyhýbajte došľapovaniu cez špičku. Preťažujete tým lýtkový sval a čo je horšie – aj Achillovu šľachu.

Pre začiatočníkov je vždy obtiažné prispôsobiť si tempo. Mnohí na úvod vybehnú tak, ako ich to naučili na základnej škole s vysokým tempom na úvod. Potom však aj rýchlo dobehajú.

Každý musí zvoliť také tempo, ktoré je schopné aj udýchať. Nikdy nemôžeme udýchať tempo.

Ako dýchať pri behu?


Dýchanie pri behu je veľmi dôležité. Nádych nosom, výdych ústami. Pri nádychu tlačíme jazyk nahor, aby sme dýchali splodiny čo najmenej. „Vždy keď zistíte, že zvolené tempo neviete udýchať, spomaľte, zmeňte tempo behu alebo zameňte dočasne beh za chôdzu“, vysvetľuje telovýchovný lekár MUDr. Pavel Malovič. Ak vás pichá v boku, snažte sa o pravidelnosť dýchania.

Ako vybrať správnu obuv na behanie?


Obuv si zvoľte podľa toho, či plánujete behať po asfalte alebo po teréne. Od toho sa odlišuje aj tvrdosť podrážky. Šetriť treba vždy, no nie prehnane a hlavne nie na úkor zdravia. Preto aj pri výbere topánok na behanie uprednostňujte značkovú obuv, ktorá vám dlhšie vydrží a neničí vám kolená a kĺby.

Obuv na behanie

Ako pohybovať rukami pri behu?


Telo musí byť pri behu v jednom harmonickom pohybe. Ľavá ruka napred, pravá noha napred a naopak, pravá ruka napred, ľavá noha napred. Ruky musia byť v jednej rovine a musia kopírovať frekvenciu pohybu.

Dajte si záležať na správnom pohybe rúk, pretože keď vám budú dochádzať sily, práve ruky vám dokážu mimoriadne pomôcť.

Ruky nevytáčajme do strán, ale len dopredu a dozadu v 90 stupňovom uhle.

Ruky pri behaní

Chyby pri behaní


  1. Nohy do X

Ide o nesprávne zapojenie nôh pri behu, kedy sú kolená stále pri sebe. Najčastejšie sa vyskytuje u žien. V praxi to vyzerá nasledovne.

Nohy do X

  1. Nohy do O

U chlapov ide o zapájanie nôh pri behu do tvaru O. Hoci to pôsobí úsmevne, no skúste si všímať bežcov, koľkí z nich bežia s nohami nesprávne.

Nohy do O

Predstavte si priamky idúce vertikálne po tele zhora nadol. Tieto priamky vytvárajú rovinu, to znamená, že nohy nemôžu ísť ani do X, ani do O.

Ďalšia z pomôcok je pozeranie sa na vaše palce nôh, ktoré by nemali smerovať von, ale ani dovnútra, len pekne rovno.

  1. Nezapájanie rúk

Ide o bežnú chybu bežcov začiatočníkov, ktorí akoby zmeraveli, a miesto pohybu rúk ich radšej majú stále pri tele.

Nezapájanie rúk

  1. Zhrbené ramená

Pri behaní majte vystreté telo, lopatky trochu k sebe a do toho pohyb rúk do jednej roviny. Hoci telo je v miernom predklone, hlavu ťahajte hore.

Zhrbené ramená

  1. Behanie cez päty

Najzásadnejší problém pri behaní, kedy dopadáte z päty na pätu a na vaše kĺby pôsobia najväčšie otrasy.

Dopadať by ste mali na stred chodidla a potom na pätu. Takýto spôsob behania – stred chodidla – päta ideálne tlmí dopad a neničí vám to kĺby. Čím rýchlejšie bežíte, tým menej dopadáte na pätu.

Behanie cez päty

Čo je však najhoršie, pri behaní existuje mnoho chýb či malých chybičiek. A ako to býva väčšinou zvykom, bežci robia hneď niekoľko chýb naraz, a to aj napriek tomu, že si kúpili tie najdrahšie slúchadlá a počúvajú pri behaní hudbu.

Zhrnuté a trikrát podčiarknuté, behajte správne a dodržujte uvedené pravidlá. Vaše zdravie sa vám určite odvďačí.

Na záver si pozrite video, analýzu techniky behania Eliuda Kipchogeho. V analýze sú zahrnuté hlavné zásady správneho behania. Eliud Kipchoge je momentálne najlepší maratónec, tak od koho iného by sme sa mali učiť? 🙂

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

2017-Sept24-StokedOats5k (197) od Dawn je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál, 2017-Sept24-StokedOats5k (165) od Dawn je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál, IMG_6461.JPG od Sali Sasaki je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 /pridaná vrstva na originál, IMG_9742 od Richard Ash je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 /pridaná vrstva na originál, runner od nakashi je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 /pridaná vrstva na originál, Iowa City, IA od Alan Light je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál, Totally focused od Funk Dooby je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál, Paisley 10k Finishing Line od Paisley Scotland je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 11 nových informácií] Beh je predsa ten najzákladnejší pohyb, tak čo môže byť na ňom náročné? Po prečítaní tohto článku sa dozviete, že je to všetko úplne inak. Správny beh po technickej stránke je hotová veda. Behanie je dôležité pre všetkých športovcov, od plavcov až po futbalistov, tak prečo sa to nenaučiť správne? Ako správne…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.9 ( 5 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava