Domov >> Zdravý štýl >> Reuma, 7 príznakov reumy a liečba reumatoidnej artritídy

Reuma, 7 príznakov reumy a liečba reumatoidnej artritídy

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 18 nových informácií]

 Ak vás trápia bolesti kĺbov, potom určite viete, že ide o závažný problém, pretože kĺby nás so zvyšujúcim sa vekom dokážu poriadne potrápiť. Častokrát sú bolesti už tak neznesiteľné, že nám nezostáva nič iné, len začať užívať lieky proti bolesti. Najčastejšie ide o ochorenie, ľudovo zvané reuma a artróza, ktoré liečia reumatológovia. Reumatoidná artritída sa dá čiastočne diagnostikovať aj na základe príznakov, napríklad bolesti kĺbov na prstoch rúk.

V podstate existuje až 150 rôznych diagnóz reumy, zdôrazňuje krajská reumatologička MUDr. Zlata Kmečová PhD. z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Najčastejšie sa však vyskytuje reumatoidná artritída. Existujú ale aj mnohé ochorenia zápalového charakteru, ktoré vznikajú v dôsledku infekčných ochorení. Ide napríklad o zápalové ochorenia chrbtice ako je bechterevova choroba a podobne.

Táto klasická reumatoidná artritída postihuje väčšinou drobné kĺby rúk, zápästia, ale môže postihnúť aj stredné kĺby ako napríklad kolená, členky, drobné kĺby na nohách a u starších často aj ramená.

Reuma je veľmi bolestivé ochorenie, ktoré naviac spôsobuje pohybové problémy.

Príznaky reumy


Ľudia s ochorením reumy majú napríklad stuhnuté prsty na rukách. Reumatoidná artritída je charakteristická tým, že okrem bolesti kĺbov máme prítomné aj opuchy kĺbov, časté sú aj vysoké teploty pacientov, ranná stuhlosť, ktorá trvá viac ako 30 minút. Často ešte trpia nechutenstvom k jedlu a následným poklesom hmotnosti a chudnutím.

Reumatoidná artritída môže postihnúť aj iné orgány ako kĺby. Reuma je systémové ochorenie, takže okrem kĺbov sú postihnuté aj nervy, cievy a cievny systém, srdce, pľúca, obličky či oči. Reuma je skutočne veľmi závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje včasnú diagnostiku a včasné zahájenie liečby, aby sa predišlo rôznym komplikáciám, či už tým orgánovým alebo kĺbovým, pretože ak sa pacient nezačne včas liečiť, potom dochádza k deformitám kĺbov, znehybneniu a v minulosti, keď nebola ešte dostupná liečba skončili pacienti často na invalidnom vozíku či na posteli.

Kĺby, ktoré bývajú najčastejšie postihnuté pri reume:

KĺbPercento
postih-
nutých
iniciálne
Percento postihnutých celkovo
metakarpofalangeálny5287
zápästie4882
proximálny interfalangeálny4563
metatarzofalangeálny4348
rameno3047
koleno2456
členok1853
lakeť1421

 

Mimokĺbové prejavy reumy:

 • reumatoidné uzly
 • očné prejavy
 • pľúcne prejavy
 • kardiálne prejavy
 • neurologické prejavy
 • hematologické prejavy
 • hepatálne prejavy
 • vaskulitída
 • amyloidóza

Ako sa lieči reuma?


Základom liečby reumy je pohyb. V prvom rade je potrebné pacientov rehabilitovať, doporučuje sa fyzikálna terapia, ale samozrejme častokrát sa to nezaobíde bez liekov, aby sme ovplyvnili bolesť či zápal. Pri liečbe sa začína najskôr s analgetikami, potom s tzv. nesteroidovými antireumatikami, ale u väčšiny týchto chorôb musíme podávať chorobu modifikujúce lieky, ktoré zasahujú do rozvoja tohto ochorenia a ak tieto chorobu modifikujúce lieky nie sú dostatočne účinné, potom máme už v súčasnosti možnosť tzv. biologickej liečby. Ide o biotechnologické lieky, ktoré buď pôsobia na protilátky alebo receptori pôsobkov, ktoré vyvolávajú autoimunitný proces.

Ide však o finančne drahú liečbu a keďže má aj vedľajšie účinky, musí byť aj presne indikovaná, pacient musí spĺňať určité kritéria, musí zlyhať jeden či dva tieto chorobu modifikujúce lieky a vzhľadom na finančné náklady každú takúto terapiu musí schváliť poisťovňa.

Treba si uvedomiť, že reuma je nevyliečiteľné, no dobre liečiteľné ochorenie.

Pri liečbe pacienta na reumu je veľmi dôležité aj vzdelávanie pacienta. U nás sa podceňuje a niekedy je až príliš nedostatočné. Pacientovi treba vysvetliť podstatu choroby, jej priebeh, prognózu, spôsob medikamentóznej liečby, možné nežiaduce účinky, nevyhnutnosť režimových opatrení, rehabilitácie, monitorovania bezpečnosti liečby a podobne.

Je reuma dedičná?


Čo dnes vieme je, že reuma je autoimunitné ochorenie. Či ide o dedičné ochorenie sa ešte dodnes nezistilo. Rovnako tak sa ešte nezistilo, či prispievame k reume nezdravým životným štýlom, obezitou, fajčením či nedostatkom pohybu. Presná príčina vzniku reumy nie je doteraz známa, ale najčastejšie sa vyslovuje názor, že reuma je spôsobená stresom alebo infekčnými komplikáciami na začiatku, ktoré potom spustia túto reumatickú reakciu. Predpokladá  sa,  že  ide  o  ochorenie,  ktoré  u  geneticky predisponovaných  jedincov  spúšťa  určitý  mikroorganizmus. Obezita či fajčenie skôr prispieva k vzniku artrózy.

Klasifikačné kritériá pre diagnózu reumatoidnej artritídy.

KRITÉRIUM:

 1. ranná stuhnutosť
 2. artritída troch alebo viacerých kĺbových skupín
 3. artritída kĺbov rúk
 4. symetrická artritída
 5. reumatoidné uzly
 6. sérový reumatoidný faktor
 7. röntgenové zmeny

Predpokladá sa, že pacient má reumatoidnú artritídu, ak sú pozitívne aspoň 4 kritériá, pričom 1. až 4. kritérium musí trvať najmenej 6 týždňov. V štúdii s názvom “Rheumatic Pain” sa uvádzajú všetky symptómy reumy.

Názory užívateľov


Janka

Žiaľ ochorenie reumy je veľmi nevypočítateľné. Ak ste v rannej fáze, snažte sa vyskúšať čo vám vadí a čo nie. Choroba sa totiž stále rozvíja a pokračuje niekedy nenápadne, niekedy formou útokov s horúčkami, ktoré každý stav zhorší, niekedy len bolí jeden kĺb. Je asi 250 druhov artritídy, pôvod je rôzny, od psychiky, po autoimúnnu reakciu organizmu. Niekomu stačí vyčistiť telo a obličky žihľavovým čajom (prípadne v lete žihľavovým sirupom) a obmedziť mäso. Niekto dbá na zdravú stravu, ale stav sa rovnako zhoršuje. V poslednej dobe sa dosť uvažuje o skrytej forme alergie na lepok. Medicína si zatiaľ nevie rady, ale je to nepríjemné ochorenie, ktoré dokáže človeka vyradiť zo života, že je potom rád, že môže fungovať s kortikoidmi (síce lieky nič moc, vedľajšie účinky) ale keď potom nemôžete vyjsť zo schodov alebo obliecť sa je ten najväčší problém tak je človek rád, že niečo vôbec existuje. Z ľudovej liečby sa odporúča žihľavový čaj, púpavový, škorica s medom, prehrievať telo … nie je univerzálne odporúčanie pretože príčin mnoho. Môžete skúsiť bezlepkovú diétu, alebo vynechať ľuľkovité rastliny (papriky, paradajky, zemiaky). Stav zlepšuje pravidelná konzumácia rybieho tuku. A hlavne je dôležité cvičiť, nie sa preťažovať a posilňovať a snažiť sa budovať svaly. Ale pravidelne sa naťahovať, cvičiť v kĺboch, cviky skôr na báze jogy a ešte rehabilitácia, to je moc dôležité. Pretože choroba pôsobí zle na stav šliach i kostí, cvičením odstraňujete zápal a zaisťujete tak lepšiu pohyblivosť kĺbov, tiež pomáhate udržať v kostiach vápnik a minerály a posilnením svalov zlepšíte svalovú silu, ktorá ubúda. Ak ešte nie ste odkázaný na veľké dávky kortikoidov, skúste experimentovať s bezlepkovou stravou a tiež sa zamyslieť, kedy sa problémy objavili, či nepredchádzalo nejaké stresujúce obdobie (rozvod, úmrtie …), je možné, že bolo vyvolávačom choroby.

Feri

Reuma, artróza alebo kĺby ktoré sú poškodené úrazom sú odlišné veci. Ak ste mali často úrazy budete mať sklony k artróze, nemusíte mať zákonite sklon k reume. Reumu majú aj deti od 4 rokov, ktoré kĺby ešte poškodené nemali.

Ladislav

Doktori sa vyznajú, ale ich prístup a liečba sú niekedy len strata času, mne raz pani doktorka dala antibiotiká, ktorá sa nesmel brať pri ochorení, ktoré som mal. Keby som si neprečítal písomnú informáciu mal by som nenávratne poškodenú pečeň. No a neurobíte nič, ostane len vyhodiť ich do koša.

Inak problémov s kĺbmi je veľa, aj tzv. reuma trápi človeka rôzne, môže bolieť jeden kĺb alebo celé telo. Pokiaľ sa jedná o reumatoidnú artritídu bohužiaľ nepostihuje len kĺby, ale aj srdce, pľúca, obličky a môže byť veľmi nebezpečná. Rôzne mazanie síce pomôžu od bolesti, ale nevyrieši príčinu. Tá je niekde možno v psychike, génoch, imunite. Niekedy sa objavuje po kliešťovi a borelióze. Myslím, že liečba určite existuje a to na všetky choroby, len jej nájsť.

Mirec

To ma mrzí. Bohužiaľ pribúda ľudí so zlými skúsenosťami z ordinácií, tak hľadajú odpovede na nete a v alternatívnej liečbe, čo je pochopiteľné. Babička je mojím vzorom a vidím, že to ide! Takže zdravotnú starostlivosť sledujem z diaľky, prispievam na ňu vďaka systému nemalými peniazmi, a tým by som tento vzťah uzatvorila

Zuzana

mam info, ze na reumaticku artritidu v pokrocilom stadiu moze pomoct pobyt v Ajurvedskych kupeloch na Sri Lanke, alebo podobnych krajinach. Viete mi prosim podat blizsie info o tejto teorii, alebo web na spominane kupele?

Tomino

Cerstvy zazvor spravit caj a domaci med a pit kazdy den a priznaky sa zmierna alebo zmiznu.Vies reuma je neustali zapal v tele tak sa preto zapaluju klby a zazvor je protizapalovy a aj ukludnuje zaludok

 

Tiež máte problémy s reumou? Ako sa vám podarilo potlačiť ju? Máte nejaký účinný recept? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.

 1. American Rheumatism Association. Dictionary of the rheumatic diseases, vol. 1. New York: Contact Associates International, 1982.
 2. Kelley WN, Harris ED Jr, Ruddy S, et al., eds. Textbook of rheumatology, 3rd ed. Philadelphia: W.B. Saunders, 1989;Chaps. 24. 25.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Bruises Blisters…….Brains? od Bailey Weaver je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 18 nových informácií]  k vás trápia bolesti kĺbov, potom určite viete, že ide o závažný problém, pretože kĺby nás so zvyšujúcim sa vekom dokážu poriadne potrápiť. Častokrát sú bolesti už tak neznesiteľné, že nám nezostáva nič iné, len začať užívať lieky proti bolesti. Najčastejšie ide o ochorenie, ľudovo zvané reuma a artróza, ktoré liečia reumatológovia. Reumatoidná artritída sa dá čiastočne diagnostikovať aj na základe príznakov, napríklad bolesti kĺbov na prstoch rúk. V podstate existuje až 150 rôznych diagnóz reumy, zdôrazňuje krajská reumatologička MUDr. Zlata Kmečová PhD. z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Najčastejšie…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.78 ( 13 hlasov)

Jeden komentár

 1. Reuma je sviňa 🙁

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava